MSI: větráky na deskách s AMD X570 se při nižší teplotě vypnou

MSI slíbilo na deskách s čipsetem X570 technologii Zero Frozr

Dvakrát už jsme tu psali o čipsetu AMD X570, který má mít vyšší TDP a na deskách bude mít chladiče s ventilátorem. Teď k této z hlediska hlučnosti problematické věci máme pro změnu dobrou zprávu. MSI oficiálně odhalilo některé své desky a slíbilo přitom, že ventilátory na nich budou mít polopasivní chod, jaký se dnes často používá u GPU. A nebudou se tedy naštěstí točit pořád. Zároveň by podle MSI měly být celkem kvalitní.

MSI ve středu pořádalo livestream, ve kterém ukazovalo dopředu některé novinky, které firma uvede na Computexu 2019 (ten se rozběhne příští týden). A v závěru tohoto videa byly ukázány také desky platformy AMD X570. Nejdřív model MPG X570 Gaming Plus, který už jsme tu měli, ale vedle toho také nadšenecký dražší model MEG X570 Ace, který jsme ještě neviděli.

MEG X570 Ace vypadá na první pohled jako pasivně chlazená deska, což by bylo skvělé, ale bohužel to tak úplně není. Ve skutečnosti má pořád v plochém pasivu na čipsetu schovaný ventilátor – je pod mřížkou, na videu to bylo i výslovně přiznáno. Ventilátor je použitý i přesto, že tato deska po vzoru modelů ze začátku této dekády, kdy TDP čipových sad bývalo vyšší, než dnes, používá heatpipe k vyvedení tepla z grafickými kartami zakrývaného prostoru jižního můstku pryč.

MSI MEG X570 Ace

Z chladiče čipsetu vychází dlouhá černá heatpipe, táhne se nalevo od slotů DIMM pro paměti a úplně na horní straně desky je propojená do chladiče na napájecí kaskádě nad socketem. Ten má vyšší a tedy asi lépe chlazený hliníkový pasiv, lépe se k němu dostane průvan ve skříni. Ovšem je třeba připomenout, že zejména při přetaktování CPU s vyšším TDP jsou na napájecí kaskádě značné ztráty, tvořící nejspíš i více tepla, než čipset. Vyvedení tepla do tohoto pasivu tedy nemusí nutně vyřešit problém se zahříváním čipu X570.

MSI MEG X570 Ace bude mít všechny pasivy propojené dlouhou heatpipe

Heatpipe pak jinak ještě pokračuje do druhé poloviny pasivu, který je na VRM po levé straně od socketu. Všechny tyto pasivy jsou tedy vzájemně propojené. Každopádně přes toto řešení má i MEG X570 Ace v pasivu nad čipsetem schovaný ventilátorek. Podle MSI nemá být ale moc slyšitelný, zejména při hraní má podle zástupců firmy vesměs být překrytý pod hlukem ze skříňových ventilátorů a GPU (což ale bude muset teprv potvrdit praxe).

Pod mřížkou na chladiči je i u tohoto modelu ventilátor

Desky MSI budou ventilátor spouštět až nad určitou teplotou

Co je ovšem podstatné: podle komentáře ve videu firma při chlazení použila zkušenosti z chlazení grafických karet a regulace ventilátoru bude používat systém „Zero Frozr“. To není nic jiného než tzv. „0dB“ nebo polopasivní režim. Ventilátor se bude tedy zapínat jen pod větší zátěží. Mělo by to patrně být regulováno podle teploty – při překročení určité meze se začne točit, při poklesu pod hraniční hodnotu se zase vypne. V dobře větrané skříni by tedy měl hluk být mírnější. Spotřeba X570 by měla záviset na tom, kolik slotů PCI Express 4.0 (a portů USB/SATA) bude aktivních. V mnoha případech by asi sloty mohly být z části nevyužité, tím pádem spotřeba nižší, a ventilátor by díky tomu mohl být častěji vypnutý. MSI ovšem zatím neprozradilo, jak budou zvoleny hranice teplot pro pasivní chod.

Samotný ventilátor, který na těchto deskách (i údajně levnějším modelu Gaming Plus) bude osazený, má podle MSI být převzatý z chladičů GPU, a to ze staršího, ale tehdy dost kladně hodnoceného typu Twin Frozr IV. Nebudou to asi větráky zcela identické, protože průměr je poměrně malý (tipl bych si maximálně 70 mm). Údajně podle MSI ale mají dobře fungovat i v této velikosti. Jaká mají ložiska, nebylo sděleno. I jejich životnosti by ale asi měl polopasivní režim pomáhat.

Ventilátor na deskách MSI s X570 vychází z toho použitého v GPU chladičích Twin Frozr IV

MSI by s polopasivním chlazením mělo snad být inspirací a motivací i pro další výrobce, aby podobnou techniku použili, pokud to už neplánovali sami od sebe. Takže toto dává naději, že to s aktivním chlazením platformy X570 bude nakonec snesitelnější, než to vypadlo. Doufejme, že podobná možnost bude u co největšího množství modelů. Jinak je třeba říci, že možnosti regulace na některých deskách umožňují vypnutí ventilátorů nastavit ručně. Například Smart Fan5+, který má Gigabyte už u desek s čipsety řady 400, dovoluje v BIOSu nastavit hranice teplot, pod kterými se větráky úplně zastaví. Pokud bude tato volba dostupná i pro chladič na čipsetu, pak by i na deskách Gigabyte mělo být možné si vypínání ventilátoru nastavit třeba ručně, pokud by nebylo použité ve výchozím stavu.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Dokumenty k Zenu 6: Zvýšení počtu jader, PCIe 6.0 a 2.5D čiplety

Před časem vypustil youtuber Moore’s Law Is Dead první informace s architektuře AMD Zen 6, kterou firma chystá až po zatím nevydaných Zenech 5. Teď k těmto CPU, která by mohla přijít na trh v roce 2026 (přinejlepším asi koncem roku 2025) má další šťavnaté zvěsti, protože se údajně dostal k dokumentům ukazujícím jejich serverově-embedded verzi. Ta nicméně může dost ukázat i o desktopových Ryzenech s touto architekturou. Celý článok „Dokumenty k Zenu 6: Zvýšení počtu jader, PCIe 6.0 a 2.5D čiplety“ »

 •  
 •  
 •  

Parametry Ryzenů 8000G unikly. Chystá se i Ryzen 5000GT pro AM4

Vypadá to, že po novém roce by mohlo AMD vypustit na trh docela dost nových procesorů pro desktopové počítače. Minulý týden prosákly údajné specifikace Ryzenů 8000G, což bude desktopová verze 4nm SoC Phoenix s architekturou Zen 4. Současně se s tím objevily zprávy o dalších chystaných procesorech pro starou platformu AM4, pro kterou se opět asi objeví nové modely, snad také s integrovanou grafikou. Celý článok „Parametry Ryzenů 8000G unikly. Chystá se i Ryzen 5000GT pro AM4“ »

 •  
 •  
 •  

Mobilní Ryzen 8000: Jen refresh Phoenixu, Zen 5 / Strix opožděný?

Zatímco v desktopu je vydávání nových procesorů Ryzen nepravidelné, AMD se snaží, aby mělo každý rok novou generaci mobilních procesorů Ryzen (APU) pro notebooky, jelikož to výrobci vyžadují. Tato nová generace bývala vždy uváděna na trh v lednu na CES, ale už poslední APU Phoenix ukazovalo, že ne vždy se to stíhá, protože na trh reálně přišlo až téměř v létě. Vypadá to, že Zen 5 už to nestihne vůbec, a mohl by vyjít dokonce až příští rok. Celý článok „Mobilní Ryzen 8000: Jen refresh Phoenixu, Zen 5 / Strix opožděný?“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *