Ventilátor cez rámček?
Pre svoj formát atypickej rozteč montážnych dier sa nové ventilátory Noctua NF-A14x25r G2 PWM štandardne nedajú nainštalovať do 140-milimetrových pozícií. Na to musíte mať konverzný rámček a jeden taký navrhol, vyrobil a poslal nám do redakcie čitateľ HWCooling. Jeden z najočakávanejších ventilátorov ostatných rokov (NF-A14x25 G2 PWM) sme tak mohli nasimulovať a otestovať už teraz.
Nová generácia 140 mm ventilátorov už vyšla, ale iba „čiastočne“. A to v podobe modelov Noctua NF-A14x25r. Tie majú síce rovnaký aerodynamický dizajn ako univerzálnejšie modely NF-A14x25 G2 PWM, ale uspôsobené sú hlavne na použitie na vežovitých pasívoch chladičov, ktoré majú svoje spony uspôsobené na mieru. Tak ako napríklad aj chladič NH-D15 G2. Pre väčšinu ostatných aplikácií je nevyhovujúca rozteč montážnych dier (105 × 105 mm) zodpovedajúca štandardne 120-milimetrovým ventilátorom.
Do niektorých skriniek s „duálnymi“ pozíciami pre 120 aj 140 mm formáty tieto ventilátory síce nainštalujete, ale pokiaľ sa pre 140 mm ventilátory vyžaduje typická rozteč dier (t.j. 125 × 125 mm), tak máte smolu. Teda, do toho momentu, kým nesiahnete po rámčeku, ku ktorému by sa ventilátor pripevnil 105-milimetrovými dierami a sám by sa potom inštaloval cez 125-milimetrové diery.
Takýto rámček nám poslal do redakcie aj čitateľ s prezývkou „the patient“. Ten rámček i sám navrhol, pričom sú verejné aj jeho zdrojové súbory, k 3D modelu. Rámček, pokiaľ vám bude dávať zmysel, si budete môcť aj sami vytlačiť. Vhodný je nielen k ventilátoru Noctua NF-A14x25r G2 PWM, ale aj k iným 140 mm ventilátorom, ktoré používajú rozteč dier 105 × 105 mm.
V zásade ide o 5 mm hrubý plát s vonkajšími štvorcovými rozmermi o strane približne 137,5 mm. Vnútorný kruh má pritom priemer 132 mm. Je možné, že v závislosti od použitého materiálu i samotnej 3D tlače sa budú tieto rozmery trochu líšiť. V prípade obdržaného kusu Fiberflex 40D môžeme konštatovať, že sedí dobre a dobre si s ventilátorom drží aj svoju pozíciu. To i napriek tomu, že elasticita materiálu je tu vysoká, ale aspoň pri skrutkovaní nedochádza k jeho praskaniu, ktoré by znižovalo mechanickú odolnosť celého riešenia. Z jednej strany rámčeka sú dobre vymodelované aj diery pre zapustenie hláv skrutiek.
Je pravda, že o nejaké 4 mm širší otvor by neuškodil (steny rámčeka by nezasahovali do schodíkov Stepped Inlet Design), ale aj tento sa vyhýba osi lopatiek, čo je z výkonnostného hľadiska to hlavné.
Výsledky testov sa s výsledkami „septembrových“ ventilátorov zo štvorcovým rámčekov budú trochu rozchádzať z viacerých dôvodov. Jeden sme spomenuli v predchádzajúcom odstavci a potom je tu ešte niečo. Hoci použitý rámček pri inštalácii na radiátoroch dobre tesní v najkritickejších miestach, okolo montážnych dier ventilátora, nejaké škáry, cez ktoré sa bude strácať tlak, sa tu predsa len nájdu. Tie sú dané už len tým, že je rámček posadený na antivibračných podložkách, ktoré sú najvyššími bodmi ventilátorového tunela. To znamená, že po stranách je úzka škára, ktorá sa modelov NF-A14x25 G2 PWM netýka. Z dôvodu, že tieto ventilátory budú mať predinštalované celoobvodové tesnenie. To kompenzuje všetky výškové rozdiely s ohľadom na to, aby nedochádzalo k poklesu statického tlaku a tým prietoku vzduchu cez prekážku. Napríklad teda cez radiátor. Ten bude ale iba jednou z troch prekážok, ktoré budeme s rámčekom na NF-A14x25r G2 PWM testovať. Ďalšími sú plastový filter a šesťuhoľníková mriežka.
Iné výsledky než u ventilátorov s originálne štvorcovým rámčekom (NF-A14x25 G2 PWM) sa pri tejto kombinácii s DIY rámčekom dostavia aj pre rôzny odstup rotora od prekážky, ktorý je v tomto prípade väčší o hrúbku (5 mm) rámčeka. Teoreticky pozitívne (väčší odstup nábežných hrán od prekážky typicky na plastovom filtri a mriežke znižuje nežiaduce mikroturbulencie a tým znižuje hlučnosť pri súčasne vyššom prietoku), ale prakticky treba poznamenať, že nami použitý rámček nepredstavuje žiadne „optimalizácie“ pre NF-A14x25r G2 PWM a naopak sa vyznačuje prvkami, ktoré môžu výkonnostno-akustické vlastnosti zhoršovať. A to či už ide o kolíziu so SID alebo aj iné nedokonalosti, ako je napríklad nežiaduce vrúbkovanie vnútornej steny tunela, ktoré je výsledkom prirodzeného výrobného procesu 3D tlače vrstvením.
Testy prebiehajú podľa štandardnej metodiky, v štandardnom veternom tuneli, ale v neštandardnom počte iba jedného kusu. Viac ventilátorov NF-A14x25r G2 PWM nemáme, preto na to berte ohľad. Ako sa môže jeden kus od druhého rozchádzať, zistíme až neskôr, v porovnaní 15 vzoriek podľa rovnakej šablóny ako u tohto testu lacných ventilátorov Endorfy Stratus 120 PWM. To ale Noctue zatiaľ nepíšte, aby nezačali robiť výber „lepších kusov“. 🙂
Pokiaľ vás zaujímajú detaily nových ventilátorov Noctua NF-A14x25 G2 PWM, najdete ich v tomto článku.
- Contents
- Ventilátor cez rámček?
- Výsledky: Prietok cez plastový filter
- Výsledky: Prietok cez šesťuholníkovú mriežku
- Výsledky: Prietok cez tenší radiátor
- K čomu sme dospeli
Škoda, že jste nesejmuli ty antivibrační podložky. Výsledky na více restriktivních nylonových filtrech mohou být zajímavější.
Plastový filter je práveže reštriktívnejší než nylonový, respektíve keď porovnávame medzi tými dvoma, ktoré používame na testy. Jedna vec je miera otvorenia a druhá to, aký má vzor (filtra) vplyv na mikroturbulencie znižujúce dynamický tlak. V tomto smere sú tie štandardné plastové filtre horšie. Aj preto v rámci výberu troch prekážok dostal prednosť.
Antivibračné podložky neodstraňujeme nikdy a vždy do nejakej miery znižujú statický tlak (aj keď vtomto prípade to nebude nič závratné… kozmetika). NF-A14x25 G2 PWM budú ale tento nedostatok eliminovať vo východiskovom nastavení tým celoobvodovým tesnením, ktoré napríklad na NF-A12x25 PWM musel používateľ nasadiť výmenou za samostatné podložky v rohoch.
Takhle, bez těch podložek by mohly slušně obstát na nylonových filtrech. Ale i tak díky, Ľubo.
Jasné, mohli a verím, že obstoja. Zistíme budúci mesiac zo štandardných testov NF-A14x25 G2. Tie budú už kompletné, tu sa muselo trochu „skákať“. Viac práce než dostupného času…
Děkuji za test, a patientovi za přínos.
Dotaz, víte kdy přesně má být vrtule dostupná? Dotaz no.2, máte nějaké další info o 2x120mm split tower, který byl k vidění na computexu?
Děkuji
1.) Neviem, ale môžem sa spýtať. Teraz koncom augusta máme viesť taký spoločný rozhovor na tému závislostí rôznych techník merania hluku na výsledky. Takže budeme s Noctuou v intenzívnejšom kontakte a snáď sa „pomimo“ podarí zistiť minimálne to, či platí septembrový termín vydania ventilátorov. Presný dátum v predstihu zrejme neodtajnia, ale zrejme budú štyri možnosti (Noctua svoje veci vydáva obvykle v utorok). 🙂
2.) Aké konkrétne info k twin-toweru so 120 mm ventilátormi by bolo zaujímavé?
Doplnil bych jen, že model už podporuje širokou škálu rozměrů od 92 do 200 mm. Jsem rád, že píšeš, protože podnětem k vytvoření byly zčásti i tvé úvahy, jak naložit s druhým ventilátorem D15 G2, ze které bys rád S verzi.
— „… podnětem k vytvoření byly zčásti i tvé úvahy, jak naložit s druhým ventilátorem D15 G2…“
A just sme to neotestovali s tým nylonovým filtrom, čo bude pri zapojení druhého ventilátora NH-D15 G2 do systémového chladenia, častá situácia. No, uvidíme, ako budú s troma otestovanými situáciami škálovať testy NF-A14x25 a pokiaľ by to nebolo veľmi podobné, tak možno neskôr ten nylonový filter (s rámčekom) doplníme. Teraz sa už k tomu nedostanem – časový harmonogram vecí, ktoré sa musia stíhať v stanovených termínoch, je veľmi prísny.
Vůbec si kvůli tomu nedělejte vrásky, Ľubo. Myslím si, že kdo bude mít opravdu vážný zájem, zváží všechny okolnosti a zvládne si udělat poměrně přesný obrázek na základě už získaných dat.
No, predsa len si neodpustím poznámku: S nylonovým filtrom sa asi dajú očakávať diametrálne odlišné výsledky ako s filtrom plastovým. Mohla by to byť podobná situácia ako u Tougfan 14 Pro, ktorý s plastovým filrom dosahuje relatívne horšie výsledky, ale s nylonovým je už na špičke. S ním vplyv na prietok nebýva až taký „devastačný“ a výsledky NF-A14x25r bez prekážky sú na samej špičke. Na pripomenutie jeden režim z ranných testov (s uchytením bez rámčeka, o rohy tavným lepidlom, aerodynamickými vlastnosťami bližšie k typickej inštalácii NF-A14x25):
takze velka noctua dostala naprdel od 9€ arcticu? Genialne!
To sa nedá tvrdiť ani v tomto prípade, s použitím neoptimalizovaného rámčeku. Je možné, že plastový filter nebude chutiť ani NF-A14x25, ale napríklad na radiátoroch bude mať ten ventilátor zrejme výkonnostne trochu navrch. Áno, pokiaľ ide čisto o efektivitu, tak to bude veľmi vyrovnané. Aerodynamický dizajn P14, to sa tomu ventilátoru uprieť nedá. Stále ide ale o výrobne lacnejší ventilátor, z čoho vyplývajú napríklad aj horšie akustické vlastnosti. Tie niekomu vadiť nemusia, ale inému už môžu.
noctua nemoze mat „trochu navrch“ noctu ho musi zadupat do zeme. Ako by to vyzeralo, keby standardna seriova fabia dala mala na Nurburgringu o 10% horsi cas ako Ferrari LaFerrari? Velmi zle, ze…
Jenže tahle noctua je také jen seriově vyráběný mercedes, nic víc.
Nurburg bych nebral jako porovnání, to si vem rovnou nějaký industrial 4k rpm fan na závodění.
‚Tady jsi ve městě s danou padesátkou a pojedeš pohodlněji, jízda bude tišší a příjemnější. Cena vyšší.‘
Oboje jsou srovnání jsou i tak trochu mimo 🙂
Pokiaľ sa bude dávať všetka váha na „rýchlosť za cenu“, tak žiadny ventilátor Arctic P14 „nezadupe do zeme“. Ani nemôže, technicky prakticky nemožné. Aerodynamický dizajn P14 je skvelý a súčasne sa Arctic vyhol zásadným nedostatkom lacných ventilátorov, kde dochádza k vyššej hlučnosti na úrovni motorčeka, ložísk, skrátka na neaerodynamických prvkoch.
Aby ti to Ferrari neshořelo při rozjezdu narozdíl od Noctuy.