5nm Ryzeny se Zenem 4 nezvýší počet jader, pořád 16. 170W TDP

Procesory s architekturou Zen 4 budou mít na platformě AM5 pořád maximálně jen 16 jader

Včera jsme už psali o procesoru Core i9-12900K generace Alder Lake od Intelu, který přijde se socketem LGA 1700 a DDR5 a údajně by mohl mít překvapivý mnohovláknový výkon. Vzápětí se ale objevila i zpráva o konkurenci, kterou by měl později dostat příští rok: AMD Ryzenu 7000 s architekturou Zen 4, kódově pojmenovaným Raphael. Vypadá to, že AMD už třetí generaci ponechá stejný počet jader, ale naopak zvýší spotřebu.

Core i9-12900K by údajně mohlo dosahovat i výrazně vyššího mnohovláknového výkonu, než má teď Ryzen 9 5950X. Možná vás zajímalo, jak na to bude AMD reagovat. Nabízelo by se, že tím firma bude nucená uvést na trh 24jádrové procesory pro mainstreamovou platformu, aby si udržela dominanci v mnohovláknovém výkonu. Před časem se totiž objevily zprávy, že zatímco dnes na socketu AM4 mohou mít procesory maximálně dva CPU čiplety a tím 16 jader, procesory Raphael pro socket AM5 by prý mohly používat až tři CPU čiplety a tím pádem by mohly být na prodej i 24jádrové verze. O této možnosti mluvil youtuber/leaker Moore‘s Law is Dead.

Nyní však přišly novější zprávy, které stvrzují opak, a to hned podle dvou poměrně osvědčených leakerů z oboru zpráv o budoucích procesorech od AMD. ExecutableFix a také Patrick Schur na Twitteru oznámili, že Ryzen 7000 bude mít maximálně 16 jader a varianty s větším počtem existovat nebudou. SMT bude u Zenu 4 stále dávat dvě vlákna na jádro, takže nejvyšší a nejvýkonnější model (snad označený Ryzen 9 7950X) bude 16jádro s 32 vlákny.

170W TDP

Podle Patricka Schura ale AMD zvýší maximální mnohovláknový výkon jiným a přímočařejším způsobem: zvedne TDP, takže procesory budou při zátěži všech jader mít k dispozici víc wattů pro každé jádro. Tím pádem budou moci udržet vyšší frekvenci a tím vyšší mnohovláknový výkon. Podle Schura budou minimálně některé (asi ne všechny) Ryzeny 7000 pro platformu AM5 mít TDP zvýšené na 170 W. TDP nejvýkonnějších Ryzenů pro socket AM4 je dnes 105 W s tím, že reálně je v boostu povolená spotřeba 142 W (to je tzv. limit PPT). Pokud by nová vyšší hodnota TDP fungovala podobně a taky měla ještě zvýšený limit PPT, pa by tato maximální spotřeba „170W modelů“ mohla být až někde okolo 230 W.

Jak jsme už zmiňovali minule, Intel díky tomu, že u svých mainstreamových CPU připouští v boostu spotřebu i přes 200 W, získává mnohovláknový výkon navíc a tím výhodu proti procesorům AMD, které jsou omezené na nižší spotřeby. Pokud by AMD také u nejvýkonnějších modelů, jako jsou 16jádra, povolilo spotřebu víc jak 200 W, eliminovalo by tuto nevýhodu (respektive výhodu pro Intel) v mnohovláknovém výkonu.

3D render podoby procesoru AMD pro Socket AM5 (Zdroj: ExecutableFix)

Zmínky o 170W TDP se objevily již dřív, ale tehdy se uvádělo, že pravděpodobně půjde jen o případ nějakých speciálních modelů. Nyní se zdá, že by to alespoň třeba u Ryzenů 9 mohlo být poměrně standardní. Tím, že platforma AM5 jednou bude s takovouto spotřebou počítat, dostane AMD víceméně volnost v tom, že bude moci 170 W u procesorů nastavit, kdykoliv to bude třeba.

Takto má vypadat procesor Raphael pro socket AMD AM5 zespodu. Jde o náčrt, ne o reálné foto nebo render (Zdroj: ExecutableFix)

Více: Info o AMD AM5: nový socket je LGA bez pinů, bude mít jen PCIe 4.0

Více: Víc k AMD AM5: vyšší TDP 120 W, víc PCIe, obrázek CPU

Více: Nové info o AMD Zen 4: GPU, obrázky, 16jádra CPU pro notebooky

Neblahé normalizování vysokých spotřeb

Toto každopádně není moc dobře pro nás zákazníky, protože toto znamená jediné – když firmy zvyšují mnohovláknový výkon spotřebou místo zvýšení počtu jader, znamená to, že přenášejí náklady na naše peněženky. Ušetří se totiž plocha čipu, kterou platí výrobce, zatímco se zvýší provozní náklady, které platí uživatel. Ideální by proto bylo, pokud by oba výrobci byli donuceni naopak spotřeby snižovat. Pokud se ale nepodařilo k tomu dotlačit Intel, menší AMD se asi dříve nebo později muselo přizpůsobit a začít hrát stejnou hru.

Podobný trend zvyšování spotřeb nastal v grafických kartách a příští generace GPU se podle některých zpráv ve spotřebě má obzvlášť urvat ze řetězu, takže nafukování TDP je teď asi bohužel v kurzu.

Zdroje: ExecutableFix, Patrick Schur

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

GeForce RTX 4000 má prý 2× lepší výkon než RTX 3090. Obří TDP?

Až skončí prázdniny, budou pomalu grafické karty Nvidia GeForce RTX 3000 generace Ampere rok staré, a protože Nvidia obvykle vydává novou architekturu po dvou letech, bude už čas začít vyhlížet další generaci. Teď se k těmto grafikám, které se asi budou jmenovat GeForce RTX 4000, začínají objevovat informace: plánovaný (hodně vysoký) výkon, čas vydání, ale také možná (hodně vysoká) spotřeba těchto GPU. Celý článok „GeForce RTX 4000 má prý 2× lepší výkon než RTX 3090. Obří TDP?“ »

 •  
 •  
 •  

GPU od AMD budou čipletová, pro 5nm Aldebaran už je to potvrzené

Po čipletových procesorech Ryzen a Threadripper zdá se AMD tento přístup, kdy je místo jednoho velkého čipu použito několik menších, nasadí i v GPU. Přímo zaměstnanci teď potvrdili, že se z minimálně dvou čipletů skládá příští generace výpočetního GPU, které asi vyjde příští rok, možná jako první 5nm GPU. V herních grafikách zatím čiplety potvrzené nejsou, ale prý by se mohly objevit už v příští nové architektuře RDNA 3. Celý článok „GPU od AMD budou čipletová, pro 5nm Aldebaran už je to potvrzené“ »

 •  
 •  
 •  

Nové info o AMD Zen 4: GPU, obrázky, 16jádra CPU pro notebooky

Před nedávnem se objevily tajné detaily procesorů AMD s architekturou Zen 4 a používajících již nový desktopový socket AM5. K tomu, co už o nich víme, teď přibyly další detaily. Máme podrobnější obrázky, ale také se objevily slajdy popisující Ryzeny 7000. Jsou již staré, ale obsahují pozoruhodné věci: asi zrušenou verzi pro socket AM4 a plán vyrábět 16jádrové čipletové procesory Raphael i pro notebooky, ve verzi s TDP 35 až 65 W. Celý článok „Nové info o AMD Zen 4: GPU, obrázky, 16jádra CPU pro notebooky“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *