AMD vydá mobilní 4nm APU Phoenix s jádry Zen 4 na konci měsíce

Ryzen 7040HS a 7040U vyjde těsně před koncem dubna, reálně spíš v květnu

Na začátku roku během CES 2023 odhalilo AMD jako tradičně novou generaci procesorů pro notebooky, generaci Ryzen 7000 s architekturou Zen 4. Čipletové Ryzeny 7045HX s až 16 jádry, které používají křemík z desktopových procesorů pro socket AM5, už se dostaly na trh. Ale úspornější monolitické 4nm Ryzeny 7040 „Phoenix“ ještě ne. Zdá se, že první notebooky s nimi mají přijít až na samém konci dubna a ty úspornější až později.

Podle leakerů na čínském Bilibili se sice asi nějak podaří splnit posledně stanovený cíl, kterým mělo být vydání notebooků s Ryzenem 7040 tento měsíc (duben), ale bude to jen úplně těsně. Leaker s přezdívkou Golden Pig Upgrade Pack uvádí, že se nyní mluví o tom, že by oficiální uvedení 4nm APU Phoenix v této verzi pro notebooky mělo být 30. 4. na čarodějnice.

To je netypicky v neděli, takže je tu asi nějaká šance, že toto není úplně přesné datum. Papírové či „online“ uvedení ale AMD může v neděli uskutečnit, jen prodeje v obchodech by pak asi reálně běžely až druhý den.

AMD Ryzen 7040 (zdroj: AMD)

Psali jsme o tom, že existují náznaky, dle nichž APU Phoenix / mobilní procesory Ryzen 7040 měly možná trochu trnitý vývoj. Dříve se u nich například očekávala podpora PCI Expressu 5.0, kterou AMD zrušilo. Také byla o něco snížená frekvence integrovaných GPU, a to dokonce zpětně až po lednovém odhalení a zveřejnění specifikací.

Více: Zvláštní problémy se 4nm mobilními Ryzeny. AMD už odhaleným modelům zhoršilo parametry

Může to souviset i s určitým opožděním jejich vydání. Původně se totiž první notebooky s Ryzeny 7040 měly objevit v březnu, ale poté to bylo pozdrženo na duben. Nyní vidíme, že až na jeho samý konec, takže vydání bude skoro čtyři měsíce po odhalení (4. ledna).

Onen 30. duben má platit pro 35W–45W modely Ryzen 7040HS. Podle stejného zdroje by AMD mohlo poté na začátku května (možná hned v pondělí 1. 5.) konečně uvést také 15W mobilní modely Ryzen 7040U. Ty doteď oficiálně oznámené nejsou. Je možné, že v jejich případě to ještě začátek prodeje znamenat nebude, ale přijde jen „papírové“ uvedení a notebooky s těmito čipy se začnou prodávat později.

Procesory AMD Ryzen 7040 pro notebooky, oficiální parametry. Poznámka: kapacity cache jsou uvedené špatně, má tam být 24 a 22 MB (zdroj: AMD)

Chystané modely Ryzenů 7040U zatím známe jenom z úniků. Nejvýkonnější model by mohl být Ryzen 7 7840U s osmi jádry a 16 vlákny a plně aktivním GPU Radeon 780M se 768 shadery (12 CU architektury RDNA 3). Vedle toho unikla dvě šestijádra s 12 vlákny. Ryzen 5 7640U má grafiku Radeon 760M s 512 shadery (8 CU) a takty jader Zen 4 by snad mohly být 3,5 GHz v základu a 4,9 GHz v boostu (v tomto případě se totiž už procesor objevil v Geekbenchi). Existovat má zřejmě i levnější šestijádro Ryzen 5 7540U, které bude mít slabší grafiku Radeon 740M s jen 384 shadery (6 CU).

Více modelů zatím známo není. Je možné, že další eventuálně přidá až druhé levnější APU „Phoenix 2“, které má mít heterogenní jádra („big.LITTLE“) se dvěma jádry Zen 4 a čtyřmi jádry Zen 4c (což je cloudová serverová verze, je možné, že mobilní má jiné označení, jako třeba Zen 4d), které budou mít nižší frekvence. Tyto modely ale dost možná vyjdou až o dost později.

Více: Změna paradigmatu v procesorech AMD. První big.LITTLE Ryzen bude APU Phoenix 2

Zdroje: VideoCardz, Bilibili

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

GeForce RTX 4060 Ti a RTX 4060 odhalené: specifikace a ceny

Když prosákly informace, že Nvidia začne 24. 5. prodávat GeForce RTX 4060 Ti, dalo se čekat, že samotné odhalení a oznámení této karty přijde dřív. A to dřív nastalo včera odpoledne. Nvidia odhalila finální parametry, TDP i ceny této grafiky, a to včetně její 16GB verze, která se začne prodávat až v létě (a za o dost vyšší cenu). Vedle toho ale už rovnou byla odhalená i GeForce RTX 4060, k níž se také dozvídáme všechno důležité. Celý článok „GeForce RTX 4060 Ti a RTX 4060 odhalené: specifikace a ceny“ »

 •  
 •  
 •  

Samsung chystá výrobní procesy šité na míru výkonným CPU a GPU

Nedávno jsme tu měli zprávu o tom, že AMD údajně bude vyrábět některé své čipy v továrnách Samsungu. Také Nvidia v předchozích generacích grafik některá (nebo u GeForce RTX 3000 všechna) GPU vyráběla u něj a nemuselo to být naposled, protože je pro ni více zdrojů výhodných. V tomto kontextu je zajímavé, že Samsung teď chystá speciální procesy určené pro vysoký výkon, které by pro PC procesory a grafiky mohly být přínosné. Celý článok „Samsung chystá výrobní procesy šité na míru výkonným CPU a GPU“ »

 •  
 •  
 •  

První detaily Ryzenů 8000: AMD u Zenu 5 zase nezvýší počet jader

Vypadá to že máme konečně nějaké informace o plánech AMD s procesory generace Ryzen 8000, které už budou založené na jádrech Zen 5. To má být zase výrazně inovované a představovat nově vyvinutou architekturu („tock“, jak se kdysi říkalo ve vývojovém modelu Intelu). AMD zřejmě věří, že Zen 5 hodně posune výkon jednoho vlákna, protože procesory založené na něm nezvýší počet jader, který zůstane stejný už čtvrtou generaci. Celý článok „První detaily Ryzenů 8000: AMD u Zenu 5 zase nezvýší počet jader“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *