MSI MEG CoreLiquid S360 – Neslyšíte jej přicházet

Klíčové vlastnosti

MEG CoreLiquid S360 představuje v současnosti špičku nabídky kapalinových AIO chladičů od MSI. Od většiny chladičů v této kategorii se odlišuje velkým LCD displejem nad blokem pumpy a dodávané ventilátory MEG Silent Gale P12 patří k těm nejlepším na trhu. Máme tu tedy příslib atraktivního designu i solidní účinnosti chlazení. Zásadní otázkou tak zůstává, zda si tento chladič dovede obhájit svoji velmi vysokou cenovku.

Klíčové vlastnosti chladiče

CoreLiquid je obecné označení pro kapalinové AIO chladiče od MSI. A označení MEG jej řadí mezi špičkovou řadu „Enthusiast“ produktů pro ty nejnáročnější. Pomyslným srdcem chladiče je Asetek pumpa sedmé generace, která se stará o cirkulaci kapaliny v rámci uzavřeného okruhu chladiče.

   

Kapalina je vedena párem 380 milimetrů dlouhých hadic s nylonovým opletem pro jejich vyšší odolnost, atraktivnější vzhled a v neposlední řadě také pro minimalizaci ztrát kapaliny vlivem odpařování skrze jejich stěnu. Jak bývá obvyklým zvykem, jsou tyto hadice zapojeny do chladicího bloku přes otočné 90° fitinky, což zjednodušuje jejich vedení uvnitř skříně. Použitý radiátor má standardní rozměry a opět si zde neodpustím malé rýpnutí ohledně použitého materiálu, kterým je pouze hliník. Osobně bych u top prémiových chladičů uvítal měděné radiátory silnějších rozměrů, aby byl plně využit jejich potenciál. Uvědomuji si však, že by silnější radiátor mohl vést k problémům s kompatibilitou v menších skříních a měděný radiátor by dále navýšil už tak vysokou cenu, aniž by přinesl jasnou výhodu v účinnosti nebo trvanlivosti chladičů.

Kde se ovšem MSI nijak nedrželo zpět, jsou použité ventilátory. MEG Silent Gale P12 patří k tomu nejlepšímu na trhu, bohužel jsou však také velmi drahé, což se promítá do celkové ceny tohoto chladiče. Trochu překvapivě nejsou opatřeny žádným RGB podsvícením. To není pro MSI úplně typické a jsem rád, že kvalita a účinnost je zde nejvyšší prioritou i na úkor designové atraktivity.

   

Kontaktní plocha bloku je měděná a již z výroby je zde nanesena tenká vrstva teplovodivé pasty. Opět však nerozumím tomu, proč není v balení tuba s další pastou, pokud byste chtěli chladič instalovat v jiné sestavě. Montáž chladiče je tak třeba provést na první pokus a bez chyb a pro případnou reinstalaci si zakoupit tubu teplovodivé pasty.

Vizuální středobod chladiče MEG CoreLiquid S360 je bezpochyby jeho 2,4″ LCD displej na vrchní ploše chladicího bloku. Můžete si zde zobrazit celou řadu údajů o teplotě procesoru, kapaliny nebo otáček pumpy a/nebo ventilátorů. Případně se můžete těšit pohledem na některou z nabízených animací, nebo si zde vložit vlastní text či obrázek. Dokonce je zde možnost si zobrazit aktuální informace o počasí, pokud se vám zrovna nechce koukat z okna nebo se jít projít ven.

   

Pod displejem je umístěn 60mm ventilátor, který má za účel ochlazovat okolí procesorové patice. Zde se obvykle nachází napájecí kaskáda základní desky a primární M.2 SSD slot. Při maximálních otáčkách je však dosti hlučný. Všechny tyto funkcionality však také vedou k tomu, že z chladicího bloku vede rovnou pětice kabelů. To představuje určitý problém pro jejich vyvazování, aby celý výsledek působil ve skříni alespoň trochu úhledně.

   

V aplikaci MSI Control Center si lze velmi jednoduše vybrat, jaké informace, animaci nebo grafiku chcete zobrazit na displeji chladiče. Je možné si nahrát i vlastní obrázek (maximální podporované rozlišení je 320 × 240 pixelů) nebo text. Dále si můžete upravit jas displeje i jeho orientaci dle toho, jak máte nainstalovaný blok chladiče na vašem procesoru.

   

Dále si můžete v aplikaci regulovat otáčky pumpy, integrovaného ventilátoru v bloku nebo ventilátorů na radiátoru. Lze si vybrat jeden z trojice přednastavených profilů nebo si upravit svůj vlastní. V „Customize“ režimu však není možné regulovat otáčky pumpy pod 60%, což je krapet škoda. Jako ideální profil se mi osobně zdá „Silent“, který uvede ventilátory na radiátoru i malý ventilátor nad pumpou do semipasivního režimu při teplotách procesoru do 50 °C.

Vzhledem k ceně je dodávané příslušenství vcelku chudé. Najdete zde jen dva rámečky pro Intel, respektive AMD patici a backplate pro Intel. K tomuto backplate mám osobně velké výhrady. Jak je vidět na fotografii, tak je velmi tenký, což v kombinaci s měkkým plastem působí velice lacině. Mnoho výrazně levnějších vzduchových chladičů nabízí daleko robustnější montážní systémy. Chápu, že zde není tak velká páka na patici procesoru jako u obrů typu Noctua NH-D15 nebo BeQuiet! Dark Rock 4 Pro, to ale není omluvou pro takto odbytou součástku.

   

Instalace chladiče je naštěstí rychlá a jednoduchá. Pokud máte zkušenosti s chladiči, které používají návrh od Asetek, budete se cítit jako doma. Pro AMD procesory navíc využijete nativní backplate, který nabízí daleko vyšší pevnost a jistotu než dodávaný backplate pro Intel procesory. V balení dále naleznete dvě sady šroubků a podložek pro montáž ventilátorů k radiátoru, respektive pro montáž radiátoru k počítačové skříni. A jak už jsem zmínil v předchozím textu, tak absence jakékoliv náhradní teplovodivé pasty je nedostatkem, který nejde vzhledem k vysoké ceně chladiče jednoduše pominout.

Parametry pumpy, radiátoru a ventilátorů

MSI MEG Coreliquid S360 jsem porovnal s prémiovými chladiči od jiných výrobců, které jsem v minulosti také testoval. Coreliquid S360 má podobně rozměrný blok s pumpou jako starší model od MSI s označením K360 nebo konkurenční Asus ROG Ryujin II 360. Je to pochopitelně díky přítomnosti LCD displeje nad blokem s pumpou. Znovu se nemohu ubránit mírné kritice pro přítomnost hliníkového radiátoru v této cenové kategorii. A záruka by vzhledem k ceně chladiče měla být také ideálně alespoň pětiletá.



Výrobce se u tohoto chladiče zachoval překvapivě konzervativně místo ventilátorů s RGB podsvícením zde použil ventilátory MEG Silent Gale P12 (odkaz na testy HWC), které patří mezi špičku nabídky od MSI. Velmi zdatně se dotahují i na ventilátory Noctua NF-A12x25, které mnozí považují za nejlepší 120mm ventilátory v současné době. Nenechte se zmýlit relativně nízkými papírovými specifikacemi, reálné výsledky jsou skutečně velmi dobré. Jediná věc, kterou bych zde ocenil je možnost sériového zapojení, aby se trochu zkrotila už tak přebujelá kabeláž u tohoto chladiče.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua

Pre používateľov, ktorý nesympatizujú s tradičnou hnedo-béžovou farebnou schémou Noctuy, chladič NH-D12L vychádza vo variante chromax.black. Ten sa od väčšiny konkurenčných modelov odlišuje nižšou výškou (pritom rebier má stále dosť). A ako jeden z mála dvojvežových procesorových chladičov NH-D12L chromax.black pri vertikálnej orientácii nikdy nekoliduje s pamäťovými modulmi na základnej doske. Celý článok „Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua“ »

  •  
  •  
  •  

High-end s nižšou cenou. DeepCool vydáva chladič Assassin 4S

Mínus jeden ventilátor robí z  Assassin 4S o dvadsať eur lacnejší chladič, než akým je Assassin IV, z ktorého vychádza. Pasív je, zdá sa, rovnaký, a jediný rozdiel je v počte ventilátorov – jeden namiesto dvoch. Chladiaci výkon bude síce celkom určite nižší, ale očakávame, že jeho pokles nebude taký výrazný ako čiastka, ktorá sa dá s týmto lacnejším modelom ušetriť. Okrem toho je tu aj širšia kompatibilita. Celý článok „High-end s nižšou cenou. DeepCool vydáva chladič Assassin 4S“ »

  •  
  •  
  •  

Vydanie 140 mm next-gen ventilátorov Noctua sa drží plánu

Do nadpisu sa už nezmestil dovetok „aj napriek komplikáciám s rámčekom“. Hoci v pokročilejšej fáze prototypov Noctua prišla na to, že lopatky ventilátorov môžu za nepriaznivých okolností vplyvom deformácie rámčeka kolidovať, zdá sa, že opravy tejto nepríjemnosti neboli na dlho. Znovu sme v bode, keď to vyzerá, že 140-milimetrové LCP ventilátory Noctua sú za dverami maloobchodného trhu. Celý článok „Vydanie 140 mm next-gen ventilátorov Noctua sa drží plánu“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *