Displej a prevádzkové vlastnosti Asus ROG Zephyrus Duo 15

Režimy výkonu

K Zephyrusu Duo vám dlžíme ešte druhú časť testov. Okrem šifrovania, kódovania, testov pamätí a SSD nájdete v tomto článku podrobné testy výkonu pod rozhraním Nvidia OptiX, merania displeja a hlavne hĺbkový rozbor prevádzkových vlastností. Zahrievanie, power management či správa taktov naprieč všetkými režimami (Turbo, Performance a Silent) prvýkrát zachytávame do detailných priebehových grafov.

Režimy výkonu

Notebook ponúka v ROG Armoury Crate možnosť vybrať si z režimov výkonu Silent, Performance a Turbo.

Všetky testy boli robené v Turbo, no stojí za to sa pozrieť, aké rozdiely jednotlivé režimy ponúkajú. Niektoré výsledky určite nebudete čakať. Opäť porovnávame tie isté parametre, tentokrát však v 3DMarku v benchmarku Fire Strike.

Takty procesora hneď ukazujú zaujímavý vývoj. V režime Turbo je veľký prepad zo 4,5 na cca 3,1 GHz. Ostatné režimy sa držia medzi 4,3 – 4,5 GHz a všimnite si tiež to, že Performance má stabilnejšiu krivku aj menšie prepady ako sú v režime Silent.

Spotreba viacmenej zodpovedá taktom a teda Performance ju má o niečo vyššiu ako režim Silent a Turbo opäť ukazuje prepad ako pri taktoch.

Zaujímavé je, že napriek vyšším taktom aj spotrebe sú v režime Performance nižšie teploty, čo bude spôsobené agresívnejším režimom ventilátorov. Turbo kvôli nižším taktom a spotrebe má aj logicky nižšie teploty a to cca o 20 stupňov Celzia.

Ako je na tom grafika? Žiadne rozdiely v záťaži ako pri Blenderi nevidieť, grafika teda pracuje vždy naplno.

Pri taktoch je však reálny rozdiel medzi režimami. Turbo doslova demoluje režim Performance a ten zase režim Silent. Rozdiely v taktoch sú značné, zhruba na úrovni 200 – 300 MHz, čo rozhodne nie je zanedbateľné. Šokujú ma hlavne vysoké takty v režime Turbo, veď stále ide GPU vo verzii Max-Q.

Spotreba zodpovedá taktom a teda v režime Turbo je najvyššia, s nastavením na Performance nižšia a pri Silent najnižšia. Rozdiely sú cca 20 – 30W.

Prekvapením je ale zahrievanie, kde by sa dalo čakať, že Turbo bude na tom najhoršie, ale pre vysoké otáčky ventilátorov a zvuk prúdového lietadla sú teploty nižšie ako pri Silent a Performance, ktoré sú veľmi podobné.

V grafoch sme videli zaujímavý presun výkonu z CPU na GPU pri Turbo režime a prakticky zhodné Silent a Performance, kde je Silent značne obmedzený za účelom tichej prevádzky. Aký vplyv majú ale režimy reálne na výkon? Vo Fire Strike je medzi režimami vždy cca 2000 – 2500 bodov, čo zodpovedá 15 % rozdielom. To je naozaj zaujímavé, keď zoberieme do úvahy, že zo Silent na Turbo viete získať tretinu výkonu naviac len zmenou režimu. Daňou je samozrejme vyššia hlučnosť, no flexibilita Zephyrusu je veľmi zaujímavá.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí

V posledních letech Asus i další výrobci desek zkoumají nápad přesunout konektory na základních deskách, do kterých se zastrkávají nejrůznější kabely, na zadní stranu PCB. To by u speciálních skříní s otvory v daných místech umožnilo vést všechny kabely zadním prostorem pro „cable manglement“, primárně asi z estetických důvodů. Asus teď vydal desku řady Advanced BTF, která toto spojuje i s bezkabelovým napájením GPU. Celý článok „Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *