Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty

Metodika měření

Dnešním dnem vstupuje na trh nová verze oblíbeného chladiče Endorfy Fera 5 s přívlastkem Black. Název napovídá, že je tento chladič opatřen matně černou povrchovou úpravou, což ocení především příznivci minimalistických PC sestav. Bude samozřejmě potřeba otestovat, zda nemá tato povrchová úprava negativní vliv na účinnost chlazení nebo zda nedošlo ke zhoršení akustiky. Pojďme se tedy společně vydat do temné budoucnosti chladičů Endorfy.

Metodika testování

Jako testovací procesor a generátor tepla využívám Intel Core i7-11700K v základní desce Asus TUF Gaming Z590-Plus WIFI. Teplovodivou pastu používám vždy tu, která se nachází v balení, protože i ta je součástí rovnice účinnosti daného chladiče. Každý chladič je tedy testován tak, jak jej dodal výrobce.  Celá sestava je umístěna na rámu Streacom BC1 bez ventilátorů, které by poskytovaly airflow. Okolo testovací sestavy je instalováno akustické stínění (akustická pěna na OSB deskách) pro eliminaci okolních ruchů. Kalibrovaný hlukoměr Voltcraft SL-100 je umístěn kolmo na chladič v pevné pozici vůči základní desce ve vzdálenosti cca 35 cm od procesorové patice.

   

Zátěžové testy probíhají pomocí aplikace Prime95 s trváním 30–35 minut. Chladiče jsou testovány na čtyřech normalizovaných úrovních hlučnosti (39, 42, 45 a 48 dBA) a při maximálních otáčkách. Údaje pro hladiny hluku 45 a 48 dBA jsem z počátku neměřil, byly začleněny do metodiky až později v průběhu času. Kvůli tomu jsou výsledky pro tyto hladiny hluku k dispozici jen pro některé (obvykle novější) chladiče. Testy probíhají ve dvou sadách dle tepelného výdeje procesoru.

První sada testů je s výdejem 125 W, tedy vynucený limit procesoru PL1. Druhá sada příkonu je poté cca 210 W (4500 MHz při 1.285 V). Tato úroveň však představuje velmi vysokou koncentraci tepla vzhledem k celkově malé ploše křemíku. Nelze tedy očekávat, že by všechny chladiče prošly touto sadou testů na všech úrovních hlučnosti.

Po skončení testu je zaznamenána vždy nejvyšší dosažená teplota. Veškeré údaje ohledně teplot a tepelném výdeji procesoru jsou získávány z aplikace HWiNFO64. Naměřené hodnoty jsou poté korigovány proti teplotě v místnosti, jako výsledná hodnota Delta T. Limit úspěšnosti testu je stanoven na hodnotu 75 °C. Jakákoliv vyšší hodnota znamená riziko teploty procesoru nad 95–100 °C a riziko thermal throttlingu. Pokud tedy chladič neprojde zátěží s hodnotou Delta T pod 75 °C, je takový test označen jako neúspěšný.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Noctua: Nové 140 mm ventilátory odpremiérujú na chladiči CPU

Dlho očakávané next-gen ventilátory Noctua v 140 mm formáte nabrali aj nenabrali sklz v plánovanom vydaní. V rámci samostatného predaja sa síce posunuli z druhého do tretieho štvrťroka 2024, ale spolu s chladičom, ktorý na vrchole ponuky vymení model NH-D15, by mali vyjsť už čoskoro. Okrem toho sa trochu odtajnilo aj to, ktorý zo „starších“ projektov má tesne pred dokončením. Celý článok „Noctua: Nové 140 mm ventilátory odpremiérujú na chladiči CPU“ »

  •  
  •  
  •  

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

  •  
  •  
  •  

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (11) Pridať komentár

  1. pokiaľ je začiernený aj povrch rebier, účinnosť by mala byť vyššia, lebo čierne teleso lepšie vyžaruje teplo…
    no a v úvode poslednej kapitoly je text z iného testu…

    1. To nelze tak jednoduše říci, protože záleží, jakým způsobem bylo takové úpravy dosaženo.

      1. jednoducho sa to povedať dá, ale zložitejšie je to namerať na takomto chladiči, lebo do samotného chladenia vstupuje až príliš veľa iných faktorov…

        1. I elox bude do jisté míry působit jako izolant. Oxidovaná vrstva netvoří jednotnou mřížku s materiálem pod ní.

    2. Viac sa ale asi farba prejaví pri odvádzaní tepla sálaním ako prúdením?

      — „v úvode poslednej kapitoly je text z iného testu…“

      Opravené, díky!

      1. myslím, že základný princíp pri vyžarovaní tepla telesami rôznych farieb je jasný, t.j. sálanie v homogénnom prostredí bez akéhokoľvek vplyvu prostredia, t.j. aj vo vákuu…
        prúdenie je už iný fyzikálny jav, kde vstupuje aj prostredie a jeho vlastnosti…

    3. to nieje take jednoznacne a napr. noctua nevedela vydat ine farby ani len vrtul, lebo to zrejme ovplyvnovalo ich vykon 🙂 imho z marketingoveho hladiska, ale ok.. na cierny chladic sme cakali 100rokov. Probelem je v tom, ze ano, cierne teleso lepsie vyzaruje (pre vysvetlenie si vymyslim) o 10%. Ale ta farba, cim to natru to o 20% horsie vyzaruje, takze vo vysledku to je horsie. Chapes? Nemozes len tak natriet farbou chladic a bum uz je ruzovy…. mozes, len bude horsie chladit.
      K testu samotnemu.. fakt mam teraz velku chut chytit aktualny intel procesor, nastavit mu 210W, drbnut tam tuto Feru a otestovat tych 70° delta – co je zhruba 90-95°. Neverim tomu, ze to fera da. A 125W na max otacky na 66°C? urcite 🙂 i5_13500@130W som s CM Hyper 212 black v NZXT H510 flow mal 82°C, takze fera5 to da na 66. 😉 snivajte s nami.

      1. „— … noctua nevedela vydat ine farby ani len vrtul, lebo to zrejme ovplyvnovalo ich vykon…“

        Pri ventilátoroch ide hlavne o to, že pre zmenu farby sa musia použiť iné prvky, ktoré ovplyvňujú pevnosť (a tým vibrácie) lopatiek. A tým napríklad aj hlučnosť, ako to ukazujú aj testy rôznych farebných variantov Corsair AF120 Elite.

        Ak má ísť o zachovanie rovnakých parametrov naprieč farebnými variantmi, tak nejaký čas trvá, keď sa to vyladí. Obzvlášť pri ventilátoroch s malou medzerou medzi lopatkami a rámčekom, čo je aj prípad NF-A12x25, na ktorého variant chromax.black sa čakalo naozaj dlho. Medzi ďalšími sterroxovými ventilátormi by už ale také veľké časové okná byť nemali, keďže majú na rovnakú pevnosť vyladené hnedú aj čiernu. 🙂

      2. odkiaľ máš, že je to farba? kľudne to môže byť elox, alebo iný spôsob chemického začiernenia a tým pádom by mal byť prestup tepla neovplyvnený!
        a tie hausnumerá s percentami vycucanými z prstu si láskavo nechaj pre škôlkárov…

    4. No …ono to je naopak.
      Čierne teleso pohltí všetky vlnové dĺžky dopadajúceho svetlá (a teda aj energiu) a nič nevyžiari späť (skoro nič – lebo absolútne čierne teleso neexistuje).
      Biele/strieborné odráža všetky farby.
      => Takže čierny chladič lepšie pohltí svetlo vnútri skrinky = alias príjme viac tepla – čo pre chladič nie je žiadne pozitívum – ale keďže vnútri skrinky asi nikto nemá infračervený žiarič len ledky s malým výkonom…tak je to jedno…v každom prípade by som čierny pasív cez presklenú bočnicu priamo oproti oknu neumiestňoval.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *