V cenníku sa omylom objavili základné dosky Gigabyte Z690

Gigabyte Aorus Z690 Elite AX a Z690 Aorus Master

Zdá sa, že Gigabyte je na novú mainstreamovú platformu Intel LGA 1700 dobre pripravený a dostáva sa do rôznych, povedzme „predstihov“. Práve z materiálov tejto firmy ste sa dozvedeli, ako sa zmenili rozmery backplatu pre procesorové chladiče a teraz boli v ponuke jedného obchodu zverejnené dve zatiaľ neoznámené dosky. A to i spolu s cenami a parametrami, ktoré však budú čiastočne nesprávne.

Včera sme vás informovali o tom, že prvé procesory Alder Lake sa nakoniec začnú predávať takmer o mesiac neskôr, než bol pôvodný plán. Nebude to teda koncom októbra, ale až v druhej polovici novembra. Základné dosky s päticami LGA 1700 sa ale budú tradične objavovať skôr. Už teraz ale na verejnosť presiakli dva modely z dielne Gigabyte. Aorus Master Z690 a Aorus Elite Z690 AX. Tieto dosky boli údajne chvíľu v ponuke jedného austrálskeho obchodu. O aký obchod ide však únik nekonkretizuje. Zachovala sa z neho snímka obrazovky s parametrami a cenou. Zdroj týchto informácií je pomerne spoľahlivý, stojí za nimi známy lovec s prezývkou mommo_us.

Menej spoľahlivé až nespoľahlivú sú však parametre, ktoré obchod uvádzal. V opise stojí totiž číslo „1200“ odkazujúce pravdepodobne na použitú päticu, ktorá sa však týka súčasných dosiek. Nové dosky pre Alder Lake budú mať pravdaže päticu LGA 1700. A parametre uvádzajú aj použitie slotov DIMM pre DDR4. Teoreticky by to možné byť mohlo, pretože procesory Alder Lake budú mať duálny pamäťový radič. To znamená, že okrem podpory nových pamätí DDR5 tu bude aj spätná kompatibilita s DDR4. Tá sa bude ale zrejme týkať lacnejších modelov, čo je kategória do ktorej zrejme nebude spadať už ani Z690 Aorus Elite AX. Pri nej svieti cena 438,90 austrálskych dolárov, čo je v prepočte podľa aktuálneho kurzu približne 274 eur. Úplne nepravdepodobná bude zrejme štvorica slotov pre pamäte typu DDR4 na Z690 Aorus Aorus Master s cenou 480 eur. Jedná sa tak zrejme o chybu a tieto dosky budú pravdepodobne podporovať už pamäte DDR5.

Ešte tu je možnosť kombinácie slotov, kde každý štandard bude mať dva, ale takto znevýhodňovať dosky pre náročnejších používateľov, ktorí si rovno kúpa pamäte DDR5, Gigabyte zrejme nebude. Hoci by to mohla byť istá výhoda pre tých, čo budú prechádzať na Alder Lake z inej platformy a odpadne potreba kúpy nových pamätí. To ale zrejme za cenu dosahovania nižšieho výkonu, čo na drahších doskách s typicky drahšími procesormi nebude príliš lákavé.

Okrem nesprávne uvedenej pätice a zrejme i štandardu podporovaných pamätí, tieto parametre uvádzajú ešte, že majú byť vo výbave tri sloty M.2 (zrejme všetky pre SSD), šesť portov SATA III a 10-gigabitové porty USB 3.2 gen. 2 a bezdrôtový modul s WiFi. To sú ale pomerne všeobecné parametre, ktoré majú aj staršie dosky z týchto radov, ale s čipsetmi Intel Z590. Je teda celkom možné aj to, že pri nahadzovaní a kopírovaní údajov do systému tieto parametre zostali zo „starých“ dosiek.

Cena by však mohla byť správne. Tá je totiž podľa očakávaní vyššia. Tieto ceny (274 eur za Z690 AX Aorus Elite a 480 eur Z690 Aorus Aorus Master) z úniku sú v porovnaní so začínajúcimi cenami súčasných Z590 AX Aorus Elite a Z590 Aorus Aorus Master v osvedčených obchodoch vyššie o 22–29 %. Verme ale, že tento obchod vysoko vystrelil marže a v bežnom predaji nebudú podobne vybavené dosky Z690 v porovnaní so Z590 výrazne drahšie. S vyššou cenou sa prirodzene počíta (aj pre podporu PCIe 5.0), ale jej percentuálny nárast by mohol byť nižší. Niektoré zdroje podľa svojich kalkulácií uvádzajú zhruba 10 %. Tak by to vychádzalo, ak by ste potriasli pravicou zelenému škriatkovi.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Gigabyte Aorus FI27Q-X: Ešte rýchlejší a ešte lepší monitor

Medzi top monitory minulého roka by som rozhodne zaradil Aorus FI27Q-P, ktorý exceloval prakticky na všetkých frontoch, od kvality zobrazenia až po herné funkcie. FI27Q-X je jeho priamym nástupcom. Ako už názov napovedá, pôjde ešte o eXtrémnejšiu verziu, ktorá má predovšetkým rýchlejší panel s 240 Hz. Okrem toho sa zrejme nedá očakávať veľa iných zmien, nakoľko ani predchodcovi toho veľa nechýbalo. Celý článok „Gigabyte Aorus FI27Q-X: Ešte rýchlejší a ešte lepší monitor“ »

 •  
 •  
 •  

Radeon RX 6600 unikl: pořád 8 GB, vydání možná do měsíce?

Minulý měsíc vyšla zatím nejlevnější (relativně) grafika Radeon generace RDNA 2, Radeon RX 6600 XT založený na novém čipu Navi 23. Vypadá to ale, že už brzo by k němu měl přibýt druhý model, jenž by měl mít ještě o něco nižší cenu: Radeon RX 6600 už bez dalších přípon. Na webu už se objevily obrázky karty Eagle od Gigabyte, takže vydání se zřejmě přiblížilo. Únik také potvrdil, že karta má pořád 8GB paměť, AMD ji nezkrouhlo. Celý článok „Radeon RX 6600 unikl: pořád 8 GB, vydání možná do měsíce?“ »

 •  
 •  
 •  

Gigabyte uviedol zdroj s displejom, zobrazuje aj odber zo siete

Displeje si pomaly nachádzajú cestu aj do počítačových zdrojov. Na tomto druhu hardvéru sú obzvlášť užitočné a svoje opodstatnenie si obhája pomerne jednoducho. Dostanete sa cez ne totiž aj k takým informáciám, na ktoré sú bežné detekčné nástroje prikrátke. Prvý, o displej obohatený zdroj Gigabytu, je model P1200W so štítkovým výkonom 1200 W. Jedná sa zároveň o doteraz najvýkonnejší zdroj v ponuke tejto firmy. Celý článok „Gigabyte uviedol zdroj s displejom, zobrazuje aj odber zo siete“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *