X370 desky ASRock oficiální podporují Ryzen 5000, konec zákazu?

oficiální podpora pro CPU se Zenem 3, ale u APU jen pro Zen 2

Na konci minulého týdne AMD avizovalo, že by možná mohlo přehodnotit zákaz provozu Ryzenů 5000 na deskách s čipsety X370 a B350 (ale paradoxně ne levnějších A320). Ten je nebo byl reálně vymáhaný přímo na úrovni kódu AGESA. Možná, že teď je tu první vlaštovka: ASRock právě přidal podporu Ryzenů 5000 „Vermeer“ na X370 desky s novou AGESA. Firma už kdysi vydala alfa BIOSy s podporou, ale tentokrát je to oficiálně.

Zatím se nejedná o všechny desky (další asi mohou přibývat postupně), nový BIOS ale dostala například deska ASRock X370 Pro4. Na webu firmy se pro ni objevil nový BIOS (přesněji, UEFI firmware) verze P7.10, který přidává podporu nových procesorů. Naopak je odstraněná podpora 28nm APU Bristol Ridge s předzenovou architekturou Excavator. Pokud budete tento update provádět, dbejte návodu k použití. Zdá se, že je třeba nejdříve nahrát „bridge BIOS“ předchozí verze P7.00, až po něm úplně novou verzi P7.10, kterou chcete.

Nový BIOS pro ASRock X370 Pro4 (Zdroj: ASRock)

Také přímo v seznamu podporovaných CPU teď stojí, že deska oficiálně umí Ryzeny 5000 „Vermeer“, tedy čipletovou CPU verzi Zenu 3, a to včetně nejvyššího modelu Ryzen 9 5950X. Protože ale nemá nejsilnější napájecí kaskádu, asi bude dobré zkontrolovat si teploty VRM v zátěži a případně přizpůsobit chlazení. Dále jsou podporovaná 7nm APU „Renoir“, Ryzeny 4000G na bázi Zenu 2, a to i ve verzi Pro.

Co ale podporované není, jsou APU Ryzeny 5000G „Cezanne“. Zda je to kvůli nedostatku místa v obrazu BIOSu, nebo by byla potřeba novější AGESA, než je v těchto updatech, nebo je jejich zprovoznění obtíženější, není jasné. Nevíme, zda ji ASRock plánuje také ještě přidat, nebo zůstane jen u Vermeeru.

Seznam podporovaných procesorů desky ASRock X370 Pro4 s Ryzeny 5000 (Zdroj: ASRock)

Jaká je v těchto BIOSech AGESA, zatím nevíme, podle některých zvěstí v2 1.2.0.3c, tedy o něco starší než v2 1.2.0.5, kterou mají poslední BIOSy od Gigabyte. Ovšem zatímco ty mají aktivní blok, který aktivně znemožňuje spuštění Ryzenu 5000, v těchto BIOSech od ASRock by blok zřejmě už být neměl, když je Ryzen 5000 uveden mezi podporovanými CPU. Asi bychom čekali, že blok bude odstraněn v nějakém novějším patchi AGESA. Zatím teprv čekáme, až funkčnost dříve zakázaných procesorů potvrdí nějaký uživatel. Příslušné binárky pro Vermeer a Renoir v BIOSu jsou, to už bylo ověřeno utilitou Ryzen SMU Checker,

ASRock již koncem roku 2020 vydal sérii alfa BIOSů, které na desky třístovkové řady podporu Ryzenů 5000 „Vermeer“přidávaly, avšak tyto updaty nebyly nabízeny přímo na webu firmy, daly se najít jen přes polooficiální kanály (například hardwarová média). Podle různých skazek šlo o to, že ASRocku přímo AMD nepovolilo/zakázalo tyto BIOSy běžně nabízet.

U tohoto výrobce tedy nynější iniciativa nezačíná od nuly, firma patrně byla ochotná na podpoře pracovat už dříve. To, že jsou nyní BIOSy nabízené přímo na web firmy, by mohlo proto být dokladem o tom, že se postoj AMD mění a zákaz přestává platit (doufejme…).

Každopádně, pokud tento počin ASRocku znamená, že AMD zrušilo onen zákaz v AGESA, který znemožňoval běh Ryzenů 5000 na čipsetech B350 a X370 (pro A320 byl zrušen už dřív, což dodalo víc argumentů pro kompletní odstranění), tak bychom se mohli stejné podpory dočkat i od dalších výrobců. Gigabyte by například mohlo přidá podporu u desek, které nedávno dostaly aktualizaci na AGESA v2 1.2.0.5, a už se objevily zatím neoficiální drby, že by snad v řádu dní něco mohlo mít MSI. A snad by se mohl rozhoupat i Asus, který zatím byl na této frontě aktivní méně než ASRock, Gigabyte a MSI, nicméně BIOSy pro desky A320 vydal, takže i od něj by něco mohlo přijít.

Zdroje: ASRock, Reddit

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Na A620 deskách od ASRocku funguje PCIe 5.0 ve slotech M.2

Nově vydané desky platformy AM5 s levným čipsetem A620, které přišly na trh minulý týden, mají jako jednu ze zlevňovacích „vlastností“ to, že poskytují jen PCI Express 4.0. To se vám teoreticky může stát i u B650, tam ale většina desek pořád má PCIe 5.0 ×4 pro SSD. U modelů A620 už to nastávat vůbec nemělo, ale vypadá to, že by také mohly být výjimky a některé A620 desky budou polooficiálně umět běh NVMe SSD s rychlostí PCIe 5.0 ×4. Celý článok „Na A620 deskách od ASRocku funguje PCIe 5.0 ve slotech M.2“ »

 •  
 •  
 •  

Vyšly AM5 desky s čipsetem A620, stojí od 95 €. Přehled modelů

V posledních dnech začaly úniky levných desek pro Ryzeny 7000 se socketem AM5 postavených na čipsetu A620. Už jsme viděli i fotky jednoho modelu a zdá se, že AMD načasovalo odhalení i vydání na poslední den března (možná byl zájem stihnout to formálně v prvním kvartálu). Dnes tak byly vypuštěny desky s tímto čipsetem od všech výrobců. Ty nejlevnější by zřejmě měly být už za 85 $, pár stovek nad „magickou hranicí“ 2000 korun. Celý článok „Vyšly AM5 desky s čipsetem A620, stojí od 95 €. Přehled modelů“ »

 •  
 •  
 •  

První A620 deska pro Ryzen 7000 unikla: AM5 za dva tisíce

V posledních týdnech se konečně vynořily desky platformy AM5 pro procesory Ryzen 7000 za nižší ceny okolo tří tisíc a něco. Nebyly to ale úplně nejlevnější modely, které mají používat čipset A620. Takováto deska se ale objevila teď: model ASRock A620M-HDV/M.2, který zřejmě ukazuje, jak budou vypadat úplně bazální desktopové desky pro platformu AM5. Máme i fotky a bude zajímavé vidět, kam až tímto cena platformy AM5 ve finále sleze. Celý článok „První A620 deska pro Ryzen 7000 unikla: AM5 za dva tisíce“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *