Gelid Sirocco – Otesánek hrající všemi barvami

Klíčové vlastnosti

Gelid je asijský výrobce, který se zaměřuje především na chladiče a ventilátory. To je patrné i z názvu této společnosti. Gelidus totiž znamená v latině ledově chladný nebo mrazivý. Ideální označení pro výrobce chladicích řešení. Sirocco však paradoxně označuje horký, vlhký a prašný vítr. Gelid Sirocco je ale především pěkný obr. Očekávám od tohoto chladiče tedy solidní výsledky v zátěžových testech. Snad nebudu zklamán.

Klíčové vlastnosti chladiče

Celá konstrukce chladiče Gelid Sirocco je založena na šesti silných poniklovaných heatpipes okolo čtyřiceti rozměrných hliníkových žeber. Spoje mezi heatpipes a žebry jsou pájené. To by mělo vést k účinnějšímu přenosu tepla a také zlepšit dlouhodobou spolehlivost chladiče při periodickém ohřívání a ochlazování. Tvar chladiče je asymetrický, ventilátor v přední části tedy nezasahuje do prostoru DIMM stolů na základní desce. Můžete bez obav použít RAM moduly s libovolně vysokým pasivem.

Základna chladiče je z poniklovaného měděného bloku, který společně s heatpipes tvoří ucelený blok. Kontaktní plocha základny je vyhlazena do zrcadlového lesku. Ze základny také vystupuje malý svazek silných žeber, který slouží jak další pasiv pod hlavním svazkem. Celkové dílenské zpracování chladiče je na vynikající úrovni. Celý svazek žeber je dosti rozměrný a zasahuje až nad zadní část montážního systému. Proto je také v zadní části pasivu otvor skrze žebra, abyste jím mohli prostrčit šroubovák a připevnit chladič k montážnímu systému.

   
   
   

Balení chladiče obsahuje standardní příslušenství. Najdete zde montážní sady pro všechny současné patice od Intelu a AMD vyjma Threadripperu. Také zde najdete druhou sadu spon pro další ventilátor, pokud byste chtěli použít push-pull konfiguraci. Nechybí zde ani teplovodivá pasta a stručná uživatelská příručka s návodem k montáži. Jako bonus je zde navíc malý ovladač pro RGB podsvícení, pokud vaše základní deska nenabízí žádný konektor pro RGB (12 V). Samotná montáž chladiče je jednoduchá, nemělo by vás během ní čekat žádné nepříjemné překvapení.

   

Parametry chladiče a ventilátoru

Jak už jsem uvedl výše, pasiv chladiče Sirocco je konstruován s odsazením pro ventilátor. Nedochází tedy ke konfliktu ventilátoru a RAM modulů. Jeho celková výška 160 mm vás však může limitovat ve výběru skříně.

Gelid vybavil tento chladič jedním 120 mm ventilátorem z řady Radiant RGB. Tento ventilátor nabízí velmi vysoký statický tlak i solidní průtok vzduchu. Zároveň se ale obávám, že tento ventilátor nebude jeden z nejtišších, zejména rozsahu otáček mezi 1400 – 1800 RPM.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Noctua: Nové 140 mm ventilátory odpremiérujú na chladiči CPU

Dlho očakávané next-gen ventilátory Noctua v 140 mm formáte nabrali aj nenabrali sklz v plánovanom vydaní. V rámci samostatného predaja sa síce posunuli z druhého do tretieho štvrťroka 2024, ale spolu s chladičom, ktorý na vrchole ponuky vymení model NH-D15, by mali vyjsť už čoskoro. Okrem toho sa trochu odtajnilo aj to, ktorý zo „starších“ projektov má tesne pred dokončením. Celý článok „Noctua: Nové 140 mm ventilátory odpremiérujú na chladiči CPU“ »

  •  
  •  
  •  

Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty

Dnešním dnem vstupuje na trh nová verze oblíbeného chladiče Endorfy Fera 5 s přívlastkem Black. Název napovídá, že je tento chladič opatřen matně černou povrchovou úpravou, což ocení především příznivci minimalistických PC sestav. Bude samozřejmě potřeba otestovat, zda nemá tato povrchová úprava negativní vliv na účinnost chlazení nebo zda nedošlo ke zhoršení akustiky. Pojďme se tedy společně vydat do temné budoucnosti chladičů Endorfy. Celý článok „Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty“ »

  •  
  •  
  •  

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (6) Pridať komentár

  1. dakujem za pridanie phantomu, tu je krasne vidiet, ze aj 30-35€ chladic dokaze mat az neuveritelny pomer cena/vykon a vie naozaj co to uchladit .

    1. Uniká mi v čem ta podobnost spočívá. Rozprostření rozvodů je jiné a vykrojení u konkurence nevidím. Pokud ale narážíš, že není proti U12A testován přímo s dodatečným tahovým ventilátorem – jo, možná škoda.

      1. Ten přibalený Radiant ventilátor má citelně vyšší CFM i Pstat než NF-A12x25, který je u U12A chladiče. Druhý ventilátor za pasivem by nejspíš už moc nepomohl (on koneckonců moc nepomáhá ani u té U12A, co jsem měřil později mimo záznam).

        1. V tom pomyslném součtu mohl prospět rostoucímu nelichotivému rozestupu u výsledků hlučnosti – s ohledy na cenu to hypoteticky může být těsnější souboj.

      2. Celková koncepcia, dnes už sa také hrubšie robustnejšie veže pre 120 mm ventilátory veľmi nevidia. Pasív mi dosť pripomína U12A, vyosená základňa, nadpriemerná hĺbka pasívu, boky medzi rebrami plne uzavreté, rozloženie heatpipes v pasíve veľmi podobné, až na to, že u Gelidu chýba ešte tá siedma uložená hneď na prednej strane pasívu https://hexus.net/media/uploaded/2019/5/c203c653-5290-48aa-a515-843c46468b52.png

        No a Noctua má o dosť väčšiu základňu… nie je to kópia, ale cítim tam inšpiráciu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *