MSI: větráky na deskách s AMD X570 se při nižší teplotě vypnou

MSI slíbilo na deskách s čipsetem X570 technologii Zero Frozr

Dvakrát už jsme tu psali o čipsetu AMD X570, který má mít vyšší TDP a na deskách bude mít chladiče s ventilátorem. Teď k této z hlediska hlučnosti problematické věci máme pro změnu dobrou zprávu. MSI oficiálně odhalilo některé své desky a slíbilo přitom, že ventilátory na nich budou mít polopasivní chod, jaký se dnes často používá u GPU. A nebudou se tedy naštěstí točit pořád. Zároveň by podle MSI měly být celkem kvalitní.

MSI ve středu pořádalo livestream, ve kterém ukazovalo dopředu některé novinky, které firma uvede na Computexu 2019 (ten se rozběhne příští týden). A v závěru tohoto videa byly ukázány také desky platformy AMD X570. Nejdřív model MPG X570 Gaming Plus, který už jsme tu měli, ale vedle toho také nadšenecký dražší model MEG X570 Ace, který jsme ještě neviděli.

MEG X570 Ace vypadá na první pohled jako pasivně chlazená deska, což by bylo skvělé, ale bohužel to tak úplně není. Ve skutečnosti má pořád v plochém pasivu na čipsetu schovaný ventilátor – je pod mřížkou, na videu to bylo i výslovně přiznáno. Ventilátor je použitý i přesto, že tato deska po vzoru modelů ze začátku této dekády, kdy TDP čipových sad bývalo vyšší, než dnes, používá heatpipe k vyvedení tepla z grafickými kartami zakrývaného prostoru jižního můstku pryč.

MSI MEG X570 Ace

Z chladiče čipsetu vychází dlouhá černá heatpipe, táhne se nalevo od slotů DIMM pro paměti a úplně na horní straně desky je propojená do chladiče na napájecí kaskádě nad socketem. Ten má vyšší a tedy asi lépe chlazený hliníkový pasiv, lépe se k němu dostane průvan ve skříni. Ovšem je třeba připomenout, že zejména při přetaktování CPU s vyšším TDP jsou na napájecí kaskádě značné ztráty, tvořící nejspíš i více tepla, než čipset. Vyvedení tepla do tohoto pasivu tedy nemusí nutně vyřešit problém se zahříváním čipu X570.

MSI MEG X570 Ace bude mít všechny pasivy propojené dlouhou heatpipe

Heatpipe pak jinak ještě pokračuje do druhé poloviny pasivu, který je na VRM po levé straně od socketu. Všechny tyto pasivy jsou tedy vzájemně propojené. Každopádně přes toto řešení má i MEG X570 Ace v pasivu nad čipsetem schovaný ventilátorek. Podle MSI nemá být ale moc slyšitelný, zejména při hraní má podle zástupců firmy vesměs být překrytý pod hlukem ze skříňových ventilátorů a GPU (což ale bude muset teprv potvrdit praxe).

Pod mřížkou na chladiči je i u tohoto modelu ventilátor

Desky MSI budou ventilátor spouštět až nad určitou teplotou

Co je ovšem podstatné: podle komentáře ve videu firma při chlazení použila zkušenosti z chlazení grafických karet a regulace ventilátoru bude používat systém „Zero Frozr“. To není nic jiného než tzv. „0dB“ nebo polopasivní režim. Ventilátor se bude tedy zapínat jen pod větší zátěží. Mělo by to patrně být regulováno podle teploty – při překročení určité meze se začne točit, při poklesu pod hraniční hodnotu se zase vypne. V dobře větrané skříni by tedy měl hluk být mírnější. Spotřeba X570 by měla záviset na tom, kolik slotů PCI Express 4.0 (a portů USB/SATA) bude aktivních. V mnoha případech by asi sloty mohly být z části nevyužité, tím pádem spotřeba nižší, a ventilátor by díky tomu mohl být častěji vypnutý. MSI ovšem zatím neprozradilo, jak budou zvoleny hranice teplot pro pasivní chod.

Samotný ventilátor, který na těchto deskách (i údajně levnějším modelu Gaming Plus) bude osazený, má podle MSI být převzatý z chladičů GPU, a to ze staršího, ale tehdy dost kladně hodnoceného typu Twin Frozr IV. Nebudou to asi větráky zcela identické, protože průměr je poměrně malý (tipl bych si maximálně 70 mm). Údajně podle MSI ale mají dobře fungovat i v této velikosti. Jaká mají ložiska, nebylo sděleno. I jejich životnosti by ale asi měl polopasivní režim pomáhat.

Ventilátor na deskách MSI s X570 vychází z toho použitého v GPU chladičích Twin Frozr IV

MSI by s polopasivním chlazením mělo snad být inspirací a motivací i pro další výrobce, aby podobnou techniku použili, pokud to už neplánovali sami od sebe. Takže toto dává naději, že to s aktivním chlazením platformy X570 bude nakonec snesitelnější, než to vypadlo. Doufejme, že podobná možnost bude u co největšího množství modelů. Jinak je třeba říci, že možnosti regulace na některých deskách umožňují vypnutí ventilátorů nastavit ručně. Například Smart Fan5+, který má Gigabyte už u desek s čipsety řady 400, dovoluje v BIOSu nastavit hranice teplot, pod kterými se větráky úplně zastaví. Pokud bude tato volba dostupná i pro chladič na čipsetu, pak by i na deskách Gigabyte mělo být možné si vypínání ventilátoru nastavit třeba ručně, pokud by nebylo použité ve výchozím stavu.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Že teploty CPU už efektívne neškálujú s chladením? Ale kdeže…

Pasta, v lepšom prípade indiová pájka a pri AMD prestup tepla zneefektívňujú ešte i 7 nm tranzistory a celkovo malá plocha čipletov, ktorá pre ochladzovanie takisto predstavuje úzke hrdlo. To sú dôvody, pre ktoré sa často v diskusiách objavujú názory, že za výkonné chladiče nemá veľmi zmysel priplácať. Rozdiel teplôt oproti lacnejším modelom však nie je taký malý, ako sa to všade možne často prezentuje. Celý článok „Že teploty CPU už efektívne neškálujú s chladením? Ale kdeže…“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Nereferenční Radeon RX 5700 XT Taichi ASRocku má šest výstupů

Nereferenční grafické karty Radeon generace Navi, neboli modely RX 5700 a RX 5700 XT nebyly ke koupi hned při uvedení a bohužel až teprve teď koncem srpna se začaly objevovat v našich obchodech. Jednu poměrně zajímavou mezi nimi ukázala firma ASRock, která s grafickými kartami začala teprv loni. Teď kromě jiných modelů přišla také s kartou Radeon RX 5700 XT Taichi, která má proti běžným zajímavou specialitu. Celý článok „Nereferenční Radeon RX 5700 XT Taichi ASRocku má šest výstupů“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Chcete mít lepší turbo na Ryzenu 3000? Držte teplotu pod 75°C

Jen před chvílí jsme tu měli problém frekvencí na Ryzenech 3000, ale tak snadno se tohoto tématu nezbavíme. Objevila se totiž zajímavá informace o precision boostu těchto CPU a naopak tom, proč někdy nejde tak vysoko, jak byste chtěli. Vypadá to, že AMD skutečně změnilo chování turba mezi jednotlivými revizemi kódu AGESA/BIOSů. Týká se to vlivu teplot na frekvenci a o této změně je asi docela dobré vědět. Celý článok „Chcete mít lepší turbo na Ryzenu 3000? Držte teplotu pod 75°C“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *