Ryzen 9 7950X: Elitný procesor AMD poráža i neporáža Core i9

Záver

Testy najvýkonnejšieho procesora Ryzen 7000 sme si z viacerých dôvodov nechali nakoniec, ako posledný model „X“, ktorý z tejto generácie rozšíri databázu výsledkov. Ryzen 9 7950X so svojimi 32 vláknami stojí proti 32-vláknovému konkurentovi v podobe Core i9-13900K suverénne, a to i napriek tomu, že má o osem jadier menej. Dokonca by mohol niekto konštatovať, že ide o výhodnejší procesor. Záleží ale na uhle pohľadu.

Záver

Výpočtový výkon Ryzen 9 7950X pri vysokej záťaži všetkých jadier je v priemere ekvivalentný Core i9-13900K. A keď ekvivalentný, tak ekvivalentný. Pokiaľ by sa vám z výsledkov tohto testu zdalo, že je procesor Intelu má súhrnne predsa len o nejaké to percento či dve navrch, tak si odskočte do testu základných dosiek (kde ako súčasť testovacej platformy presne tieto dva procesory používame) a zistíte, že v kombinácii iných dosiek sa môžu niektoré rozdiely stierať či obracať. Nikdy nie výrazne, ale to, že má Core i9-13900K na doske A o 2 % vyšší výkon ako Ryzen 9 na doske B neznamená, že to na iných dvoch doskách nemôže byť opačne.

Tie rozdiely sú skrátka často také malé, že je zbytočné riešiť, či v nejakom teste ten či o onen procesor dosahuje o chlp lepšie alebo horšie výsledky. Isteže, sú situácie, kde bude Ryzen 9 7950X výkonnejší, nech funguje na akejkoľvek doske, ktorá je spôsobilá ho v záťaži plnohodnotne napájať. Najväčší náskok vďaka efektívnej implementácii AVX-512 a podpore VNNI má procesor AMD v AI aplikáciách Topaz Labs na reštauráciu fotografií. V nich je R9 7950X v porovnaní s Core i9-13900K takmer dvakrát rýchlejší. Core i9 Raptor Lake je v rovnakej disciplíne (úprava fotiek) zase vždy rýchlejší procesor v aplikáciách Affinity Photo, XnView a takisto vo Photoshope. Aj keď pri jeho filtroch je to ale často o krátkej jednovláknovej záťaži, ktorej výkon je pri R9 7950X viac (než u Ci9-13900K) závislý od výkonu chladiča CPU. Zahrievanie aktívnych jadier pod 70 °C len tak s hocijakým chladičom neudržíte a po presiahnutí tejto hodnoty je jednojadrový boost Ryzen 9 7950X frekvenčne cca 250 MHz pod Core i9-13900K. Ten vyššie teploty zase až tak nezrážajú.

Pri maximálnom výkone všetkých jadier je tak Ryzen 9 7950X ako aj Core i9-13900K výrobcami vyhnaná na hranicu „uchladiteľnosti“ s tým, že odvod tepla je z Ryzen 9 7950X pomalší a z toho dôvodu je tento procesor výrazne úspornejší. A keď si to spojíte s tým, čo sme písali vyššie, a síce, že  viacvláknový výkon je pri týchto procesoroch na veľmi podobnej úrovni, tak efektívnejší procesor poznáte – je ním Ryzen 9 7950X. Úspornejší je zhruba zhruba o 30 %. Pri rovnocennom výpočtovom výkon so záťažou všetkých jadier procesoru AMD má zhruba o 75 W nižšiu spotrebu.

Ale pozor, v jednovláknovej záťaži je už efektívnejší procesor Core i9 (13900K). Pri vyššej rýchlosti dosahuje nižšiu spotrebu. S klesajúcou záťažou je efektivita R9 7950X skôr slabšia (než u Ci9-13900K), hoci nie na všetkých doskách to musí byť „v nečinnosti“ 30+ W. Napríklad na MSI MAG B650 Tomahawk WiFi je spotreba R9 7950X mimo záťaže okolo 22 W. A to už je k Ci9-13900K (18–21 W) pomerne blízko.

Výkon v hrách je s Ryzen 9 7950X je síce špičkový, ale primárne do herného počítača s tento procesor príliš nehodí. Odhliadnuc od slabého pomeru cena/výkon je all-core boost v hernej záťaži pomalší tak oproti  chlp lacnejšiemu R9 7900X ako aj v porovnaní s o dve triedy nižším Ryzenom 5 7600X, ktorý však v mnohých hrách oba Ryzeny 9 herne prekonáva.

V hrách, ktoré dokážu profitovať s väčšieho počtu jadier je síce s R9 7950X dosahovaný vyšší výkon (t.j. trebárs v Microsoft Flight Simulator, v Shadow of the Tomb Raider či v Total War Saga: Troy), ale to iba minimálne – o toľko, že sa vám do výlučne herného počítača si svoju cenu neobháji. Jedine teda, že by ste chceli popri hraní streamovať (a obraz nahrávať softvérovým kodérom x264), a ani vtedy je rozdiel poklesu herných fps (napríklad oproti Ryzen 5 7600X) pomerne malý na to, aby sa Ryzen 9 7950X „oplatil“. Špeciálne, keď je rozumnejšie na tento účel (nahrávania obrazu) používať hardvérový kodér (AMD VCE alebo Nvidia Nvenc) grafickej karty.

Do prevažne pracovného počítača než herného, od ktorého sa očakáva vysoký viacvláknový výkon, je však Ryzen 9 7950X skvelá voľba. S ohľadom na podstatne lepšiu energetickú efektivitu rozumnejšia než Core i9-13900K. Výnimkou sú, prirodzene, ojedinelé aplikácie, v ktorých je 24-jadrový Raptor Lake výrazne rýchlejší a na spotrebu sa nehľadí, nech to stojí čo to stojí.

Za spoluprácu na zabezpečovaní testovaného hardvéru ďakujeme e-shopu Datacomp

Špeciálna vďaka patrí aj firmám Blackmagic Design (za licenciu k DaVinci Resolve Studio), Topaz Labs (za licencie k aplikáciám DeNoise AI, Gigapixel AI a Sharpen AI) a Zoneru (za licenciu k Photo Studio X)


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Unikl procesor AMD „Sound Wave“, zřejmě 3nm APU s jádry Zen 6

Pomalu se blíží vydání procesorů AMD s jádry Zen 5. Měli bychom se začít dozvídat o plánech AMD po Zenu 5 a nyní se ven dostala zajímavá věc. Na LinkedIn se objevily informace o asi mobilním procesoru Ryzen s architekturou Zen 6. Protože zde sdílí informace jako součást svého CV přímo inženýři, je to dost zajímavý zdroj informací. Vypadá to z něj, že AMD nasadí čiplety i do notebooků a může to nastat už u APU „Strix Point“ se Zenem 5. Celý článok „Unikl procesor AMD „Sound Wave“, zřejmě 3nm APU s jádry Zen 6“ »

  •  
  •  
  •  

Radeon RX 7900 GRE vychází globálně. S nižší cenou a víc modely

Do nabídky grafik Radeon se zařadí další model stojící mezi Radeonem RX 7800 XT a Radeonem RX 7900 XT. Do této mezery AMD loni ještě před vydáním samotného Radeonu RX 7800 XT pustilo Radeon RX 7900 GRE, který zpočátku vypadaly jako speciální model pro Čínu. Poté se ale stejně jako Ryzen 5 7500F začaly objevovat na běžném trhu. Teď to AMD celé zoficializovalo – Radeon RX 7900 GRE vychází globálně a s větším výběrem modelů. Celý článok „Radeon RX 7900 GRE vychází globálně. S nižší cenou a víc modely“ »

  •  
  •  
  •  

Zlevnění Radeonů RX 7900 XT a RX 7900 GRE proti refreshi Nvidie

Tento týden Nvidia vydala GeForce RTX 4070 Super a v následujících dvou týdnech ji budou následovat další dva modely „Super“ refreshe generace Ada Lovelace. Zatím nevíme o tom, že by podobný refresh chystalo také AMD (které teď ovšem vydává Radeon RX 7600 XT 16GB), ale firma na modely Super od Nvidie zareagovala slevami existujících grafik Radeon RX 7000, takže i konkurenční grafické karty teď budou výhodnější. Celý článok „Zlevnění Radeonů RX 7900 XT a RX 7900 GRE proti refreshi Nvidie“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. Vďaka za parádnu recenziu.
    Trochu ma prekvapil výsledok Cinebench R23, score som čakal viac ako 37000. Nebola testovacia zostava nejako prehriata? Mne nejakých 1000 urobí či ho pustí na vychladenom PC ale nahriatom a to ho mám po PPT/teplotnej stránke priškretné.

    Moje postrehy som už popísal pri recenzii MSI MAG B650 Tomahawk WiFi. Z môjho pohľadu je Zen 4 veľmi vydarená architektúra. Od výroby sa dá z nich vytrieskať maximum. Pri pohraní sa s nastaveniami na druhej strane sú to asi najefektívnejšie CPU

    1. Viac ako 37K v CB R23 je dosahovaných práve na X670 Aorus Elite AX. Výraznejšie nad túto hodnotu nám to nevychádza na žiadnej doske a je to v tom rozmedzí 36,5–37,2K. Iste, v mnohých testoch sú bodové zisky R9 7950X okolo 38K, ale často asi i za pomoci agresívnejšieho PBO a pri Uncore na 3000 MHz. My máme v testoch 1500 MHz tak, ako je to oproti proceosorom Intel (s Gear 2) s podobne rýchlymi pamäťami spravodlivé a ako to je na drvivej väčšine dosiek. Čiastočne to možno trošičku zráži aj TDP chladiča, ale veľkú váhu by som tomu nepripisoval. S NH-U14S pri záťaži zodpovedajúcej 200+ W v rámci testov procesorov dosahujeme dokonca o trosičku vyšší výpočtový výkon ako s 360mm vodníkom Alphacool Eisbaer Aurora v testoch základných dosiek.

      K „prehriatiu“ testovacej zostavy zaručene nedochádza, na tieto veci mám extrémne prísne kritéria a všetky procesory majú rovnaké podmienky. Tým myslím, že teplota vzduchu na vstupe do tunela je vždy v rozmedzí 21,0–21,1 °C a medzi behmi jednotlivých testov sú vždy aj pauzy s fixným trvaním (a dostatočným na to, aby bol rešpektovaný aj dlhší čas, ktorý je potrebný pre pasívne chladené súčiastok, typicky VRM) na vychladnutie. Potom sa tie výsledky naprieč priechodmi percentuálne prakticky nerozchádzajú a v CB R23 je to na úrovni +/- 10 bodov a po priemere troch meraní je to už fakt dosť presné. 🙂

    2. Já bych nedoporučil naskakovat na první modely, i když mají samy o sobě dost atraktivní cenovky. Spíše bych počkal než si věci sednou, do té doby se objeví mnohem zajímavější X3D.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *