AMD Gorgon Point: AMD chystá refresh procesorů s jádry Zen 5

Příští generace Ryzenů pro notebooky

Podle stávajících informací vyjde Zen 6 až ke konci roku 2026 nebo dokonce začátkem roku 2027 (notebookové procesory nejspíš budou uvedené nebo odhalené až na CES 2027). To ovšem vyvolává otázku, co bude do té doby. V desktopových procesorech AMD netlačí novou generaci každý rok, ale v noteboocích ano. Teď se zřejmě příchod Zenu 6 až dva roky po Zenu 5 potvrzuje, protože prosákly informace o APU Gorgon Point, které má mezeru vyplnit.

O podobě chytaných procesorů AMD s architekturou Zen 6, které budou zřejmě až přespříští generace, už jsme tu měli zprávu. Souběžně ale korejská média (JNtechreview) zveřejnila slajdy z prezentace AMD, ukazující plán na zmíněné procesory Gorgon Point, které vyjdou před Zenem 6. Mělo by jít o skutečně oficiální dokumenty, prý byly ukázané při prezentaci notebooků Gram od LG. Doteď nebylo jasné, čím bude „roadmapa“ firmy pokračovat, ačkoliv už jsou procesory generace Zen 5 na trhu osm měsíců, tento únik tedy konečně věci vyjasnil.

Gorgon Point nebude nic dramatického – slajdy potvrzují, že procesory mají stále jádra Zen 5 a integrovanou grafiku architektury RDNA 3.5, také NPU (architektura XDNA 2) je podle všeho stejná a sedí i počty jader, takže lze asi s jistotou prohlásit, že Gorgon Point bude refreshem dnešních Ryzenů AI 300 – tedy APU Strix Point a Krackan Point. Půjde tedy o stejné čipy, z nichž budou udělané nové modely, nejspíš označené jako řada Ryzen AI 400. Bude to analogické tomu, jak na přelomu roku 2023 a 2024 AMD vydalo Ryzeny 8000 „Hawk Point“, které také byly jen refresh mobilních Ryzenů 7000 „Phoenix“.

Procesory „Gorgon Point“ budou zřejmě primárně notebooková řada. Je ale možné, že desktopová APU s jádry Zen 5, o kterých také nedávno přišly informace, budou již také odvozená od Gorgon Pointu. Naopak výkonné čipletové procesory pro socket AM5 součástí tohoto refreshe asi nebudou, v jejich segmentu bude AMD asi dál nabízet Ryzeny 9000 „Granite Ridge“ vydané v létě 2024.

Stoupnou frekvence, ale jen u některých modelů

Pro notebookové modely byly už ukázány i předběžné specifikace: Ryzeny AI 9 budou mít 12 a 10 jader (což znamená 4× Zen 5 a 8× či 6× Zen 5c). Vyšší model (asi Ryzen AI 9 HX 470) bude mít v GPU plných 16 CU (1024 shaderů), desetijádro (asi Ryzen AI 9 465) bohužel osekanou grafiku s jen 12 CU (768 shadery).

Slajdy k APU Gorgon Point od AMD: Roadmapa (Zdroj: JNtechreview, via: VideoCardz)
Slajdy k APU Gorgon Point od AMD: Roadmapa (Zdroj: JNtechreview, via: VideoCardz)

Vyšší model Ryzen AI 9 HX přinese drobný nárůst jednovláknového výkonu proti současné generaci, jeho jednovláknový boost se zvýší z dřívějších 5,1 GHz na 5,2 GHz, což může skóre jednovláknových benchmarků zlepšit o 2 %. Vedle toho má také být navýšen výkon NPU na 55 TOPS nebo víc (je uvedeno „55+“), také asi zvýšením frekvencí. Desetijádrový model má ale stále mít nezměněný maximální boost jen 5,0 GHz.

Toto zvýšení maximálního taktu v jednovláknových aplikacích se ale bude týkat i nejvýkonnějšího modelu levnější řady Ryzen AI 7, která je dnes založená na menším čipu Krackan Point. Model, který se asi bude jmenovat Ryzen AI 7 450, má mít místo 5,0 GHz maximální frekvenci také 5,2 GHz (a tedy potenciálně o 4 % lepší jednovláknový výkon). A také má mít NPU s 55+ TOPS. Paradoxně tak model kategorie Ryzen AI 7 bude mít vyšší jednovláknový výkon než levnější „devítka“. Je to díky tomu, že AMD do top konfigurací daného čipu bude používat křemíky z lepších „binů“.

Slajdy k APU Gorgon Point od AMD: Parametry (Zdroj: JNtechreview, via: VideoCardz)

U dalších modelů zatím AMD zvýšení frekvencí neavizuje, mohly by tedy teoreticky být čistě přeznačené z předchozích modelů, ale možná zde i tak budou rozdíly ve výkonu. V generaci Gorgon Point budou existovat Ryzeny AI 5 (s šesti jádry a 12 vlákny) a také jeden Ryzen AI 3 – ten má mít čtyři jádra a 8 vláken s 8MB L3 cache. Bude mít zachovanou NPU s 50 TOPS, takže s ním výrobci notebooků budou moci stavět Copilot+ PC, ale jeho integrovaná grafika bude osekaná na naprostý základ, bude mít jen 2 CU (128 shaderů) architektury RDNA 3.5.

V nynější řadě Ryzen AI 300 čtyřjádro ani jiný model Ryzen AI 3 neexistuje. Zatím nevíme, zda jde třeba o nějaký nový menší čip (se Zenem 5 měl být vyráběn lowendový procesor Sonoma Valley, snad na procesu Samsungu, ale nevíme, zda nebyl zrušen), nebo jen ořezaný čip Krackan Point.

Jen mírné změny ve výkonu

Celkově tedy asi nebude velký rozdíl, zda v notebooku, který si koupíte, bude „stará“ řada Ryzen AI 300, nebo tato refreshová řada 400 „Gorgon Point“. AMD na slajdech ukazovalo i nějaké benchmarky (Cinebench R23), podle nichž mají ony nejvyšší modely mít i o něco lepší mnohovláknový výkon, ale budou to spíš rozdíly v rámci jednotek procent. Důvod, proč AMD Gorgon Point vydá, je asi obvyklý – výrobci notebooků jsou rádi, když mohou každý rok nabízet nový hardware. A pokud není k dispozici úplně nová generace křemíku a architektury, musí její místo zastat aspoň nějaký takovýto refresh s novým číselným označením.

Slajdy k APU Gorgon Point od AMD: Benchmarky v Cinebench R23 – pozor, s různým TDP (Zdroj: JNtechreview, via: VideoCardz)

Vydání procesorů Gorgon Point by mohlo nastat v tradičním termínu, který AMD pro notebookové procesory obvykle používá, a to na začátku roku během veletrhu CES – mohlo by to tedy být v lednu 2026. Firma by teoreticky mohla zvolit i vydání rok po příchodu Ryzenů AI 300, tedy už letos v létě, ale to je asi méně pravděpodobné.

Zdroje: Harukaze5719, VideoCardz, JNtechreview

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *