Intel vydá procesory Arrow Lake a platformu LGA 1851 v září

Nová generace procesorů Intel má naplánované odhalení na konec Q3 2024

Tento týden prosákly údajné termíny vydání procesorů AMD s novou architekturou Zen 5, které mají přijít během prázdnin nejdříve do desktopu a poté do notebooků. Ty budou venku dřív než nová generace Intelu, ale ten se bude snažit rychle zareagovat. Svoji odpověď by mohl odhalit ještě koncem třetího čtvrtletí, kdy bychom se mohli dočkat procesorů Arrow Lake, které také přinesou novou architekturu a současně i nové desky platformy LGA 1851.

Zdrojem této informace je nepřímo sám Intel. Firma totiž oznámila konání letošní konference Innovation 2024. Jde o jednu z největších konferencí (pokud ne nejdůležitější), kterou Intel každý rok pořádá a v minulých letech na těchto akcích představoval nové generace procesorů. Není to sice úplně nutné, ale velmi pravděpodobně se to opět zopakuje (a termín bývá pravděpodobně od harmonogramu odvozený). Letos se tato konference bude konat 24. 9. a 25. 9., tedy v prvních dnech podzimu.

Intel tedy v těchto dnech patrně formálně odhalí či uvede na trh novou generaci procesorů. Nicméně je to o trošku zkomplikováno tím, že tento rok to budou dvě generace (či dvě tváře jedné generace). Více mobilní Core Ultra 200V „Lunar Lake“, které také bude vybaveno výkonnou jednotku NPU pro Copilot+ PC, by asi mělo vyjít první, Intel totiž mluví o tom, že jeho uvedení bude v třetím kvartálu.

Tip: Copilot+ PC: Nová kategorie počítačů dle Microsoftu. S AI a ARM

Vedle toho budou existovat ještě procesory Arrow Lake, které budou určené pro zbytek trhu – výkonnější či naopak konvenčnější a levnější notebooky a nebudou mít tak výkonnou NPU. Ale výměnou za to také více jader. Tyto procesory budou také tvořit novou generaci pro stolní PC (Arrow Lake-S) a přijde s nimi nová platforma se socketem LGA 1851.

Je pravděpodobné, že Intel na akci Innovation 2024 oznámí vydání obou těchto rodin procesorů, takže se dostane i na desktop a herní PC. U Lunar Lake ale asi může fyzická dostupnost být záhy a dřív. Naopak u desktopových procesorů Arrow Lake očekáváme, že jejich skutečná dostupnost v prodeji bude třeba až o měsíc později. V posledních letech takovýto odstup po odhalení na Innovation obvykle platil. Tím pádem sice Arrow Lake a LGA 1851 budou mít formální uvedení ještě před koncem třetího kvartálu, ale koupit se asi budou dát až ve čtvrtém kvartálu. Onen odstup na vydání Zenu 5 tedy bude mezi dvěma a třemi měsíci.

3nm proces TSMC, nová architektura, nová platforma

Jak Lunar Lake, tak Arrow Lake budou používat 3nm proces TSMC (poprvé u mainstreamových CPU od Intelu) a používat nové architektury CPU jak u velkých jader P-Core (architektura Lion Cove), tak u malých efektivních jader E-Core (Skymont). Podle prosáklých zvěstí má být dost zlepšený výkon jader Skymont. Velké jádro bude také nové a má mít vyšší IPC i jednovláknový výkon (na druhou stranu už nebude mít HT, což o něco zhorší jeho příspěvky k celkovému mnohovláknovému výkonu).

Otázka je, jak velké to bude zlepšení, protože před časem z Intelu unikly dokumenty, které předpokládaly relativně malé nárůsty. Nemusí to ale nakonec odpovídat, protože v těchto odhadech možná byla obsažena nejistota v tom, jak vysoké frekvence se Intelu na procesu TSMC podaří dosáhnout. Tudíž možná bude lepší počkat – ač je asi kolem Arrow Lake menší „hype“ než kolem Zenu 5, Intel může tato očekávání obrátit vzhůru nohama.

Zdroje: Intel, VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Intel uvádí Xeon 6700E, svůj první 3nm procesor se 144 E-Core

AMD se na Computexu pochlubilo budoucími serverovými procesory Epyc Turin. Jeho hlavní konkurent Intel také nenechal serverovou oblast na tomto veletrhu na pokoji a rovnou oznámil vydání nových serverových procesorů Intel Xeon 6 „Sierra Forest“. Jde o poměrně zajímavá CPU – čipletové Xeony, které poprvé používají architekturu malých jader, kterých ovšem obsahují velký počet a konkurují tak různým „cloudovým“ procesorům ARM. Celý článok „Intel uvádí Xeon 6700E, svůj první 3nm procesor se 144 E-Core“ »

 •  
 •  
 •  

Intel Lunar Lake: Detaily nejefektivnějšího x86 procesoru

Intel na Computexu 2024 nyní představil extrémně zajímavé nové procesory Lunar Lake. Mají mít velmi vysokou mobilitu a efektivitu (údajně nejlepší mezi x86 procesory) a být jak konkurencí k čipům Applu, tak proti jiným ARM procesorům v Copilot+ PC, vedle konkurování AMD. Lunar Lake má velmi zajímavé architektury jak velkých jader P-Core, tak malých E-Core, ale novinek je v něm mnohem víc – v podstatě ve všem to bude to „nej“, co Intel má. Celý článok „Intel Lunar Lake: Detaily nejefektivnějšího x86 procesoru“ »

 •  
 •  
 •  

AMD ukázalo nejrychlejší CPU na světě. Turin má 192 jader Zen 5

V pondělí odhalilo AMD procesory Ryzen 9000 pro desktop, první s jádry Zen 5 a po nich také nové mobilní procesory „Strix Point“ s touto architekturou. Ovšem firma rovnou oznámila i verzi Zenu 5 pro servery, která bude možná nejimpozantnější. Tyto procesory budou poskytovat až 192 jader. Epycy 9005 „Turin“, jak se jmenují, také přijdou na trh v druhé polovině roku a mohly by dál posílit pozici AMD proti Intelu a také proti různým procesorům ARM. Celý článok „AMD ukázalo nejrychlejší CPU na světě. Turin má 192 jader Zen 5“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *