AMD vydalo levný 35W procesor s jádry Zen a integrovaným GPU

Levné dvoujádro pro pasivně chlazené počítače

Před časem AMD vydalo 35W verze čtyřjádrových APU Ryzenů do socketu AM4 (modely 2200GE a 2400GE). Díky sníženému TDP vypadaly jako ideální procesory do malých počítačů, ale na škodu se nikdy neobjevily v běžném prodeji. AMD ale tento měsíc vydalo jiný úsporný procesor: Athlon 200GE, což je zároveň první lowendové APU s architekturou Zen. Je o dost pomalejší než nedostupná čtyřjádra, ale zase bude hodně levné.

Athlon 200GE sice nemá označení Ryzen, ale stále jde o čip vyráběný 14nm procesem s tranzistory FinFET a s CPU jádry Zen. Označení Athlon tedy neznamená, že by šlo o starší architekturu. AMD ale chce svoji starší tradiční značku udržovat v provozu tím, že ji bude používat pro nejlevnější procesory (v této roli už přežila Phenomy, procesory FX i APU řady „A“).

Athlon 200GE má dvě jádra Zen, které běží na poměrně nízkém taktu 3,2 GHz. U obou je aktivní SMT, takže procesor zpracovává čtyři vlákna. Procesor má 4 MB L3 cache a dvoukanálový řadič pamětí DDR4, provedení je klasické desktopové do socketu AM4. Bohužel se ukázalo, že toto CPU nemá aktivní turbo a nedá se ani přetaktovat, takže frekvence 3,2 GHz je i maximální. Procesor je tak velmi podobný čipům Pentium od Intelu, jimž má také cenou konkurovat.

Na rozdíl od většiny starších Athlonů má Athlon 200GE také integrovanou grafiku. Stejně jako u výkonnějších APU Raven Ridge jde o GPU s architekturou Vega, zde je ale hodně ořezané. Obsahuje jenom 192 stream procesorů a jeho maximální takt by měl být 1000 MHz. Označení grafiky je Radeon Vega 3 (podle třech bloků CU, tedy 192 shaderů).

Specifikace AMD pro Athlon 200GE

Jak už jsme nadhodili na začátku, pro nás je Athlon 200GE zajímavý hlavně svou spotřebou. Jeho TDP je 35 W, což je signalizováno už písmeny GE v názvu. Tato hodnota je významná, protože s 35 W by procesor mělo jít chladit povedeným levným pasivním chladičem Alpine AM4. To umožňuje postavit počítač skoro nebo úplně bez pohyblivých částí, aniž by bylo třeba investovat větší peníze do exotického chlazení.

Protože výkonnější 35W APU se čtyřmi jádry se pro tyto účely nedají běžně setkat, je za ně Athlon 200GE jedinou náhradou. Tedy zatím. Podle AMD se k němu za pár měsíců (někdy během čtvrtého kvartálu tohoto roku) přidají další modely Athlon 220GE a Athlon 240GE. Jejich parametry zatím nejsou známé, ale podle označení by měly být rychlejší a stále se stejným 35W TDP. AMD jinak také vydalo Pro verzi Athlonu 200GE pro OEM sestavy určené velkým firmám, ale tato varianta se nebude dát koupit samostatně, stejně jako ostatní Ryzeny Pro.

Athlon 200GE se má v obchodech objevit 18. září/septembra za doporučenou cenu 55 dolarů, což s DPH dělá asi 58 eur nebo 1500 Kč. Cena je teda skoro poloviční proti tomu, co stojí čtyřjádrové APU Ryzen 3 2200G, které bylo dosud nejlevnější možností, jak dostat procesor s jádry Zen a integrovaným GPU. Připravované modely Athlon 220GE a 240GE se asi eventuálně zařadí někam mezi.

 

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

MSI přestává prodávat grafiky Radeon. Soustředí na GeForce

Vypadá to, že se opět zmenší výběr grafických karet AMD Radeon. Ty výrobci obvykle nabízejí v menším počtu variant proti grafikám Nvidia GeForce, ale je i o dost více výrobců, od nichž se dá koupit grafika Nvidie, proti těm, kteří vyrábějí Radeony. Mezi těmi teď ubude společnost MSI, která podobně jako Asus nebo Gigabyte dlouho vyráběla grafiky obou značek, ale nyní se přeorientovává čistě na Nvidii. A prakticky s okamžitou platností. Celý článok „MSI přestává prodávat grafiky Radeon. Soustředí na GeForce“ »

  •  
  •  
  •  

Windows 11 už nepoběží na dalších procesorech, potřebují SSE4.2

Letos Microsoft naplnil mlhavá varování provázející od vydání kompatibilitu Windows 11 se staršími počítači, jejichž procesory nejsou oficiálně podporované, a začal používat instrukci POPCNT, čímž systém přestává fungovat na řadě procesorů. To však nebylo všechno a požadavky se mohou dále zvyšovat. Teď totiž Windows 11 začínají vyžadovat další instrukční rozšíření, které odstaví další skupiny procesorů, mezi nimi i Phenomy a první APU. Celý článok „Windows 11 už nepoběží na dalších procesorech, potřebují SSE4.2“ »

  •  
  •  
  •  

Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6

O Velikonocích se objevily údajné specifikace pro grafické karty Radeon RX 8000, tedy nové grafiky založené na architektuře RDNA 4 pro mainstream a levnější část trhu (zatímco highendový model údajně AMD zrušilo). Teď se k nim objevila další zvěst, dle níž AMD u těchto grafik nepřejde na novou technologii pamětí GDDR7, která se má objevit u Nvidie. Vypadá to však, že ani nevyužije možností rychlejších pamětí GDDR6, které jsou na trhu. Celý článok „Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *