Intel zrušil x86S, snahu o vyčištění legacy zátěže procesorů x86

Konec x86S

Na podzim jsme tu měli zprávu, že do procesorové architektury Panther Cove, kterou Intel vydá za dva roky (ne však v procesorech Panther Lake, takže pozor na záměnu), se zřejmě poprvé dostane vylepšení instrukční sady x86 označené APX a také „reformované“ SIMD instrukce AVX10, které jsou kompromis mezi AVX-512 a AVX2 určený pro hybridní procesory. Nepřijde ale architektura x86S, třetí z těchto očekávaných inovací. Byla totiž zrušena.

Není jasné, zda jde o něco, co nazrávalo už dávněji, nebo jde o důsledek odchodu CEO Patricka Gelsingera a o změnu politiky poté, ale Intel nyní oznámil, že ukončuje snahy o reformu instrukční sady x86 (respektive x86-64, jelikož dnes je relevantní jen 64bitová verze) označené jako x86S nebo x86-S. Mělo jít o pročištění historické zátěže a dnes už nepotřebných legacy funkcí v architektuře, které by mohlo pomoci procesorům optimálněji fungovat (a lépe konkurovat například ARMu, lze asi doplnit nevyřčené). Po takovém omezení legacy „bagáže“ a zjednodušení a zmodernizování architektury x86 se dlouho volalo.

Šlo o první opatrný krok k reformě instrukční sady x86 a odstranění některých jejích zastaralých částí, který by skutečně přerušil její tradici zpětné kompatibility (ale výměnou za to by zmizela část historické komplexity komplikující návrh procesorů, ale i softwaru). Tato změna například počítala s tím, že procesory by nadále podporovaly už jen nové nativně 64bitové operační systémy (bootovaly by hned v 64bitovém režimu). Zůstala by nicméně podpora 32bitových aplikací v uživatelském prostoru, takže by byla zachována velká část kompatibility se softwarem. Podrobněji jsme navrhované změny probírali v tomto článku:

Více: x86-S: Intel chce z procesorů vyčistit nánosy legacy kompatibility

Iniciativa x86S byla oznámena v květnu 2023 a od té doby Intel pracoval na koncepci a specifikaci. Ještě v červnu byla vydána aktualizovaná verze 1.2 pracovního návrhu. Intel teď ale oznámil, že s touto iniciativou končí a přestává na ní pracovat. Zřejmě tedy bylo upuštěno od plánu takto instrukční sadu modernizovat a pročistit.

We remain deeply committed to the x86 architecture, as demonstrated by the creation of the x86 Ecosystem Advisory Group in collaboration with AMD and other industry leaders. This initiative reinforces our dedication to securing a strong future for x86, building on decades of software compatibility. While we have pivoted away from the x86S initiative, our focus remains on driving innovation and collaboration within the x86 ecosystem. (Intel pro Tom’s Hardware)

Bylo proti AMD? Nebo Microsoft?

Důvod opuštění těchto plánů není jasný. Firma v oznámení o zrušení x86S cituje, že se chce soustředit na vývoj instrukční sady v rámci společného orgánu x86 Ecosystem Advisory Group, který byl v říjnu založen Intelem spolu s konkurenčním AMD. Toto konsorcium má harmonizovat kompatibilitu procesorů obou firem a budoucí vývoj instrukční sady. Proto se nabízí vysvětlení, že projekt x86S neměl podporu AMD, nebo se z nějakého důvodu nedal skloubit s touto spoluprací obou firem.

Více: Intel spolupracuje s AMD na budoucnosti x86. Strach z ARMu?

Druhá možnost je, že obě firmy mají v plánu vyvinout dohromady něco, co by zaměřením x86S nahradilo. I když v takovém případě bychom čekali, že x86S nebude jen tak zaříznuto, ale že by bylo absorbováno jako jeden z návrhů a některé koncepty by byly použity či upraveny. V takovém případě by nejspíš zrušení x86S jako svébytného programu bylo oznámeno až poté, co by byla veřejně představena náhrada.

Navrhované změny v architektuře x86-S (zdroj: Intel)

Zajímavé je, že Intel také zmínil, že ho k rozhodnutí vedla zpětná vazba od „ekosystému“, což nemusí být přímo AMD. Je možné, že k x86S tedy mohli mít výhrady softwaroví partneři jako Microsoft a vývojářská komunita Linuxu. Linus Torvalds je jeden z důležitých členů x86 Ecosystem Advisory Group (jeho komentář lze najít na Real World News).

A Intel samozřejmě potřebuje, aby x86S podporoval systém Windows, takže neshody s Microsoftem by byly fatální. Je možné, že u důležitých ekosystémových partnerů narazila samotná myšlenka na přerušení kompatibility – počítačový průmysl nebo jeho neignorovatelná část chtěla, aby kompatibilita zůstala zachována.

Procesory Intel 286 (Zdroj: Intel)

Odliv mozků, nebo chybějící přínosy?

Nakonec je asi možné i to, že Intel utnul vývoj x86S i z jednodušších důvodů – mohl kvůli probíhajícím úsporným opatřením zrušit tým inženýrů, který na projektu pracoval, nebo důležití autoři z firmy odešli na vlastní žádost (nebo byli někým přetaženi).

Také ovšem mohly analýzy přínosů a nákladů dojít k tomu, že změny, které x86S v procesorech navrhuje, nepřinesou významné přínosy, a že tedy nemá smysl porušit kompatibilitu a vyžadovat významné změny po operačních systémech, když s tím není spojené nějaké zlepšení výkonu nebo dalších vlastností, které by stálo za to. Což mohla být i ona výhrada softwarových firem a obecně ekosystému.

Firma v následujících vyjádřeních vyjasnila, že dále pracuje na připravovaných instrukcích AVX10, ty tedy stále jsou na programu. Předpokládáme, že nebyl zrušený ani projekt vylepšení APX, které přidává pracovní registry navíc – na rozdíl od x86S má potenciál přímo zlepšit výkon a současně nerozbíjí zpětnou kompatibilitu.

Intel také potvrdil, že pořád pracuje na specifikaci Flexible Return and Event Delivery (FRED). To je další reformní plán, který existoval paralelně s x86S (a pracuje se na něm výrazně déle). A je zaměřený na jinou oblast než x86S: na změny a zlepšení ve způsobu, jakým jsou zpracovávány přerušení a výjimky.

Zdroj: Tom’s Hardware

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

AMD aktualizací vypnulo část jádra Zen 4. Výkon by ale měl zůstat

Procesory AMD s architekturou Zen 5 po vydání dostávaly různé aktualizace vylepšující Windows (zejména ale šlo o aktualizaci Windows, která přímo v procesoru a firmwaru desek nic neměnila). Vypadá to, že u procesorů s předchozí architekturou Zen 4 místo toho došlo k drobné změně negativní, kdy jedna z aktualizací odebrala dříve aktivní funkci v jádrech. Z jakého důvodu, ví jenom AMD. Ale zdá se, že dopad by neměl být nijak významný. Celý článok „AMD aktualizací vypnulo část jádra Zen 4. Výkon by ale měl zůstat“ »

  •  
  •  
  •  

Batttlemage: Novinky a detaily GPU architektury Intel Xe2 [Rozbor]

Intel odhalil novou generaci svých grafických karet Arc, nazvanou Battlemage nebo také „Série B“. Ta obsahuje novou výrazně zlepšenou architekturu, s níž má Arc teď druhou šanci získat si přízeň hráčů – byť to bude muset dělat hlavně pomocí nízkých cen, protože nyní vydaná GPU budou konkurovat jen v pásmu levnějších mainstreamových grafik. Zatímco samotným kartám jsme věnovali tento článek, zde se podíváme na samotnou architekturu. Celý článok „Batttlemage: Novinky a detaily GPU architektury Intel Xe2 [Rozbor]“ »

  •  
  •  
  •  

ARM sebere licenci Qualcommu, hlavnímu výrobci čipů pro mobily

Je zajímavé, že v době, kdy i AMD a Intel, zdá se, dospěly do bodu, kdy jsou ochotné dohodnout se na spolupráci v různých oblastech ve prospěch svých zákazníků, ARM, v němž je spatřován hlavní kandidát na nahrazení procesorů x86, uznává za vhodné doslova jít po krku jednomu ze svých nejdůležitějších partnerů. Navíc takovému, kterému možná vděčí za své dnešní postavení v mobilních zařízeních: údajně chce vzít licenci na procesory ARM Qualcommu. Celý článok „ARM sebere licenci Qualcommu, hlavnímu výrobci čipů pro mobily“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

  1. Intel prostě vyhlásil vývoj X86S bez toho, že by na tom někdo začal reálně dělat. Mezitím AMD vyrostlo tak, že ho převyšuje a tak, když o tom Intel začal neformálně mluvit s Microsoftem, ten se mu vysmál. Nakonec možná to za vtip považoval i Linus. Takže jim nezbylo než to dát dohromady s AMD a začít něco dělat v kooperaci a raději jim neřikali, že musí začít odznovu, protože na X86S nic reálného v ruce nemají. 🙂

    Jsem si zafabuloval, ale když vidím, jak se Intelu dlouhodobě nedaří, tak možná daleko od reality nebudu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *