AMD Ryzen 5 5600X: Oplatí sa priplatiť 120 eur oproti Core i5?

Záver

Strednú triedu procesorov Intel (Core i5) sme už v testoch rozobrali, ale zatiaľ bez konfrontácie s ekvivalentnými Ryzenmi 5. Tie si postupne doplníme a skôr, než príde rad na starší R5 3600, tak si nenechajte ujsť rozsiahle porovnanie R5 5600X s Ci5-11400F. Je to síce trochu nerovný boj, pretože procesor AMD je výrazne drahší, ale možno si cenu vo vašich očiach obháji v úlohách, kde je jasne lepší než Core i5 Rocket Lake.

Záver

Slovnú interpretáciu výsledkov testov a hodnotenie začneme tradične z pohľadu herného výkonu. Ten má Ryzen 5 5600X v rozlíšení Full HD v priemere o 6 % vyšší než konkurenčný procesor Core i5-11400F. Vo vyšších rozlíšeniach QHD a UHD je už rozdiel zanedbateľný (0–1 %). To znamená, že ak pri výbere procesora do primárne herného počítača váhate, s 5600X si najviac pomôžete práve v rozlíšení FHD. Ale aj to ako kde. Napríklad v hrách Assassin’s Creed Valhalla, Total War Saga: Troy ťahá procesor AMD za kratší koniec podobne ako v Cyberpunk 2077, kde sú ale výsledky prakticky rovnocenné.

Zanedbateľne vyšší výkon 5600X dosahuje v Borderlands 3 aj v DOOMe Eternal (ale to iba vo FHD, vo vyšších rozlíšeniach už preberá opraty Rocket Lake). A potom sú tu aj hry, kde je R5 5600X v 1080p výrazne lepší – najviac v CS:GO (+37 %), ale slušný nárast sme zaznamenali aj v F1 2020 (+13 %) či v Shadow of the Tomb Raider (+ 9 %). V Metro Exodus sú to +4 % pre 5600X. Výrazný nárast výkonu by mohol byť aj v Microsoft Flight Simulator, v ktorom júlová aktualizácia dramaticky zvýšila výkon. Len je škoda, že s ňou nemáme výsledky Ci5-11400F. Každopádne za R9 5900X procesor R5 5600X prakticky nezaostáva, ale Ci5-10400F (Comet Lake) a R5 3700X naň strácajú cez 20 %.

Znovu pripomínam, že porovnania s Core i5-11400F vyššie vychádzajú s nastavení v 1920 × 1080 px, čo by mohlo byť v tejto triede možno aj cieľové rozlíšenie. Aj keď ťažko odhadovať, či už väčšina používateľov, čo dá tristo eur za procesor, si nezaobstará skôr monitor s 2560 × 1440 px. Od tohto rozlíšenia smerom k vyšším ide rozdiel herného výkonu procesorov už dostratena. To znamená potom prirodzene i to, že čím vyššie rozlíšenie monitora máte, tým viac sa zhoršuje pomer cena/výkon v neprospech Ryzen 5 5600X a jediná výhoda zostáva v nižšej spotrebe. Procesor AMD je bez limitov príkonu v hrách úspornejší o zhruba 24 %koeficient výkonu na watt má takisto výrazne atraktívnejší.

Energetická efektivita pre väčšinu hráčov ale asi nebude mať vysokú prioritu a špeciálne nie v triede, kde tak Core i5 ako aj Ryzen 5 vždy uchladíte aj s relatívne lacným chladičom. Zahrievanie R5 5600X je jedno z najnižších aj pri vysokej záťaži všetkých jadier. Vzhľadom na nízku spotrebu do 76 W to ale neprekvapuje.

Väčší rozdiel k dobru než v hrách má Ryzen 5 5600X vo výpočtových úlohách. Pri 3D renderovaní a pri kódovaní videa má oproti Core i5-11400F výkonnostne navrch približne 10 %, s x265 až 17%. Vo väčšine úloh v drvivom pomere 22:4 je Ryzen rýchlejší aj v Adobe Premiere Pro. V alternatívnej strižni DaVinci Resolve je to vyrovnanejšie (aj v zmysle menších vzájomných rozdielov), ale prevaha je stále na strane procesora AMD. Ten je výkonnejší aj v Adobe Affter Effects, v niektorých úlohách dokonca až o 26 %. Pri práci s Motion Blur je to medzi 17–19 %. Až na svetlé výnimky niektorých úloh 5600X dominuje aj vo Photoshopepri exporte fotografií v Lightroome 11400F úplne uchádza. Jedna z mála situácií, kde má Core i5-11400F navrch, sú AI aplikácie Topaz Labs na vylepšovanie technickej kvality obrázkov.

Testy (de)kompresie a (de)šifrovania, to je všetko v réžii R5 5600X takisto ako rôzne fyzikálnenumerické výpočty. Výnimka je snáď iba Y-cruncher, ktorý pomerne efektívne používa inštrukcie AVX-512 – tie Ryzen 5 nepodporuje a v tejto disciplíne je teda výrazne pomalší. 5600X má teda pomerne výrazne navrch vo výpočtových úlohách, avšak takmer nikdy nestačí na starší Ryzen 7 3700X. Za tým zaostáva bežne 10 % a viac. Na hodnotenie je to teda pomerne komplikovaná situácia, keďže na hry je cenovo o dosť výhodnejší Core i5-11400F a do neherného prostredia zase Ryzen 7 3700X, ktorý je dostupný za prakticky rovnaké peniaze.

TL;DR: Ako ryba vo vode 5600X môže byť v zostave na hry a zároveň príležitostné úpravy videa či fotiek. Herne je na tom teda podobne ako Ci5-11400F, ale v jednovláknových úlohách má R5 5600X väčšinou navrch a niekedy i dosť výrazne. Reč je napríklad o rôznych filtroch (v Premiere Pro, DaVinci Resolve, Photoshope, After Effects alebo napríklad i v XnView, čo bude pre sviatočné úpravy asi častejší nástroj) alebo o kódovaní zvukových nahrávok a tých situácií by sa našlo o dosť viac. Tak či onak je asi vhodné nakoniec konštatovať, že za veľkými predajmi R5 5600X stojí asi viac ošiaľ z procesorov AMD celkovo než to, že by išlo naozaj o až takú výhodnú kúpu, ako to vyzerá z trhových štatistík.

Testovacie hry máme z Jamy levovej

Špeciálna vďaka patrí aj firmám Blackmagic Design (za licenciu k DaVinci Resolve Studio), Topaz Labs (za licencie k aplikáciám DeNoise AI, Gigapixel AI a Sharpen AI) a Zoneru (za licenciu k Photo Studio X)


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Intel spěšně ukončí prodej 125W procesorů Core 13. generace

Od února se šíří zprávy o nestabilitě výkonnějších procesorů Intel Core 13. a 14. generace ve hrách. Intel teď udělal netypickou věc, která vyvolává otázku, zda třeba s problémem nesouvisí. Jen pár měsíců po vydání refreshových modelů Raptor Lake, tedy Core 14. generace, ukončuje výrobu předchozích modelů generace 13. Přitom obvykle firma nechávala starší generace dojíždět mnohem déle, takže by to teoreticky mohlo s aktuální chybou souviset. Celý článok „Intel spěšně ukončí prodej 125W procesorů Core 13. generace“ »

  •  
  •  
  •  

Nestabilních procesorů Raptor Lake přibývá, Intel věc analyzuje

Před nedávnem jsme psali o tom, jak mají procesory Intel Raptor Lake problémy se stabilitou ve hrách. Zprávy o pádech často provázených zavádějící hláškou o nedostatku grafické paměti, zdá se, neutichají a naopak se spíš množí, stejně jako počty her, ve kterých jsou tyto problémy hlášené. Intel zatím k věci nezaujal nějaké oficiální stanovisko, ale problém analyzuje. Jde možná o největší takové problémy s procesory Intel v poslední době. Celý článok „Nestabilních procesorů Raptor Lake přibývá, Intel věc analyzuje“ »

  •  
  •  
  •  

Poslední Core i9: Speciální i9-14900KS má i extrémní spotřebu

Intel letos chystá vydání nové generace desktopových procesorů – čipletové 3nm Arrow Lake, které už bude pojmenované Core Ultra a bude mít novou platformu LGA 1851. Ještě předtím se ale firma rozloučí se socketem LGA 1700 už asi navždy nejvýkonnějším procesorem, jaký bude na jejím 7nm procesoru existovat: Core i9-14900KS. Tato speciální edice teď bude nejrychlejším, ale také zdaleka nejžravějším procesorem pro hráče od Intelu. Celý článok „Poslední Core i9: Speciální i9-14900KS má i extrémní spotřebu“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (16) Pridať komentár

  1. Paradni test. diky.
    Drobny preklep:
    „To znamená, že ak pri výbere procesora do primárne herného procesora váhate,“
    nejspise ma byt,
    „herného pocitaca váhate,“

  2. Problémem 5600X je velmi vysoká cena, problémem 11400F je vysoká spotřeba. Vítězem je za mně jednoznačně i5-10400F – levné, malá spotřeba, desky s B460 jsou ve výprodeji za pár kaček.. , nepotřebuje drahý chladič, v reálném herním využití stačí na vše ve full HD i 2K při vhodně zvolené grafice.
    AMD je momentálně lepší, ale s cenou to přehání viz. AMD Ryzen 5 3600, který za 5-6tisíc je uplně mimo ve srovnání s i5-10400F.

    1. pokiaľ AMD predá všetko čo vyrobí a má popritom obmedzené výrobné kapacity, je úplne logické, že má takúto cenovú politiku. príliš dlho, vlastne od odchodu zakladateľa Sandersa, boli na mizine a krvácali pod vedením hlupákov až kým to Lisa Su nedala do pucu a vývoj architektúr nie je zadarmo, že… šikovne využila zazmrdovanosť menežmentu Intelu, načapali ich so stiahnutými nohavicami a AMD bude ťažiť ešte zopár rokov z ich neschopnosti vyvinúť použiteľné pokročilé výrobné technológie, veď čo iné je zazmluvnenie si 3 nm výroby u najväčšej konkurencie.
      skrátka momentálna cenová politika AMD nie je žiaden sociál, ale tak by sa choval úplne každý byť v ich situácii s uich porostriedkami. aký to paradox a nemožnosť pomyslieť si ešte pred pár rokmi – sociál hľadajte u Intelu! len sa nesmie moc otepliť 🙂

      1. Mně, coby koncového zákazníka nezajímá, že si někdo potřebuje zalepovat bebíčka z minulosti (ono za tou vysokou cenou stojí stejně především drahý výrobní proces), zajímá mě jen poměr cena/výkon/spotřeba a v případě šesti jader je pořád jasným vítězem i5-10400F. AMD je předražené a 11400F je pořádný přímotop o který nestojím.
        To je vše co sem tím chtěl říct.

        1. S Mirom sme sa na túto tému pomerne dlho rozprávali a každý to vidíme trochu inak. Jedna vec je, že si to AMD momentálne môže dovoliť takto vyrábať a predávať a druhá, pre zákazníka podstatná vec, je prirodzene to, čo má lepší pomer cena/hodnota. Za hodnotu nech si už každý dosadí svoje premenné. Ale ak vám Intel v nižšej triede vychádza lepšie, tak prečo mu to brať a prevracať debatu na politickú tému, ktorá je pre koncového koncového spotrebiteľa nezaujímavá?

    2. Ono zalezi co hrajete. Zkuste si ve Faktoriu stavet mega-base, nebo rozjet velkou mapu v Transport feveru a razem uvidite vyhodnost nakupu zcela jinak. 5600x je procesor ktery chcete. Test je rozsahly a presny, presto nelze pokryt male procento vypocetne narocnych her. Navic jsou zrovna tyhle dve jmenovane i dost casto updatovane, takze budovat na nich neajakou db mereni je nesmysl.

      1. Dlužno přihodit, že PC taky není konzole, abys jeho výkon jako v benchmarku vyhrazoval jediné spuštěné aplikaci (hře).

        1. Dobre udelane hernii PC v timhle smeru fungje jako konzole. I kdyz jsou casual situace kdy chces mit hru se vsim na plno, k tomu voicechat, k tomu pisnicky z youtubu a k tomu PIP kameru abys videl kdo ti beha po zahrade.

  3. Intel sice má zastaralejší výrobní proces, ale v současné době těží z vlastních výrobních kapacit, z toho že není závislí na externím výrobci.

  4. Časy sa menia, Intel je momentálne v pozícii king of budget PC a AMD zjavne nemá o tento titul záujem. AMD valcuje predajmi a zbiera zisky. Dlhý čas to bolo naopak. Na konci dňa si každý kúpi čo mu vyhovuje. Ak chce top výkon bez kompromisov, tak si priplatí, ak hľadá rozumný sweetspot, tiež si vyberie.

    Stále je to x-krát lepšie než čo sme mali približne dekádu, keď sa vývoj v podstate zasekol a kokurencia bola nulová.

    1. Ono to s tým budget king nie je až také jednoznačné keď sa zohľadnia všetky parametre a ceny dosiek. 10400 nemá PCIE4 do budúcna a bez minimálne B560 dosky sú 10400 a 11400 o dosť slabšie kvôli pomalým RAM. A keďže boli akcie a ASUS cashback tak ma 5600X vyšiel aj s ASUS B550 TUF Gaming Plus Wifi doskou 350€ na čo sa Intel vôbec nechytá v pomere cena/výkon/features.

      1. Áno, tá nepodpora PCI Express 4.0 u Core i5-10400F je fakt. Hlavne teraz čerstvo v kontexte výkonu RX 6600 XT, ktorý môže byť s Comet Lake eventuálne nižší. O trochu, ale predsa… kvôli SSD PCIe 4.0 by som to do tabuľky medzi +/- nedával, ale už by to medzi mínusmi asi malo byť, no.

  5. treba si odlozit peniazky bokom ked chcete mat 11400f lebo aj do dosky treba investovat ….kedze 5600x v pohode date do doesiek od b450 chipsetu takze darmo bude lacnejsi i5 11400f logika nie ?

    1. Je pravda, že dosky AMD B450 pri porovnateľnej výbave vychádzajú lacnejšie než Intel B460, ale B550 a B560 už sú, zdá sa, za podobné peniaze? Napríklad okolo sto eur ASRock má B560 Pro4 aj B550 Pro4 a doska pre procesory AMD je v mnohých obchodoch dokonca pár eur drahšia. Ale isteže, nájde sa aj dosť opačných prípadov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *