AMD Ryzen 5 5600X: Oplatí sa priplatiť 120 eur oproti Core i5?

Metodika: výkonnostné testy

Strednú triedu procesorov Intel (Core i5) sme už v testoch rozobrali, ale zatiaľ bez konfrontácie s ekvivalentnými Ryzenmi 5. Tie si postupne doplníme a skôr, než príde rad na starší R5 3600, tak si nenechajte ujsť rozsiahle porovnanie R5 5600X s Ci5-11400F. Je to síce trochu nerovný boj, pretože procesor AMD je výrazne drahší, ale možno si cenu vo vašich očiach obháji v úlohách, kde je jasne lepší než Core i5 Rocket Lake.

Herné testy

Výkon v hrách testujeme v štyroch rozlíšeniach s rôznym nastavením grafických detailov. Na rozbeh je to jedno viac-menej teoretické nastavenie v 1280 × 720 px. Pri tomto rozlíšení sme dlho laborovali s nastavením „správnych“ detailov. Konečné slovo nakoniec padlo na najnižšie možné (Low, Lowest, Ultra Low, …), aké hra dovoľuje.

Niekto by mohol voľbu rozporovať tým, že procesor v takýchto nastaveniach nepočíta koľko objektov sa vykresľuje (tzv. draw calls). S vysokými detailmi v tomto veľmi nízkom rozlíšení však nebol veľký rozdiel vo výkone v porovnaní s rozlíšením FHD (ktoré takisto testujeme). Naopak záťaž na GPU bola jasne vyššia a toto nepraktické nastavenie má poukazovať práve na to, aký má procesor výkon pri čo najnižšej účasti grafickej karty.

Vo vyšších rozlíšeniach sú už nastavené detaily a vysoké (pre FHD a QHD) a najvyššie (pre UHD). Vo Full HD ešte obvykle s vypnutým Anti-Aliasingom, celkovo už ale ide o pomerne praktické nastavenia, aké sa i bežne používajú.

Výber hier je s ohľadom na pestrosť žánrov, hráčsku popularitu a náročnosť na procesorový výkon. Kompletný zoznam je v kapitolách 7–16. V hrách, kde je vstavaný benchmark, používame ten, v iných máme vytvorené vlastné scény, ktoré s každým procesorom dookola a vždy rovnako prechádzame. Na záznam fps, respektíve časov jednotlivých snímok, z ktorých sa potom následne počítajú fps, používame OCAT a na analýzu CSV aplikáciu FLAT. Za oboma stojí vývojár a autor článkov (a videí) webu GPUreport.cz. Na čo najvyššiu presnosť sú všetky priechody trikrát opakované a do grafov sú vynášané priemerne hodnoty priemerných i minimálnych fps. Tieto viacnásobné opakovania sa týkajú aj neherných testov.

Výpočtové testy

Začíname zľahka, PCMarkom 10, ktorý v rámci kompletnej súpravy „benchmarku pre modernú kanceláriu“ testuje viac ako šesťdesiat čiastkových úloh v rôznych aplikáciách. Tie následne škatuľkuje do tematických kategórií, ktorých je už podstatne menej a pre čo najlepšiu orientáciu zapisujeme do grafov bodový zisk z nich. Celkové skóre máme potom pre jedno i viacvláknový výkon aj z Geekbench 5. Jednoduchšie úlohy v testoch zastupujú i testy vo webovom prehliadači – Speedometer a Octane. Ďalšie testy predstavujú už obvykle vyššiu záťaž alebo sú cielené na pokročilého používateľa.

Výkon pre 3D rendering meriame v Cinebench. V R20, ktorej výsledky sú rozšírenejšie, ale hlavne v R23. Renderovanie v tejto verzii pri každom procesore trvá dlhšie, cyklí sa minimálne desať minút. 3D renderovanie testujeme aj v Blenderi, s renderom Cycles v projektoch BMW a Classroom. Druhý menovaný si môžete porovnať aj s výsledkami testov grafických kariet (obsahuje rovnaký počet dlaždíc).

Ako sú procesory stavané na prácu s videom testujeme strižných editoroch Adobe Premiere Pro a DaVinci Resolve Studio 17. To prostredníctvom pluginu PugetBench, ktorý sa venuje všetkých úlohám, s ktorými sa môžete pri úpravách videa stretnúť. Služby PugetBenchu využívame aj v Adobe After Effects, kde sa zase testuje výkon pri vytváraní grafických efektov. Niektoré čiastkové úlohy používajú na urýchľovanie GPU, ale to nikdy nevypíname, čo v praxi nebude robiť nikto. Bez GPU akcelerácie niektoré veci ani nefungujú, ale naopak je zaujímavé sledovať, že  je rôzny aj výkon v úlohách, ktoré urýchľuje grafická karta. Časť operácií totiž stále obsluhuje CPU.

Kódovanie videa testujeme v HandBraku a v benchmarkoch (x264 HD a HWBot x265). x264 HD benchmark funguje v 32-bitovom režime (64-bitový sa nám pod W10 nepodarilo konzistentne rozbehať a všeobecne pod novšími OS môže byť nestabilný a vykazovať chyby vo videu). V HandBraku používame pre AVC procesorový kodér x264 a pre HEVC x265. Podrobné nastavenia jednotlivých profilov už nájdete rozpísané v príslušnej kapitole 25. Okrem videa kódujeme i audio, kde sú všetky podrobnosti uvedené takisto v kapitole týchto testov. Do činenia s výkonom procesorových kodérov môžu mať aj hráči, ktorý si svoje hranie nahrávajú na video. Výkon „procesorového broadcastingu“ preto i my testujeme v dvoch dobre rozšírených aplikáciách OBS Studio a Xsplit.

Dve kapitoly máme vyhradené aj pre výkon pre úpravu fotiek. Adobe má samostatnú, kde znovu cez PugetBench testujeme Photoshop. V Lightroome PugetBench ale nepoužívame, pretože ten si pre stabilný chod kladie rôzne úpravy OS a celkovo sme sa ho radšej vzdali (pre vyššie riziko komplikácií) a vytvorili sme si vlastné testovacie scény. Obe sú na procesor náročné, či už ide o export RAWov do 16-bitového formátu TIFF s farebným priestorom ProPhotoRGB alebo generáciu náhľadov 1:1 k 42 fotkám bezstratového formátu CR2.

Máme ale i niekoľko alternatívnych aplikácií na úpravu fotiek, v ktorých testujeme výkon CPU. Patrí medzi ne Affinity Photo, v ktorom používame vstavaný benchmark, alebo XnViewMP pre dávkové úpravy fotografií či ZPS X. Z naozaj moderných sú to potom tri aplikácie Topaz Labz, ktoré využívajú algoritmy AI. DeNoise AI, Gigapixel AI a Sharpen AI. Topaz Labs svoje výsledky často a radi porovnávajú s aplikáciami Adobe (Photoshop a Lightroom) a chváli sa lepšími výsledkami. Tak uvidíme, možno sa na to niekedy pozrieme i z obrazovej stránky. V testoch procesorov nám ale ide predovšetkým o výkon.

Komprimovací a dekomprimovací výkon testujeme v benchmarkoch WinRARu, 7-Zipu a Aida64 (Zlib), dešifrovanie potom v TrueCrypte a Aida64, kde sú okrem AES aj testy SHA3. V Aida64 testujeme v kapitole matematických výpočtov aj FPU. Z tejto kategórie vás ale môžu zaujímať aj výsledky Stockfish 13 a dosahovaný počet šachových kombinácií za jednotku času. Veľa testov, ktoré sa dajú zaradiť do kategórie matematických realizujeme v SPECworkstation 3.1. Jedná sa o súbor profesionálnych aplikácií s presahom i k rôznym simuláciám, ako je napríklad LAMMPS či NAMD, čo sú molekulárne simulátory. Podrobný opis k testom z SPECworkstation 3.1 nájdete v tomto odkaze zo stránok spec.org. Zo zoznamu pre redundanciu netestujeme len 7-zip, Blender a HandBrake, pretože výkon v nich meriame v zvlášť aplikáciách. Detailný výpis výsledkov SPECWS inak predstavuje obvykle časy alebo fps, ale my do grafov uvádzame „SPEC ratio“, ktoré hovorí o bodovom zisku – vyšší znamená lepší.

Nastavenia procesorov…

Procesory testujeme vo východiskových nastaveniach, bez aktívnych technológií PBO2 (AMD) alebo ABT (Intel), ale pravdaže s aktívnym XMP 2.0.

… a aplikačné aktualizácie

V testoch treba počítať aj s tým, že v priebehu času môžu jednotlivé aktualizácie skresľovať výkonnostné porovnania. Niektoré aplikácie používame vo verziách portable (rozvalený archív), ktoré sa neaktualizujú alebo je možnosť ich držať na stabilnej verzii, ale pri niektorých to neplatí. Typicky hry sa v priebehu času aktualizujú. Na druhej strane ani úmyselné zastarávanie (a testovanie niečo neaktuálne, čo sa už správa inak) by nebola úplne cesta.

Skrátka len počítajte s tým, že s pribúdajúcim časom klesá trochu i presnosť výsledkov, ktoré medzi sebou porovnávate. Aby sme vám túto analýzu uľahčili, tak pri každom procesore uvádzame, kedy bol testovaný. Zistíte to v dialógovom okne, kde je informácia o dátume testovania každého procesora. Toto dialógové okno sa zobrazuje v interaktívnych grafoch, pri akomkoľvek pruhu s výsledkom. Stačí naň zájsť kurzorom myši.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Poslední Core i9: Speciální i9-14900KS má i extrémní spotřebu

Intel letos chystá vydání nové generace desktopových procesorů – čipletové 3nm Arrow Lake, které už bude pojmenované Core Ultra a bude mít novou platformu LGA 1851. Ještě předtím se ale firma rozloučí se socketem LGA 1700 už asi navždy nejvýkonnějším procesorem, jaký bude na jejím 7nm procesoru existovat: Core i9-14900KS. Tato speciální edice teď bude nejrychlejším, ale také zdaleka nejžravějším procesorem pro hráče od Intelu. Celý článok „Poslední Core i9: Speciální i9-14900KS má i extrémní spotřebu“ »

  •  
  •  
  •  

Nové nejrychlejší CPU od Intelu: Core i9-14900KS vyjde za týden

AMD letos v druhé polovině roku vydá procesory Ryzen pro desktop s architekturou Zen 5, které by mohly slušně zvednout laťku výkonu, Intel zase nové 2nm 3nm čipletové Arrow Lake na platformě LGA 1851. Než se tak stane, ale vyjde ještě jedno CPU založené na 7nm čipech Raptor Lake: limitovaná edice Core i9-14900KS, které přinese rekordní frekvenci 6,2 GHz. Bude to nový nejvýkonnější model Intelu pro herní počítače. Celý článok „Nové nejrychlejší CPU od Intelu: Core i9-14900KS vyjde za týden“ »

  •  
  •  
  •  

Analýza Core i5-14400F je úplna, raritný stepping (C0) otestovaný

Pre kompletnosť testov procesora Intel Core i5-14400F dopĺňame výsledky jeho druhého steppingu. Variant B0 otestovaný už máme, teraz prichádza rad na variant C0. Jeho dostupnosť v obchodoch je minimálne v súčasnosti podstatne horšie a vzniká sa otázka, či je vôbec o čo stáť. Má zmysel sa cielene uchádzať o stepping C0 alebo je „v poriadku“ aj B0? Alebo je to „jedno“ (k čomu sa v rámci nákupnej lotérie dostanete)? Celý článok „Analýza Core i5-14400F je úplna, raritný stepping (C0) otestovaný“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (16) Pridať komentár

  1. Paradni test. diky.
    Drobny preklep:
    „To znamená, že ak pri výbere procesora do primárne herného procesora váhate,“
    nejspise ma byt,
    „herného pocitaca váhate,“

  2. Problémem 5600X je velmi vysoká cena, problémem 11400F je vysoká spotřeba. Vítězem je za mně jednoznačně i5-10400F – levné, malá spotřeba, desky s B460 jsou ve výprodeji za pár kaček.. , nepotřebuje drahý chladič, v reálném herním využití stačí na vše ve full HD i 2K při vhodně zvolené grafice.
    AMD je momentálně lepší, ale s cenou to přehání viz. AMD Ryzen 5 3600, který za 5-6tisíc je uplně mimo ve srovnání s i5-10400F.

    1. pokiaľ AMD predá všetko čo vyrobí a má popritom obmedzené výrobné kapacity, je úplne logické, že má takúto cenovú politiku. príliš dlho, vlastne od odchodu zakladateľa Sandersa, boli na mizine a krvácali pod vedením hlupákov až kým to Lisa Su nedala do pucu a vývoj architektúr nie je zadarmo, že… šikovne využila zazmrdovanosť menežmentu Intelu, načapali ich so stiahnutými nohavicami a AMD bude ťažiť ešte zopár rokov z ich neschopnosti vyvinúť použiteľné pokročilé výrobné technológie, veď čo iné je zazmluvnenie si 3 nm výroby u najväčšej konkurencie.
      skrátka momentálna cenová politika AMD nie je žiaden sociál, ale tak by sa choval úplne každý byť v ich situácii s uich porostriedkami. aký to paradox a nemožnosť pomyslieť si ešte pred pár rokmi – sociál hľadajte u Intelu! len sa nesmie moc otepliť 🙂

      1. Mně, coby koncového zákazníka nezajímá, že si někdo potřebuje zalepovat bebíčka z minulosti (ono za tou vysokou cenou stojí stejně především drahý výrobní proces), zajímá mě jen poměr cena/výkon/spotřeba a v případě šesti jader je pořád jasným vítězem i5-10400F. AMD je předražené a 11400F je pořádný přímotop o který nestojím.
        To je vše co sem tím chtěl říct.

        1. S Mirom sme sa na túto tému pomerne dlho rozprávali a každý to vidíme trochu inak. Jedna vec je, že si to AMD momentálne môže dovoliť takto vyrábať a predávať a druhá, pre zákazníka podstatná vec, je prirodzene to, čo má lepší pomer cena/hodnota. Za hodnotu nech si už každý dosadí svoje premenné. Ale ak vám Intel v nižšej triede vychádza lepšie, tak prečo mu to brať a prevracať debatu na politickú tému, ktorá je pre koncového koncového spotrebiteľa nezaujímavá?

    2. Ono zalezi co hrajete. Zkuste si ve Faktoriu stavet mega-base, nebo rozjet velkou mapu v Transport feveru a razem uvidite vyhodnost nakupu zcela jinak. 5600x je procesor ktery chcete. Test je rozsahly a presny, presto nelze pokryt male procento vypocetne narocnych her. Navic jsou zrovna tyhle dve jmenovane i dost casto updatovane, takze budovat na nich neajakou db mereni je nesmysl.

      1. Dlužno přihodit, že PC taky není konzole, abys jeho výkon jako v benchmarku vyhrazoval jediné spuštěné aplikaci (hře).

        1. Dobre udelane hernii PC v timhle smeru fungje jako konzole. I kdyz jsou casual situace kdy chces mit hru se vsim na plno, k tomu voicechat, k tomu pisnicky z youtubu a k tomu PIP kameru abys videl kdo ti beha po zahrade.

  3. Intel sice má zastaralejší výrobní proces, ale v současné době těží z vlastních výrobních kapacit, z toho že není závislí na externím výrobci.

  4. Časy sa menia, Intel je momentálne v pozícii king of budget PC a AMD zjavne nemá o tento titul záujem. AMD valcuje predajmi a zbiera zisky. Dlhý čas to bolo naopak. Na konci dňa si každý kúpi čo mu vyhovuje. Ak chce top výkon bez kompromisov, tak si priplatí, ak hľadá rozumný sweetspot, tiež si vyberie.

    Stále je to x-krát lepšie než čo sme mali približne dekádu, keď sa vývoj v podstate zasekol a kokurencia bola nulová.

    1. Ono to s tým budget king nie je až také jednoznačné keď sa zohľadnia všetky parametre a ceny dosiek. 10400 nemá PCIE4 do budúcna a bez minimálne B560 dosky sú 10400 a 11400 o dosť slabšie kvôli pomalým RAM. A keďže boli akcie a ASUS cashback tak ma 5600X vyšiel aj s ASUS B550 TUF Gaming Plus Wifi doskou 350€ na čo sa Intel vôbec nechytá v pomere cena/výkon/features.

      1. Áno, tá nepodpora PCI Express 4.0 u Core i5-10400F je fakt. Hlavne teraz čerstvo v kontexte výkonu RX 6600 XT, ktorý môže byť s Comet Lake eventuálne nižší. O trochu, ale predsa… kvôli SSD PCIe 4.0 by som to do tabuľky medzi +/- nedával, ale už by to medzi mínusmi asi malo byť, no.

  5. treba si odlozit peniazky bokom ked chcete mat 11400f lebo aj do dosky treba investovat ….kedze 5600x v pohode date do doesiek od b450 chipsetu takze darmo bude lacnejsi i5 11400f logika nie ?

    1. Je pravda, že dosky AMD B450 pri porovnateľnej výbave vychádzajú lacnejšie než Intel B460, ale B550 a B560 už sú, zdá sa, za podobné peniaze? Napríklad okolo sto eur ASRock má B560 Pro4 aj B550 Pro4 a doska pre procesory AMD je v mnohých obchodoch dokonca pár eur drahšia. Ale isteže, nájde sa aj dosť opačných prípadov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *