Novinka Jonsbo: rúčka, objem iba 12,5 l a kapacita až 500 W?

Základ pre dobre prenosný stolový počítač? Jonsbo T8 Plus

T8 Plus je nová skrinka, pri ktorej Jonsbo tlačí na čo najmenšie rozmery. To ale zároveň pri zachovaní možnosti použiť tak výkonnú grafickú kartu ako aj výkonný procesor. Dostupný výkon na jednotku objemu tu bude nepochybne vysoký a medzi skrinkami uspôsobenými na prenášanie takmer určite bezkonkurenčný. Je ale otázka, kam až môže siahať spotreba zostava v T8, keď je záujem aj o jej rozumné chladenie.

Skrinka s rúčkou navrchu? Neobvyklé, ale zopár takýchto návrhov existuje, napríklad Sliger Cerberus alebo SilverStone ML08. Prvá menovaná skrinka je ale stále pomerne veľká a ML08 zase nemá priestor na poriadny procesorový chladič. V Jonsbo sa snažili docieliť, aby okrem výkonnej grafickej karty bolo možné do skrinky T8 Plus nainštalovať aj výkonný procesor s vyššou spotrebou a ideálne tak, aby nebol počítač nakoniec príliš hlučný.

Jonsbo T8 Plus proporčne zodpovedá bežným vežovitým skrinkám. Akurát je nižšia (282 mm), užšia (163 mm) a zaberá menej priestoru aj do hĺbky (272 mm). Udávaná hmotnosť je 3,2 kg. Už to sú slušné dispozície na príležitostné prenášanie, ktoré podporuje aj držadlo navrchu. Vonkajší plast skrinky je z 2,5 mm hliníku a kostra je zhotovená z oceľových plechov s hrúbkou 0,8 mm. Čelný panel skrinky je je čistý a „narúšajú“ ho iba dva porty USB (typu A a C).

   

Z pohľadu interného rozloženia sa zdá byť zvažovaný každý milimeter. Podobnú skrinku už Jonsbo v ponuke nejaký čas má, T8 (bez Plus v názve) je ale menšia a neumožňuje inštaláciu vyšších chladičov. To z dôvodu zdroja situovaného nad procesor. Po novom sa montážna pozícia pre zdroj (stále ATX, mimochodom) presunula mimo záber základnej dosky, takže určujúca v tomto smere je šírka celej skrinky.

Jonsbo udáva, že chladič procesora môže mať nanajvýš 135 mm. Do nich sa zmestí napríklad vežička CR-1400 alebo novinka z minulého týždňa, dvojvežový chladič CR-2200, ktorý má takisto vychádzať na chlp presne.

      

Grafické karty sú podporované do dĺžky 270 mm. Typicky sa jedná o modely s dvojventilátorovými chladičmi, akých je pomerne dosť ešte aj medzi GeForce RTX 3070 (Asus Dual, MSI Ventus 2X, …). na výšku môže pritom karta presahovať tri sloty. Tri sú aj záslepky PCI Express, ale formát Mini-DTX aj napriek tomu nemá oficiálnu podporu. Jediný podporovaný formát základný dosiek je Mini-ITX (170 × 170 mm).

Súčasťou výbavy sú tri ventilátory, ktoré vždy v takomto počte nebývajú ani vo väčších skrinkách. Prietok vzduchu sa ale od tradičnej schémy trochu odlišuje. Vstupné ventilátory nie sú vpredu, ale na dve skrinky (dva 120 mm modely) a výduch Jonsbo zase neumiestnilo dozadu, ale na strop skrinky, kde je osadený jeden ventilátor s priemerom 140 mm. Takto na prvú dobrú pôsobí väčší, ale to skresľuje malé telo skrinky.

Ventilátor na strope T8 Plus má priemer 140 mm. Zvládne v týchto podmienkach odvádzať teplo zostáv, ktorých spotreba sa pohybuje okolo pol kilowattu?

Voľná pozícia je potom ešte aj vzadu, kde je možné doplniť 120 mm ventilátor. Vzhľadom na typickú orientáciu vežovitých chladičov na päticiach AMD, by to bola možno efektívnejšia voľba. A to aj za cenu o trochu nižšieho prietoku. Na platformách Intel je už možné pretočiť chladič tak, aby vzduch smeroval k predinštalovanému výhodu na strope. Každopádne by bolo zaujímavé to otestovať, či viac zaváži vyšší prietok 140 mm ventilátora alebo lepší súlad 120 mm s ventilátormi na chladiči CPU.

Pozoruhodné sú aj možnosti inštalácie palcových úložísk. Väčšie, 3,5-palcové síce nepodporuje, ale 2,5″ nainštalujete až štyri, z toho dve na pomerne netradičnú polohu. Jonsbo šikovne využilo priestor medzi procesorovým chladičom a grafickou kartou, kde je držiak na dve 2,5″ SSD/HDD. Tretia pozícia je spätá z čelným panelom a štvrtá je na dne skrinke, kde si už musíte vybrať, či dáte prednosť ventilátoru alebo práve internému úložisku.

Skrinka Jonsbo T8 Plus bude dostupná v dvoch variantoch, v čiernom a striebornom. Zatiaľ nevieme, kedy to bude a ani za akú cenu, ale je pravdepodobné, že bude možné si skrinky zakúpiť aj u nás. Tak, ako to je možné aj v prípade menšej T8.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Trpasličí Jonsbo HP400S s 36 mm má zvládať až 140 W procesory

Do minimalistických počítačov prichádza nový hrdina. Jeho výška zodpovedá priemerným pamäťovým modulom a chladiaci výkon má mať aj na Ryzeny 9 5000. To je zatiaľ len o dôvere v parametre, ale predpoklady na to chladič Jonsbo má. Malý radiátor s nahusto nasekanými rebrami, rovnomerné rozloženie stratového tepla štyrmi heatpipe a vysokotlakový ventilátor. Kombinácia týchto prvkov môže HP400S vystreliť na špičku rebríčka SFF. Celý článok „Trpasličí Jonsbo HP400S s 36 mm má zvládať až 140 W procesory“ »

 •  
 •  
 •  

Do sveta ide najnižší výkonný twin-tower, Jonsbo CR-2200

Nízke vežovité chladiče na procesor sú celkom rarita. S jednou takou raritou vyrukovalo Jonsbo. Chladič CR-2200 má na pomery svojej svojej konštrukcia unikátnych 135 mm. Plochu rebrovania však získava na šírku a v kombinácii s výkonnými ventilátormi by sa mohol dostať na podobný a možno aj chladiaci výkon, ako majú lepšie, štandardne vysoké chladiče s jednou vežou a veľkými ventilátormi. Celý článok „Do sveta ide najnižší výkonný twin-tower, Jonsbo CR-2200“ »

 •  
 •  
 •  

Do novej mini skrinky Jonsbo N1 sa 3,5″ HDD zmestí až 5×

Firma Jonsbo vydala pozoruhodnú skrinky malých rozmerov, ktorá sa od iných odlišuje tým, že má na platové disky viac pozícií než kdejaký midi-tower. Tento typ úložísk je už síce z pohľadu spotrebiteľských počítačov za zenitom, ale v zostavách, kde majú vysoká kapacita a bezpečnosť vyššie priority než výkon, stále dáva zmysel. V serverových zostavách majú HDD stále miesto a Jonsbo má pre ne novú skrinku SFF. Celý článok „Do novej mini skrinky Jonsbo N1 sa 3,5″ HDD zmestí až 5ד »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *