MSI MEG CoreLiquid S360 – Neslyšíte jej přicházet

Klíčové vlastnosti

MEG CoreLiquid S360 představuje v současnosti špičku nabídky kapalinových AIO chladičů od MSI. Od většiny chladičů v této kategorii se odlišuje velkým LCD displejem nad blokem pumpy a dodávané ventilátory MEG Silent Gale P12 patří k těm nejlepším na trhu. Máme tu tedy příslib atraktivního designu i solidní účinnosti chlazení. Zásadní otázkou tak zůstává, zda si tento chladič dovede obhájit svoji velmi vysokou cenovku.

Klíčové vlastnosti chladiče

CoreLiquid je obecné označení pro kapalinové AIO chladiče od MSI. A označení MEG jej řadí mezi špičkovou řadu „Enthusiast“ produktů pro ty nejnáročnější. Pomyslným srdcem chladiče je Asetek pumpa sedmé generace, která se stará o cirkulaci kapaliny v rámci uzavřeného okruhu chladiče.

   

Kapalina je vedena párem 380 milimetrů dlouhých hadic s nylonovým opletem pro jejich vyšší odolnost, atraktivnější vzhled a v neposlední řadě také pro minimalizaci ztrát kapaliny vlivem odpařování skrze jejich stěnu. Jak bývá obvyklým zvykem, jsou tyto hadice zapojeny do chladicího bloku přes otočné 90° fitinky, což zjednodušuje jejich vedení uvnitř skříně. Použitý radiátor má standardní rozměry a opět si zde neodpustím malé rýpnutí ohledně použitého materiálu, kterým je pouze hliník. Osobně bych u top prémiových chladičů uvítal měděné radiátory silnějších rozměrů, aby byl plně využit jejich potenciál. Uvědomuji si však, že by silnější radiátor mohl vést k problémům s kompatibilitou v menších skříních a měděný radiátor by dále navýšil už tak vysokou cenu, aniž by přinesl jasnou výhodu v účinnosti nebo trvanlivosti chladičů.

Kde se ovšem MSI nijak nedrželo zpět, jsou použité ventilátory. MEG Silent Gale P12 patří k tomu nejlepšímu na trhu, bohužel jsou však také velmi drahé, což se promítá do celkové ceny tohoto chladiče. Trochu překvapivě nejsou opatřeny žádným RGB podsvícením. To není pro MSI úplně typické a jsem rád, že kvalita a účinnost je zde nejvyšší prioritou i na úkor designové atraktivity.

   

Kontaktní plocha bloku je měděná a již z výroby je zde nanesena tenká vrstva teplovodivé pasty. Opět však nerozumím tomu, proč není v balení tuba s další pastou, pokud byste chtěli chladič instalovat v jiné sestavě. Montáž chladiče je tak třeba provést na první pokus a bez chyb a pro případnou reinstalaci si zakoupit tubu teplovodivé pasty.

Vizuální středobod chladiče MEG CoreLiquid S360 je bezpochyby jeho 2,4″ LCD displej na vrchní ploše chladicího bloku. Můžete si zde zobrazit celou řadu údajů o teplotě procesoru, kapaliny nebo otáček pumpy a/nebo ventilátorů. Případně se můžete těšit pohledem na některou z nabízených animací, nebo si zde vložit vlastní text či obrázek. Dokonce je zde možnost si zobrazit aktuální informace o počasí, pokud se vám zrovna nechce koukat z okna nebo se jít projít ven.

   

Pod displejem je umístěn 60mm ventilátor, který má za účel ochlazovat okolí procesorové patice. Zde se obvykle nachází napájecí kaskáda základní desky a primární M.2 SSD slot. Při maximálních otáčkách je však dosti hlučný. Všechny tyto funkcionality však také vedou k tomu, že z chladicího bloku vede rovnou pětice kabelů. To představuje určitý problém pro jejich vyvazování, aby celý výsledek působil ve skříni alespoň trochu úhledně.

   

V aplikaci MSI Control Center si lze velmi jednoduše vybrat, jaké informace, animaci nebo grafiku chcete zobrazit na displeji chladiče. Je možné si nahrát i vlastní obrázek (maximální podporované rozlišení je 320 × 240 pixelů) nebo text. Dále si můžete upravit jas displeje i jeho orientaci dle toho, jak máte nainstalovaný blok chladiče na vašem procesoru.

   

Dále si můžete v aplikaci regulovat otáčky pumpy, integrovaného ventilátoru v bloku nebo ventilátorů na radiátoru. Lze si vybrat jeden z trojice přednastavených profilů nebo si upravit svůj vlastní. V „Customize“ režimu však není možné regulovat otáčky pumpy pod 60%, což je krapet škoda. Jako ideální profil se mi osobně zdá „Silent“, který uvede ventilátory na radiátoru i malý ventilátor nad pumpou do semipasivního režimu při teplotách procesoru do 50 °C.

Vzhledem k ceně je dodávané příslušenství vcelku chudé. Najdete zde jen dva rámečky pro Intel, respektive AMD patici a backplate pro Intel. K tomuto backplate mám osobně velké výhrady. Jak je vidět na fotografii, tak je velmi tenký, což v kombinaci s měkkým plastem působí velice lacině. Mnoho výrazně levnějších vzduchových chladičů nabízí daleko robustnější montážní systémy. Chápu, že zde není tak velká páka na patici procesoru jako u obrů typu Noctua NH-D15 nebo BeQuiet! Dark Rock 4 Pro, to ale není omluvou pro takto odbytou součástku.

   

Instalace chladiče je naštěstí rychlá a jednoduchá. Pokud máte zkušenosti s chladiči, které používají návrh od Asetek, budete se cítit jako doma. Pro AMD procesory navíc využijete nativní backplate, který nabízí daleko vyšší pevnost a jistotu než dodávaný backplate pro Intel procesory. V balení dále naleznete dvě sady šroubků a podložek pro montáž ventilátorů k radiátoru, respektive pro montáž radiátoru k počítačové skříni. A jak už jsem zmínil v předchozím textu, tak absence jakékoliv náhradní teplovodivé pasty je nedostatkem, který nejde vzhledem k vysoké ceně chladiče jednoduše pominout.

Parametry pumpy, radiátoru a ventilátorů

MSI MEG Coreliquid S360 jsem porovnal s prémiovými chladiči od jiných výrobců, které jsem v minulosti také testoval. Coreliquid S360 má podobně rozměrný blok s pumpou jako starší model od MSI s označením K360 nebo konkurenční Asus ROG Ryujin II 360. Je to pochopitelně díky přítomnosti LCD displeje nad blokem s pumpou. Znovu se nemohu ubránit mírné kritice pro přítomnost hliníkového radiátoru v této cenové kategorii. A záruka by vzhledem k ceně chladiče měla být také ideálně alespoň pětiletá.Výrobce se u tohoto chladiče zachoval překvapivě konzervativně místo ventilátorů s RGB podsvícením zde použil ventilátory MEG Silent Gale P12 (odkaz na testy HWC), které patří mezi špičku nabídky od MSI. Velmi zdatně se dotahují i na ventilátory Noctua NF-A12x25, které mnozí považují za nejlepší 120mm ventilátory v současné době. Nenechte se zmýlit relativně nízkými papírovými specifikacemi, reálné výsledky jsou skutečně velmi dobré. Jediná věc, kterou bych zde ocenil je možnost sériového zapojení, aby se trochu zkrotila už tak přebujelá kabeláž u tohoto chladiče.
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Deepcool (AK500) ide na kilový pasív s jedným ventilátorom

Nový procesorový chladič Deepcool predstavuje jednu z najväčších možností, ktorá sa nedostáva do kolízie s pamäťovými slotmi. V porovnaní s väčšinou jednovežových chladičov je AK500 výrazne širší, ale zároveň nepresahuje pasívy s dvoma vežami s často porovnateľnou plochou rebrovania. Je pravda, že oproti nim má o ventilátor menej, ale zase taký, čo sľubuje vysoký statický tlak. Celý článok „Deepcool (AK500) ide na kilový pasív s jedným ventilátorom“ »

 •  
 •  
 •  

Od vzniku BeQuiet! ubehli už dve dekády. A dosť plodné…

Viete, čo prvé nieslo logo BeQuiet!? Nebol to ani chladič, ani ventilátor, ani napájací zdroj a ani skrinka. Tieto komponenty sa zaradili do portfólia až neskôr. BeQuiet! začínal na niečom úplne inom, relatívne jednoduchšom. V priebehu času sa však ponuka komponentov výrazne rozrástla. Koľko rôznych produktov od začiatku do dnes BeQuiet! vydal sa nám počítať naozaj nechcelo, ale radi sme si prešli tým, ako sa k čomu firma postupne dostávala. Celý článok „Od vzniku BeQuiet! ubehli už dve dekády. A dosť plodné…“ »

 •  
 •  
 •  

Liquid Freezer II môže mať nevhodné tesnenie, priznal Arctic

V Arcticu sa kritické chyby netaja. Teda minimálne v poslednom období. V priebehu pár mesiacov táto firma zverejnila už druhý možný nedostatok v konštrukcii svojho produktu. Po vysychajúcich teplovodivých pastách MX-5 sa teraz pre zmenu jedná o rozpadávajúce sa tesnenie niektorých AIO chladičov Liquid Freezer II. Sympatické je prozakaznícke správanie, v rámci ktorého Arctic robí všetko pre to, aby dal veci do poriadku. Celý článok „Liquid Freezer II môže mať nevhodné tesnenie, priznal Arctic“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *