Vydání GeForce GTX 1630 se odkládá, zpoždění je i u Lovelace

Už druhý odklad GeForce GTX 1630

Ještě před pár týdny se zdálo, že se brzo začne hýbat trh grafických karet. Uvádělo se, že Nvidia by mohla už v červenci odhalit, ne-li vydat novou generaci 4nm GPU Lovelace (GeForce RTX 4000), a naopak v lowendu měla zase koncem května přibýt nová lowendová karta pro ty, kdo potřebují základní grafiku levně. Situace na trhu se ale, zdá se, obrací, Nvidia teď, zdá se, odkládá nejen nová GPU, ale i tuto kartu založenou ještě na 12nm Turingu.

GeForce GTX 1630 má být levná grafika založená na čipu TU117 architektury Turing a podobná modelu GeForce GTX 1650, ovšem s horší paměťovou propustností a výkonem. Ten by mohl být asi dvoutřetinový. Očekává se, že tato grafika nahradí staré 16nm grafiky GeForce GTX 1050 Ti, které Nvidia stále doprodává. Specifikace karty jsou už prakticky kompletně známé, psali jsme o nich zde.

Tehdejší zprávy uváděly, že Nvidia této kartě už naplánovala vydání na 31. 5., ovšem než to nastalo, Nvidia změnila plán a podle informací webu VideoCardz došlo k přesunu termínu na 15. června, tedy tuto středu. Bylo to doložené i snímkem dokumentu s daty konce NDA. Teď však VideoCardz informuje, že už ani tento den neplatí. Nvidia teď rozeslala partnerům a médiím pod NDA novou aktualizaci dat, kterou vydání prozatím stopla. Aktuálně totiž není stanovené datum žádné, dokument od Nvidie říká, že teprve bude sděleno.

Dokument odkládající konec NDA a vydání GeForce GTX 1630 (zdroj: VideoCardz)

Toto neznamená, že by vypuštění GeForce GTX 1630 bylo zrušené, jen nabere další zpoždění, jehož délku zatím těžko hádat. Podle VideoCardz ale již výrobci karet začali výrobu a testují první várky, pro karty byly již navržené a Nvidií schválené také designy jejich krabic. Tzv. „Go To Market Kit“, což jsou pokyny, vzory, loga a podobné potřeby pro marketing produktu (Nvidia si nad nimi vymiňuje kontrolu), byl výrobcům dodán údajně 31. 5.

Podle VideoCardz koluje mezi výrobci karet informace, že odklad GeForce XTX 1630 je způsobený nedostatkem některých potřebných součástek – ale ne samotných 12nm GPU (která se vyrábějí od roku 2019). Teoreticky by asi také mohl být problém s tím, že na skladě ještě zůstalo víc oněch GeForce GTX 1050 Ti, které má nová karta nahradit. Každopádně ti, kdo plánovali pořízení této nové lowendové grafiky, budou asi mít pro nejbližší dny a týdny smůlu. Až se objeví informace o tom, kdy bude náhradní termín začátku jejího prodeje, budeme vás informovat.

Také GeForce RTX 4000 jsou opožděné

VideoCardz jinak také uvádí, že potvrdil u dalších zdrojů odklad vydání nových výkonných grafik Nvidia. To není nová informace, již před nedávnem jsme ji měli od WCCFtech. VideoCardz ale uvádí, že se tyto plány dost mění, a chtěl tedy tyto zvěsti potvrdit u dalších informátorů. Určitá dobrá zpráva je, že ti, zdá se, VideoCardz sdělili, že zdržení sice existuje, ale je možná o něco kratší.

WCCFtech uváděl, že vydání grafik začne až v říjnu (októbri) modelem GeForce RTX 4090, pak bude v listopadu GeForce RTX 4080 a v posledním měsíci roku GeForce RTX 4070. Toto mělo být zpoždění o dva měsíce proti dřívějšímu plánu počítajícímu s vydáním RTX 4090 už v srpnu. Podle VideoCardz jsou ale zatím tyto modely zpožděné jen o měsíc, a ne o dva, takže by GeForce RTX 4090 vyšla v září, RTX 4080 v říjnu, a RTX 4070 v listopadu. Toto by měly být starty prodeje, oficiální odhalení může být v předstihu dříve. Ne ale v dříve avizovaném červenci, ten už údajně neplatí.

Odklad GeForce RTX 4090, 4080 a 4070 (zdroj: VideoCardz)

Ovšem pořád trvá, že se situace dost mění a asi ještě bude měnit. Nvidia prý tato data velmi pravděpodobně může přehodnotit podle toho, jak rychle budou mizet skladové zásoby grafik nynější generace. Výrobci karet teď podle VideoCardz čekají, zda Nvidia nesníží jejich ceny, aby jim pomohla pryč z pultů. To by pro nás také mohla být docela podstatná věc (i když by asi většina hráčů raději už kupovala novou generaci), avšak zatím údajně Nvidia žádné takové slevy nezavedla.

Zdroj: VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Zlevnění GeForce RTX 4090 a RTX 4080 v Evropě: téměř o 5 %

Na trh s počítači a komponenty dopadl po žních koronavirové poptávky krizový útlum. Dost možná kvůli tomu jsme teď viděli slevy u procesorů AMD a Intel možná ustoupil od prý dříve plánovaného zdražení. Teď se nějakých slev dočkají i fanoušci Nvidie, která také o něco zlevňuje modely nové na podzim vydané generace grafik – GeForce RTX 4090 a RTX 4080. Důvod je ale trochu jiný a nejde asi o zlevnění globální, ale jen evropské. Celý článok „Zlevnění GeForce RTX 4090 a RTX 4080 v Evropě: téměř o 5 %“ »

 •  
 •  
 •  

AD104 z GeForce RTX 4070 Ti ukázáno: plocha jako GCD Navi 31

Nvidia má na trhu zatím dva modely nové generace grafik – GeForce RTX 4090 a RTX 4080 (16GB verzi) s oficiálními cenami od 1600 a 1200 dolarů. Až po novém roce vyjde třetí model GeForce RTX 4070 Ti, což bude reparát GeForce RTX 4080 12GB zrušené poté, co Nvidia uznala její jméno za nevhodné. Teď se na světlo dostal čip AD104, na kterém tato grafika bude založená, a zřejmě je už tak jasné, jak velký (nebo relativně malý) bude. Celý článok „AD104 z GeForce RTX 4070 Ti ukázáno: plocha jako GCD Navi 31“ »

 •  
 •  
 •  

GPU GeForce RTX 5000 by mohly používat 3nm proces Samsungu

Před vydáním grafik Nvidia GeForce RTX 3000 (generace Ampere) v roce 2020 se dlouho řešila otázka výroby – ukázalo se, že Nvidia místo tradičního partnera TSMC vsadila na 8nm proces Samsungu. U letos vydané generace Ada Lovelace se ale Nvidia vrátila zpět k procesu TSMC a 5nm proces Samsungu je považovaný za horší. Podle aktuálních zvěstí to však není napořád a další 3nm generace by zase mohla mít čipy z továren Samsungu. Celý článok „GPU GeForce RTX 5000 by mohly používat 3nm proces Samsungu“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *