Recenzia skrinky SilentiumPC Ventum VT4V Evo TG ARGB

Balenie a exteriér

Po dlhšej odmlke od skriniek sa k nám do redakcie dostala svieža novinka, v plnej výbave, od susedov z Poľska. VT4 sa vyznačuje plne perforovanou prednou stranou a o niečo väčšími rozmermi ako nižší rad zo série Ventum – VT2. Tým získava zopár výhod naviac, aj keď sa obe radia rozmermi medzi midi-towery. Napriek príjemnému vzhľadu jej ale pomyslená dokonalosť stále trochu uniká.

Záver

Výsledky testov ma milo prekvapili, pretože som nečakal, že sa s chladením bude Ventum VT4V doťahovať tak blízko ku skrinke Pure Base 500DX od Be Quiet!. V tomto ma skrinka dostala, nakoľko má chladiaci výkon na úrovni než podstatne drahšia skrinka BQ. Niekde má dokonca oproti Pure Base 500DX dokonca i navrch. Síce iba minimálne, ale predsa je o stupník lepšie chladená doska. A keby tento minimálny rozdiel určovala chyba merania, tak chladiaci výkon (pri regulácii na rovnaké hladiny hluku) je bez debaty vyrovnaný. A to je v tejto cenovej relácii obdivuhodné. SilentiumPC Ventum VT4V Evo TG ARGB je lacnejšia o 20 eur.

Výsledný dojem zo skrinky mám pozitívny, aj keď sa našli nejaké veci, ktoré sa mne osobne príliš nepozdávajú. Hlavne prachový filter pod zdrojom a na prednom paneli, kde sa po celej dĺžke nasáva vzduch troma ventilátormi. Oba mohli mať jemnejšie sito. Takisto by som nechcel hneď po zapojení a spustení počuť divný zvuk od ložiska ventilátora a posielať skrinku späť k predajcovi. To ale beriem skôr ako kusovú záležitosť a trochu smolu, ktorá sa dostala na svetlo sveta.

Keď skrinku zoberiem do úvahy komplexne, ako celok, tak je veľmi vydarená typicky pre hráčov. Má to osvetlenie ARGB a hlavne skvelý chladiaci výkon, ktorý sa bude pre výkonne grafické karty a procesory hodiť. Nenechá sa ale zahanbiť ani ako skrinka určená pre pracovnú zostavu, ktorá má oplývať je treba vysokým výpočtovým výkonom. Okrem toho už spomínaného účinného chladenia takisto umožňuje osadiť až päť 2,5/3,5″ úložísk (SSD alebo HDD).

Po krátkom váhaní nad udelením správneho ocenenia som dospel k záveru, že si Ventum VT4V Evo TG ARGB od nás odnesie nálepku „Approved“. Predsa len ten príplatok za ventilátory s ARGB LED a 80 eur je už pomerne dosť. Lacnejší variant Ventum VT4V TG (bez ARGB) by si ale  Smart buy! možno vyslúžil. Konštrukcia skrinky, vrátane počtu ventilátorov a tvaru ich rotora sú rovnaké.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Speciální povrchová úprava pamětí Adata má snížit teplotu o 8 °C

Firma Adata občas vymýšlí všelicos (viz třeba akvárkovou úpravu pamětí), ale její poslední novinka by mohla být docela užitečná. Adata oznámila, že na špičkových paměťových modulech začne používat speciální povrchovou úpravu jejich PCB (desky tištěných spojů), která sama o sobě bude snižovat teplotu modulu pod zátěží. Toto pomůže při přetaktování a bude jedním z ingrediencí, ze kterých firma chce upéct moduly dosahující rychlosti 8000 MHz. Celý článok „Speciální povrchová úprava pamětí Adata má snížit teplotu o 8 °C“ »

  •  
  •  
  •  

Lamptron ST060: Chladič CPU zkombinovaný s FullHD monitorem

Docela často se objevují nápady, kdy výrobce třeba do PC skříně integruje LCD panel, na kterém se mohou ukazovat monitorovací data, jakou jsou otáčky ventilátorů, zátěž a teploty, nebo mají estetickou funkci (zobrazení animace). Displeje mají často například bloky a pumpy u AIO chladičů. Výrobce Lamptron se rozhodl přenést tento nápad i na vzduchový chladič, ale přeskočit nějaké „proof of concept fáze“. Jeho chladič má rovnou Full HD displej. Celý článok „Lamptron ST060: Chladič CPU zkombinovaný s FullHD monitorem“ »

  •  
  •  
  •  

Intel ruší vývoj kryogenického chlazení Cryo Cooling Technology

Před třemi lety, když vyšly procesory Comet Lake – vůbec poslední z několika refreshů procesory architektury Skylake, které Intel v této problémové době vyrobil – se ho Intel pokusil podpořit technologií kryogenického chlazení, lépe řečeno chlazením s pomocným termoelektrickým článkem, který snižoval teplotu „coldplate“ chladícího procesor pod teplotu okolního prostředí. Tato technologie je teď další z aktivit, které Intel zařízl. Celý článok „Intel ruší vývoj kryogenického chlazení Cryo Cooling Technology“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *