Na 600 W cez dva 12-piny. BeQuiet! má adaptér pre RTX 4090

BeQuiet! 12VHPWR

Súčasné napájacie zdroje ATX (štandardu 2.x) sú minimálne na grafickú kartu RTX 4090 dosť nepripravené. Jej pripojenie k nim je možné iba cez adaptér, a to i pomerne nešikovný – s veľkou spleťou vodičov. Ako alternatívu k nim BeQuiet! vydal svoje riešenie, adaptér 12VHPWR. VO svojej podstate sa jedná o rozdvojku (s dvoma 12-pinmi), ktorá bude fungovať aj s nadchádzajúcim štandardom zdrojov ATX 3.0.

Nový, 12-pinový konektor PCIe na napájanie grafických kariet Ampere poznáme už z minulej generácie, ale teraz, po vydaní GeForce RTX 4090 je to ešte horúcejšie, doslova. Vyššia spotreba znamená vyššie nároky aj na samotný konektor. Počet pinov, cez ktoré tečie vysoký prúd, je stále rovnaký, ale nejde už o 12-pinový konektor, ale vlastne 16-pinový (pribudli štyri signalizačné piny).

V takejto podobe bude konektor aj štandardizovaný v rámci ATX 3.0. Momentálne je ale na program dňa tá otázka, ako tieto grafické karty čo najelegantnejšie napájať zdrojmi ATX 2.x, ktoré majú vyvedené iba tradičné 6+2-pinové konektory PCI Express. S RTX 4090 a vlastne so všetkými grafickými kartami GeForce (najbližšie k nim pribudne RTX 4080) sa dodáva adaptér, kde je na jednej strane (na strane grafickej karty) 12+4-pin a na druhej strane štvorica „tradičných“ 6+2-pinových konektorov. Tento adaptér sa ale nemusí vetviť iba do 8-pinov, ale aj na dva 12-piny, čo bude užitočné najmä pre zdroje štandardu ATX 3.0.

Takúto, v podstatne rozdvojku, má v ponuke už aj BeQuiet! Prečo je ale ten 12-pin vetviť na dva 12-piny? Z pomerne jednoduchého dôvodu. 12+4-pin na grafickej karte je stavaný na 600 W, ale prúdové zaťaženie bežných, 12-pinových káblov je nižšie. Dané to je najmä menším prierezom vodičov, čo je zrejmé aj z ilustračnej fotografie.

Vodiče na strane konektora, ktorý sa pripája do grafickej karty, sú podstatne hrubšie než tie, ktoré sú zakrimpované ku konektorom do zdroja. Menší prierez neznamená iba vyššie zahrievanie (to je pomerne nepodstatné), ale najmä väčší úbytok napätia, ktorý na kábli vzniká. Čím väčší je celkový prierez, tým menší je pri na rovnakej dĺžke vodičov úbytok napätia.

Konštrukcia BeQuiet! s vetvením jedného 12-pinu je výhodné v tom, že zo zdroja k nej stačí pripojiť káble s menším prierezom. S takým, ako sa bežne používajú. Tým sa zamedzí nestabilite, ku ktorej by vplyvom poddimenzovaného prierezu vodičov (s príliš vysokým úbytkom napätia) dochádzalo. Prejavovalo by sa to pádmi systému do čiernej obrazovky. Ypsilonový adaptér BeQuiet! – 12VHPWR – však toto úzke hrdlo nemá, prierez je podľa dostatočný na to zvládal 600 W. Použité prierezy vodičov podľa AWG ale nepoznáme.

V súvislosti s grafickými kartami RTX 4090 a RTX 4080 BeQuiet! Zverejnil aj to, ktoré zo súčasných zdrojov sú podporované. Z radu Dark Power Pro 12 sú to oba (tam má slabší variant 1200 W, výkonnejší 1500 W), a pre modely z ďalších radov (Dark Power 12, Straight Power 11Pure Power 11) je minimálny odporúčaný výkon podľa konkrétnej grafickej karty.

Na RTX 4080 BeQuiet! odporúča zdroje s výkonom aspoň 750 W, pre RTX 4090 by minimum nemalo byť nižšie ako 850 W. Spotreba grafických kariet je síce nižšia, ale prirodzene sa počíta aj s výkonom pre procesor a nejaký ohľad sa zrejme berie aj na dosahovanie vyššej efektivity (účinnosti) zdroja.

BeQuiet! zároveň oznámil, že prvé zdroje ATX 3.0 (Dark Power Pro 13) vydá začiatkom budúceho roka. A ešte sme vám dlžní odporúčanú koncovú cenu pre adaptér 12VHPWR, tá je 20 eur/cca 491 Kč.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nvidia k 16pinům: problém je špatné zasunutí, případů je už 50

Je to nešťastné, ale v obraze grafik GeForce RTX 4000 minimálně prozatím dominuje téma problémů, které způsobuje jejich 16pinový napájecí konektor 12VHPWR. V pátek jsme psali o tom, že konsorcium PCI-SIG, možná na podnět Nvidie, projednává změnu konektoru, která má bránit tomu, aby se grafika provozovala s nesprávně zastrčeným kabelem. Nvidia totiž, zdá se, došla k tomu, že to je hlavní (možná jediný?) důvod problémů s 16pinem. Celý článok „Nvidia k 16pinům: problém je špatné zasunutí, případů je už 50“ »

 •  
 •  
 •  

Problematický 16pinový napájecí konektor prý čeká úprava pinů

Od vydání grafik GeForce RTX 4000 se řeší problémy s jejich 16pinovým napájecím konektorem 12VHPWR, který se v některých případech přehřál kvůli elektrickému odporu a roztavil konektor a port karty. Jde sice o případy relativně vzácné, ale asi ne tak vzácné, aby se to dalo tolerovat. Vypadá to totiž, že už se chystá nějaká revize použitého konektoru, který má zřejmě problémy opravit či zmírnit. Zda to bude definitivní řešení, těžko říct. Celý článok „Problematický 16pinový napájecí konektor prý čeká úprava pinů“ »

 •  
 •  
 •  

Tavení 16pinů: Nvidia používá dva typy konektorů, jeden je horší

Nová generace grafik Nvidia přinesla i díky skoku na moderní 4nm proces (o 1,5 až 1,75 generace lepší než 8nm proces používaný čipy Ampere) velké pokroky ve výkonu. Ale bohužel také vysoké spotřeby a nový 16pinový napájecí konektor 12VHPWR, který je patrně v některých situacích nezvládá a přehřeje se tak, že je poškozen kabel i samotná grafika. Máme k tomu teď nové poznatky – zdá se, že k problému jsou některé kabely náchylnější než jiné. Celý článok „Tavení 16pinů: Nvidia používá dva typy konektorů, jeden je horší“ »

 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *