Záver
Na trón absolútneho výkonu usadol nový procesor – Intel Core Ultra 9 285K. Áno, je to tesné, na úkor vyššej spotreby a nižšej efektivity, ale to je nutná daň, ktorú treba zaplatiť za tú „úplnú špičku“. Isteže, niekto ono prvenstvo rád oželie v prospech atraktívnejších prevádzkových vlastností, každopádne 24-jadrový procesor je tým, ktorý udáva tempo vo výpočtových úlohách na mainstreamovej platforme. V tomto prípade na Intel LGA 1851.
Záver
Môžeme konštatovať, že procesor Intel Core Ultra 9 285K vyšiel z testov ako absolútny víťaz. Teda, so zopár poznámkami. Prvá je, že sa toto tvrdenie vzťahuje na rýchlosť pri vysokej záťaži, ktorá dobre škáluje so všetkými dostupnými jadrami procesora. Vtedy procesor Intel obvykle rýchlostne predháňa aj konkurenčný Ryzen 9 9950X.
Isteže, ten rozdiel na úrovni 2 % je veľmi malý a zamáva ním aj testovanie na iných základných doskách, či na rovnakých doskách iné nastavenia pamäťového radiča. A tých detailov je viac, ktoré by dokázali toto poradie otočiť v neprospech Intelu.
V prospech AMD pri vysokej záťaži hrá jednoznačne vyššia efektivita. Tá sa pri Core Ultra 9 zvyšuje s nižšou záťažou a napríklad v hrách je už efektívnejší procesor Intel. V priemere našich herných testov má Core Ultra 9 285K o 15 % vyššiu efektivitu ako Ryzen 9 9950X a navrch má aj oproti Ryzen 9 9900X. Rozdiel oproti Core i9-14900K je pritom už pomerne veľký a Core Ultra 9 (285K) je v 27-percentnom vedení. Titul od titulu sa to, samozrejme, môže líšiť a asi natrafíte aj na také situácie, kde pri porovnateľnom hernom výkone bude spotreba CU9 285K vyššia, čoho dôsledkom je menej atraktívna efektivita. My sme v testoch však zaznamenali iba opačné prípady.
Core Ultra 9 285K možno hodnotiť výkonný ako univerzálny procesor, ktorý je okrem veľmi vysokého viacvláknového výkonu dobre pripravený aj do hernej zostavy. Obzvlášť do špičkových konfigurácií s výkonnou grafickou kartou, kde sa často počíta aj s monitorom s vysokým rozlíšením. V takomto prostredí je vplyv procesorov minimálny a Core Ultra 9 je bez ohľadu na cenu takmer to najatraktívnejšie, čo sa dá kúpiť.
Atraktívnejšiu možnosť do herných zostáv predstavujú azda už iba procesory AMD s 3D-V Cache (Ryzen 7 9800X3D a Ryzen 7 7800X3D), ktoré sú v hrách predovšetkým úspornejšie. Ale zase nemajú taký vysoký viacvláknový výkon ako CU9 285K. Preto tá stať o univerzálnosti. Intel Core Ultra 9 285K je procesor, ktorý sa javí ako vhodný tak do pracovnej stanice ako i do herného počítača.
Je pravda, že chladenie je to už zložitejšie, obzvlášť pri vysokej MT záťaži a na tých 300 W už treba výkonnejší (a tým pádom drahší) chladič. Vo vysokej jednovláknovej záťaži sa zaobídete aj s priemerným chladičom, hoci stále platí, čím výkonnejší, tým lepšie. Zahrievanie Core Ultra 9 285K je každopádne nižšie ako u Core i9-14900K, a to súčasne pri vyššom ST výkone. Ten je znovu na samotnom vrchole, pred Ryzen 9 9950X. Tu už aj pri nižšej spotrebe a na pomery high-endových procesorov je energetická efektivita CU9 285K v ST záťaži naozaj vysoká. Relatívne nižšie zahrievanie, okrem nižšej spotreby, sa dá asi čiastočne prisúdiť aj preskupeniu jadier, kde sú P jadrá preskladávané E jadrami namiesto toho, aby boli (P jadrá) koncentrované do jedného súvislého bloku, ako je to napríklad u Core i9-14900K.
Takže znovu, Core Ultra 9 285K je univerzálny, špičkový procesor, ktorý môže mať v MT záťaži vyššiu spotrebu a vyžadovať intenzívnejšie chladenie. Limity napájania však môžete vždy priškrtiť, čím si v tejto situácii pomôžete. Ako sa bude pri nižších spotrebách vyvíjať efektivita CU9 285K v porovnaní s efektivitou R9 9950X bude ešte predmetom našich ďalších skúmaní, na ktoré sa môžete tešiť. Zatiaľ teda len k tomu, že áno, pokiaľ chcete všestranne to „najlepšie“, pokiaľ ide o použitie naprieč rôznymi scenármi, procesor Core Ultra 9 285K dáva zmysel.
Intel Core Ultra 9 285K |
+ Najvyšší viacvláknový výkon, aký sme doteraz zaznamenali... |
+ ... a to isté platí pre jednovláknový výkon, ten je vyšší ako u Ryzen 9 99x0X |
+ Špičkový jednovláknový výkon je dosahovaný pri nízkej spotrebe a výbornej efektivite |
+ Až 24 jadier |
+ Špičkový herný výkon |
+ „Univerzálny“ procesor, sedí mu každý scenár použitia |
+ Veľmi vysoký výkon na takt (IPC) |
+ Moderný 3 nm výrobný postup |
+ Na pomery high-endu priaznivý pomer cena/výkon |
+ Podpora DisplayPort 2.1… |
+ … a Thunderbolt 4 |
- Vysoké zahrievanie bez limitov napájania (= potreba výkonného chladiča) |
- V porovnaní s Ryzenmi 9000 nižšia efektivita vo vysokej záťaži |
* Orientačná koncová cena: 589 eur/14 886 Kč |
* Uvádzaná cena nemusí zodpovedať aktuálnej trhovej cene. Vždy, pri všetkých procesoroch (AMD aj Intel) vychádzame z MSRP.
Za spoluprácu na zabezpečovaní testovaného hardvéru ďakujeme e-shopu Datacomp
Špeciálna vďaka patrí aj firmám Blackmagic Design (za licenciu k DaVinci Resolve Studio), Topaz Labs (za licencie k aplikáciám DeNoise AI, Gigapixel AI a Sharpen AI) a Zoneru (za licenciu k Photo Studio X)
- Contents
- Intel Core Ultra 9 285K v detailoch
- Metodika: výkonnostné testy
- Metodika: ako meriame spotrebu
- Metodika: merania zahrievania a frekvencií
- Testovacia zostava
- 3DMark
- Assassin’s Creed: Valhalla
- Borderlands 3
- Counter-Strike: GO
- Cyberpunk 2077
- DOOM Eternal
- F1 2020
- Metro Exodus
- Microsoft Flight Simulator
- Shadow of the Tomb Raider
- Total War Saga: Troy
- Súhrnný herný výkon
- Herný výkon za euro
- PCMark a Geekbench
- Výkon na webe
- 3D rendering: Cinebench, Blender, ...
- Video 1/2: Adobe Premiere Pro
- Video 1/2: DaVinci Resolve Studio
- Grafické efekty: Adobe After Effects
- Kódovanie videa
- Kódovanie audia
- Broadcasting (OBS a Xsplit)
- Fotky 1/2: Adobe Photoshop a Lightroom
- Fotky 2/2: Affinity Photo, AI aplikácie Topaz Labs, ZPS X, ...
- (De)kompresia
- (De)šifrovanie
- Numerické výpočty
- Simulácie
- Testy pamätí a cache
- Vývoj spotreby procesorov
- Priemerná spotreba procesorov
- Výkon na jednotku wattu
- Dosahované frekvencie CPU
- Zahrievanie CPU
- Záver
Stejně jako minule v závěrečné tabulce chybí mezi pozitivy zmínka o novém Thunderbolt rozhraní. To může hrát roli třeba v případě, když se ztrácíte ve značení USB kabelů.
Vďaka za upozornenie. Áno, Thunderbolt 4 doplnený to tabuľky +/- tohto i minulého testu CU7 265K.
Poznámka k tabuľke na 1. strane článku: Ryzen 9000 iGPU podporuje raytracing, a pravdepodobne má L2 cache.
$ vulkaninfo –json=1; grep „ray_“ *RAPHAEL*json
„VK_KHR_ray_query“: 1,
„VK_KHR_ray_tracing_maintenance1“: 1,
„VK_KHR_ray_tracing_pipeline“: 1,
„VK_KHR_ray_tracing_position_fetch“: 1,
https://www.techpowerup.com/gpu-specs/radeon-graphics-128sp.c3993
https://www.youtube.com/watch?v=YNQOqWO_kik
Díky za upozornění, máme to tam chybně napsané, opravíme.
U těch grafik v Ryzenech 7000/9000 tedy nevíme, jakou L2 cache mají, třeba GPU-Z to nedetekuje a nepamatuju si, že by to někdo zjistil (nebo jestli ano, tak si na to nevzpomínám).
Opravené, vďaka! 🙂