MSI: větráky na deskách s AMD X570 se při nižší teplotě vypnou

MSI slíbilo na deskách s čipsetem X570 technologii Zero Frozr

Dvakrát už jsme tu psali o čipsetu AMD X570, který má mít vyšší TDP a na deskách bude mít chladiče s ventilátorem. Teď k této z hlediska hlučnosti problematické věci máme pro změnu dobrou zprávu. MSI oficiálně odhalilo některé své desky a slíbilo přitom, že ventilátory na nich budou mít polopasivní chod, jaký se dnes často používá u GPU. A nebudou se tedy naštěstí točit pořád. Zároveň by podle MSI měly být celkem kvalitní.

MSI ve středu pořádalo livestream, ve kterém ukazovalo dopředu některé novinky, které firma uvede na Computexu 2019 (ten se rozběhne příští týden). A v závěru tohoto videa byly ukázány také desky platformy AMD X570. Nejdřív model MPG X570 Gaming Plus, který už jsme tu měli, ale vedle toho také nadšenecký dražší model MEG X570 Ace, který jsme ještě neviděli.

MEG X570 Ace vypadá na první pohled jako pasivně chlazená deska, což by bylo skvělé, ale bohužel to tak úplně není. Ve skutečnosti má pořád v plochém pasivu na čipsetu schovaný ventilátor – je pod mřížkou, na videu to bylo i výslovně přiznáno. Ventilátor je použitý i přesto, že tato deska po vzoru modelů ze začátku této dekády, kdy TDP čipových sad bývalo vyšší, než dnes, používá heatpipe k vyvedení tepla z grafickými kartami zakrývaného prostoru jižního můstku pryč.

MSI MEG X570 Ace

Z chladiče čipsetu vychází dlouhá černá heatpipe, táhne se nalevo od slotů DIMM pro paměti a úplně na horní straně desky je propojená do chladiče na napájecí kaskádě nad socketem. Ten má vyšší a tedy asi lépe chlazený hliníkový pasiv, lépe se k němu dostane průvan ve skříni. Ovšem je třeba připomenout, že zejména při přetaktování CPU s vyšším TDP jsou na napájecí kaskádě značné ztráty, tvořící nejspíš i více tepla, než čipset. Vyvedení tepla do tohoto pasivu tedy nemusí nutně vyřešit problém se zahříváním čipu X570.

MSI MEG X570 Ace bude mít všechny pasivy propojené dlouhou heatpipe

Heatpipe pak jinak ještě pokračuje do druhé poloviny pasivu, který je na VRM po levé straně od socketu. Všechny tyto pasivy jsou tedy vzájemně propojené. Každopádně přes toto řešení má i MEG X570 Ace v pasivu nad čipsetem schovaný ventilátorek. Podle MSI nemá být ale moc slyšitelný, zejména při hraní má podle zástupců firmy vesměs být překrytý pod hlukem ze skříňových ventilátorů a GPU (což ale bude muset teprv potvrdit praxe).

Pod mřížkou na chladiči je i u tohoto modelu ventilátor

Desky MSI budou ventilátor spouštět až nad určitou teplotou

Co je ovšem podstatné: podle komentáře ve videu firma při chlazení použila zkušenosti z chlazení grafických karet a regulace ventilátoru bude používat systém „Zero Frozr“. To není nic jiného než tzv. „0dB“ nebo polopasivní režim. Ventilátor se bude tedy zapínat jen pod větší zátěží. Mělo by to patrně být regulováno podle teploty – při překročení určité meze se začne točit, při poklesu pod hraniční hodnotu se zase vypne. V dobře větrané skříni by tedy měl hluk být mírnější. Spotřeba X570 by měla záviset na tom, kolik slotů PCI Express 4.0 (a portů USB/SATA) bude aktivních. V mnoha případech by asi sloty mohly být z části nevyužité, tím pádem spotřeba nižší, a ventilátor by díky tomu mohl být častěji vypnutý. MSI ovšem zatím neprozradilo, jak budou zvoleny hranice teplot pro pasivní chod.

Samotný ventilátor, který na těchto deskách (i údajně levnějším modelu Gaming Plus) bude osazený, má podle MSI být převzatý z chladičů GPU, a to ze staršího, ale tehdy dost kladně hodnoceného typu Twin Frozr IV. Nebudou to asi větráky zcela identické, protože průměr je poměrně malý (tipl bych si maximálně 70 mm). Údajně podle MSI ale mají dobře fungovat i v této velikosti. Jaká mají ložiska, nebylo sděleno. I jejich životnosti by ale asi měl polopasivní režim pomáhat.

Ventilátor na deskách MSI s X570 vychází z toho použitého v GPU chladičích Twin Frozr IV

MSI by s polopasivním chlazením mělo snad být inspirací a motivací i pro další výrobce, aby podobnou techniku použili, pokud to už neplánovali sami od sebe. Takže toto dává naději, že to s aktivním chlazením platformy X570 bude nakonec snesitelnější, než to vypadlo. Doufejme, že podobná možnost bude u co největšího množství modelů. Jinak je třeba říci, že možnosti regulace na některých deskách umožňují vypnutí ventilátorů nastavit ručně. Například Smart Fan5+, který má Gigabyte už u desek s čipsety řady 400, dovoluje v BIOSu nastavit hranice teplot, pod kterými se větráky úplně zastaví. Pokud bude tato volba dostupná i pro chladič na čipsetu, pak by i na deskách Gigabyte mělo být možné si vypínání ventilátoru nastavit třeba ručně, pokud by nebylo použité ve výchozím stavu.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Pěkná Mini-ITX deska pro Ryzen v serveru: X570 a 4× SO‑DIMM

Desky platformy X570 pro procesory AMD Ryzen 3000 přinesly PCI Express 4.0 a silnou konektivitu, ale bohužel také vyšší spotřebu a aktivní chlazení čipsetu. ASRock teď však uvedl jednu X570/AM4 desku, která má chlazení plně pasivní, navíc v provedení Mini-TX. Je sice určená pro servery, ale přesto je hodně zajímavá, už jenom tím, že v rozměru Mini-ITX dovoluje použít čtyři paměťové moduly (navíc s ECC). Celý článok „Pěkná Mini-ITX deska pro Ryzen v serveru: X570 a 4× SO‑DIMM“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Chladič AMD Wraith Prism s šesti heatpipe? Je to jinak (update)

S procesory Ryzen (a vlastně už chvíli před nimi) AMD přineslo jednu přímo nesouvisející změnu: boxované chladiče, které byly lepší proti tomu, co se k CPU typicky přibalovalo předtím. Ty běžné měly objemnější (účinnější) pasivy, zejména to ale platilo o heatpipovém top-flow chladiči Wraith max, později Wraith Prism. Právě u tohoto se teď možná nastane další zlepšení, protože AMD zdá se chystá jeho výkonnější verzi. Celý článok „Chladič AMD Wraith Prism s šesti heatpipe? Je to jinak (update)“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

AMD uvádí 7nm Ryzeny 4000 s integrovanou grafikou pro notebooky

Trvalo to, ale AMD konečně přináší jádra Zen 2 a 7nm proces i do APU – procesorů s integrovaným GPU. Tento týden firma představila APU Renoir, na kterém budou založené Ryzeny 4000 s grafikou. Jako první přichází verze pro notebooky, která bude mít až osm jader/16 vláken, s TDP 15 nebo 45 W. V CPU by to měl být velký pokrok, ale překvapivě to vypadá, že tradičně silná integrovaná grafika AMD by mohla být trošku zklamáním. Celý článok „AMD uvádí 7nm Ryzeny 4000 s integrovanou grafikou pro notebooky“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *