AMD SAM na RX 6800 XT: až +44 % výkonu (a nižšia hlučnosť)

Metodika: ako meriame spotrebu

Smart Access Memory máme v štandardnej metodike grafických kariet zatiaľ (dokým nebude podpora aj pre GeForce) vypnutý. Pre majiteľov AMD však môže SAM znamenať veľký zisk, no v priemere dostanete plusových 5 %. Ale k nim aj nižšiu hlučnosť, ktorá pozoruhodne klesá. Niekde ale exkluzívna technológia AMD aj škodí. Buďte preto ostražití a rozšírte si obzory v teste, v ktorom sme Radeonu zašli hlboko pod kožu.

Metodika: ako meriame spotrebu

Spôsob merania spotreby sme ladili pomerne dlho a ešte nejaký čas ho ladiť budeme. Ale už teraz máme k dispozícii prípravky, s ktorými môžeme spokojne fungovať.

Aby ste dostali presnú hodnotu celkovej spotreby grafickej karty je treba mapovať interný odber na slote PCI Express a externý na prídavnom napájaní. Na analýzu slotu PCIe bolo treba zostrojiť medzikartu, na ktorej meranie spotreby prebieha. Jej základ sú odpory kalibrované na presnú hodnotu (0,1 Ω) a podľa výšky úbytku napätia na nich vieme vypočítať prúd. Ten následne dosadzujeme do vzorca k zodpovedajúcej hodnote výstupného napätia ~ 12 V a ~ 3,3 V. Úbytok napätia je pritom natoľko nízky, že VRM grafickej karty nijako nerozhodí a na výstupe je stále viac než 12/3,3 V.

Spotrebu meriame na karte medzi grafikou a slotom PCI Express. O návrh a realizáciu sa ochotne postaral Rado Kopera (ďakujeme!)

Na podobnom prípravku pracujeme aj pre externé napájanie. Pri ňom sú však dosahované podstatne vyššie prúdy, je nevyhnutná aj dlhšia kabeláž a viacero priechodov medzi konektormi, čo znamená, že úbytok napätia bude treba odčítavať na ešte menšom odpore 0,01 Ω, súčasný stav (s 0,1 Ω) máme zatiaľ nestabilný. Dokým to poriadne vyladíme budeme na merania na kábloch používať prúdové kliešte Prova 15, ktoré takisto merajú s peknou presnosťou, akurát majú rozsah do 30 A. To ale stačí aj na OC verziu RTX 3090 Gaming X Trio. V prípade, že by bola nejaká karta cez rozsah, je vždy možnosť realizovať meranie spotreby na dvakrát (najprv na jednej a potom na druhej polovici 12 V vodičov).

A prečo sa vôbec trápime s takýmito prípravkami, keď má Nvidia analyzátor spotreby PCAT? Pre úplnú kontrolu nad meraniami. Zatiaľ čo naše zariadenia sú transparentné, tak to od Nvidie používa procesor ktoré môže (ale samozrejme i nemusí) merania rôzne prifarbovať. Po testovaní grafiky AMD na meracom prístroji Nvidia by sme asi pokojne nezaspávali.

Na čítanie a záznam meraní používame riadne skalibrovaný multimeter UNI-T UT71E, ktorý vzorky posiela do XLS. Z neho získavame priemernú hodnotu a dosadením do vzorca s presnou hodnotou výstupných napätí na vetve získavame podklady do grafov.

   

Čiarové grafy z priebehmi budeme rozoberať pre každú časť napájania zvlášť. Aj keď podiel na 3,3 V je obvykle zanedbateľný, monitorovať ju treba. Ťažko povedať, čo táto vetva presne napája, ale obvykle je odber na nej konštantný a keď tak sa mení iba s ohľadom na to, či sa vykresľuje statický alebo dynamický obraz. Spotrebu v rámci tohto článku budeme merať v náročnejšej hre (Shadow of the Tomb Raider) a menej náročnej (CS:GO) s nastavením najvyšších grafických detailov a rozlíšenia UHD (3840 × 2560 px) a mimo záťaž na pracovnej ploche nečinných Windows 10. Pribudnú ale merania aj z pracovného prostredia, ktoré dobre prezentuje LuxMark a u úspornejších režimov dekódovania videa 4K@60 fps (Jellyfish) s dátovým tokom 120 Mb/s v online formáte VP9 (Google Chrome) a HEVC (VLC). A možno vás bude zaujímať aj to, čo sa deje a o koľko stúpne spotreba po pripojení druhého monitora s vysokým rozlíšením? 🙂


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Komentáre (6) Pridať komentár

  1. Nechci Vám komplikovat život, jen by mě zajímalo, zda a jak se Smart Acces Memory projeví v Eevee enginu Blenderu (viz Techgage) Třeba by výsledky kompenzovaly bídnou implementaci OpenCL, o níž se otíráte 🙂

  2. Zdravím po dlhej dobe. 🙂 Chválim prácu na metodike testovania výkonu a špeciálne prevádzkových vlastností, to sa len tak nevidí.

    Jedna ošemetná vec mi udrela do očí… Súhrnný graf výkonu je z princípu dosť problém vypočítať nejako jednoznačne. Vy ho počítate ako takzvané „sumárne fps“, ale tým pádom majú hry s vysokým fps väčšiu váhu na výsledku ako tie s nízkym fps. Ak môžem navrhnúť, určite by bolo vhodnejšie to prepočítať tak, aby mala každá hra rovnakú váhu. Bavíme sa tu síce len o nízkych jednotkách percent, ale keď sú rozdiely medzi grafikami len jednotky percent, tak by to mohlo byť vhodné. Heh, pamätám ako sme podobnú diskusiu viedli s Mirkom Jahodom na EHW… to už sú, panečku, roky. :-)))

    Asi aj preto sa niektoré redakcie súhrnným grafom vyhýbajú… užívatelia aj tak väčšinou pozerajú na „svoje“ hry a podľa nich porovnávajú. Fanúšikovia (jasné, že nemyslím všetkých) ale majú radi súhrnné grafy, nech sa je o čom hádať. 😀

    1. Vítaj späť v klube, priateľu! Toto sa dívaš ešte na prvú časť, resp. herné testy, snáď zajtra vyjdú už aj tie aplikačné, ktoré potom budú v ďalších reckách už spoločne v jednom článku s hernými. Btw, prototyp metodiky na testy ventilátorov si videl? 🙂

      Ale k tomu súhrnnému výkonu. Vieš k tomu prepočtu, kde budú mať všetky hry rovnakú váhu, vymyslieť nejakú relevantnú metriku. Nasadiť ju (povedzme aj ako druhý spôsob uvádzania súhrnného výkonu) potom je už fakt minimum. 🙂

      1. Wóóów, tá metodika na ventilátory je brutálna. To celkom určite ďaleko predčí aj „dávno stratené“ testy na xbitlabs. Moje nároky na výkon chladenia sa síce dosť znížili za uplynulé roky, ale aj tak sa už teším na početné testy. Bez toho, že by som chcel ovplyvňovať… zaujímal by ma vetrák Noiseblocker NB-eLoop séria s tzv. bionickým rotorom (cool pomenovanie, to sa im musí nechať 😀 ).

        K súhrnnému grafu ti ešte nedám pokoj… 🙂 Sumárne fps nepovažujem za šťastné riešenie, nakoľko takto napríklad: ak karta A vyhráva nad kartou B v CS:GO o 15% (~90fps, lebo vysoké fps) a zároveň karta B vyhráva nad A v AoE o 43% a v AC:V o 48%, aj tak by ti vyšlo, že karta A je o 2% výkonnejšia ako karta B, pretože tie druhé dve hry mali podstatne nižšie fps ako CS:GO. Vybral som extrém zámerne, pri veľkom počte hier sa rozdiely čiastočne zotrú, ale sú tam.

        Relevantná metrika by podľa mňa mohla byť normalizovanie každej hry (výsledkov) podľa najvýkonnejšej karty v danej hre a až potom spočítavať. Ak som to napísal nezrozumiteľne, tak sa ospravedlňujem.

        Nech už tak, alebo tak, som rád za váš web a všetky testy, ktoré prídu. Ja som stará škola a pozerať recenzie na youtube je pre mňa často utrpenie. 😀

        1. Pri čítaní posledného odstavca tvojho komentára som sa pristihol pri tom, ako sa smejem popod fúz. Presne, sme z toho istého cesta. Nechcem to tu nejako extra rozmazávať, no mňa hardvérové recenzie na YT doslova iritujú, nemôžem si pomôcť. A asi mi to vadí aj preto, ako to mainstreamové publikum žerie napriek tomu, že obvykle ide o „testy“ s veľkou chybou merania a každému to je jedno, že sa nechá ťahať za nos. A ešte keď mi niekto vo videu prezentuje tie výsldky, ktroé ma nezaujímajúa v tých, čo ma zaujímajú, sa prehrabávať nemôžem. Navyše tých milión rozptylujúcich faktorov na pozadí. Človek nemôže ísť svojim tempom, ruší ho niečo na prejave autora či technickom spracovaní videá (zvuk, obraz, vzájomná súhra), achjo…

          Urobiť relevantný a presný test je naozaj náročné a tie split-screenové videá ma fakt rozčuľujú (ale asi sú furt lepšie ako unboxingy a podobné nezmysli bez akýchkoľvek dát). Chápem ale, že je to pre bežného človeka prijateľnejšia forma prezentácie. Tým potom trochu (dosť) trpia in-depth testy zo starej školy.

          Preto, aby sme prežili, tak všetko musí byť na top úrovni, aj v angličtine + tie ventilátory… okrem toho, že chladenie je moja srdcovka, tak testy ventilátorov majú byť nástoj na to, aby prilákali ľudí zo zahraničia a strhli pozornosť aj na iné, mainstreamové témy (testy GK a CPU), ktoré z viacerých dôvodov musia byť aj keď som im pôvodne nebol naklonený (ale keď vidím, čo sa dnes publikuje, tak mi to nedá…). A už máme vyskúšané, že unikátne, exaktne spracované témy sú v angličtine virálne aj keď ide o takú kravinu ako to, či má zmysel z SSD pred inštaláciou chladiča odstraňovať nálepku. Najčítanejší článok za ostatné obdobie, sranda. Tak drž palce a navštevuj HWCooling poriadne pravidelne. 🙂

          Nad tým druhým variantom súhrnného grafu popremýšľam a určite ho chcem zaradiť, minimálne na to porovnanie. A ďakujem za postrehy a výhrady k tomuto, super! Len to teda asi nepridám hneď, každopádne doplniť sa bude bude dať hocikedy aj spätne do starších testov. Najprv musím striasť tú tonu restov, ktorá sa nahromadila popri zdĺhavom koncipovaní metodík, na ktorých je ešte nejaká práca. Ale akonáhle sa to preklopí do rutinérskej záležitosti len s drobnými údržbami a modernizáciou, tak to bude konečne to „ono“. 🙂

          PS: eLoopy zoženieme. Od NB tu zatiaľ čakajú Multiframe M12-PS, ktoré nám kedysi dávno kúpil verný čitateľ Mino_85 (ďakujeme!).

          1. Rozřešení otázky, zda je nálepka na NVMe na překážku, bych nenazýval kravinou. To si docela křivdíte, Ľubo. Odpovídá lidem pochybujícím, žádajícím tvrdá data, kýžené cílovce. Že je nejvyhledávanější, je proto přeci velmi povzbudivé 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *