WD My Passport SSD 2020 – druhá generácia vreckového SSD

Hodnotenie

WD so značkou My Passport predstavuje jedného z najväčších výrobcov externých úložísk. Sám mám tri kúsky o kapacite 2–4 TB. V roku 2017 priniesli na trh My Passport SSD, ktorý patril k prvej generácii externých SSD. Zaujal hlavne unikátnym dizajnom a kompaktnými rozmermi, no žiaľ nikdy sa mi do rúk nedostal. To sa však teraz mení, nakoľko nám do redakcie dorazila vynovená verzia s rovnakým názvom pre rok 2020.

Hodnotenie

Vynovená verzia WD My Passport SSD pre rok 2020 prináša nový dizajn, ale predovšetkým výrazne vyššie rýchlosti. V porovnaní s Patriot PXD novinka prekvapila hlavne v oblasti zápisov a celkovo o trochu vyššími rýchlosťami. Všetko však záleží od podmienok a výkon v iných testoch bol porovnateľný či v naozaj špecifických prípadoch horší. Veľkým rozdielom je ale nevyužívanie bufferu pSLC ako pri PXD, čo je dané zrejme použitím nadštandardne rýchlych pamätí TLC. To znamená, že sa výkon neprepadáva ani keby ste chceli sekvenčne na jeden raz zapisovať cez celú kapacitu SSD. Skúšal som preniest 300 GB videí a rýchlosť bola stále okolo 600 MB/s a pritom iba „teplý“ povrch obalu prehrievaniu (a výkonnostným prepadom z tohto dôvodu) nenasvedčuje ani pri prenose väčších adresárov.

To, čím My Passport získava veľké výhody, sú aj sekundárne funkcie ako hardvérové šifrovanie, dlhšia 5-ročná záruka či mierne vyššia odolnosť voči otrasom a pádom. WD taktiež ponúka aj drobný softvér pre vyhľadanie disku či pre možnosti zálohovania. Celkovo je teda nový My Passport SSD komplexnejšie balenie než jednoduchý prístup PXD, kde dostanete len SSD a to je všetko. To, k čomu smerujem, je cenový rozdiel medzi SSD, ktorý je naozaj priepastný. Hovoríme o sume cca 100 eur pri porovnaní 1 TB verzie, teda 260 eur v prípade WD a 160 pri Patriot. Napriek tomu pre mňa osobne ide o príliš veľký cenový rozdiel pri rovnakej kapacite, hoci WD ponúka viac funkcií aj dlhšiu záruku. Možno však práve vy vyžadujete HW šifrovanie a My Passport je teda jedinou možnosťou z dvojice porovnávaných diskov. Dajte nám v diskusii vedieť váš názor na túto problematiku.



  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?

Asus má medzi grafickými kartami RTX 4060 Ti multifunkčné vyhotovenia so slotom M.2 pre SSD NVMe. Tie na rozdiel od iných modelov nemrhajú tak výrazne potenciálom rozhrania PCI Express ×16. Na posúdenie tohto návrhu sa teraz náramne hodia čiastkové výsledky z testov základných dosiek. Tie výsledky, ktoré odkazujú na rýchlosti slotov M.2 a efektivitu chladičov SSD. V oboch disciplínach totiž súťaží aj Asus Dual RTX 4060 Ti SSD. Celý článok „Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?“ »

  •  
  •  
  •  

GeForce RTX 4060 Ti se slotem M.2 jde na trh. Umí i PCIe 5.0 SSD

Některá GPU v současných herních grafikách nepoužívají plnou kapacitu slotu PCI Express ×16, ale jen osm linek. Týká se to karet jako Radeon RX 7600 a také GeForce RTX 4060 a 4060 Ti. Asus nedávno přišel s nápadem, jak využít linky navíc, které s takovou kartou na většině základních desek zůstávají ležet ladem, a vyrobil grafiku, která neaktivní linky zužitkovává pro připojení SSD a poskytuje další slot M.2 navíc. Celý článok „GeForce RTX 4060 Ti se slotem M.2 jde na trh. Umí i PCIe 5.0 SSD“ »

  •  
  •  
  •  

Asus má na GeForce RTX 4060 Ti slot M.2. Aby využila PCIe ×16

Rozmohly se grafické karty, které nevyužívají plnou šířku obvykle dostupného slotu PCI Express ×16 a běží jenom s osmi linkami, což o něco zlevňuje a zmenšuje dotyčné čipy GPU. V desktopu tím obvykle je zbylých osm linek k ničemu, ale Asus teď přišel s nápadem, jak je zachránit. Sice stále nebudou použitelné pro samotnou grafickou kartu, ale aspoň nějaké využití najdou. Hodit by se to mohlo třeba na A620 deskách s nedostatkem slotů M.2. Celý článok „Asus má na GeForce RTX 4060 Ti slot M.2. Aby využila PCIe ×16“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *