Cooler Master GX III Gold 850: Jediný so zalomeným 16-pinom

Zdroj Cooler Master GX III Gold 850 (850 W)

Zdroj CM GX III Gold (850) je vo viacerých konštrukčných aspektoch iný ako niečo, čo by sa dalo označiť za typický model ATX 3.0. Jednou z vecí je výrazne odlišný prístup k vyhotoveniu kábla s konektorom PCIe „5.0“ (12VHPWR) na externé napájanie grafických kariet. Vodiče za konektorom sú netradične zalomené do pravého uhla v záujme dosiahnutia čo najväčšej robustnosti. Iných pohľadov na veci tento zdroj ale reprezentuje viac.

Upozornenie: Tento článok neobsahuje testy, ale iba akúsi prípravu na ne. Vlastné vybavenie na meranie napájacích zdrojov síce nemáme (a ani nebudeme mať), ale koncom roka by sme sa mohli dostať do špecializovaného laboratória, kde je všetko potrebné na analýzu relevantných elektrických veličín. Do tej doby nazbierame zopár modelov (najmä a možno iba s podporou štandardu ATX 3.0), ktoré si najprv nafotíme, trochu rozoberieme ich konštrukčné detaily, spravíme prehľadovú tabuľku parametrov a neskôr budeme vzájomne konfrontovať aj kvalitatívne, z pohľadu napájania. To už budú veci unikátnych meraní.

Zvonku…

V rade GX III GOld Cooler Master sústreďuje to lepšie, čo má v ponuke zdrojov ATX 3.0, aj keď s ohľadom na parametre a cenu možno hovoriť o strednej triede.

Mriežkou pred ventilátorom tieto zdroje trochu pripomínajú Asus ROG Strix 850G. Perforácia pozostáva s nadštandardne malých šesťuholníkových výsekov, ale steny medzi nimi sú v tomto prípade predsa len o trochu hrubšie (a tým pádom je samotná mriežka i trochu pevnejšia). V každom prípade otvorená plocha pred ventilátorom je i tu pomerne veľká, takže ventilátor má odkiaľ brať vzduch.

Na dĺžku má zdroj priemerných 160 mm, ktoré balansujú medzi ešte slušnou kompatibilitou (so skrinkami) a priestorom pre súčiastky. To vrátane veľkosti ventilátora. Z tlačidiel je na zdroji iba sieťový vypínač, ale absencia (cez samostatné tlačidlo) voliteľného hybridného režimu ventilátora neznamená, že by zdroj podobne ako modely BeQuiet! (vrátane Dark Power 13) nepodporoval pasívny chod. Podporuje. Akurát sa teda nedá deaktivovať a podľa grafu Cooler Master ventilátor spína až po prekročení 40 % záťaže. A v rámci určitej hysterézie potom pri znižovaní záťaže vypína pri 50-percentnom zaťažení. Minimálna rýchlosť ventilátora (stagnujúca podľa CM až do záťaže zdroja 70 %) má byť po ustálení okolo 1350 ot./min.

   

Ak sa niečím od iných zdrojov, ktoré budeme testovať, CM GX Gold III jasne odlišuje, tak je to vyhotovenie 16-pinového konektora PCIe. Jeho zadná časť je vyhotovená tak, aby vodiče napevno držala voči dutinkám (a pinom) v právom uhle. Tým by sa malo predísť nadmernej záťaži na kontakty, ktorá je pri priamych kábloch závislá od páky, respektíve od miery ohnutia vodiča. Tá je daná aj samotnými skrinkami, kde kábel často tlačí do bočnice, čo sa v tomto prípade diať nebude, pokiaľ nebude skrinka na hranici kompatibility, kde by sa dostávala do kolízie/fyzického kontaktu s puzdrom samotného konektora. Takéto vyhotovenie má tak znížiť mechanickú záťaž na samotný konektor a predísť eventuálnym komplikáciám.

Napriek tomu, že konektor 12VHPWR a celkovo kábel vyzerajú veľmi dobre, robustne, tak je na konektore vytlačené číslo „450 W“. To odkazuje na maximálnu zaťažiteľnosť, ktorá by však nemusela znamenať, že grafické karty ako RTX 4090 po pretaktovaní (a prekročení 450 W/37,5 A) musia byť nutne nad rámec možností tohto riešenia.

   

Podobne ako u „600 W“ káblov majú vodiče prierez 1,31 mm2 a zdá sa, že sú použité aj tesné dutinky s veľkou kontaktnou plochou, takže prechodový odpor a zahrievanie, ktoré s ním súvisí, by nemusel byť vyššie, ale z nejakého dôvodu to takto napísané je. To si ešte necháme vysvetliť a pokiaľ sa dostaneme od vývoja CM k technickým detailom, tak ich určite zverejníme neskôr v článku s testami.

   

Trvalá prúdová zaťaž na 12-voltovej vetve je špecifikovaná na 70,8 A, čo je na RTX 4090 dosť aj v kombinácii s energeticky veľmi náročným procesorom Intel Core i9-14900K. A to i v kombinovanej nehernej záťaži. Otázka ale prirodzene znie, do akej miery záleží na efektivite.

V herných počítačoch by ste sa ale medzi najúčinnejších 50–60 % bez ohľadu na použitý procesor mali dostať napríklad s RX 7900 XTX, teda s najvýkonnejšími Radeonmi AMD. Pre tie ma tento výkonnostný variant zdroja GX III Gold (s 850 W) akurát tri 6+2-pinové konektory PCI Express.

… zvnútra

Ventilátor je Yate Loon D14SH-12 (L-S01), ktorý na rozdiel od D14SH-12 (L-SSS) nemá formát 140 mm, ale iba 135 mm. Ale za to má má o pol čísla menší variant o štyri lopatky viac s menšími vzájomnými medzerami, takže by mal dosahovať pri porovnateľne rýchlosti minimálne vyšší statický tlak. A variant L-S01 je pri 12 V i podstatne pomalší (1800 vs. 2800 ot./min), takže ani pri maximálnom výkone zdroja chladenie nebude enormne hlučné. Ložiská sú guľôčkové, s prísľubom dlhšej životnosti, minimálne v tejto cenovej úrovni ventilátorov okolo 5 eur/123 Kč.

Za zmienku stojí i to, že ventilátor nie je priskrutkovaný k mriežke, ale k držiaku druhej časti skrinky zdroja. Okrem estetickej stránky (čelnú stranu „nehyzdia“ hlavičky skrutiek) je takéto riešenie užitočné aj pre servisné účely. Nestatne sa totiž, že demontáž komplikuje kábel medzi mriežkou s ventilátorom a PCB. Ten v prípade potreby odpojíte až po odložení mriežky bokom.

Hliníkový pasív na meničoch napätia je pomerne veľký a okrem toho i eloxovaný na fialovo. Je vidieť, že si Cooler Master dal záležať, aby svoju farebnú schému zachytil nejakým spôsobom aj v týchto miestach. A či je cez mriežku vidieť dovnútra? Áno, je.

Na primárnej časti je podobne ako v prípade zdroja FSP Hydro G Pro ATX 3.0 iba jeden veľký kondenzátor – 450 V model Toshin Kogyo s radu LGWA s kapacitou 680 µF. A kondenzátormi TK je vybavený aj sekundár.

   

* Počet konektorov PCI Express uvádzame ako súčet natívnych k zdieľaným (druhé číslo za znamienkom „+“). Natívne predstavujú také konektory, ktoré sú na obidvoch stranách rovnaké. Zdieľané sa potom na strane zdroja pripájajú cez iné konektory, napríklad jeden 300-wattový 16-pin (12VHPWR) vzniká použitím dvoch konektorov na 6+2-piny a naopak – 16-pinový konektor môže slúžiť na zapojenie kábla s dvoma 6+2-pinmi.
Poznámka: Napájacie zdroje pre nás sú a do budúcna i budú okrajová téma, preto neočakávajte, že pri nich budeme zachádzať do takých podrobností a detailov ako u iných komponentov. Cieľ však samozrejme je, aby ste si vedeli podľa základných charakteristík i tu vedeli vybrať svojho favorita. Účinnosť pri rôznych úrovniach zaťaženia, vplyv elektrického výkonu na úbytok napätia či jeho výstupné zvlnenie, to všetko zmapujeme. A možno, pokiaľ bude o to záujem, venujeme priestor aj frekvenčnej analýze zvuku cievok. Na výsledky akýchkoľvek testov si však musíte ešte chvíľu počkať.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

MasterBox 600. Nová skrinka (aj) pre dosky s konektormi vzadu

Cooler Master vydal, podľa vlastných slov, všestrannú PC skrinku. Tým (slovom všestranná) sa zrejme naráža okrem iného takisto na podporu základných dosiek s netradičným umiestnením konektorov na zadnej strane PCB. V rámci určitej univerzálnosti je ale MasterBox 600 pripravená prakticky na všetky formáty komponentov. Veľkosť skrinky zodpovedá priemernému midi-toweru. Celý článok „MasterBox 600. Nová skrinka (aj) pre dosky s konektormi vzadu“ »

 •  
 •  
 •  

Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie

Niečo na zahorenie. Testy zdrojov ATX 3.0 začneme azda najdiskutovanejšou témou, ktorá okolo nich je, teplotami nových káblov so 16-pinovými konektormi PCIe. Prehľad zdrojov dvanástich značiek dobre odpovedá na otázku, s ktorými modelmi si výrobcovia ako poradili. S vysokou prúdovou záťažou môžu byť teplotné rozdiely pomerne výrazné, na puzdrách konektorov aj na izolácii vodičov. Všetko máme zdokumentované IR optikou. Celý článok „Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie“ »

 •  
 •  
 •  

Nevyšlo minule? Ešte máme Cooler Master GX III Gold 850

Jedna súťaž o zdroj skončila, druhá začína. Cooler Master do súťaže HWCooling venoval svoj 850-wattový model GX III Gold. Ten môžete pri troche šťastia vyhrať. Nebude to úplne „zadarmo“, ale ani veľmi sa nezapotíte. Jediné, čo treba, je preukázať sa základným prehľadom týkajúcich sa vecí okolo zdrojov Cooler Master. Obzvlášť jednoduché to bude pre fanúšikov značky, ale zvládnete to určite všetci. Celý článok „Nevyšlo minule? Ešte máme Cooler Master GX III Gold 850“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *