Levná mobilní GPU s RTX a DLSS: GeForce RTX 2050, MX570, MX550

Zatím nejlevnější GPU Nvidia pro notebooky s ray tracingem a DLSS

Přesně jak hlásily informační úniky, oznámila včera Nvidia nové grafické karty GeForce. Nebyly to ale ty desktopové grafiky, které jsme čekali. Místo toho firma vydala tři nové grafiky GeForce pro notebooky: GeForce MX550, která již prosákla předem, ale také překvapivé novinky GeForce MX570 a GeForce RTX 2050. Dvě z těchto grafik jsou založené na nejnovější architektuře Ampere, jedna má ještě 12nm Turing. A neuhádnete, která.

GeForce RTX 2050: kupodivu ne Turing, ale Ampere

Asi největší překvapení je nejvýkonnější ze třech nových karet: GeForce RTX 2050. Nvidia oficiálně říká, že se připojuje „ke grafikám GeForce RTX řady 2000“, tedy předchozí generaci. Vypadá to tedy jako obdoba kroku, kdy Nvidia vrátila do hry GeForce RTX 2060 s tři roky starou architekturou Turing, ale fakticky tím vyšel nový model s 12GB pamětí a jiným počtem jednotek.

Ve skutečnosti je to pozoruhodnější: tato GeForce RTX 2050 je ve skutečnosti technologicky příslušníkem generace GeForce RTX 3000. Je totiž založená na stejném 8nm čipu GA107 jako modely RTX 3050 a RTX 3050 Ti pro notebooky. Má tedy architekturu Ampere, ne Turing, jak byste podle označení čekali. Jde do značné míry o osekanou verzi grafiky RTX 3050.

Důvod netušíme. Může asi mít něco společného s tím, že Nvidia nechce kartu označit GeForce RTX 3040, což by byla alternativa, protože čtyřicítka v názvu už působí příliš levně. Karty GTX i RTX vždy končily nejméně padesátkou.

GeForce RTX 2050 má 2048 shaderů, což znamená u architektury Ampere 16 bloků SM, 16 RT jader a 64 tensor jader. TDP může být výrobci notebooků nastaveno v rozmezí 30 až 45 W, podle toho budou vypadat takty. Ty se mohou pohybovat od 1155 MHz (asi při 30 W) po 1477 MHz (45 W) – vše jsou to frekvence pro boost, základní takty uvedené nejsou.

Paměti budou 4GB, a to typu GDDR6. Sběrnice je však osekaná jen na 64 bitů, ačkoliv čip GA107 je nativně 128bitový. Jejich frekvence je 14,0 GHz a propustnost by tedy byla 112 GB/s. Ale Nvidia u obojího uvádí „až“, takže je teoreticky možné, že budou existovat i konfigurace s nižší frekvencí a propustností.

Specifikace GeForce RTX 2050 v porovnání s podobnými modely podle webu Nvidie. RTX 2050 je vzdor označení založená na GPU s architekturou Ampere jako RTX 3050, ne Turing jako RTX 2060 (Zdroj: Nvidia)

Podle specifikací se grafika zřejmě nevymyká z funkcí dostupných na ostatních GeForce RTX 3000: je podporován ray tracing a také AI upscaling DLSS, je také dostupná podpora PCI Express Resizable BAR. GPU ale nepodporuje technologii Advanced Optimus (použití hardwarového přepínače obrazového výstupu), jen obvyklý Optimus. A také nepodporuje adaptivní obnovování (G-Sync), což je škoda.

Dále pak přicházejí do nabídky dvě nové GeForce MX, které představují základní mobilní samostatná GPU s relativně nízkou cenou a také spotřebou. Nvidia k nim toho sdělila velmi málo, na webu například nemá ani oficiální údaje k parametrům GPU.

GeForce MX570: poprvé s raytracingem

GeForce MX570 je novinka, kde by možná sedmdesátka v názvu mohla indikovat, že tato třída GPU postoupí do o něco vyšší výkonnostní hladiny než dosavadní grafiky řady MX (které měly vždy svůj nejvyšší model jen padesátkový – MX150, 250, atd…). Nicméně může to být také jen pouhá hra s čísly.

Nvidia u tohoto GPU uvádí, že proti předchůdci (GeForce MX450 založené na architektuře Turing) dostalo „Cuda jádra s lepší energetickou efektivitou“. Má totiž jít o grafiku založenou na 8nm čipu GA107 s architekturou Ampere, tedy na stejném křemíku, jaký je v GeForce RTX 3050 a 3050 Ti pro notebooky. Nvidia to sice ve specifikacích neuvádí, ale potvrdila tuto informaci webu ComputerBase.

GeForce MX570. Jde o ilustraci, asi úplně nezachycuje reálnou podobu, MX550 a MX570 by měly každá vypadat jinak (Zdroj: Nvidia)

Nvidia ve specifikacích zmiňuje, že GPU má paměti GDDR6 a podporuje připojení přes PCI Express 4.0, víc nic. O DLSS a ray tracingu, které čip GA107 podporuje, zmínka není, ale opět dle informací ComputerBase bude možné tyto technologie používat, ovladač je tedy nebude mít nijak zablokované. Podpora hardwarového dekódování videa ve formátu AV1 (pro procesory, které ji neobsahují) by tím pádem také mohla být přítomná, ale potvrzeno to není.

Také 2048 shaderů?

Je možné, že tuto grafiku popisoval únik ze dne 12. 12., u kterého se ale mylně myslelo, že jde o GeForce MX550. Místo toho ale asi šlo o tento vyšší model MX570. Podle nálezu v databázi Geekbench má GPU celkem 2048 shaderů (16 bloků SM, 16 RT jader, 64 tensor jader). Je asi celkem možné, že TDP je vyšší, než 15–25 W u předchozích generací.

Dle tohoto úniku má GeForce X570 pořád jen 2GB paměť, která bude asi typu GDDR6. A již podle oficiální zprávy Nvidie má být rychlejší než u předchůdce. MX450 měla až 10GHz GDDR6, takže u MX570 by mohla být použitá 12,0GHz nebo 14,0GHz paměť. Sběrnice je ale asi 64bitová, takže propustnost by byla jen 96 GB/s nebo 112 GB/s.

Specifikace Nvidia GeForce MX570

Toto ale zatím berte s rezervou. S 2048 shadery by totiž GPU mělo stejný počet jednotek jako GeForce RTX 2050. Proti tomu, že předmětem úniku byla ona, by ale snad měla mluvit ona 2GB paměť. Ovšem nelze to úplně vyloučit, takže raději počítejte i s možností, že GeForce MX570 může ve skutečnosti mít jednotek méně. Je ale možné, že se obě grafiky liší hlavně tou zmenšenou pamětí.

Aktualizováno: vypadá to, že 2048 shaderů (16 SM architektury Ampere) je skutečností, konfiguraci potvrdil tento únik, dle nějž byl boostový takt testovaného GPU 1155 MHz.

GeForce MX550: pořád Turing, už bez RTX nebo DLSS

Nižší model řady MX je tou kartou ze tří představených, která je stále založená na 12nm čipu generace Turing, a sice na TU117. Jde tedy asi o přeznačenou verzi, či jak říká Nvidia upgrade předchozí generace GeForce MX450. Ta měla tento samý čip s 896 shadery (14 bloků SM) a 2GB paměť GDDR6 (na taktu 10 GHz efektivně a 64bitové sběrnici, což dává propustnost 80 GB/s). Takty GPU byly 1395–1575 MHz při 25W TDP, ale úsporná 15W varianta je měla snížené na jen 720–930 MHz.

Model GeForce MX550 by možná mohl mít frekvence o něco navýšené, zatím to ale nevíme. Co je důležitější – Nvidia uvádí, že má víc shaderů (v řeči Nvidie „Cuda jader“). Takže by čip TU117 asi měl mít plný počet 1024 shaderů. Podle oficiální zprávy také byla i zde zvýšena frekvence pamětí, takže by možná grafika mohla mít také GDDR6 na efektivní frekvenci 12,0 nebo 14,0 GHz.

Aktualizováno: GeForce MX550 má skutečně 1024 shaderů (16 SM architektury Turing), konfiguraci potvrdil tento únik. Boostový takt vzorku byl údajně 1320 MHz.

Specifikace Nvidia GeForce MX550

Nvidia k podporovaným technologiím opět uvádí jen, že grafika podporuje PCI Express 4.0. Protože ale čip TU117 nemá RT jádra ani tensor jádra, zde už podporu ray tracingu ani DLSS nedostanete. Také kvůli tomu není dostupná aplikace Nvidia Broadcast. Na druhou stranu by toto GPU nemělo podporovat PCI Reiszable BAR, zatímco MX570 ano.

GeForce MX550. Jde o ilustraci, asi úplně nezachycuje reálnou podobu, MX550 a MX570 by měly každá vypadat jinak (Zdroj: Nvidia)

Zdá se, že se u těchto karet Nvidii povedlo vyrobit hodně matoucí značení. U GeForce RTX 2050 to není úplně nepříjemné, protože dostanete Ampere, kde byste čekali Turing. U řady MX už je to ale spíš nepříjemné, protože z obou karet, které mají prakticky stejný karet, je na tom jedna technologicky hůř. Podle MX570 byste mohli čekat, že GeForce MX550 bude také Ampere a umět RTX a DLSS, ale ona není. A zatímco u RTX 2060 12GB pro desktop použití staršího Turingu moc nevadí, zde ano, protože čip TU117 nemá ony nové jednotky pro raytracing a akceleraci AI, takže místo (byť neoficiálního) RTX máte jenom GTX.

V nových noteboocích jarní sezóny

Zatím ještě na trhu notebooky vybavené těmito grafikami nejsou. Podle Nvidie by se měly začít objevovat v první polovině roku 2022, specificky se hovoří o jaru. Tedy asi až v dubnu a květnu, ne teď hned v prvních měsících roku. Tyto karty tak budou přímo konkurovat mimo jiné prvním herním grafikám Intel Arc pro notebooky (v případě těchto modelů čipům SOC2 se 768 až 1024 shadery).

Zdroje: Nvidia (1, 2, 3, 4), ComputerBase

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Nvidia chce oživit SFF herní PC a malé grafiky, chystá standard

Grafické karty za poslední roky hodně přibraly – délky i tloušťky trhají rekordy, zatímco před deseti lety byly tříslotové karty výjimka. Z trojventilátorových chladičů se stala norma a tyto dlouhé chladiče používají i karty s nízkým TDP v podstatě kvůli vzhledu. Toto ale likviduje možnosti stavby malých herních PC v SFF skříních. Snad se ale situace zlepší, Nvidia totiž chystá iniciativu, která má pomoct malá PC zase zpopularizovat. Celý článok „Nvidia chce oživit SFF herní PC a malé grafiky, chystá standard“ »

  •  
  •  
  •  

Ray tracing pro staré hry. Otestovali jsme NVIDIA RTX Remix

Občas lidi říkají, že dnešní hry se nevyrovnají těm starým a kromě grafiky toho moc nenabízí. Co kdyby se ale dala moderní grafika doplnit do klasických pecek starých i třeba dvacet let? Právě k tomu má sloužit technologie (nebo software) RTX Remix od NVIDIE, která má umožnit relativně snadno přidat i do velmi starých her pomocí modu kvalitnější grafiku – včetně raytracingových efektů i věcí jako je DLSS nebo DLAA. Podíváme se, jak to funguje. Celý článok „Ray tracing pro staré hry. Otestovali jsme NVIDIA RTX Remix“ »

  •  
  •  
  •  

Blackwell vyjde letos, GeForce RTX 5080 a RTX 5090 koncem roku?

O víkendu tu byly informace o nové generaci grafik od AMD, teď pro změnu o tom, co chystá Nvidia. Jak si asi pamatujete, doposud jsme operovali s tím, že příchod nové generace GeForce (pravděpodobně s označením RTX 5000) bude po trošku delší době než po tradičních dvou letech. Přímo oficiální dokument Nvidie totiž next-gen herní GPU ukazoval až na rok 2025. Ale vypadá to, že Nvidia vydání urychlí a bude přece jenom letos. Celý článok „Blackwell vyjde letos, GeForce RTX 5080 a RTX 5090 koncem roku?“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *