Zvládnete i chytrou domácnost
Festivaly Maker Faire jsou krásnou ukázkou toho, co nám umožňují moderní technologie. Celý svět makerů je jedna velká stavebnice pro děti i dospělé. Je až neuvěřitelné, co dnes může každý s pomocí programovatelných komponent a znalostmi uloženými na internetu poskládat i doma na koleně za pár drobných. A nemusíte už ani být příliš manuálně zruční, práci můžete přenechat 3D tiskárnám či domácím CNC strojům.
Ty velké výrobce reprezentovala společnost STMicroelectronics, mezinárodní producent polovodičů a polovodičových technologií.
Vývojových desek s čipy STM32 a jádry Arm Cortex je po našich obchodech také víc než dost. Nejsou drahé, jsou výkonnější než Arduino s ATmega328 či Arduino Due, mohou být kompatibilní s Arduino Shieldy a lépe se hodí pro profesionální nasazení.
Na stánku byla k vidění řada studentských i dalších projektů, největší pozornost poutal funkční model výtahu.
Svůj stánek měl i LaskaKit, na něhož jste už nejspíš také narazili, pokud jste na našich eshopech hledali nějaké desky pro prototypování či elektroniku pro své projekty. Nabízejí cokoliv od LEDek po roboty, a k tomu návody, výukové materiály a ukázkové zdrojové kódy.
Michal Lipták ukazoval svá řešení pro chytrou domácnost postavená na superlevných bezdrátových kontrolérech ESP8266, díky nimž si můžete vytvořit vlastní zařízení IoT a poskládat chytrou domácnost.
Miroslav Zuzelka vystavoval svou osazovačku plošných spojů sestavenou převážně z tištěných dílů. Komponenty nabírá pomocí vakua a následně je umisťuje na plošný spoj. A k tomu nějaké další projekty.
Profesionály zastupovala i společnost Hennlich. Pokud si budete chtít postavit podobný stroj, můžete sáhnout ke komponentám pro průmyslová zařízení – kluzná pouzdra, vedení, prostě věci, které v hobbymarketu nebo místním železářství jen tak nenajdete.
Brněnský hackerspace Base48 je komunitní co-workingový prostor pro nadšence do bastlení.
Citizen science je projekt občanského sledování našeho životního prostředí. Mají k tomu i řadu vlastních zařízení, senzorů a projektů, do kterých se můžete zapojit. Představili i projekt Senzorvzduchu zaměřený na monitorování kvality ovzduší a zapojení veřejnosti do měření znečištění a své senzory kvality ovzduší a nový webový portál.
- Contents
- Hračky nejen pro děti
- R2D2 i domácí střelnice
- Vyrobte si Doom do ruky
- Zvládnete i chytrou domácnost
- 3D tisk už je pro každého
- S makery i za vesmírem
- Cosplay, hračky, malování, modely i cyber steampunk
- Vzdělávání hrou
- Našly se i šikovné ruce
Kolika invence a nadšení je člověk ještě schopen vyvinout, aby se zabil v nákupním vozíku, neuvěřitelné! Super reportáž, díky! Flapper-dron vypadá skvěle a je zvláštní, že zastoupení neměly nějaké pokusy s akustikou, zvukem, nebo i hudební nástroje – Brno by jich mělo být plné.