OnLogic uvádí pasivní „NUCy“ s 15W procesory AMD Ryzen

OnLogic ML100G-40: minipočítač typu NUC s procesory Ryzen v hliníkovém fanless šasi

Když chcete minipočítač formátu NUC, máte nepřeberné množství možností s procesory Intel. Ovšem pokud byste chtěli něco na platformě AMD (ať už kvůli CPU části, nebo kvůli integrované grafice Ryzenů), bylo to o dost horší. Ale začínají se objevovat i „NUCy“ s těmito procesory. Mini PC založené na 14nm APU Ryzenech teď uvedla na trh firma OnLogic (dříve známá jako Logic Supply). A dokonce pěkně pasivně chlazené.

Název těchto počítač(ík)ů je OnLogic ML100G-40 a jde o krabičky s rozměry 14,2 × 10,7 × 6,2 cm ve „fanless“ hliníkovém šasi, které slouží současně jako chladič pro APU. Chladící plocha zabírá obě boční strany a klenutou horní plochu, kde jsou silná a vysoká podélná žebra. Mělčí žebrování je pro zvětšení povrchu i po stranách.

Počítače jsou založené na Embedded Ryzenech v npouzdru BGA, což znamená, že jde ještě o 14nm první generaci APU Raven Ridge (a Raven2), nikoliv o 12nm refresh Picasso. Na výběr je ze dvou variant procesoru. Levnější je dvoujádrové APU Ryzen Embedded R1505G, to má aktivní SMT (čtyři vlákna) a frekvenci 2,4–3,3 GHz s TDP 15 W, přičemž to může být volitelně zvýšeno až na 25 W, ale nevíme, zda to OnLogic využívá. Jako integrovanou grafiku má toto APU Radeon Vega 3 se 192 shadery na taktu 1000 MHz.

Výkonnější možnost je Ryzen Embedded V1605B, to už je 15W (nebo volitelně 25W) APU se čtyřmi jádry a osmi vlákny Zen, s taktem 2,0–3,6 GHz. Grafiku má Radeon Vega 8 s 512 shadery na taktu 1100 MHz, takže jde vlastně o jinak pojmenovaný Ryzen 5 2500U.

Deska formátu 4×4 palce kromě procesoru poskytuje dva sloty SO-DIMM pro paměti DDR4, ovšem bez podpory ECC. Kapacita může být až 32 GB. Jako úložiště lze instalovat SSD do slotu M.2 s konektivitou SATA i PCI Express 3.0 ×4, druhý slot M.2 je jen pro 30mm moduly (typicky bezdrátové adaptéry). Další možnosti už jsou jen externí, například 2,5″ pozice pro HDD či SSD chybí.

Na zadním panelu OnLogic vyvádí dva gigabitové Ethernety (Realtek RTL8111G), kolík pro externí napájecí adaptér (12 V) a dva porty USB 3.0. Monitory lze najednou připojit až tři, k dispozici jsou dva DisplayPorty a jedno HDMI. Všechny by asi měly podporovat rozlišení 4K, ale není přímo uvedeno, zda je HDMI už generace 2.0. Na přední straně má pak počítač dvojici USB 2.0, další port USB 3.0 (všechno jsou jinak porty typu A) a audio jack kombinující výstup i mikrofon. Volitelně lze ještě vyvést sériový port (na fotkách pro něj můžete vidět zaslepenou pozici).

Počítač se dá osadit na zeď, do DIN nebo VESA držáku. Logic Supply k němu dodává 60W napájecí adaptér (12 V/5 A). S tím a 4GB modulem DDR4 (ale bez SSD) stojí zařízení od 501 € (12 800 Kč) za dvoujádrovou verzi a od 621 € (15 850 Kč) za čtyřjádrovou – včetně DPH. Cena je bohužel celkem vysoká, jelikož cílovou klientelou je asi hlavně trh embedded a průmyslových zařízení, ne trh spotřebitelských PC. Samochladící hliníková skříň je typicky také příplatkové příslušenství, které je zde už v ceně.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nové pasivní zdroje Seasonic: výkon až 700 W s 80 Plus Titanium

Často tu píšeme o pasivních chladičích a pasivních skříních. Ale pokud chcete mít počítač úplně bez ventilátorů, musíte řešit ještě zdroj. Naštěstí existují i ATX zdroje, stavěné na pasivní provoz. Nabídku takových teď zvětší tři nové fanless zdroje od Seasonicu, které nabízí výkony 450 W, 500 W a novinkou je teď pasivní model s výkonem rovnou 700 W. Ale také třeba velmi dlouhou záruku trvající 12 let. Celý článok „Nové pasivní zdroje Seasonic: výkon až 700 W s 80 Plus Titanium“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

ZeroRPM X2: mATX pasivní skříň uchladí 95W CPU a 180W grafiku

Pasivní chlazení je ta nejtišší možnost chlazení PC (pravda, možná pokud pomineme možnost počítač vzdálit do jiné místnosti). Firma ZeroRPM teď představila skříň, která spojuje pasivní chlazení CPU a GPU (až 180W!) s ještě jednou věcí, co máme rádi: má poměrně malé rozměry. Při velikosti menší než třeba Fractal Design Define Nano S zvládá nejen Mini-ITX, ale i mATX desky se standardním ATX zdrojem. Celý článok „ZeroRPM X2: mATX pasivní skříň uchladí 95W CPU a 180W grafiku“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Něco pro fanless PC: Palit má pasivně chlazenou GeForce GTX 1650

Na pasivně chlazené grafické karty bez ventilátorů bylo v posledních letech výrobci trošku zanevřeno. Ale teď se objevila novinka firmy Palit, která vydává čistě pasivní verzi GeForce GTX 1650, tedy 75W modelu aktuální generace GPU Nvidia Turing. Tato karta staví na už předtím vyzkoušeném designu chladiče KalmX, ovšem s novým (respektive loni vydaným) GPU posouvá možnosti toho, co lze s takovouto pasivní kartou dosáhnout. Celý článok „Něco pro fanless PC: Palit má pasivně chlazenou GeForce GTX 1650“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *