Na 600 W cez dva 12-piny. BeQuiet! má adaptér pre RTX 4090

BeQuiet! 12VHPWR

Súčasné napájacie zdroje ATX (štandardu 2.x) sú minimálne na grafickú kartu RTX 4090 dosť nepripravené. Jej pripojenie k nim je možné iba cez adaptér, a to i pomerne nešikovný – s veľkou spleťou vodičov. Ako alternatívu k nim BeQuiet! vydal svoje riešenie, adaptér 12VHPWR. Vo svojej podstate sa jedná o rozdvojku (s dvoma 12-pinmi), ktorá bude fungovať aj s nadchádzajúcim štandardom zdrojov ATX 3.0.

Nový, 12-pinový konektor PCIe na napájanie grafických kariet Ampere poznáme už z minulej generácie, ale teraz, po vydaní GeForce RTX 4090 je to ešte horúcejšie, doslova. Vyššia spotreba znamená vyššie nároky aj na samotný konektor. Počet pinov, cez ktoré tečie vysoký prúd, je stále rovnaký, ale nejde už o 12-pinový konektor, ale vlastne 16-pinový (pribudli štyri signalizačné piny).

V takejto podobe bude konektor aj štandardizovaný v rámci ATX 3.0. Momentálne je ale na program dňa tá otázka, ako tieto grafické karty čo najelegantnejšie napájať zdrojmi ATX 2.x, ktoré majú vyvedené iba tradičné 6+2-pinové konektory PCI Express. S RTX 4090 a vlastne so všetkými grafickými kartami GeForce (najbližšie k nim pribudne RTX 4080) sa dodáva adaptér, kde je na jednej strane (na strane grafickej karty) 12+4-pin a na druhej strane štvorica „tradičných“ 6+2-pinových konektorov. Tento adaptér sa ale nemusí vetviť iba do 8-pinov, ale aj na dva 12-piny, čo bude užitočné najmä pre zdroje štandardu ATX 3.0.

Takúto, v podstatne rozdvojku, má v ponuke už aj BeQuiet! Prečo je ale ten 12-pin vetviť na dva 12-piny? Z pomerne jednoduchého dôvodu. 12+4-pin na grafickej karte je stavaný na 600 W, ale prúdové zaťaženie bežných, 12-pinových káblov je nižšie. Dané to je najmä menším prierezom vodičov, čo je zrejmé aj z ilustračnej fotografie.

Vodiče na strane konektora, ktorý sa pripája do grafickej karty, sú podstatne hrubšie než tie, ktoré sú zakrimpované ku konektorom do zdroja. Menší prierez neznamená iba vyššie zahrievanie (to je pomerne nepodstatné), ale najmä väčší úbytok napätia, ktorý na kábli vzniká. Čím väčší je celkový prierez, tým menší je pri na rovnakej dĺžke vodičov úbytok napätia.

Konštrukcia BeQuiet! s vetvením jedného 12-pinu je výhodné v tom, že zo zdroja k nej stačí pripojiť káble s menším prierezom. S takým, ako sa bežne používajú. Tým sa zamedzí nestabilite, ku ktorej by vplyvom poddimenzovaného prierezu vodičov (s príliš vysokým úbytkom napätia) dochádzalo. Prejavovalo by sa to pádmi systému do čiernej obrazovky. Ypsilonový adaptér BeQuiet! – 12VHPWR – však toto úzke hrdlo nemá, prierez je podľa dostatočný na to zvládal 600 W. Použité prierezy vodičov podľa AWG ale nepoznáme.

V súvislosti s grafickými kartami RTX 4090 a RTX 4080 BeQuiet! Zverejnil aj to, ktoré zo súčasných zdrojov sú podporované. Z radu Dark Power Pro 12 sú to oba (tam má slabší variant 1200 W, výkonnejší 1500 W), a pre modely z ďalších radov (Dark Power 12, Straight Power 11Pure Power 11) je minimálny odporúčaný výkon podľa konkrétnej grafickej karty.

Na RTX 4080 BeQuiet! odporúča zdroje s výkonom aspoň 750 W, pre RTX 4090 by minimum nemalo byť nižšie ako 850 W. Spotreba grafických kariet je síce nižšia, ale prirodzene sa počíta aj s výkonom pre procesor a nejaký ohľad sa zrejme berie aj na dosahovanie vyššej efektivity (účinnosti) zdroja.

BeQuiet! zároveň oznámil, že prvé zdroje ATX 3.0 (Dark Power Pro 13) vydá začiatkom budúceho roka. A ešte sme vám dlžní odporúčanú koncovú cenu pre adaptér 12VHPWR, tá je 20 eur/cca 491 Kč.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

DeepCool PL-D: Nové zdroje ATX 3.0 začínajúce od 49 eur

Pokiaľ ste zdroje ATX 3.0 doteraz vyhodnocovali ako „príliš drahé“, tak DeepCool sa bude uchádzať o zmenu vášho pohľadu na vec. Modelmi z novej série PL-D, v ktorej sú aj výkonnostne slabšie varianty. Tie v kombinácii s 80 Plus Bronze nacenil pomerne nízko a zaobstarať sa dajú už, dá sa povedať, lacno. Je to za cenu nižšej účinnosti (kompromis), ale stále pri zachovaní kľúčových bezpečnostných ochrán. Celý článok „DeepCool PL-D: Nové zdroje ATX 3.0 začínajúce od 49 eur“ »

  •  
  •  
  •  

Zase se taví 12pinové konektory u GPU: Omyly zastánců i odpůrců

Opět přichází zprávy o roztavených 12pinových napájecích konektorech a poškozených grafikách GeForce – tentokrát jde o stovky případů s adaptéry CableMod – a s tím je tu zpět i debata o tom, zda je 12pin nebezpečný. Bohužel se většinou vede černobílými argumenty, které jsou dost mimo. Pokusíme se na takové omyly upozornit. Problematika je totiž o dost komplikovanější, než jaké pozice jsou v ní obvykle zastávané. Celý článok „Zase se taví 12pinové konektory u GPU: Omyly zastánců i odpůrců“ »

  •  
  •  
  •  

Proč ATX 3.0? Co přináší nová norma zdrojů pro počítače

Aktuálně pro vás zpracováváme sérii testů zdrojů, z níž už jste mohli vidět jako první ilustraci termovizní snímky a měření teploty 12pinových (či chcete-li 12+4pinových) kabelů 12VHPWR. V tomto článku se podíváme na to, co vyrobené zdroje podle tohoto standardu nabízejí. Kvalitní zdroje z minulosti mohou sloužit dlouho v několika PC po sobě, kvůli čemu ve specifikaci ATX 3.0 tedy stojí za to, abyste přešli na tuto novinku? Celý článok „Proč ATX 3.0? Co přináší nová norma zdrojů pro počítače“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *