AMD chystá verzi generování snímků FSR 3 fungující ve všech hrách

AMD Fluid Motion Frames a HYPR-RX přinesou generování snímků ve stylu FSR 3 i do nepodporovaných her

Minulý týden představovalo AMD na veletrhu Gamescom technologii FSR 3, založenou na umělém generování mezisnímků vkládaných mezi reálné snímky hry. Jde o analogii DLSS 3 od Nvidie a stejně jako u této technologie bude tedy nutné, aby podporu pro tuto ni obsahovala přímo hra, protože se používají informace o pohybových vektorech z jejího enginu. Ovšem AMD oznámilo, že chystá také verzi FSR 3, který se bude dát používat všude.

AFMF – FSR 3 i bez podpory ve hře

Tato samostatná verze FSR 3 by snad měla mít označení AFMF (AMD Fluid Motion Frames), což je i označení technologie generování snímků coby součásti FSR 3. Mimo to se také objevilo označení HYPR-RX, které ale bude zahrnovat více komponent, z nichž generování snímků (AFMF) bude jen jednou.

Přímo generování snímků – tedy vkládání nových dointerpolovaných snímků mezi reálné snímky hry – bude jako AMD Fluid Motion Frames funkcí v ovladačích Radeon Software. A protože bude implementovaná v ovladačích, půjde zapnout plošně pro jakoukoliv hru, přestože tyto hry nebudou podporovat FSR 3 nebo FSR 2.x. Respektive, podpora bude omezená použitým API, prozatím bude AFMF v ovladačích možné používat ve hrách běžících na DirectX 12 a DirectX 11.

Demo AMD FidelityFX Super Resolution 3 ve Forspoken

Optical Flow jen čistě ze snímků hry

Protože tato verze generování snímků poběží zcela nezávisle na hře, bude fungovat naslepo, nebude moci používat pohybové vektory předávané enginem hry a další podobná metadata. Vstupem budou tedy jen hotové snímky hry, z kterých budou ovladače získávat informace o pohybových vektorech analýzou obrazových dat (motion search) a technika optical flow pak bude aplikována jen s těmito informacemi.

Kvalita výsledného obrazu v generovaných snímcích bude kvůli tomuto horší proti plnohodnotnému FSR 3 běžícímu v podporované hře s její asistencí. To bude cena za univerzálnost tohoto řešení. AFMF běžící v tomto režimu bude v podstatě fungovat ve zcela stejných podmínkách, jako televizory při generování interpolovaných snímků ve filmech a videu. Je to asi třeba brát jako kompromisní řešení, jehož cílem nebude, abyste ho měli zapnuté vždy, ale půjde jen o volitelnou možnost navíc pro určité situace.

Jak velká degradace obrazu nastane (pozn.: jen v mezisnímcích, reálně vykreslené snímky hry zůstanou stejně kvalitní), to teprve uvidíme. Web Eurogamer uvádí, že na Gamescomu ukazovalo AMD implementaci AFMF v ovladačích na hře The Last of Us Part 1 a podle redaktorů „to fungovalo“. Nějaké zhodnocení oné kvalitativní ceny ale nenabízí.

AFMF asi bude snáze použitelné, pokud už hra bude mít relativně dobrou snímkovou frekvenci, tedy dejme tomu pokud se z 60 FPS chcete dostat někam na 100–120 FPS. Méně kvalitní generované snímky budou totiž mezi těmi reálnými s plnou kvalitou problikávat na kratší čas. AMD údajně sdělilo, že ačkoliv AFMF (a FSR 3) používají jen univerzální shadery a nikoliv speciální akcelerátory, dokáže funkce zvýšit FPS o více jak 90 %. Často tedy nebude až tak daleko od ideálního 100% zrychlení.

Prezentace AMD AFMF a HYPR-RX na Gamescomu 2023

Také bylo zmíněno, že AFMF bude mít určitou pojistku pro případy, kdy se scéna ve hře začne hýbat extrémně rychle či chaoticky. V takových případech by hledání pohybových vektorů mezi snímky pravděpodobně u větší nebo menší části scény a objektů zcela selhalo a výsledek by vypadal špatně. Proto AFMF pozastaví vkládání generovaných mezisnímků v okamžicích, kdy se rychle pohybuje myš (což u hry viděné z pohledu první osoby znamená takový relativně „chaotický“ pohyb scény). Nevýhoda je, že v takovém okamžiku vám klesne FPS, ale vyhnete se tím nápadným vizuálním artefaktům.

AMD HYPR-RX: Centrální turbo tlačítko v ovladačích

Zmíněná funkce HYPR-RX bude větší balík technologií v ovladačích, které se budou dát zapnout pro snadnou maximalizaci výkonu „na jedno kliknutí“. Zahrnutý bude upscaling Radeon Super Resolution, nový Radeon Anti-Lag+ pro snížení latence hry, Radeon Boost (dynamická změna rozlišení) a eventuálně ještě právě AFMF. Funkce HYPR-RX bude tyto věci sdružovat dohromady a půjde s ní v ovladačích najednou pro určitou hru aktivovat všechny a zvednout tím výkon, byť s obětováním určité vizuální kvality.

Funkce HYPR-RX byla oznámená již dříve s tím, že ji AMD dodá před koncem první poloviny roku. Proti tomu se příchod ale opozdil, nyní je vydání plánováno na 6. 9., tedy ten, kdy se začnou prodávat Radeony RX 7800 XT a RX 7700 XT. Tato první verze HYPR-RX nebude ještě podporovat funkci AFMF, nejdříve tedy pojede jen s prostorovým upscalingem a Radeon Boostem bez interpolace snímků. Ta bude přidána údajně někdy začátkem roku 2024.

Prezentace AMD AFMF a HYPR-RX na Gamescomu 2023

Nejprve jenom pro Radeony RX 7000

Funkce HYPR-RX bude ale vyžadovat GPU s architekturou RDNA 3, tedy nějaký Radeon RX 7000, na starších grafikách alespoň zatím podporovaná nebude. Tím pádem i samotná funkce AFMF pro generování snímků na úrovni ovladačů bude zprvu podporována jen na nových Radeonech RX 7000.

Nemusí to tak ale být navždy. Scott Herkelman z AMD vysvětlil, že jelikož jde o novinku v ovladačích, budou se vývojáři nejprve snažit ji odladit a zprovoznit na nejnovější architektuře. Poté je možné, že se přistoupí i k portování pro starší generace grafik (zmíněna byla RDNA 2a případně pak ještě starší RDNA), ukáže-li se, že je to proveditelné. A také pokud bude o funkci mezi hráči a herní komunitou zájem. Zatím ale není fungování na těchto starších generacích přislíbeno.

Jak už bylo zmíněno, AFMF v ovladačích, respektive v HYPR-RX má být vydáno „později“. Zatím nemáme přesný termín, nicméně mělo by to zřejmě být někdy začátkem roku 2024. Toto tedy nebude dostupné hned nyní v září při vydání první verze HYPR-RX.

Zdroje: AnandTech, AMD, Eurogamer, Club386

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Když vy Core Ultra, tak my Ryzen AI. I AMD přejmenuje procesory

Intel loni v létě oznámil pomyslný přechod na novou éru procesorů, symbolizovaný změnou značení na Core Ultra u procesorů Meteor Lake a chystaných Lunar Lake a Arrow Lake. Konkurenční AMD v minulosti často kopírovalo způsoby značení Intelu a vypadá to, že nyní to udělá zase a hodně doslovně. Přicházející procesory s architekturou Zen 5 dostanou vlastní verzi jména Core Ultra, přičemž je možné, že tentokrát bude paradoxně Intel závidět. Celý článok „Když vy Core Ultra, tak my Ryzen AI. I AMD přejmenuje procesory“ »

  •  
  •  
  •  

Radeony RX 8000 mají prý zcela nové akcelerátory ray tracingu

Grafiky Radeon mají obvykle lepší výkon při stejné ceně než grafiky GeForce, ale jako jeden z důvodů, proč preferovat Nvidii, se často cituje lepší výkon při použití raytracingových efektů, s nimiž na aktuálních grafikách GeForce klesne výkon méně než u AMD. Mohlo by se to ale změnit. Zdá se, že právě akcelerace ray tracingu projde v nových grafikách AMD s architekturou RDNA 4, generaci Radeon RX 8000, největšími změnami. Celý článok „Radeony RX 8000 mají prý zcela nové akcelerátory ray tracingu“ »

  •  
  •  
  •  

MSI přestává prodávat grafiky Radeon. Soustředí na GeForce

Vypadá to, že se opět zmenší výběr grafických karet AMD Radeon. Ty výrobci obvykle nabízejí v menším počtu variant proti grafikám Nvidia GeForce, ale je i o dost více výrobců, od nichž se dá koupit grafika Nvidie, proti těm, kteří vyrábějí Radeony. Mezi těmi teď ubude společnost MSI, která podobně jako Asus nebo Gigabyte dlouho vyráběla grafiky obou značek, ale nyní se přeorientovává čistě na Nvidii. A prakticky s okamžitou platností. Celý článok „MSI přestává prodávat grafiky Radeon. Soustředí na GeForce“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. Dobré bude hraní na televizi. Když si půlku snímků vymyslí grafika a stejnou technologií si druhou půlku vymyslí telka, může se stát, že hráč dostane úplně jinou hru! 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *