Z FSR 2.0 už oči nepália. Analýza upscaleru AMD v Deathloop

Čo je FSR a porovnanie obrazovej kvality

Druhá verzia FidelityFX Super Resolution je oficiálne vydaná. Premiéru si tento upscaler odbil v Deathloop, čo je prvá a zatiaľ jediná podporovaná hra. FSR 2.0 sme s FSR 1.0 v testoch porovnali po vizuálnej aj výkonnostnej stránke. Zatiaľ čo FSR 1.0 obrazovo nemohlo konkurovať DLSS Nvidie, a výsledok bol výrazne horší, tak s FSR 2.0 si AMD vytiahlo tŕň z päty. Na svete je totiž plnohodnotná alternatíva.

FSR 2.0 (FidelityFX Super Resolution 2.0) je rovnako ako prvá generácia FSR upscaling pre hry, keď vykresľovanie GPU prebieha v nižšom rozlíšení a snímky sa následne preškálovávajú na vyššie výstupné rozlíšenie. Hra vďaka tomu beží na výrazne vyšších fps, ktoré zodpovedajú zníženému internému rozlíšeniu, aj keď je to teda za cenu horšej kvality obrazu.

Temporálne fungovanie – obdoba DLSS 2.x

Od FSR 1.0 sa nové FSR 2.0 odlišuje v tom, že verzia 1.0 mala čisto „spatiálne“ škálovanie – naraz pracovalo iba s pixelmi jednej snímky (ako to prebieha, sme rozoberali v tomto článku). Na rozdiel od toho verzia 2.0 pridáva temporálny rozmer a celý algoritmus pracuje aj s údajmi z predchádzajúcich snímok a takisto s pohybovými vektormi, ktoré mu umožňujú zistiť, kde sa pixely, ktorú sú v aktuálnej snímke na určitej pozícii, nachádzali v predchádzajúcich snímkach. To ich dovoľuje kombinovať dokopy s aktuálnymi, čo je možné využiť na zlepšenie detailov. Často sa tomu hovorí temporálna rekonštrukcia.

Temporálne filtrovanie je hlavná a zásadná novinka technológie Nvidia DLSS 2.0 a všetkých nasledujúcich verzií pod DLSS 1.0 (to bolo spatiálne takisto ako FSR 1.0). FSR 2.0 je v podstate odpoveď AMD na DLSS 2.x a očakáva sa od neho, že bude prinášať viac-menej podobné pokroky v kvalite obrazu.

AMD FSR 2.0 má tak ako aj FSR 1.0/DLSS viacero profilov, podľa ktorých sa odvíja intenzita upscalingu. Najvyšší výkon dosiahnete s presetom „performance“, pretože renderovanie prebieha v najnižšom rozlíšení. V oboch osiach je o 50 % nižšie, než natívne. Opak toho je Quality (85 % z osí pôvodného rozlíšenia) a kompromis je „Balanced“ (75 %). Oproti FSR 1.0 chýba „Ultra Quality“, ktoré sa už ale od natívneho rozlíšenia príliš neodlišovalo a rozdiely vo výkone aj v obraze tak boli pomerne malé.

FSR 2.0 v Deathloop

Poďme do praxe. FSR 2.0 sme testovali v otvorenej bete hry Deathloop. V nej zároveň zostala zachovaná podpora FSR 1.0 a upscaling je možné aj vypnúť, respektíve ho nemusíte vôbec zapínať. V rámci testov sme tak okrem porovnania všetkých presetov FSR 2.0 a FSR 1.0 mohli testovať aj v natívnom rozlíšení. To s TAA a pre zaujímavosť ja bez AntiAliasingu, čo by mohlo zaujímať majiteľov notebookov, ktoré majú v pomere k veľkosti displeja často i pomerne vysoké rozlíšenie a vyhladzovanie v kombinácii s jemným rastrom tak skoro prestáva dávať zmysel.

FSR 2.0 okrem upscalingu takisto vyhladzuje hrany, v podstate temporálne. Mimo toto základné fungovanie FSR 2.0 obsahuje aj zložitejšie techniky, ktoré potlačujú tzv. ghosting  (pi tom, čo nesprávne temporálne filtrovanie vytvorí „duchov“ pochádzajúcich z predošlej snímky) alebo zachovávajú jemné detaily. A to už si môžeme ukázať aj v Deathloope.

Na sérii detailov (výrezy zo sceenshotov) si na streche budovy všimnite, ako „rozsypané“ sú s FSR 2.1 jemné línie, špeciálne drôty proti oblohe. Za to výsledok s FSR 2.0 môže niekto oproti natívnemu „originálu“ vyhodnotiť ako pôsobivejšiu možnosť s ostrejšími kontúrami. A to už aj na úrovni „performance“ s viac než dvojnásobnou snímkovou frekvenciou oproti natívnemu rozlíšeniu. V ňom je pritom na slabších grafických kartách plynulosť Deathloop na maximálnych detailoch s RayTracingom (vrátane vykresľovania slnečných tieňov) nekomfortná. V UHD s priemernými 16 fps až nehrateľná. S FSR 2.0 (P) sú nad 30 aj minimálne fps.

   
   
   
   

Výsledky testov a porovnaní všetkých režimov (dokonca v kombinácii s dvoma rôznymi nastaveniami Ambionet Occlusion, kde jedno, náročnejšie používa raytracingovú grafiku) si môžete nerušene prejsť v porovnávajúcich grafov druhej kapitoly článku.

S prínos funkcie „Thin Feature Locking“ sa stretnete napríklad aj pri nápisoch, ktoré majú osvetlený vonkajší obrys. FSR 1.0 je s FSR 2.0 „performance“ vizuálne porovnateľné až na najvyššej kvalite (FSR 1.0 Ultra Quality). Vtedy je sú už ale fps FSR 1.0 výrazne nižšie než u FSR 2.0. Nový upscaler AMD je tu (a nielen tu) skrátka efektívnejší. Aj keď úplne „zadarmo“ tie vizuálne zlepšenia nie sú a 10–15 % výkonu naprieč verziami FSR v rámci rovnakého, dajme tomu 50-percentného („performance“), obetovať musíte. Tak či onak je ten úbytok herných fps vzhľadom na výrazne skvalitnenie obrazu zanedbateľný.

   
   
   

Nastavenia Deathloopu umožňujú voľbu vykresľovania slnečné tieňov. Tie, pokiaľ to voľbu ručne nezmeníte, budú vecou rasterizácie. Vo všetkých našich testoch na ne však používame RayTracing. Rozdiel v ostrosti ani tu neprehliadnete. Výhľadovo pre vás určite pripravíme aj porovnanie s DLSS 2.3, keď je zlepšenie FSR takto výrazné.

   
   
   
   

Veľký rozdiel oproti DLSS 2.x je v tom, že FSR 2.0 nepoužíva pre škálovanie v rámci celého komplexného algoritmu neurónovú sieť (AI). Použitie neurónovej siete u Nvidia DLSS 2.x znamená, že túto technológiu je možné prevádzkovať iba na GPU, ktoré obsahujú proprietarné akcelerátory AI, tzv. tensorové jadrá. Tie sú prítomne iba v grafických kartách GeForce RTX 2000 a RTX 3000.

Oproti tomu FSR 2.0 používa všeobecné výpočtové jednotky, programovateľné shadery. Spojenie (s niektorými) grafikami jedného výrobcu tu teda nie je a FSR 2.0 má bežať takmer všade. Od AMD sú oficiálne sú podporované GPU Polaris, Vega a RDNA/RDNA 2. U Nvidie sú to generácie Pascal, Turing a Ampere. Eventuálne by mali byť podporované aj konzoly.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

První big.LITTLE procesor AMD se ukázal: Phoenix 2 s jádry Zen 4c

Hybridní architektura s velkými jádry P-Core a menšími a efektivními E-Core, kterou Intel nasadil do procesorů v roce 2021, je často vnímána hodně kontroverzně. Tento přístup se ale už chystá i u AMD. Informace se o tom objevují delší dobu, ale teď už je potvrzený první procesor Ryzen, který takto dopadne. Půjde o APU označené Phoenix 2. To je levnější varianta dnešních Ryzenů 7000, takže big.LITTLE od AMD je už dost blízko. Celý článok „První big.LITTLE procesor AMD se ukázal: Phoenix 2 s jádry Zen 4c“ »

 •  
 •  
 •  

APU pro socket AM5 budou. Ale možná nejdřív Zen 3 a až pak Zen 4

AMD má teď pro desktop na nové platformě AM5 čipletové procesory Ryzen 7000 s kódovým označením Raphael, které na rozdíl od předchůdců poprvé obsahují integrovanou grafiku. Ta bývala předtím dostupná jen u tzv. APU jako bylo Raven Ridge, Renoir a Cezanne, což byly monolitické procesory určené primárně pro notebooky. O nové generaci takových APU pro socket AM5 zatím nebyly zprávy, ale teď se objevil doklad, že se na nich pracuje. Celý článok „APU pro socket AM5 budou. Ale možná nejdřív Zen 3 a až pak Zen 4“ »

 •  
 •  
 •  

Ryzen 5 7640U unikl v testu Geekbench. První 15W APU Phoenix

Letos v lednu během CES 2023 AMD odhalilo své nejnovější mobilní procesory (nebo jak se dříve říkalo APU) Ryzen 7040 „Phoenix“. Jsou to vlastně nejpokročilejší procesory AMD, protože už mají jádra Zen 4 na monolitickém křemíku vyráběném 4nm procesem, navíc i s integrovanou grafikou architektury RDNA 3. Ale na rozdíl od předchozích generací AMD oznámilo jen výkonnější 35–45W modely, bez 15W modelů mainstreamové řady U. Celý článok „Ryzen 5 7640U unikl v testu Geekbench. První 15W APU Phoenix“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *