Noctua NH-D15 G2 – Naplnění všech našich očekávání?

Metodika měření

Tak jsme se letos konečně dočkali, protože před pár týdny představila společnost Noctua dlouho očekávaný chladič NH-D15 G2, který má za sebou roky vývoje, optimalizací, ale také odkladů. Očekávání jsou tak extrémně vysoká a jsem sám zvědavý, zda se dočkáme nového krále mezi chladiči. Čeká na nás skutečně zajímavý souboj, protože na trhu se mezitím objevilo hned několik špičkových chladičů, které bude muset NH-D15 G2 porazit.

Metodika testování

Jako testovací procesor a generátor tepla využívám Intel Core i7-11700K v základní desce Asus TUF Gaming Z590-Plus WIFI. Teplovodivou pastu používám vždy tu, která se nachází v balení, protože i ta je součástí rovnice účinnosti daného chladiče. Každý chladič je tedy testován tak, jak jej dodal výrobce.  Celá sestava je umístěna na rámu Streacom BC1 bez ventilátorů, které by poskytovaly airflow. Okolo testovací sestavy je instalováno akustické stínění (akustická pěna na OSB deskách) pro eliminaci okolních ruchů. Kalibrovaný hlukoměr Voltcraft SL-100 je umístěn kolmo na chladič v pevné pozici vůči základní desce ve vzdálenosti cca 35 cm od procesorové patice.

   

Zátěžové testy probíhají pomocí aplikace Prime95 s trváním 30–35 minut. Chladiče jsou testovány na čtyřech normalizovaných úrovních hlučnosti (39, 42, 45 a 48 dBA) a při maximálních otáčkách. Údaje pro hladiny hluku 45 a 48 dBA jsem z počátku neměřil, byly začleněny do metodiky až později v průběhu času. Kvůli tomu jsou výsledky pro tyto hladiny hluku k dispozici jen pro některé (obvykle novější) chladiče. Testy probíhají ve dvou sadách dle tepelného výdeje procesoru.

První sada testů je s výdejem 125 W, tedy vynucený limit procesoru PL1. Druhá sada příkonu je poté cca 210 W (4500 MHz při 1.285 V). Tato úroveň však představuje velmi vysokou koncentraci tepla vzhledem k celkově malé ploše křemíku. Nelze tedy očekávat, že by všechny chladiče prošly touto sadou testů na všech úrovních hlučnosti.

Po skončení testu je zaznamenána vždy nejvyšší dosažená teplota. Veškeré údaje ohledně teplot a tepelném výdeji procesoru jsou získávány z aplikace HWiNFO64. Naměřené hodnoty jsou poté korigovány proti teplotě v místnosti, jako výsledná hodnota Delta T. Limit úspěšnosti testu je stanoven na hodnotu 75 °C. Jakákoliv vyšší hodnota znamená riziko teploty procesoru nad 95–100 °C a riziko thermal throttlingu. Pokud tedy chladič neprojde zátěží s hodnotou Delta T pod 75 °C, je takový test označen jako neúspěšný.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

DeepCool Assassin IV VC Vision – Hranatá dokonalost

Chladiče Assassin IV a Assassin 4S od společnosti DeepCool dopadly v našich recenzích nadmíru dobře. Nyní se chystá na trh další varianta tohoto chladiče s označením Assassin IV VC Vision, jenž má přepracovanou základnu na principu vapor chamber. To by mělo zajistit účinnější a rychlejší odvod tepla z procesoru. Pojďme se tedy podívat, jak si tento chladič povede v zátěžových testech a zda si vybojuje místo v elitním klubu špičkových chladičů. Celý článok „DeepCool Assassin IV VC Vision – Hranatá dokonalost“ »

  •  
  •  
  •  

DeepCool: Vodníky LQ lepšie reagujú na hotspoty procesorov

Tvrdenia o prísnejších optimalizáciách coldplate s ohľadom na čo najrýchlejší odvod tepla z procesora, sa dostávajú aj medzi kvapalinové chladiče. Tie sa majú týkať aj nových vodníkov s inovatívnou štruktúrou mikrokanálikov, vďaka ktorým by sa mohlo súčasným procesorom zase trochu pomôcť a ochladzovať ich na nižšie teploty. DeepCool na to pôjde s dvoma vodníkmi (LQ) v dvoch najrozšírenejších formátoch. Celý článok „DeepCool: Vodníky LQ lepšie reagujú na hotspoty procesorov“ »

  •  
  •  
  •  

Detaily Arctic Freezer 4U SP5: Namiesto jedného chladiča „dva“

Nový chladič Arcticu – Freezer 4U SP5 – je trochu niečím iným ako modely chladičov, ktorými sa zaoberáme bežne. Navrhnutý je totiž na high-endovú platfotmu AMD SP5, čomu zodpovedá aj jeho netradičná základňa. Na prvý pohľad to vyzerá, ako by mal chladič dve základne a vlastne je celá jeho stavba pripomína dva mainstreamové chladiče Freezer prilepené k sebe. Takáto konštrukcia ale dáva zmysel. Celý článok „Detaily Arctic Freezer 4U SP5: Namiesto jedného chladiča „dva““ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (65) Pridať komentár

  1. Ak pri vašom kuse chladiča NH-D15 G2 (LBC/HBC) zaregistrujete klepavý zvuk, tak vedzte, ze nejde o očakávané správanie. Dochádzať však k nemu v nejakej miere zrejme môže, obzvlášť pri vyšších otáčkach. Oficiálne vyjadrenie Noctuy k tejto téme je nasledujúce:

    „V prvom rade vám veľmi pekne ďakujeme za výber nášho chladiča NH-D15 G2. Je nám ľúto, že ste sa stretli s problémom s vaším zariadením. Ešte stále vykonávame dôkladnú analýzu, ale naše predbežné podozrenie je, že ste dostali chladič, pri ktorom sa trochu uvoľnilo vzájomné spojenie vrchných rebier, pravdepodobne pri preprave. V takom prípade môže prúdenie vzduchu ventilátorov spôsobovať vibrácie rebier, čo môže mať za následok mierne hrkotanie. Podľa našich meraní je akustický vplyv tohto javu veľmi malý (<0,5 dB(A)).

    Plne však chápeme, že je to frustrujúce, a usilovne pracujeme na tom, aby sme zákazníkom, ktorých sa to týka, čo najskôr poskytli riešenie. Ako dočasné zmiernenie by sme odporúčali buď prilepiť kúsok pásky na bočnú stranu rebier (v mieste, kde sa prekrývajú), alebo vložiť malý kúsok plastu alebo peny s hrúbkou ~1,8 mm medzi vrchné a druhé rebro. Obe opatrenia by mali zabrániť pohybu vrchného rebra a tým odstrániť zvuky, ktoré počujete.

    Ako sme už povedali, plne chápeme, že je to pre vás frustrujúce a úprimne sa ospravedlňujeme za nepríjemnosti, takže v prípade, že nechcete použiť tieto dočasné zmierňujúce opatrenia, kým vám neposkytneme riešenie na mieru, vám môžeme tiež ponúknuť možnosť vrátiť nám chladič za vrátenie plnej sumy. V prípade oboch možností nás prosím kontaktujte na adrese support@noctua.at. Keďže nemôžeme vylúčiť, že by sa problém vyskytol opäť pri preprave, nemôžeme v tejto fáze chladič vymeniť.“

    1. V tmavej verzii nie je vidieť nič v uvedenej odpovedi v tvojom komentári, iba e-mail 😀
      Inaq k tomu rapkaniu. Jeden nemenovaný z recenzentov z Walesu ho tiež v nahrávke jasné má (niekde okolo 3;30), ale asi si ho nevšimol 😀
      … alebo sa vyjadril k tomu niekde na začiatku (v časti ktorú som preskočil).

      Inaq dosť faux pas v podaní Noctua…vcelku ma to zaskočilo (hlavne keď 150€)

      1. Adrenalínový launch. 😀

        Mne dorazil G2 včera, ale dostanem sa k tomu až dnes večer, tak som zvedavý či aj mne zavibruje. 🙂 Už pri prvej zmienke o tom ma napadlo, či nemôže byť problém v tom, že heatpipes nie sú v strede rebier, ale bližšie k stredu pasívu, a krajné dve heatpipes ešte viac. blob:https://imgur.com/2c6b1572-0e2e-4534-be26-de421c0853bd Tým pádom veľká plocha rebra /hlavne po krajoch/ zostáva prakticky bez opory, napriek bočnému zámku. Túto teóriu by potvrdilo aj to, že vibruje len to vrchné rebro, ktoré zhora už nemá ďalší zámok a je teda najvoľnejšie. V princípe by to potom bola chyba návrhu a to by mohol byť celkom slušný problém, to napraviť. Druhá možnosť je kolísajúca precíznosť pri výrobe a montáži, čo by sa možno dalo fixnúť zlepšenou kontrolou kvality. To by asi bolelo menej. Ale zatiaľ len teórie. Každopádne toto pri launchi nepotrebovali.

        K výkonu… no bohužiaľ zázraky sa nedejú. IMO sme v bode keď koncept vzduchového chladenia ako existuje atakuje svoje limity, hlavne pri použití na moderných CPU z ktorých nedokáže efektívne vytiahnuť teplo. A najviditeľnejšie to je asi práve u najväčších a najdrahších chladičov, ktoré potom v porovnaní cena/výkon/rozmery vyzerajú skôr zle, oproti budgetovej strednej triede. Som si istý, že keby sa tieto obry postavili na homogénne výhrevné teleso, tak zošrotujú aj 500W bez mihnutia oka a tam by boli tie rozdiely oproti strednej triede úplne iné. Ale reálne nasadenie je niečo iné. Je to frustrujúce, lebo aj maximálna snaha a investícia do vývoja má nakoniec len kozmetický efekt. A ak sme dúfali, že Noctua so svojim prístupom k vývoju a ladeniu detailov a nejak tie ľady prebije, tak máme reality check. Asi bolo naivné očakávať viac, keď ak si dobre vybavujem AMD skúšalo v predprodukcii Ryzen 7000 implementovať vapor chamber priamo do IHS a spravilo to podľa ich slov 1°C? Tak sa na to vykašlali. Čo potom chceme od chladičov, ktoré sú odkázané preberať teplo až z IHS…

        Celé sa mi to dosť ťažko hodnotí. Pre výrobcu ktorý ale chce posúvať limity stále ďalej to musí byť frustrujúce. Investovať snahu, čas a kopec peňazí do vývoja a efekt z toho je dikutabilný.

        1. — „… sme v bode keď koncept vzduchového chladenia ako existuje atakuje svoje limity, hlavne pri použití na moderných CPU z ktorých nedokáže efektívne vytiahnuť teplo…“

          Áno, ale úloha špičkových chladičov je, aby vytiahli rovnaké množstvo tepla pri nižšej hlučnosti, ako konkurenčné, technicky menej dokonalé riešenia. Toto sa asi od NH-D15 G2 očakávalo. Špeciálne po tej niekoľkoročnej masáži, ako sa chladič pripravuje a že jeho vydanie stále niečo brzdí. Pri pohľade na „hrebeň“ (v spektrografoch) pri vyšších ako nízkych otáčkach by si jeden mohol (asi odôvodnene) myslieť, že v rámci psychoakustických optimalizácií tú sú ešte určite… rezervy.

          1. Už od predstavenia prototypu G2, /ktorý bol ale vlastne finálny dizajn/, som z pasívu nemal extra dobrý dojem. Okrem základne a viac heatpipes som nevidel posun oproti D15. Veľa „dier“ za rotorom, či už dole kvôli výrezom pre RAM, alebo hore kde tiež fan prečnieva dosť výrazne, hlavne v reálnom nasadení keď musí ísť predný vyššie u väčšiny pamätí. Čakal som, že prídu s niečím radikálnejším. Hlavne keď pri U12A a potom aj U12L ukázali ako sa dá z objemu vyžmýkať maximum. Aj keď uznávam, že tam je to oveľa ľahšie vzhľadom na celkový rozmer a menšie kolízie so všetkým okolo. Každopádne na pohľad je G2 pasív iba ako nadopovaná verzia pôvodného konceptu, plus vyosenie.

            Viac ako pasív ma ale zaujímajú fany samotné, ale nechcem robiť závery kým si to sám nenapočúvam. Nič viac nepresvedčí než subjektívny dojem. 😀

            1. Zajímalo by mě, proč ty heatpipy nerozptýlili více do plochy a opisují oblouk v jedné řadě. Laicky (bez kontaktu se simulací distribuce tepla) by jeden řekl, že tohle rozložení má rezervy v efektivitě.

                1. Efektivitou konštrukcie pasívov Noctua nikdy extra neprekypovala a keď sa aj dostali na špičku, čo sa týka chladiacej efektivity, tak to bolo obvykle na úkor vyššej hmotnosti. Napríklad chladiaca efektivita NH-D15 G1 je porovnateľná s výrazne ľahším Silver Arrow SB-E (chladič Thermalright ale zase mal technicky slabší ventilátor s vyššou a frekvnecne menej príjemnou hlučnosťou v spodnom rýchlostnom rozsahu). O tom sme sa už ale bavili minule… 🙂

            2. Ztráta kontaktu těch cca pěti žeber, ve kterých by bylo třeba vytvořit prostor pro dodatečný ohyb každé druhé heatpipy v bezpečném odstupu od okolí, by podle mě v celkovém součtu nic neznamenalo a efektivita by se zvýšila. Subjektivně je to drahej křáp 😅

        2. Ja si myslim presne to same. Jsme proste uz na fyzikalnich limitech toho, co jde uchladit. Kremik je kazdou generaci mensi, ale K/mm2 je tim naopak vyssi a prakticky je problem to odpadni teplo dostatecne rychle odvest z kremiku skrze IHS do chladice. Tady je podle me to uzke hrdlo lahve.

  2. Děkuji za test. Troufám si říct, že tohle je tak 300W plus chladič. Prostě oblast, kde ostatní už odpadly a kde se teprve projeví jeho kapacita. Aspoň dle jiných testů, kde tam těch 300+ pustili.

    -v první tabulce je 2x bq!

  3. v tabuľke na prvej strane je dvakrát uvedený BeQuiet! Dark Rock Elite, hoci prvý podľa ceny by to mala byť testovaná Noctua

  4. zas a znova, spravte niekto test noveho pasivu so starymi vrtulami a stareho pasivu s novymi vrtulami, nech vieme, kolko z toho zlepsenia priniesli vrtule a kolko pasiv. Ak to teda ma vobec zmysel pre tie 3 stupne riesit…

    1. vo vysledkoch vidim taku takmer polovicnu odpoved: je tam aj vysledok pre Noctua NH-D15 G2 (A12x25 + A14x25r G2) ktory je ale horsi ako Noctua NH-D15 G2 (Single Fan) – ako je to mozne?

      Inak by ma zaujimal aj len cisty vplyv hustejsich rebier pri najnizsich hlucnostiach (treba otestovat so starymi vetrakmi). Som celkom prekvapeny ze (sice s novymi vetrakmi) je to o 6st. lepsie pri 210W a 39dBA, samotny hustejsi pasiv by som ockaval ze pri nizkom prietoku bude horsi, tak mozno tie vetraky su az o tolko lepsie?

      A este preco „single fan“ a „A12x25“ varianty nemaju vysledok pri 125W, ale pri 210W maju?

      Napokon by ma zaujimal efekt otocenia o 90st. (aby to fukalo hore miesto dozadu) vzhladom k tvaru zakladne a rozlozeniu heatpipov

        1. — „Lebo boli testované iba pri 210W… podobne je to aj u niektorých iných“

          Je to tak. Tieto voliteľné konfigurácie Pavel testuje iba v režime 210 W. Každopádne určite bude vhodné trochu rozviesť tu poznámku „Proč v grafu u chladiče chybí hodnota?“ na konci výsledkových kapitol tak, aby vysvetľovala aj túto situáciu. 🙂

            1. Poznámka pod grafmi k chýbajúcim hodnotám doplnená. Pribudlo v nej toto:

              „Potom existují ještě případy, pro které jsme chladič při 125 W vůbec netestovali (a v grafech jsou jen výsledky větší tepelné zátěže, 210 W). Týká se to „volitelných“ konfigurácí chladiče s upravenou sestavou ventilátorů, která je jiná než v továrním provedení (například osazení jedním ventilátorom místo dvou, nebo když jsou na pasivu chladiče nasazené zcela jiné ventilátory).“

              1. Ľubo, dostal si sa k meraniu rozsahu otáčok u tých fanov? Ja som to nameral a pozorujem anomáliu pri DC regulácii (cez Aquaero 6 LT). Maximálne otáčky dosahujú už pri 9V a so zvýšením napätia na 12V mi vyskočili na chvíľu výrazne vyššie (Aquasuite zaznamenal na moment takmer 1800 rpm), po pár sekundách klesli spať na papierové hodnoty. Podobné chovanie som zaznamenal na Phanteks T30-kách v dvoch pomalších režimoch, tam to je ale logické, keďže prirodzené maximum fanu je 3000 rpm a v pomalších režimoch ho zbrzdí interná elektronika. Mohlo by to ale tým pádom znamenať, že A14x25r G2 sú deafultne rýchlejšie fany než je ich papierová hodnota? A že by časom mohli možno prísť ešte rýchlejšie verzie? Prípadne, že týmto umelým brzdením sa dosahuje lepšia spotreba? Alebo je to anomália na Aquaere… ale to pochybujem, lebo iné fany sa tak nechovajú.

                Moje namerané hodnoty tu, ak môžem https://i.imgur.com/FULXWCd.png

                1. To máš ale PPA/PPB ventilátory z chladiča NH-D15 G2. Takúto informáciu som už dostal a asi môže byť, ale „štandardného“ variantu sa to netýka. Štandardným variantom myslím 1500-otáčkový model, ktorý sa predáva sólo. Pri ventilátoroch z NH-D15 G2 bude ale situácia pravdepodobne iná, ako to myslím zástupca Noctuy potvrdil aj Lukášovi Lanczovi z pc.sk. V prvom momente mi to príliš zmysel nedávalo, ale keď si to postrehol aj ty… každopádne štandardný variant ventilátora NF-A14x25r rýchlostne reaguje na zmenu lineárneho napätia (DC) aj v rozsahu 9–12 V.

                  „Mohlo by to ale tým pádom znamenať, že A14x25r G2 sú deafultne rýchlejšie fany než je ich papierová hodnota? A že by časom mohli možno prísť ešte rýchlejšie verzie? Prípadne, že týmto umelým brzdením sa dosahuje lepšia spotreba?“

                  To neviem a vôbec o ničom z toho nechcem špekulovať. Každopádne sa na to Noctuy spýtam a prídem sem s vyjadrením od nich.

                    1. ASAP ti sem napíšem reakciu Noctuy. Citoval som tvoju presnú situáciu aj s dodaním tabuľky s nameranými hodnotami. V prvom momente som si myslel, že to su nejaké materiály Noctuy, ale… veľmi pekné spracovanie. Fajnšmeker aj cez grafiku, haha.

                    2. Dík, som zvedavý.

                      Po 100 rokoch updatenem aj tému na fóre, tak som sa rozhodol prekopať už aj vizuál tabuliek. A ten noctuácky banner k fanom je taký chutný, že som to nechcel kaziť farebne. 😀

                    3. Reakcia Noctuy na tvoje otázky:

                      „This is all due to the SupraTorque feature and the fact that the fans have extra torque headroom that the NE-FD6 IC can leverage to maintain the specified speed even against flow resistance. This also kicks in when you reduce the voltage, the fan will draw more current to maintain its target speed, this is why you see full speed at reduced voltages. When you suddenly increase the voltage, the IC will need a second or two to compensate for the sudden change in operating conditions, which can cause it to briefly overshoot the target speed utilising that torque headroom. This will not happen in realistic usage where the volate is adjusted gradually, but we generally recommend using PWM rather than voltage based speed control for these fans, they’re much better suited for this. Even with PWM, you will have a little bit of overshooting for a second or two if you quickly jump it to max though.

                      You should see very similar behaviour between the PWM, PPA and PPB models. As we’ve discussed, the only difference between them is the programmed target speed.“

                      Pravdepodobne sa to teda týka aj štandardného variantu a moje tvrdenie vyššie bolo asi unáhlené a nezodpovedné. Nevenoval som tomu príliš veľa pozornosti, len sa NF-A14x25r G2 pripojil laboratórnemu zdroju, prehnal ho cez to pásmo od 9–12 V a rýchlosť na zmenu napätia subjektívne reagovala reagovala plynulo. Ale bola to teda len taká bezvýznamná skúška, v rámci ktorej sa nesledovali ani rýchlosti a vyhodnotenie bolo, ako to Pavel písal… uchometrické. 🙂 V štandardných testov NF-A14x25 PWM to rozoberieme jasne, presne, podrobne a zodpovedne.

                    4. Super, vďaka za info. Už mi to dáva zmysel, keďže ja svoje merania robím manuálne po konkrétnych krokoch… 5-7-9-12V. Tým pádom je tam skokový nárast napätia a toto sa zrejme výrazne prejavuje. Tak jak to opisujú v odpovedi. Ešte to otestujem pri plynulej regulácii cez napätie – krivka a následne záťaž CPU, teda nasimulujem reálne podmienky, keď sa otáčky musia prispôsobiť teplote plynulo. Dám vedieť. 🙂 Dík ešte raz za ochotu.

                      Ale súhlas, určite ich treba regulovať cez PWM, už len vzhľadom na vysoké minimálne otáčky pri DC regulácii.

                    5. Aquaero 6 LT ale používaš asi hlavne preto, že ti vyhovuje spôsob manuálnej regulácie potenciometrom z čelného panela? Tieto regulátory sa postupne asi prestali vyrábať z viacerých dôvodov… predsa len regulácia základných dosiek v osttanýh rokoch výrazne pokročila a potom tá veĽmi malá podpora skriniek, ktoré majú extrerné pozície už iba sporadicky…

                    6. Hm, ale aj tak mi to nejde do hlavy na tých 9V, keďže tam som ich na danom napätí držal dlhšie a otáčky neklesali…. no nič nahodím to ešte raz. 🙂

                    7. Aqauero 6 LT je verzia do vnútra skrine, mám ho uchytený cez custom backplate, dištančné stĺpiky a samolepiace velcro o predný panel Jonsbo U5 🙂 https://i.imgur.com/LsPqU9Q.jpeg https://i.imgur.com/V6Yhfpo.jpg

                      Ovláda sa výlučne cez Aquasuite SW a tam vlastne všetko začína aj končí. Ono je to vlastne primárne robené na custom vodu /fan konektory, konektory pre tepelné senzory, prietokové senzory a pod./, ja to pri vzduchu využívam funkčne tak možno na 20%.

                      Pointa je v tom, že som na toto prechádzal v čase, keď regulácia cez dosky bola utrpenie a chcel som regulovať bez obmedzení o-100% rozsahu, hlavne cez napätie. O tom sa doskám v tom čase mohlo len snívať. Navyše ten soft ide do hĺbky a každému kanálu sa dá priradiť aj kombinovaná krivka z viacerých tepelných senzorov… CPU, GPU, disky… hocičo čo rozozná HW monitor. Mne to bodlo hlavne v čase keď som potreboval ovládať externe fany z aftermarket chladiča VGA, alebo z náhrady rapkajúceho zo zdroja. Ale celkovo proste ladiť airflow dokonale… vďaka kombinovaniu hodnoty z tepelných senzorov do spoločnej krivky inak reagujú fany v skrini pri záťaži CPU, inak pri VGA a inak pri kombinovanej… atď 🙂

                      Ale k tomu o čom sa bavíme… prirodzene to používam pre meranie rozsahu fanov, keďže si viem v softe ľahko nastaviť hodnoty ktoré potrebujem do tabuľky.

                    8. Hmm, sakra, prečo som si myslel, že Aqauero 6 LT musí byť regulátor do externej pozície… 🙂

                      Takže si sa na reguláciu ventilátorov cez základné dosky este neadaptoval… je už ale fakt slušná. Snáď sa niekedy podarí v rámci testov základných dosiek vyhradiť čas aj na individuálne testy konektorov na ventilátory. Vlastne ani neviem, či v súčasnej praxi stále platí, že 4-pinový konektor automaticky neznamená podporu PWM. Týka(lo) sa to, smaozrjeme, iba systémových konektorov.

                    9. Tak to já jsem moc spokojený s Fan Control aplikací, která je velmi povedená a umí právě tyto věci (kombinace křivek, offset RPM, step up/down % per second…), ale bohužel funguje jen na PWM ventilátory (ale umí do určité míry regulovat i GK chladič).

                      https://getfancontrol.com/

                    10. Chcel som spomenúť Fan Control, to je v podstate funkčne free alternatíva softu čo ponúka Aqua Computers k Aquaeru. V čase keď som to kupoval ale o tom nebolo ani chýru. Bol akurát SpeedFan, ale v tom čase trpel na absenciu updatov k novým doskám a mal aj dosť krkolomné UI. Momentálne je Fan Control jasná voľba pre tých ktorým bežné možnosti mobo nestačia.

                      @Ľubo… premeral som to ešte raz cez DC reguláciu, tentoraz v reálnej prevádzke s nastavenou postupnou krivkou otáčok pod reálnou záťažou. Raz s prepojením na teplotu CPU, potom VGA. CPU + Cinebench R23 bol ten prvotný overboost otáčok citeľnejší, keďže aj teploty CPU vyskočia nárazovo v priebehu 1-2 sekúnd o desiatky stupňov /R9 5900x/. Tam sa to v podstate chovalo ako pri manuálnom skokovom zvýšení napätia.

                      Druhý test s GPU + Unigine Heaven 4.0 už to bolo fajn, lebo teploty grafiky idú hore postupne v priebehu pár minúť, overboost pri stúpaní napätia teda prakticky nebadateľný.

                      ALE… tak či onak to nič nemení na tom, ze tie fany dosahujú cez DC reguláciu maximálne otáčky už pri 8,0-8,1 V a s pribúdaním napätia už zostávajú stabilné… aj tam s každým malým skokom napätia pod záťažou som badal ten prvotný „kick“, ale to len o cca 15-20 rpm.

                      Anomáliu na strane Aquaera vylučujem, lebo som hneď následne testol aj A12x25 chromax zo skrine, tiež rovnakým scenárom cez DC a záťažové testy CPU/VGA, ten sa reguloval v celom rozpätí do 12V bez problémov.

                      P.S.: Nesnažím sa tu vyrobiť „kauzu“ v žiadnom prípade, každý príčetný user dnes moderný fan na modernej platforme reguluje cez PWM, čiže toto celé je veľmi okrajové a pre praktické nasadenie skoro nepodstatné. Ja len, že je to zaujímavé chovanie.

                    11. Miňo, nebude to anomália na strane regulátora. Noctua takéto správanie označuje za očakáva teľné a DC reguláciu zároveň neodporúča. Racionálnych dôvodov, prečo v súčasnosti nepoužiť PWM reguláciu bude už asi minimum. Aj preto sa týmto spôsobom regulácie Noctua asi príliš nezaoberala, čo sa týka optimalizácií. Ventilátor NF-A12x25 ide cez DC reguláciu na výrazne nižšie otáčky, ale pri porovnateľnej rýchlosti (s PWM reguláciou) je motorček pod 300 ot./min hlučnejší aj 3-pinový variant ULN.

                    12. @mino_85 V počítači možná, ale můžeš chtít použít ventilátor i v jiných aplikacích s běžným 12 V adaptérem (C-R Box). Tam regulace může vypadat odlišně. Zajímavý a pro někoho možná i užitečný postřeh.

                    13. –„…ale bohužel funguje jen na PWM ventilátory…“
                      Pavel, u mňa regulácia FanControl vpohode fungovala aj pri 3-pinových DC fanoch, len samozrejme, musela byť v BIOS/UEFI nastavená DC regulácia (pre daný konektor). 😉

                    14. @ Bufo

                      Tak mám asi nějak vadnou desku, protože mě to právě nešlo, aniž když jsem měl v UEFI natvrdo nastavený režim DC. Mileage may vary…

                    15. @ Pavel Sekera
                      Nemusí to znamenať, že máš chybnú dosku 😉
                      Min jednému užívateľovi to naopak ide len v DC móde a nie v PWM
                      https://github.com/Rem0o/FanControl.Releases/discussions/1088

                      Ja keď som dal DC ventilátor do konektoru pre pumpu, tak hoci som nastavil DC reguláciu, tak FanControl nefungoval… ventilátor síce videl, ale neovládal.

                      Pozn. doska Asus Strix X470-f

                    16. Pavel, ospravedlňujem sa za skomolenie priezviska, …
                      Ja som ho napísal správne, ale hnusný Androidov slovník bol proti
                      Najhoršie, keď chcem zareagovať v ENG, tam mi przní, čo chytí 🙁

                    17. @ Bufo: Už jsem si za těch necelých 40 let dávno zvyknul. Sekera, Sekyrka, Sekyra, Severka… Nereším to 🙂

                    18. @ Pavel Sekerka
                      To verím, aj mne komolia priezvisko (ktorého etymológia úzko súvisí s tvojim menom) a tiež to neriešim…a aj som si myslel, že Ti to vadiť nebude. 😉
                      Ide len o to, že keď píšem z Android zariadenia, tak si dosť často nevšimnem, že mi niektoré slová prehodí…a v tomto prípade som si na 100% istý, že som to napísal správne

                      off topic
                      Včera som uchometricky zachytil bzučavého krvopiča, ale okometricky som ho nemohol detegovať, čo sa následne druhý deň podarilo až kožometricky 😀 😀

                    19. Teď mám trochu výčitky z deficitu jemnocitného humoru, Bufo.

                    20. @ the patient
                      Čo tam po jemnocitnom humore. 😉
                      Dnes má pre zmenu do zhybu z druhej strany kolena bodol nem-sere med prúžkovaný (alias osa)… a to je oproti tomu komárovi trochu silnejšia káva… 🙁

      1. — „A este preco „single fan“ a „A12x25“ varianty nemaju vysledok pri 125W, ale pri 210W maju?“

        Z dôvodu, že sa 125 W v tých režimoch ani netestuje. Budeme to musieť v poznámke k chýbajúcim hodnotám upresniť. Nech je to jasné a nech to nevyzerá tak, že „nižšiu spotrebu chladič nedáva“, čo je, samozrejme, nezmyslel. 🙂

      2. Ty nove A14x25 jsou velmi povedene, pokud teda muzu posoudit ciste uchometricky. Citelne tissi nez puvodni A14/A15. Proto ty lepsi vysledky, pri stejne hlucnosti maji znatelne vyssi prutok i staticky tlak a dovedou tak ten hustsi pasiv lepe profouknout nez by to dovedly starsi verze ventilatoru.

        1. –„… uchometricky…“
          Pavel, a máme tvoje povolenie používať tento parádny pojem?
          „chcel by som ho použiť vo svojej nedeľnej kázni“ 😀
          (tiež prepožičaný výrok od Lasicu a Satinského)

          1. Myslel jsem to jednoduse tak, ze se jedna o muj subjektivni dojem.

            Okometricky a uchometricky jsou moje oblibene preklady slova “guesstimate” 🙂

  5. Pod jedním z předcházejících tématických bleskovek jsem nakousl téma konverzního rámečku pro NF-A14x25r G2. V OpenSCADu jsem vytvořil rámeček, který může mít vícero použití. Lze s jeho pomocí generovat STL k 3D tisku pro rámečky od 140/140r, 140/120, 120/92. Zatím obsahuje přednastavení pro první varianty těchto rozměrů v tloušťce 10 a 5 mm (pro rychlou orientaci v přednastavených hodnotách je přiložen názorný screenshot). Sadu konfigurací je samozřejmě možno rozšířit, jak vás budou další napadat.

    Kovaný programátor určitě bude koulet očima a v mém kódu nalezne hodně prostoru k úpravám, zlepšení a optimalizaci. Je to výkop, snad někoho motivuje posouvat věci dále a přijde s vylepšeními. Případně budu rád, za odezvu z tiskové praxe, protože sám zatím bezprostřední přístup k 3D tiskárně nemám. Jako vhodný materiál se mi osobně jeví například tento Fiberlogy Fiberflex 40D.

    1. Veľká vďaka! Ak by sa niekto nevedel dočkať variantu ventilátora so štvorcovým rámčekom (NF-A14x25r G2), tak, samozrejme, po vytlačení rámčeka a jeho zaslaní do redakcie, môžeme otestovať. 🙂

      1. Postupem času se dostanu i k vylepšením a učesání toho kódu. Přidám nejspíš i hodnoty pro 200r/200 a nějaké nestandardní velkoformátové ventilátory. Výrobu zkušebního rámečku pro NF-A14x25r G2 jsem už poptal, ale kdyby se někdo další odhodlal poslat vlastní výtisk, bylo by to super.

  6. Dilema: Bol by záujem o podrobný technický výklad toho, „prečo môže chladič NH-D15 G2 v testoch normalizovaných podľa hlučnosti vychádzať v relatívnom porovnaní (s ostatnými chladičmi) rôzne v závislosti od polohy hlukomeru/mikrofónu?“ Iné pomery môžu byť dosahované pri čelnom snímaní, iné zboku.

    Neviem, do akej miery je takáto téma pre čitateľov HWC atraktívna a či nestačí, aby sme s Noctuou tieto veci odkomunikovali interne a vedeli s ich skúsenosťami nejakým spôsobom podprahovo pracovať. Rozhovor by asi mohol byť vedený v podobnom duchu ako ten k deformáciám rámčeka nových 140 mm ventilátorov Noctua. Tak napíšte, či o takýto článok stojíte alebo bude lepšie sa radšej venovať niečomu inému. 🙂

    1. Hoci by to bolo určite zaujímavé, podľa toho čo si písal pri cievkach grafických kariet, to vyzerá, že máš aj tak ešte nejaký sklz oproti plánu. Tak sa radšej venuj ďalším 120/140. 😛

      Ak by si predsa robil tie merania, tak určite najdôležitejšie (aspoň pre mňa) bude meranie zhora, potom spredu a až na poslednom mieste zboku… predpokladám, že väčšina ľudí bude mať case vedľa seba na stole a nie pod sebou dole, ako to bývalo kedysi vo zvyku…tzv. pozícia „vysávač“

      1. No, aj preto je to pre mňa atraktívna téma (vplyv pozície merania hluku na výsledok), pretože nie je spredu, zboku a zhora ako spredu, zboku a zhora. Napríklad v kombinácii s veľmi krátkou vzdialenosťou budú výsledky skreslené samotným prúdením vzduchu, ktorý bude do nejakej miery obtekať snímač hlukomeru a nezachráni to ani pop filter. Teda, to sa bude diať pri axiálnych ventilátoroch a pri každom môže byť skreslenie v trochu inej miere pre iný tvar prúdenia. Pre radiálne ventilátory, ktoré nás ale v tomto prípade nezaujímajú, by sa to zase dialo v polohe zboku.

        A keď sa zase snímač hlukomeru oddiali tak (napríklad na 1 m, ako je to v tých štandardizovaných normách), že bude mimo prúdenie vzduchu ventilátora, tak sa vo zvuku strácajú detaily. A, samozrejme, aj na tieto veci ma zaujíma pohľad Noctuy. Aby sa pri porovnateľných výsledkoch nedalo tak jednoducho konštatovať „pri inej testovacej metodike budú vzájomné pomery iné, vaša metodika je nevhodná…“ Z toho rozhovoru by boli veci jasnejšie a na základe argumentov by si potom mohol urobiť každý vlastný názor. Návrh na tento spoločný článok Noctua už dostala a prijala ho. Ak sa nič nepokazí, tak vyjde začiatkom septembra, pred vydaním ventilátorov NF-A14x25 G2.

        1. Asi každý chápe, že různá nastavení přinesou různé výsledky. Ale určitě se bude hodit vysvětlení, na základě čeho jste dospěli k použité metodice. Já bych hluk snímal šikmo (vždy levý horní roh, jak jsem dříve popsal k nástinu metodiky testování skříní), pak se dá docela dobře vyhnout vlivu proudění.

          1. Základné vysvetlenie je pomerne jednoduché. Pretože z čelnej pozície zaznamenajú vyššiu hlučnosť (to potom Noctua v rozhovore poznamená tiež), ale za predpokladu, že sa meria z relatívne veľkej vzdialenosti jeden meter. S približovaním sa veci, samozrejme, menia, a čelná poloha bude stále „hlučnejšia“, ale to už aj vplyvom nežiaduceho skreslenia prúdením vzduchu, ktorý obteká snímač hlukomera. Spomeňte na záznamy starších videokamier, čo so zvukom robil už i tichý vetrík. 🙂 Merať hlučnosť v osi prúdenia je metodicky určite v poriadku, keď sa nastaví vhodná/väčšia minimálna vzdialenosť.

  7. @ Pavel Sekerka
    Inaq, pravdepodobne máš v dátach jednu chybičku.
    NH-D15 má pri 48dBA a výkone 125W teplotu 36°C
    no a pri max. RPM má hlučnosť 49,8dBA a teplotu 38°C

    Pravdepodobne bude mať na maximálnom výkone 36°C (alebo menej pravdepodobne bude mať pri 48dBA 38°C).
    Je to tak aj v starších testoch, takže bug bude v dátach 😉

    1. Vďaka za upozornenie, opravené. Pri maximálnej rýchlosti ventilátorov malo byť v 125-wattovom režime pri NH-D15 G1 naozaj 36 °C (namiesto 38 °C). Pavel to mal vo svojich materiáloch správne, moja chyba (pri prepisovaní do tabuliek interaktívnych grafov).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *