Asus ZenWiFi Pro XT12 – vežovitý router s WiFi 6 a 2,5 Gb LAN

Balenie a parametre

Smerovače z veľkej časti nepatria medzi dizajnovo príťažlivé zariadenia, ktorými by ste sa chceli chváliť. Zvyčajne ide o biele alebo čierne krabičky, z ktorých trčia antény a schováte ich niekde za počítač, televízor či do skrine. Nemusí to však byť pravidlom a nový Asus ZenWiFi Pro XT12 je toho dôkazom. Okrem netradičného dizajnu zaujme testovaný model aj zameraním na mesh sieť, ktorou sú routre Asus znáne.

Záver

Asus ZenWiFi Pro XT12 je štýlový a dizajnom veľmi netradičný router, ktorý si rozhodne nezaslúži byť schovaný niekde v kúte či skrini, práve naopak. Má potenciál stať sa módnym doplnkom, ktorý si vystavíte v obývačke či spálni a každý návštevník vašej domácnosti sa bude oň zaujímať.

Častokrát však takéto módne orientové kúsky hardvéru zlyhávajú vo všetkých ostatných aspektoch a okrem dizajnu neponúkajú žiadne iné kvality. Našťastie toto neplatí o XT12, nakoľko ide o veľmi schopný smerovač s veľmi solídnymi rýchlosťami aj výbornou softvérovou výbavou.

Veľmi kvitujem aj použitie portov 2,5 Gb LAN/WAN, ktoré riešia problematiku drvivej väčšiny routrov s WiFi 6 a to pomalé káblové pripojenie. Čo pokladám za premárnenú príležitosť a pomerne veľký krok vedľa je absencia konektorov USB, ktoré, ako som už spomínal, používam na dennej báze a pri XT12 by mi chýbali. Okrem toho už môžem vytknúť len jednu vec a tou je cena.

XT12 sa predáva ako samostatný router, aj v dvojbalení, ktoré sme mali na test my. Cena samostatného smerovača sa pohybuje okolo 440 eur a dvojbalenie stojí 730 eur, čo je pomerne dosť. A to píšem ako majiteľ top modelu AX89X, ktorý sa hýbe tesne nad 500 eur, no ponúka dva 10 Gb porty, osem portov LAN, porty USB atď atď.

Samozrejme, zameranie XT12 a AX89X je úplne iné, no nedá mi nezamyslieť sa, či nie je predsalen lepšie trochu viac nasporiť a kúpiť dve AX89X, prepojiť ich 10 Gb káblom a dosahovať tak ešte výrazne rýchlejšie prenosy a tešiť sa z bohatšej výbavy akú ponúkajú v porovnaní pomerne orezané XT12.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *