Vydání GeForce GTX 1630 se odkládá, zpoždění je i u Lovelace

Už druhý odklad GeForce GTX 1630

Ještě před pár týdny se zdálo, že se brzo začne hýbat trh grafických karet. Uvádělo se, že Nvidia by mohla už v červenci odhalit, ne-li vydat novou generaci 4nm GPU Lovelace (GeForce RTX 4000), a naopak v lowendu měla zase koncem května přibýt nová lowendová karta pro ty, kdo potřebují základní grafiku levně. Situace na trhu se ale, zdá se, obrací, Nvidia teď, zdá se, odkládá nejen nová GPU, ale i tuto kartu založenou ještě na 12nm Turingu.

GeForce GTX 1630 má být levná grafika založená na čipu TU117 architektury Turing a podobná modelu GeForce GTX 1650, ovšem s horší paměťovou propustností a výkonem. Ten by mohl být asi dvoutřetinový. Očekává se, že tato grafika nahradí staré 16nm grafiky GeForce GTX 1050 Ti, které Nvidia stále doprodává. Specifikace karty jsou už prakticky kompletně známé, psali jsme o nich zde.

Tehdejší zprávy uváděly, že Nvidia této kartě už naplánovala vydání na 31. 5., ovšem než to nastalo, Nvidia změnila plán a podle informací webu VideoCardz došlo k přesunu termínu na 15. června, tedy tuto středu. Bylo to doložené i snímkem dokumentu s daty konce NDA. Teď však VideoCardz informuje, že už ani tento den neplatí. Nvidia teď rozeslala partnerům a médiím pod NDA novou aktualizaci dat, kterou vydání prozatím stopla. Aktuálně totiž není stanovené datum žádné, dokument od Nvidie říká, že teprve bude sděleno.

Dokument odkládající konec NDA a vydání GeForce GTX 1630 (zdroj: VideoCardz)

Toto neznamená, že by vypuštění GeForce GTX 1630 bylo zrušené, jen nabere další zpoždění, jehož délku zatím těžko hádat. Podle VideoCardz ale již výrobci karet začali výrobu a testují první várky, pro karty byly již navržené a Nvidií schválené také designy jejich krabic. Tzv. „Go To Market Kit“, což jsou pokyny, vzory, loga a podobné potřeby pro marketing produktu (Nvidia si nad nimi vymiňuje kontrolu), byl výrobcům dodán údajně 31. 5.

Podle VideoCardz koluje mezi výrobci karet informace, že odklad GeForce XTX 1630 je způsobený nedostatkem některých potřebných součástek – ale ne samotných 12nm GPU (která se vyrábějí od roku 2019). Teoreticky by asi také mohl být problém s tím, že na skladě ještě zůstalo víc oněch GeForce GTX 1050 Ti, které má nová karta nahradit. Každopádně ti, kdo plánovali pořízení této nové lowendové grafiky, budou asi mít pro nejbližší dny a týdny smůlu. Až se objeví informace o tom, kdy bude náhradní termín začátku jejího prodeje, budeme vás informovat.

Také GeForce RTX 4000 jsou opožděné

VideoCardz jinak také uvádí, že potvrdil u dalších zdrojů odklad vydání nových výkonných grafik Nvidia. To není nová informace, již před nedávnem jsme ji měli od WCCFtech. VideoCardz ale uvádí, že se tyto plány dost mění, a chtěl tedy tyto zvěsti potvrdit u dalších informátorů. Určitá dobrá zpráva je, že ti, zdá se, VideoCardz sdělili, že zdržení sice existuje, ale je možná o něco kratší.

WCCFtech uváděl, že vydání grafik začne až v říjnu (októbri) modelem GeForce RTX 4090, pak bude v listopadu GeForce RTX 4080 a v posledním měsíci roku GeForce RTX 4070. Toto mělo být zpoždění o dva měsíce proti dřívějšímu plánu počítajícímu s vydáním RTX 4090 už v srpnu. Podle VideoCardz jsou ale zatím tyto modely zpožděné jen o měsíc, a ne o dva, takže by GeForce RTX 4090 vyšla v září, RTX 4080 v říjnu, a RTX 4070 v listopadu. Toto by měly být starty prodeje, oficiální odhalení může být v předstihu dříve. Ne ale v dříve avizovaném červenci, ten už údajně neplatí.

Odklad GeForce RTX 4090, 4080 a 4070 (zdroj: VideoCardz)

Ovšem pořád trvá, že se situace dost mění a asi ještě bude měnit. Nvidia prý tato data velmi pravděpodobně může přehodnotit podle toho, jak rychle budou mizet skladové zásoby grafik nynější generace. Výrobci karet teď podle VideoCardz čekají, zda Nvidia nesníží jejich ceny, aby jim pomohla pryč z pultů. To by pro nás také mohla být docela podstatná věc (i když by asi většina hráčů raději už kupovala novou generaci), avšak zatím údajně Nvidia žádné takové slevy nezavedla.

Zdroj: VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nvidia GeForce GTX 1630 je tu. Výkon 60 % GTX 1650, stejná cena

V květnu se náhle objevily informace o tom, že se Nvidia chystá přidat do nabídky levných grafických karet nový model GeForce GTX 1630 (ovšem odvozený od již starších GPU Turing / GeForce GTX 1600). Vydání této karty se nakonec opozdilo asi o měsíc proti původně uváděným datům, ale dnes byla opravdu oficiálně vydána a objevily se již i recenze. Bohužel to ale vypadá, že nová „levná“ karta ve skutečnosti má docela vysokou cenu. Celý článok „Nvidia GeForce GTX 1630 je tu. Výkon 60 % GTX 1650, stejná cena“ »

 •  
 •  
 •  

Únik specifikací Lovelace: už máme detaily GeForce RTX 4080 a 4070

Máme tu další kolo úniků informací o chystaných nových grafikách Nvidie s architekturou Lovelace, které by měly přijít na trh během poslední třetiny letošního roku. To, že se informace pořád mění, sice nebudí moc důvěru, ale pocházejí od leakera, který byl co do plánů Nvidie v minulosti nejspolehlivější. Je tedy možné, že Nvidia samotná ještě neuzavřela specifikace, se kterými GeForce RTX 4000 přijdou na podzim na trh. Celý článok „Únik specifikací Lovelace: už máme detaily GeForce RTX 4080 a 4070“ »

 •  
 •  
 •  

GeForce RTX 4000: GPU Lovelace prý mají power limit až 800 W

Koncem léta nebo začátkem podzimu přijdou na trh první grafiky GeForce RTX 4000 s novou architekturou Nvidie (která se jmenuje buď Lovelace, nebo Ada – ještě není úplně jisté, co je oficiální). V dřívějších dobách z Nvidie před vydáním unikaly informace o chystaných GPU zřídka, u RTX 4000 ale je takových průsaků docela dost. Aktuálně tu máme nové informace o spotřebách karet, u nichž to bohužel zase vypadá na hodně vysoká čísla. Celý článok „GeForce RTX 4000: GPU Lovelace prý mají power limit až 800 W“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *