OnLogic uvádí pasivní „NUCy“ s 15W procesory AMD Ryzen

OnLogic ML100G-40: minipočítač typu NUC s procesory Ryzen v hliníkovém fanless šasi

Když chcete minipočítač formátu NUC, máte nepřeberné množství možností s procesory Intel. Ovšem pokud byste chtěli něco na platformě AMD (ať už kvůli CPU části, nebo kvůli integrované grafice Ryzenů), bylo to o dost horší. Ale začínají se objevovat i „NUCy“ s těmito procesory. Mini PC založené na 14nm APU Ryzenech teď uvedla na trh firma OnLogic (dříve známá jako Logic Supply). A dokonce pěkně pasivně chlazené.

Název těchto počítač(ík)ů je OnLogic ML100G-40 a jde o krabičky s rozměry 14,2 × 10,7 × 6,2 cm ve „fanless“ hliníkovém šasi, které slouží současně jako chladič pro APU. Chladící plocha zabírá obě boční strany a klenutou horní plochu, kde jsou silná a vysoká podélná žebra. Mělčí žebrování je pro zvětšení povrchu i po stranách.

Počítače jsou založené na Embedded Ryzenech v npouzdru BGA, což znamená, že jde ještě o 14nm první generaci APU Raven Ridge (a Raven2), nikoliv o 12nm refresh Picasso. Na výběr je ze dvou variant procesoru. Levnější je dvoujádrové APU Ryzen Embedded R1505G, to má aktivní SMT (čtyři vlákna) a frekvenci 2,4–3,3 GHz s TDP 15 W, přičemž to může být volitelně zvýšeno až na 25 W, ale nevíme, zda to OnLogic využívá. Jako integrovanou grafiku má toto APU Radeon Vega 3 se 192 shadery na taktu 1000 MHz.

Výkonnější možnost je Ryzen Embedded V1605B, to už je 15W (nebo volitelně 25W) APU se čtyřmi jádry a osmi vlákny Zen, s taktem 2,0–3,6 GHz. Grafiku má Radeon Vega 8 s 512 shadery na taktu 1100 MHz, takže jde vlastně o jinak pojmenovaný Ryzen 5 2500U.

Deska formátu 4×4 palce kromě procesoru poskytuje dva sloty SO-DIMM pro paměti DDR4, ovšem bez podpory ECC. Kapacita může být až 32 GB. Jako úložiště lze instalovat SSD do slotu M.2 s konektivitou SATA i PCI Express 3.0 ×4, druhý slot M.2 je jen pro 30mm moduly (typicky bezdrátové adaptéry). Další možnosti už jsou jen externí, například 2,5″ pozice pro HDD či SSD chybí.

Na zadním panelu OnLogic vyvádí dva gigabitové Ethernety (Realtek RTL8111G), kolík pro externí napájecí adaptér (12 V) a dva porty USB 3.0. Monitory lze najednou připojit až tři, k dispozici jsou dva DisplayPorty a jedno HDMI. Všechny by asi měly podporovat rozlišení 4K, ale není přímo uvedeno, zda je HDMI už generace 2.0. Na přední straně má pak počítač dvojici USB 2.0, další port USB 3.0 (všechno jsou jinak porty typu A) a audio jack kombinující výstup i mikrofon. Volitelně lze ještě vyvést sériový port (na fotkách pro něj můžete vidět zaslepenou pozici).

Počítač se dá osadit na zeď, do DIN nebo VESA držáku. Logic Supply k němu dodává 60W napájecí adaptér (12 V/5 A). S tím a 4GB modulem DDR4 (ale bez SSD) stojí zařízení od 501 € (12 800 Kč) za dvoujádrovou verzi a od 621 € (15 850 Kč) za čtyřjádrovou – včetně DPH. Cena je bohužel celkem vysoká, jelikož cílovou klientelou je asi hlavně trh embedded a průmyslových zařízení, ne trh spotřebitelských PC. Samochladící hliníková skříň je typicky také příplatkové příslušenství, které je zde už v ceně.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Next-gen mobilní zbraň Intelu proti Applu: Detaily Lunar Lake

Aktuální plány Intelu v procesorech jsou takové, že koncem roku uvede v mnoha směrech přelomové procesory Meteor Lake s čipletovou či dlaždicovou stavbou, které mají znamenat novou éru jeho technologie (a Intel doufá, že i konkurenceschopnosti). Ovšem po stránce architektury CPU přijde taková „nová éra“ až v následujících generacích s procesory Arrow Lake a Lunar Lake. Právě k druhému z nich se teď vynořily detailní informace. Celý článok „Next-gen mobilní zbraň Intelu proti Applu: Detaily Lunar Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Hardkernel má SFF desku s Intel Jasper Lake a 2,5Gb/s Ethernetem

Před nedávnem jsem tu slavili, že se po roce a půl od vydání nových úsporných procesorů Intelu (10nm celeronů a pentií „Jasper Lake“ s architekturou Tremont) konečně začaly objevovat Mini-ITX desky s nimi pro úsporné počítače. Pro zájemce o miniaturní PC je tu teď ještě jedna zajímavá možnost: firma Hardkernel, kterou možná znáte jako výrobce ARM jednodeskových počítačů, vydala desku zhruba velikosti NUCu právě s procesory Jasper Lake. Celý článok „Hardkernel má SFF desku s Intel Jasper Lake a 2,5Gb/s Ethernetem“ »

  •  
  •  
  •  

Konečně jsou tu ITX desky s Intel Jasper Lake, dokonce pasivní

Čipová krize měla různé oběti, ale jednou byly i úsporné procesory Celeron a Pentium z „atomové“ linie malých jader. Intel už před rokem a půl uvedl na trh jejich 10nm generaci Jasper Lake s architekturou Tremont. Jenže čipů Jasper Lake asi nebylo dost. Prakticky vůbec nejsou k mání desktopové desky pro úsporné sestavy. Po dlouhé době se to snad lepší, teď konečně přicházejí Mini-ITX desky s Jasper Lake, dokonce i pasivně chlazené. Celý článok „Konečně jsou tu ITX desky s Intel Jasper Lake, dokonce pasivní“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *