Do novej mini skrinky Jonsbo N1 sa 3,5″ HDD zmestí až 5×

Jonsbo N1, nový základ pre malý server

Firma Jonsbo vydala pozoruhodnú skrinky malých rozmerov, ktorá sa od iných odlišuje tým, že má na platové disky viac pozícií než kdejaký midi-tower. Tento typ úložísk je už síce z pohľadu spotrebiteľských počítačov za zenitom, ale v zostavách, kde majú vysoká kapacita a bezpečnosť vyššie priority než výkon, stále dáva zmysel. V serverových zostavách majú HDD stále miesto a Jonsbo má pre ne novú skrinku SFF.

Jonsbo je produkciu menších skriniek známe. Obvykle vynikajú nadštandardne kvalitným vyhotovením, na výrobu je používaný hliník a keď sa na niečom zvykne šetriť, tak je to priestorová náročnosť.

Najnovšia skrinka s modelovým označením N1 umožňuje dvojakú orientáciu. Na výšku, pri ktorej je nenáročná na plochu podložky alebo potom na šírku. Skrinka je teda pomerne adaptívna a vzhľadom na menšie rozmery (170 × 354 × 217 mm) je pomerne veľká pravdepodobnosť, že sa nejako vyrovná aj so stiesnenými podmienkami prostredia, v ktorom má fungovať.

Z 13-litrového objemu pomerne výraznú časť ukrajujú koše na 3,5″ HDD. Tých je spolu päť, čo je v súčasnosti nadštandardný počet aj pre veľkú skrinku. V tejto veľkostnej kategórii je to rarita.

V rámci redakčných debát sme sa bavili o tom, že by dávalo možno zmysel, keby namiesto jednej pozície boli radšej väčšie škáry medzi zvyšnými štyrmi. Veľký (140 mm) vstupný ventilátor by tak mal väčšie dosah na ochladzovanie komponentov na základnej doske. Tá môže byť iba vo formáte Mini-ITX a na týchto doskách sú obyčajne iba štyri sloty SATA. Lenže má skrinka jednu rozširujúcu pozíciu PCI, do ktorej môžete použiť kartu s lepšími možnosťami, než ponúkajú základné dosky.

Konfigurácia piatich diskov je totiž ideálna na RAID 6, ktorý žiadna doska na svojej úrovni neponúka a ojedinelá je i podpora RAID 5. Takže s ohľadom na koncepciu skrinku pripadá do úvahy skôr rozšírenie externým diskovým radičom ako využívanie interných možnosti základných dosiek.

Interiér skrinky je v zadnej časti vertikálne rozdelený, kde z jednej strany je pozícia na inštaláciu zdroja SFX s dĺžkou do 150 mm a na druhej základná doska. takéto rozdelenie obmedzuje maximálnu výšku chladiča CPU na 70 mm, hoci je skrinka pomerne široká. Nízkoprofilová s polovičnou záslepkou PCIe musí byť aj rozširujúca karta. Tá môže mať na dĺžku ale až 185 mm.

Chladenie v tejto skrinke bude slabšie, pretože jediný ventilátor na výduchu je ventilátor v zdroji a ešte i ten je v oddelenej komore od zvyšku.

Skrinka by mala byť inak robustná, čistá hmotnosť sa uvádza na 3,8 kg, kostra je z milimetrových plechov a vonkajšie panely majú hrúbku až 3 mm. Konektory na čelnom paneli sú tri – zdieľaný 4-pólový audiojack (3,5 mm) a dvojica konektorov USB. Jeden z toho typu C, druhý typu A (3.2 gen. 1).

Odporúčanú cenu Jonsbo zatiaľ tají a neznáma je v túto chvíľu aj naskladnenie do obchodov.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

LCD místo CD mechanik. Skříň Jonsbo má v čelním panelu displej

Nedávno jsme tu psali o nápadu ASRocku s aktivním postranním panelem skříně, kdy firma na svých deskách umožnila připojit sekundární LCD do prosklené bočnice počítače. Něco podobného teď přinesla firma Jonsbo, která uvedla na trh PC skříně, které poskytují celkem velké LCD pro změnu na čele skříně. Zhruba v místech, kde za starých dobrých časů číhala tlama optické mechaniky. Je to skoro takový symbol střídajících se epoch. Celý článok „LCD místo CD mechanik. Skříň Jonsbo má v čelním panelu displej“ »

  •  
  •  
  •  

Trpasličí Jonsbo HP400S s 36 mm má zvládať až 140 W procesory

Do minimalistických počítačov prichádza nový hrdina. Jeho výška zodpovedá priemerným pamäťovým modulom a chladiaci výkon má mať aj na Ryzeny 9 5000. To je zatiaľ len o dôvere v parametre, ale predpoklady na to chladič Jonsbo má. Malý radiátor s nahusto nasekanými rebrami, rovnomerné rozloženie stratového tepla štyrmi heatpipe a vysokotlakový ventilátor. Kombinácia týchto prvkov môže HP400S vystreliť na špičku rebríčka SFF. Celý článok „Trpasličí Jonsbo HP400S s 36 mm má zvládať až 140 W procesory“ »

  •  
  •  
  •  

Novinka Jonsbo: rúčka, objem iba 12,5 l a kapacita až 500 W?

T8 Plus je nová skrinka, pri ktorej Jonsbo tlačí na čo najmenšie rozmery. To ale zároveň pri zachovaní možnosti použiť tak výkonnú grafickú kartu ako aj výkonný procesor. Dostupný výkon na jednotku objemu tu bude nepochybne vysoký a medzi skrinkami uspôsobenými na prenášanie takmer určite bezkonkurenčný. Je ale otázka, kam až môže siahať spotreba zostava v T8, keď je záujem aj o jej rozumné chladenie. Celý článok „Novinka Jonsbo: rúčka, objem iba 12,5 l a kapacita až 500 W?“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (4) Pridať komentár

  1. SFX-L bude jak s bazukou na komára, to dává smysl jen s ohledem na cenovou kategorii zbytku. Nastíněné použití je překombinované, takovému by pak náležela pozice primárně uzpůsobená redundatním zdrojům (potažmo ATX). Sofistikovanější výbavě (řadič, čipset) bych určitě nechtěl clonit průvan. Čtvrtá a pátá šachta bude spíše, aby člověk mohl do průvanu při snaze o co nejnižší hlučnost posunout Gen4 disk, ne?

    1. To je pravda a v texte som to upravil. V ten daný moment pri písaní som si nedal úplne do súvislosti to, že zdroje SFX-L sú vždy výkonnejšie a je fakt, že tu sa nepočíta ani s grafickou kartou a v dátovom serveri nebude ani Core i9- Rocket Lake, že. 🙂 Takže áno, asi tam dáva väčší zmysel nejaký menej výkonný zdroj, v ktorom bude typicky 80, prinajlepšom 92 mm ventilátor. Keď tak na to pozerám, tak zdroj je cez u priečku od zvyšku i dosť izolovaný. A síce cez škáry asi niečo z hlavnej časti vytiahne, ale… to chladenie okolo základnej dosky bude s nejakým pasívnym chladičom asi fakt mrzuté. na druhej strane, keď sa použije nejaký naozaj úsporný procesor (do 35 W), tak to zase až také kritické asi nebude ani keď bude osadených a zaplnených všetkých päť pozícií na HDD.

      1. U mně to je tak, že absolutně nejteplejší jsou disky. CPU (Athlon 200G) má aktuálně cca 40°, disky o cca 5-8° víc – a to je masivně ofukuju. V zimě je to samozřejmě méně, NAS mám v komoře v podkroví.
        Takže já bych se „špatného“ chlazení desky+CPU nebál, stejně bude největší topidlo těch 5 disků.

        1. 3.5″ disky jsou tady ale, soudě podle obrázků, hrozně natěsno. Při plném osazení bude ventilátor jen bušit hlavou do zdi a nijak zvlášť nepomůže ani jejich chlazení, natož aby něco vanulo hlouběji do skříně.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *