Výkon grafiky Intel Arc A380 je nakonec horší než RX 6400

Výkon samostatných grafik Intel Arc v prvních testech nedopadá moc dobře

Po několik odkladech, kdy postupně padly předchozí termíny v roce 2021 a Q1 2022, se tento měsíc v Číně poprvé začaly prodávat samostatné desktopové grafiky Intel Arc s herní GPU architekturou Xe HPG. Místo nějakého bombastického příchodu je ale Intel vypouští spíš zadním vchodem, nejdřív jen v Číně a jen na OEM trhu. Možná je to ale proto, že zatím moc neoslní – první model Arc A380 v testech, zdá se, dost zaostává za očekáváním.

Intel zatím na desktopový trh vypustil jen slabší z obou GPU generace Alchemist, ACM-G11. Karta Arc A380 představuje plnou konfiguraci tohoto čipu, jenž má 1024 shaderů (8 Xe Core), 8 jednotek pro ray tracing a 128 jednotek XMX pro AI aplikace, k tomu 4MB L2 cache a 96bitové paměti GDDR6 s kapacitou 6 GB (na efektivním taktu nejprve oznámeném jako 16,0 GHz, ale později zkorigovaném na 15,5 GHz). Takty jsou někde nad 2000 MHz a liší se podle toho, zda má karta referenční spotřebu 75 W, nebo je přetaktovaná.

Referenční a přetaktované konfigurace grafiky Intel Arc A380 dle dokumentu Intelu (zdroj: WCCFtech)

Tato karta je tedy poměrně lowendová grafika. Nejprve se uvádělo, že by dle oficiálních informací měla být o 25 % výkonnější než Radeon RX 6400, jenže to byl špatný překlad z čínštiny, ve skutečnosti měl být o toto lepší poměr cena/výkon, avšak po zohlednění výrazně teoreticky nižší ceny (v praxi se asi uvidí až časem, až se ceny ustálí, zatím prý nižší nejsou) se ukázalo, že údajný náskok ve výkonu má být jen několik procent na Radeon RX 6400. To by znamenalo, že plnotučná verze GPU s 1024 shadery architektury Intel Xe HPG „Alchemist“ sotva stačí na to, aby soupeřila s GPU AMD Navi 24 architektury RDNA 2, ořezaným na 768 shaderů, ale proti jeho plné verzi, která má stejných 1024 shaderů, už se nechytá.

Grafika Gunnir Arc A380 Photon 6G OC (zdroj: Gunnir, via: VideoCardz)

První nezávislé testy ale ukazují, že to pro Arc A380 ještě nemusí být to nejhorší možné. Zřejmě ji hodně sráží kvalita ovladačů. První testy ukazují, že její výkon někdy dost klesá v porovnání s výsledky, kterých dosahuje v syntetických testech typu 3DMark, podle jejichž předběžně unikajících výsledků vypadala silnější.

Na webu se objevily testy například webu MyDrivers, podle kterého je v souhrnu Arc A380 pomalejší než GeForce GTX 1650 GDDR6 s 12nm čipem (ta má o 11 % víc výkonu) i než Radeon RX 6400 (ten má o 9 % výkonu). Intel porazil jen starší, ovšem pořád doprodávanou grafiku Nvidia z roku 2016, GeForce GTX 1050 Ti s 16nm čipem architektury Pascal, která měla jen 77 % výkonu Arc A380.

Přehled výsledků grafiky Intel Arc A380 ve hrách a průměrný výkon proti konkurenčním kartám (zdroj: MyDrivers)

Toto by mimochodem měly být údaje pro nereferenční grafiku Arc A380 od Gunniru, který má zvýšené TDP a frekvence, takže v referenčních parametrech a 75W limitu by to dopadlo asi trošku hůře.

Že je nakonec karta Intel Arc A380 pod úrovní Radeonu RX 6400 (nejlevnějším modelem architektury RDNA 2 od AMD), ale ukazují zřejmě i interní dokumenty Intelu, respektive tabulka s referenčním výkonem, které Intel dodává recenzentům pro kontrolu výsledků. Publikoval ji web WCCFtech a můžete v ní vidět, že Intel Arc A380 sice podle Intelu má mít vyšší výkon než lowend AMD v některých hrách, ale ve většině končí pod.

Oficiální referenční údaje o výkonu grafiky Intel Arc A380 (zdroj: WCCFtech)

Výkon je horší, pokud procesor není od Intelu

Toto by přitom měly být testy s procesorem Intel. Objevila se ale i čísla změřená na procesoru Ryzen 5 5600, která ukazují zajímavou věc. Ač by karta s takto relativně nízkým výkonem neměla být limitována výkonem CPU, grafika Intel Arc A380 dosahuje ve hrách výrazně horší FPS, pokud běží v počítači s procesorem AMD. V některých hrách méně, ale v některých dramaticky. V průměru z několika her, které byly použité v testu publikovaném na Bilibili, vychází, že Arc A380 ztratí 17 % výkonu, pokud je použita s procesorem Ryzen.

Důvod není úplně jasný. Je možné, že ovladač GPU jednoduše není dostatečně testovaný na konkurenční platformě a zůstaly v něm problémy, které by jinak vývojáři vyžehlili (vtipné by bylo, pokud by se Intel stal obětí vlastních záměrných deoptimalizací, které používaly jeho kompilátory, kdy na procesorech nebyly využívány dostupné SIMD instrukce).

Teoreticky by mohlo jít o nějakou nekompatibilitu nebo nevyladěnou interakci s AMD Smart Access Memory. Grafiky Intel podle Intelu potřebují tuto technologii (označenou u Intelu PCIe Resizable BAR) pro optimální výkon.

Každopádně tento špatný výkon s procesory AMD by mohl být věc, kterou Intel časem opraví. Možná, že právě takovéto známky nezralosti ovladačů jsou důvod, proč bylo vydání karet odkládáno a proč probíhá tak opatrně a v malém měřítku (nejdřív jen jedna karta, jen v Číně, jen OEM…).

Tip: Grafiky Intel Arc nepodporují všechny základní desky a procesory. Vyžadují PCIe Resizable BAR

Zdroje: MyDrivers, WCCFtech, VideoCardz, Greymon55

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

S koupí grafiky počkejte. Koncem měsíce budou další slevy GeForce

Nvidia minulý týden vydala předběžné finanční výsledky, v nichž zela díra o velikosti 1,4 miliardy $, způsobená propadem prodeje herních grafik GeForce. Asi to definitivně potvrzuje předchozí zvěsti, že na skladech po kryptoměnové horečce zůstalo příliš mnoho GPU generace Ampere. Nvidia již sáhla ke slevám, ale zatím to asi nestačilo. Pokud teď váháte nad koupí, tak pozor: za pár týdnů prý ceny klesnou ještě víc. A o něco mají zlevnit také Radeony. Celý článok „S koupí grafiky počkejte. Koncem měsíce budou další slevy GeForce“ »

 •  
 •  
 •  

Vydání Ryzenů 7000 je odložené na později. Kryje se s Raptor Lake

Už to vypadalo, že je vydání nové generace desktopových procesorů AMD (a také desek, budou totiž na nové platformě AM5 s pamětí DDR5) je jen měsíc vzdáleno, jejich prodej totiž podle předchozích zpráv měl začít 15. září. Je tu ale změna a vypuštění bylo podle aktuálních průsaků odsunuto. Procesory budou dostupné později, trošku provokativně se zřejmě začnou prodávat v den, kdy má Intel představovat jejich konkurenta Raptor Lake. Celý článok „Vydání Ryzenů 7000 je odložené na později. Kryje se s Raptor Lake“ »

 •  
 •  
 •  

Pro Ryzen 7000 bude optimum DDR5-6000, zvládá takt IF 3000 MHz

V drbosféře se minulý týden objevila zajímavá zpráva o tom, jaký paměťový výkon by mohly přinést už jen měsíc vzdálené procesory AMD Ryzen 7000 s architekturou Zen 4. Bude to první generace používající paměti DDR5 na nové platformě AM5, takže je toho zatím dost neznámého. Vypadá to ale, že latence a výkon pamětí by mohly být světlá stránka a s nimi snad i herní výkon Zenu 4. Celý článok „Pro Ryzen 7000 bude optimum DDR5-6000, zvládá takt IF 3000 MHz“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *