Kdy bude Ryzen Threadripper se Zenem 3? Prý v srpnu

Ryzen Threadripper „Chagall“ s architekturou Zen 3

Zen 3 už je tu docela dlouho, ale AMD dosud neoznámilo, že by se měl dostat také do highendové řady Threadripper. Naštěstí se ale nenaplnily obavy, že by mohl být zrušen: Threadrippery se Zenem 3 prý nabraly zpoždění, ale mají vyjít v létě za 4–5 měsíců. Vedle toho tu také máme dobré zprávy pro zájemce o Ryzeny s integrovanou grafikou. Desktopová APU s jádry Zen 3 totiž na rozdíl od řady 4000 mají být běžně v prodeji.

Už je to přes čtyři měsíce, co AMD vydalo procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 a už dokonce vyšly i serverové Epycy 7003 založené na tomto základu. Přesto doposud nebylo slyšet o highendové verzi Threadripper pro platformu TRX40. Neznamená to ale, že by tato řada, která si od vydání před 3,5 roky vysloužila popularitu, měla skončit. Teď se konečně objevily informace i k ní. Ryzen Threadripper 5000, který má údajně kódové označení Chagall, podle nich vyjde zřejmě v druhé půlce léta. Zatím je tedy ještě několik měsíců vzdálený, ale přijde.

poznámkách k připravované nové verzi HWiNFO64 (verze 7.01) se objevila jako novinka „Vylepšená detekce AMD Threadripperu Pro a next-gen Threadripperu“, což indikuje, že se nějaká nová verze musí chystat. Zmínil ji i leaker ExecutableFix.

V srpnu?

Nejnověji ale přišlo sdělení od twitterového leakera s přezdívkou KittyYYuko (z dřívějška jsou s ním poměrně dobré zkušenosti co do úniků grafik Nvidia, tehdy ještě pod jménem KittyCorgi a KatCorgi). Tento stejný twitterový účet nyní hlásí, že AMD prý vydá nové Ryzeny Threadripper v srpnu neboli auguste. Logicky by to měly být už modely „Chagall“ s architekturou Zen 3, o kterých mluví HWiNFO.

Termín v srpnu (až za 4–5 měsíců) je asi dál, než by se zájemcům o upgrade platformy TRX40 líbilo, v té době už to budou původní Threadrippery 3000 kroutit téměř druhý rok na trhu (21 měsíců). Důvod takto pozdního vydání není uvedený, ale podle separátních informací od VideoCardz zdá se Threadripper na bázi Zenu 3 ještě není připravený a jeho vývoj se trošku opozdil.

Konektivita platformy TRX40 a procesoru Ryzen Threadripper 3000

Threadripper 5000: vývoj prý narazil na problémy?

VideoCardz uvádí, že výrobci desek ještě nemají kód AGESA, který by Threadrippery Chagall podporoval a snad ještě také nedostali inženýrské vzorky CPU. Zdroje VideoCardz údajně sdělily, že první ES vzorky neměly očekávaný výkon. Ale protože výrobci desek je zřejmě od AMD nedostali, neznají k nim moc detailů.

Problémy s výkonem by asi mohly být v tom, že Zen 3 v spojení IO čipletem běžícím na vyšší frekvenci v procesorech Epyc 7003 zřejmě má dopad na spotřebu a mnovláknový výkon. Threadrippery mají mnohovláknový výkon omezený jejich 280W TDP a pokud se do tohoto limitu vešla jen frekvence nižší, než jakou zvládne Threadripper 3000 se stejným počtem jader, může nárůst výkonu proti předchozí generaci být omezený. Jinak by ale tyto procesory měly používat stejné CPU čiplety jako Ryzen 5000 pro socket AM4 a IO čiplety z Epycu 7002/7003, takže by se snad neměly objevit nějaké zásadní potíže, které by tuto generaci úplně torpédovaly.

Pokud tedy chcete pořídit na práci platformu Threadripper, nebo upgradovat na architekturu Zen 3 (například kvůli vyššímu jednojádrovému výkonu), budete mít patrně šanci někdy na konci letních prázdnin.

APU s jádry Zen 3 pro desktop bude v červnu, a ne jen na OEM trhu

Mimochodem, stejný zdroj také uvádí, že desktopová verze APU Ryzenů 5000 „Cezanne“ by měla vyjít v červnu/júni, o čemž už jsme psali před nějakou dobou v novince o GPU Navi 23. Toto prý pořád platí, ale teď k tomu KittyYYuko přidal, že toto vydání bude údajně i pro nás běžné zákazníky a nejen pro OEM trhy.

Tip: Jaké budou Ryzeny 5000 s iGPU? Už víme modely a parametry

Zatímco Ryzeny 4000G s grafikou tedy AMD vyhradilo jen pro hotové sestavy a velké výrobce, u Ryzenů 5000G s architekturou Zen 3 prý toto nebude a mají vyjít i v „retailu“. Měly by se tedy dát normálně koupit v obchodech, což u Ryzenu 4000G nešlo. Samozřejmě s tím, že bude-li pořád trvat krize s nedostatečnou výrobou čipů, může být problém najít je skladem. Ale to už je jiný problém.

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

AMD potichu vydalo rychlejší highendové GPU, čip Navi 21 XTXH

Před pár dny jsme psali o nových „Ultimate“ Radeonech RX 6900 XT od PowerColoru, které mají o hodně vyšší takty a výkon. Teď se ukazuje, že je za tím víc, než se zdá. V těchto kartách totiž není stejný čip Navi 21 XTX jako v ostatních RX 6900 XT. AMD totiž nachystalo de facto novou verzi tohoto GPU označenou Navi 21 XTXH. Ale místo aby s ním vydalo nový model grafiky, bude čip osazován v podobných speciálních edicích RX 6900 XT. Celý článok „AMD potichu vydalo rychlejší highendové GPU, čip Navi 21 XTXH“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

AMD Ryzen 5000G vychází: Zen 3 s iGPU, bude i v běžném prodeji

Ryzeny 5000 s architekturou Zen 3 konečně jsou k mání i ve verzi s integrovanou grafikou: AMD vydává desktopovou verzi APU Cezanne, použitého v Ryzenech 5000 pro notebooky, pro socket AM4. Čipy se 4 až 8 jádry mají 65W a 35W TDP a oproti předchozí generaci by neměly být vyhrazené jen pro OEM trh, budou se zase prodávat i samostatně v obchodech. Ovšem vydání v retailu bude až „později letos“. Celý článok „AMD Ryzen 5000G vychází: Zen 3 s iGPU, bude i v běžném prodeji“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Bezpečnostní slabina Predictive Store Forwarding v AMD Zen 3

AMD vydalo dokument popisující Predictive Store Forwarding v procesorech Zen 3, jeden z nových triků pro vyšší výkon v této architektuře. Důvod této sdílnosti ale nepotěší. Funkce PSF otevírá novou zranitelnost, protože umožňuje útoky na spekulativní vykonávání kódu. V Linuxu už jsou ochrany před touto chybou; naštěstí ale snižují výkon jen málo a závažnost by měla být nízká, takže AMD doporučuje ponechat PSF zapnutý. Celý článok „Bezpečnostní slabina Predictive Store Forwarding v AMD Zen 3“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Dík za info. Snáď to bude pravda, „desktopová verze APU Ryzenů 5000 „Cezanne“ by měla vyjít v červnu/júni“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *