Recenzia Fractal Design Pop Air (RGB). Fádnosť bokom

Pevný a pestrý interiér

Séria Pop je nový rad skriniek od firmy Fractal Design. Pop sa delí na dve kategórie, Air a Silent, a tie na tri veľkostné varianty. Nám do redakcie dorazila skrinka Pop Air, čo je model veľkostne uprostred. Ako jediná zo série ponúka široký výber farebného prevedenia. Pop Air má perforovaný predný panel a chladenie by malo byť efektívnejšie, keďže je otvorená väčšia plocha masky.

Pevný a pestrý interiér

Skrinka Pop Air nie je ani najväčšia a ani najmenšia skrinka z novej série skriniek. Zlatá stredná cesta, do ktorej môžete nainštalovať najpoužívanejšie rozmery komponentov. Zo základných dosiek sa tam nezmestí len formát E-ATX. Vežovitý chladič procesora môžete mať do výšky 170 mm. Grafická karta do dĺžky 405 mm nie je pre skrinku žiadne obmedzenie. Pre tie dlhšie a ťažšie karty mi tu ale chýba podpora grafickej karty, ktorá by odľahčila slot PCI Express. Na tunel je možné osadiť prídavný držiak, ktorý uchytí dva 2,5″ disky. Ten je primárne umiestnený vzadu, takže je možné, že bude možné druhý dokúpiť samostatne. Jeho odporúčaná cena je 8,99 eur/222 Kč.

Priechodky na káble síce nie sú potiahnuté gumou, ale treba poznamenať, že im ani nechýbajú. Kraje otvorov sú zagulatené, takže žiadne ostré hrany, ktoré by mohli poškodiť káble sa tu nenachádzajú. Veľkostne sú na tom pomerne dobre. Nemal som pri inštalácii ťažkosť prevliecť a zapojiť kábel na napájanie procesora. Ťažšie to už ale išlo s 24-pinovým káblom (s kondenzátormi pri konektore ATX) pre napájanie dosky. Bolo ho treba trochu povykrúcať ale nakoniec prešiel s odretými ušami.

Zadná časť výduchu je prispôsobená iba pre 120 mm ventilátory. Je tu osadený rovnaký ventilátor Aspect 12 RGB ako na nasávaní. So siedmimi lopatkami podľa výrobcu dokážu prečerpať 54,4 m³/h pri maximálnej rýchlosti 1200 otáčok za minútu.

Z druhej strany podnosu máte pre správu kabeláže 16 možností, kde môžete káble uchytiť. Dve sú už osadené s páskami na suchý zips. Pre ostatné pozície sú k dispozícii jednorázové sťahovacie pásky z príslušenstva alebo tenké ohybné kábliky, ktoré držia kabeláž od výroby pokope. Viem si pri Pop Air predstaviť viac pások na suchý zips.

Priestor pre kabeláž nie je najsilnejšia stránka skrinky. K dispozícii máte 19 mm a tak určite siahnete aj po iných možnostiach úchytu ako len pásky so suchým zipsom.

So správou kabeláže je treba trochu bojovať. Hlavne s napájaním ventilátorov a ich druhým káblom pre podsvietenie. Tie sa medzi sebou nadpájajú aby vznikol iba jeden prívod. Všetko je treba poriadne dotiahnuť aby nevydúvali bočnicu. No musím povedať, že som očakával väčšie ťažkosti upraviť kabeláž pri 19 mm priestore naň určený.

K fungovaniu podsvietenia RGB LED pre ventilátory je potrebné ich spoločné reťazové zapojenie. Následne sa zapojí do kontroléru I/O panela. Celé podsvietenie je napájané cez kábel SATA priamo zo zdroja.

Priamo na podnose je umiestnený držiak čisto iba pre 2,5″ uložiská. Pojme na seba rovno dva disky. Ten je možné sekundárne umiestniť na vrchnú časť tunela z druhej strany skrinky.

V tuneli sú namiesto šuplíka dva univerzálne držiaky pre 2,5″/3,5″ SSD/HDD. Uchytávajú sa do drážok konštrukcie a následne sa jednou skrutkou zaistia aby držali na mieste. Ak by ste využili jednu či obe 5,25″ pozície s hlbším hardvérom, musíte držiak z jeho pozície odstrániť, inak by si kolidovali. Našťastie je možné jeden držiak alternatívne umiestniť priamo na ľavú stranu bočnice. Ostatných 25 cm voľného priestoru za držiakmi je určených pre napájací zdroj formátu ATX. S vybratými držiakmi dostanete ďalších 12 cm k dobru. Priestoru pre manipuláciu s káblami je tu dosť v oboch prípadoch.

Celý hardvér a všetko príslušenstvo držia pokope plechy o hrúbke 0,80–0,85 mm. Hodnoty sa na rôznych miestach mierne rozchádzajú. Podnos je stabilný a neohýba sa. Rovnako je na to aj pravá plechová bočnica. V danej cenovej kategórii má skrinka Pop Air úctihodná hrúbku plechov.

Osádzanie komponentov sa zaobišlo bez ťažkostí


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia

Jednu skrinku charakteristickú dreveným predným panelom sme tu už mali. Pre niekoho potreby ale nemusela byť „dosť veľká“, čo však teraz rieši variant XL. Okrem iného v tomto článku nájdete aj testy s dvoma rôznymi konfiguráciami ventilátorov. A tiež porovnanie chladenia s menším modelom North Mesh. A  nielen s ním, vo výsledkovej databáze máme už na porovnanie celkom 25 iných skriniek. Celý článok „Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia“ »

  •  
  •  
  •  

Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie

Ventilátory Venturi majú jedny z najmäkších montážnych rohov. Prenos vibrácií z pohyblivých častí ďalej na čokoľvek (plechy skrinky, rebrá pasívu, …) je tak veľmi výrazne tlmený. Oproti iným (aj modernejším modelom Fractal Design) tieto ventilátory majú robustnejšie lopatky, tie sú hrubšie i širšie a vo výsledku je pri porovnateľnej rýchlosti dosahovaný takisto vyšší statický tlak. Čo by na tieto ventilátory povedal fyzik Venturi, po ktorom sú pomenované? Celý článok „Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie“ »

  •  
  •  
  •  

Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy

Vzhľadom na to, že pre držiaky Flex 2 z nedávnej recenzie nemáme žiadne redakčné využitie a zároveň Fractal Design ich nechce naspäť, sme sa rozhodli, že ich podarujeme. Tým čitateľom, ktorí využijú vertikálnu montáž grafickej karty. K dispozícii sú iba dva (čierny a biely), takže rozhodujúca je tu rýchlosť. Prvý, kto na túto výzvu zareaguje, si môže vybrať farbu, druhému v prípade záujmu pošleme tú, čo zostala a tretí v poradí už píše neskoro. Celý článok „Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *