Návštěva Maker Faire 2024: Co ukázali kutilové 21. století

Hračky nejen pro děti

Festivaly Maker Faire jsou krásnou ukázkou toho, co nám umožňují moderní technologie. Celý svět makerů je jedna velká stavebnice pro děti i dospělé. Je až neuvěřitelné, co dnes může každý s pomocí programovatelných komponent a znalostmi uloženými na internetu poskládat i doma na koleně za pár drobných. A nemusíte už ani být příliš manuálně zruční, práci můžete přenechat 3D tiskárnám či domácím CNC strojům.

Maker Faire je svátek bastlířů, vynálezců, kutilů a stavitelů všech věkových kategorií, které pojí zvídavost, nadšení a láska k technologiím. Setkávají se zde amatéři i profesionálové, studenti, členové zájmových komunit, řemeslníci, výrobci i prodejci a naživo můžou probrat, čím se právě baví.

Poválečné Československo bylo národem kutilů, ale byla to spíše z nouze ctnost. I když se doba změnila a poměry také, něco z toho v nás zůstalo a stále máme chuť něco vymýšlet a nespokojit se jen s tím, co nám nabízejí obchody. Ani dnes nemůžete vždy pořídit přesně to, co by se vám zrovna hodilo, a i když to náhodou někdo vyrábí, nemusí to vždy být cenově dostupné běžným smrtelníkům.

Díky moderním technologiím a možnosti naučit se na internetu prakticky cokoliv lze i doma vytvořit, nač si vzpomenete. I když máte obě ruce levé. Návrh vytvoříte v počítači a díky malým CNC strojům, gravírovačkám a 3D tiskárnám za pár tisíc můžete sami celkem snadno vyrábět i sofistikovaná zařízení, roboty, automaty, hračky nebo zařízení pro chytrou domácnost.

Komponenty vám dorazí až ke dveřím a rozličné krabičky a spotřebiče schopné zapojit se do chytré domácí sítě poskládáte za pár kaček. S jejich zapojením a programováním vám pomůže nespočet návodů a dnes už i umělá inteligence a špinavou práci můžete nechat malým a cenově dostupným domácím strojům, nebo můžete využít služeb „fabů“, ve kterých najdete i profesionální výbavu, jakou si domů jen tak nepořídíte.

V České republice série Maker Faire probíhá v průběhu roku v mnoha městech. Největší akcí na Moravě je setkání v Brně, které probíhalo o víkendu před týdnem. Makeři se sešli popáté na brněnském výstavišti v pavilonu A1. Na výstavě bylo kolem čtyř set kutilů a jejich projektů.

Souběžně s Maker Faire probíhala v druhém křídle pavilonu A1 i akce GameDev Connect určená současným i budoucím herním vývojářům z velkých i menších vývojářských studií u nás.

 

Hned u vchodu od rotundy vítala návštěvníky názorná ukázka toho, k čemu se také dají kreativně využít počítačové ventilátory. Projekt Duck race je dílem Belgičana Hanse Maese. Čtveřice kol s generátory pohání čtyři řady ventilátorů, které slouží jako pohon pro kachny ve čtyřech směrech. A úkolem týmu je protáhnout gumové opeřence vodním labyrintem tím, že se střídají u šlapání.

Abyste si poskládali a naprogramovali něco funkčního vám dnes stačí pár stovek na nějaké ty mikrokontroléry a motorky a naprogramovat se to dá i přes mobil. S výukou v tomto směru chce školám a vzdělávacím programům pomáhat OMG Robotics. Pořádají projektové dny a školení pro studenty i pedagogy a provozují web omgrobotics.com se vzdělávacími materiály a e-shopem se stavebnicemi i součástkami pro rozličné projekty.

Totalitního robota Karla už při výuce informatiky a programování na školách nahradili opravdoví roboti. I těch bylo plné výstaviště. Sérii Mindstorms už LEGO zařízlo, pro výuku ale stále nabízí řadu Education a v ní i roboty SPIKE Prime. Na stánku First LEGO League ČR jste si s nimi mohli pohrát také.

Erkin Bayirli na stánku s Wunderwuzzi Robots nabízel asi nejjednoduššího „robůtka“, kterého si můžete za pár drobných poskládat i doma. A mohli jste si ho koupit a postavit i přímo na místě. Princip je triviální – na kartáček se zahnutými štětinkami upevníte vibrační motorek a knoflíkovou baterii. Jakmile spustíte motorek, začne to drnčet a robot začne poskakovat dopředu proti směru štětinek. Nepotřebujete k tomu ani tištěný držák baterie a motorku, vystačíte si s termolepidlem. Pokud byste chtěli něco lepšího a máte doma 3D tiskárnu, už jen z jedné fotky a návodu na stavbu je zřejmé, jak funguje držák na baterii s motorkem. A motorek pořídíte na Aliexpressu za jedno euro i s dopravou.

Robota sice nemůžete ovládat, ale ochotně se přizpůsobí mantinelům, které mu nastavíte.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

One comment Pridať komentár

  1. Kolika invence a nadšení je člověk ještě schopen vyvinout, aby se zabil v nákupním vozíku, neuvěřitelné! Super reportáž, díky! Flapper-dron vypadá skvěle a je zvláštní, že zastoupení neměly nějaké pokusy s akustikou, zvukem, nebo i hudební nástroje –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Brno by jich mělo být plné.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *