MSI modernizuje herné desktopy, Aegis, Infinite aj Trident

Nové herné konfigurácie počítačov MSI s GeForce RTX 3000 i Rocket Lake

Nové procesory Intel Rocket Lake-S sa spúšťačom pre upgrade počítačov MSI. Generačná obmena sa netýka iba procesorov, na ktoré sa čakalo, ale i grafických kariet. Zostavy zo sérií Aegis, Infinite a Trident budú vybavené rôzne výkonnými grafikami s GPU Ampere. Možná bude i kombinácia RTX 3090 s Core i9-11900K v malom, sotva 20-litrovom Tridente X. To je ale iba jedna z mnohých konfigurácií.

Trojlístok herných zostáv MSI (Aegis, Infinite a Trident) bude naprieč všetkými variantmi dostupný s najnovšími procesormi Intel a grafickými kartami GeForce. RTX 3000 sa síce už objavili, ale nanajvýš s RTX 3080 a i to iba v obmedzenom počte zostáv Infinite (AS/X) a Trident (A/X). Po novom sa je záber podstatne širší a bude sa dotýkať tak najlacnejších zostáv Trident 3 ako i Aegis Ti5 s futuristickým vzhľadom. A pôjde to už i s RTX 3090.

Aegis Ti5 patrí medzi tie väčšie počítače, ktoré MSI má. Tvar skrinky je ale dosť špecifický a nepravidelný, takže vnútorný objem je podstatne menší, než číslo, ktoré dostanete vynásobením maximálnych rozmerov (511 × 239 × 511 mm) v každej osi. Nech vyzerá konštrukcia akokoľvek atypicky, tak všetky komponenty sú štandardizované. Základná doska s čipovou súpravou Intel Z590 je MicroATX a zdroj formátu SFX. Chladič CPU zastupuje MAG Core Liquid 240R (ten poznáte i z nášho testu) a grafické karty budú v nereferenčnom vyhotovení Gaming X Trio výkonnostne až po RTX 3090. Osadzované pamäte 3200 MHz môžu mať kapacitu až do 128 GB. Že sa bude Aegis Ti5 dovážať aj k nám (do Česka a na Slovensko) je však podľa našich informácií nepravdepodobné.

MSI Aegis Ti5. Skrinka je neobvyklá nielen tvarom, ale i veľkým otočným tlačidlom s displejom vo vrchnej časti masky. To slúži na rýchle spustenie vybranej hry, výber správneho režimu (tichý, vyvážený, výkonný) a monitoring, napríklad frekvencie GPU

Dostupné však určite budú uzučké zostavy Trident. A to od najvybavenejšieho modelu s prívlastkom X, cez AS, A až po najlacnejšie zostavy s číslom 3 v názve. S RTX 3090 v najvyššej výbave sa bude osadzovať iba Trident X a takisto ako jediný bude mať dosku s čipsetom Intel Z590.

Stredný rad Tridentov AS (s RGB LED) a A (zrejme už bez RGB LED) sú už postavené na Intel B560 a konektivita už napríklad nepočíta s Thunderbolt 4, ale konektorov USB je vyvedených stále dosť, až desať. A dva rozširujúce sloty PCI Express na SSD sú stále dva (vrátane jedného z generácie 4.0). Procesory budú až po Core i7-11700, grafiky Ventus potom po RTX 3070 a pamäť 2× 32 GB. Dosky v týchto počítačoch sú Mini-ITX. Aj vďaka nim sa dostane objem Tridentov pod 20 litrov.

Najlacnejší z rodiny Trident bude model s koncovým označením 3. Ten si stále budete môcť kúpiť s Core i7-11700 a 64 GB RAM, ale už na lacnej doske H510 s chudobnejšou internou i externou výbavou. Grafika končí na RTX 3060 Ti a i to v krátkom vyhotovení Aero ITX s jediným ventilátorom.

   

Vo výkonných a lacnejších konfiguráciách budú aj počítače Infinite. Výkonnejšie varianty sú z rodiny MEG a s X na konci a v najvyššej konfigurácii s Core i9-11900K na doske Z590, 128 GB RAM a RTX 3090. Lacnejšiu možnosť predstavuje MAG Infinite s doskou H510, najvýkonnejším procesorom Ci7-11700, eventuálne až 64 GB RAM a grafickou kartou RTX 3060 Ti. Teda taká obdoba Tridentu 3. Akurát teda formát skriniek počítačov Infinite je už vcelku tradičný, proporčne (450 × 210 × 488 mm) i objemovo (42 l).

MSI MEG Infinite X

Nikde ešte nepadla zmienka o konfigurácii interného úložiska. Tá sa prispôsobuje lokálne pre konkrétne trhy. V našom prípade by to mohlo byť buď jedno 1-terabajtové SSD vo formáte M.2 alebo kombinácia 512 GB SSD s 2 TB HDD. U nižších modelov, typicky ako sú MAG Trident 3 či MAG Infinite, sa môžu objaviť aj konfigurácie s menšou kapacitou.

A na koľko vás tieto počítače vyjdú? To zatiaľ nevieme, ceny zatiaľ zverejnené neboli. Ale vieme, že na cenníku sa pracuje. Keď sa k nemu neskôr dostaneme (a nezabudneme), tak tu tie ceny doplníme.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED

Ako sa hovorí, do tretice všetko dobré. Tretí OLED u nás v teste je po širokáči MSI a obrovi ROG opäť z dielne MSI a tentokrát konečne tradičnejší 32″ formát so 4K rozlíšením a s obnovovacou frekvenciou obrazu až 240 Hz, čo sú špičkové parametre. Okrem toho prináša MPG 321URX tretiu generáciu QD-OLED s 3-ročnou zárukou a veľkým množstvom funkcií, na ktoré sa pozrieme podrobnejšie. Celý článok „Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED“ »

  •  
  •  
  •  

MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s

Prakticky všechna SSD s rozhraním PCIe 5.0 ×4 jsou teď založená na řadiči Phison E26 (i když vyhlížíme alternativy). Většina jich ještě úplně nevyčerpává potenciál tohoto rozhraní, ale letos přišla aktualizace označená Max14um. A právě s tou teď MSI uvádí SSD, které bude jedním z nejrychlejších (pokud ne nejrychlejším) NVMe modulem na trhu – MSI Spatium M580 Frozr, které má svištět rychlostí až 14,6 GB/s. I chladič bude mít jeden z největších. Celý článok „MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s“ »

  •  
  •  
  •  

Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS

Grafická karta GeForce RTX 4070 Ti Super Ventus 3X vyšla s BIOSom, s ktorým v MSI (a ani v Nvidii) neboli spokojní. Po jeho druhej revízii existuje aj tretia revízia BIOSu, posledná. Tá zvyšuje limit napájania, ktoré umožňujú dosahovanie vyšších frekvencií GPU. Ide to ale trochu na úkor energetickej efektivity. Aktualizovať, neaktualizovať? To si už musí rozhodnúť každý sám, pokiaľ bude možnosť. Celý článok „Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *