Rekordní 6,2GHz Core i9-14900KS: už prosákl čas vydání i cena

Core i9-14900KS vyjde v polovině března, první obchod ukázal cenu

Už příští měsíc by Intel mohl mít nový procesor představující vrchol jeho nabídky: limitovanou edici Core 14. generace, Core i9-14900KS. Procesor, který by mohl být finální evolucí čipů Raptor Lake s rekordní frekvencí, bude mít za cíl mimo jiné čelit ve hrách Ryzenům 7 7800X3D a Ryzenům 9 7950X3D, které mají velmi dobré výsledky díky 3D V-Cache. Intel se snaží konkurovat frekvencí, bude zajímavé vidět, jak to Core i9-14900KS půjde.

Procesor Core i9-14900KS nedávno unikl databázi stress testu OCCT a použitý exemplář se hlásil jako finální sériově vyráběný model. Z toho už poměrně jasně vyplývalo, že ho Intel skutečně chystá do prodeje, ačkoliv ho letos v lednu neoznámil na CES 2024, což mohlo budit jisté pochybnosti. Pořád asi ale zbývala nějaká malá šance, že ho třeba Intel zrušil kvůli problémům s výtěžností takto vysoko taktovaných čipů v nějakém pozdním stadiu příprav.

Teď už je asi definitivně jasné, že Core i9-14900KS zrušené nebylo a architektonická rodina hybridních procesorů Alder Lake a Raptor Lake na 7nm procesu Intelu tímto dostane extrémního nejvýkonnějšího člena, na kterého se jednou asi bude pohlížet jako na historický vrchol této etapy Intelu. Jeho parametry jsme probírali zde:

První nálezy v obchodech a nástřel ceny

Procesor se totiž vynořil v prvních e-shopech, byť zatím jde jen o přítomnost v katalogu, ne o otevření samotného prodeje. Toto ale asi znamená, že je procesor v distribuci nebo už o něm prodejci mají informace.

Core i9-14900KS ve francouzském e-shopu (zdroj: PC21)

Core i9-14900KS se objevilo ve francouzských obchodech (upozornil na to na Twitteru Momomo_us), a to ve verzi v krabicovém balení i ve verzi tray. Ta se obvykle prodává pro OEM trh, ale někdy se dá pořídit i samostatně. Tyto první úkazy už mají připojené i ceny: 640 € bez DPH / 768 € s DPH za krabicové balení a 627 € / 752 € za verzi tray.

Potvrzuje se tím asi, že verze KS bude mít opět relativně vysokou cenu – za nejvyšší dostupný výkon v nabídce Intelu se tradičně připlatí docela dost a rozdíl v ceně bude mnohem vyšší než rozdíl ve výkonu (takže je jasné, že běžné Core i9-14900K bude vždy mít lepší poměr cena/výkon). Podle těchto částek v eurech se zdá, že by oficiální cena mohla být kulatých 699 $ (bez DPH – u nás s daní těsně pod 20 000 Kč), což je stejná částka jako svého času za Core i9-13900KS. Ale asi se nedá vyloučit ani to, že tentokrát Intel nasadí o něco nižší cenu (649 $?), protože většinou bývají ceny v těchto předběžných únicích o něco nadhodnocené.

Core i9-14900KS ve francouzském e-shopu (zdroj: PC21)

Uprostřed března

Ve francouzských obchodech bohužel není uvedené datum, kdy začne prodej, ovšem informaci v tomto duchu přinesl web Benchlife.info. Podle toho bude vydání ještě před koncem nynějšího prvního čtvrtletí. Zdroje tohoto webu údajně prozradily, že Intel ho vydá někdy uprostřed příštího měsíce, mělo by to tedy být někdy za tři až čtyři týdny.

BenchLife píše, že se mu ještě nepodařilo potvrdit, že Core i9-14900KS bude na prodej jak v hotových počítačích (na OEM trhu), tak samostatně, tzv. v retailu. Ale mezitím se již objevily i ony úniky v obchodech, takže je asi skoro jisté, že dostupnost nijak omezená nebude a nadšenci mající zájem si budou moci i9-14900KS sami pořídit pro vlastnoruční zástavbu do PC.

Zdroje: BenchLife, VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nestabilních procesorů Raptor Lake přibývá, Intel věc analyzuje

Před nedávnem jsme psali o tom, jak mají procesory Intel Raptor Lake problémy se stabilitou ve hrách. Zprávy o pádech často provázených zavádějící hláškou o nedostatku grafické paměti, zdá se, neutichají a naopak se spíš množí, stejně jako počty her, ve kterých jsou tyto problémy hlášené. Intel zatím k věci nezaujal nějaké oficiální stanovisko, ale problém analyzuje. Jde možná o největší takové problémy s procesory Intel v poslední době. Celý článok „Nestabilních procesorů Raptor Lake přibývá, Intel věc analyzuje“ »

 •  
 •  
 •  

Poslední Core i9: Speciální i9-14900KS má i extrémní spotřebu

Intel letos chystá vydání nové generace desktopových procesorů – čipletové 3nm Arrow Lake, které už bude pojmenované Core Ultra a bude mít novou platformu LGA 1851. Ještě předtím se ale firma rozloučí se socketem LGA 1700 už asi navždy nejvýkonnějším procesorem, jaký bude na jejím 7nm procesoru existovat: Core i9-14900KS. Tato speciální edice teď bude nejrychlejším, ale také zdaleka nejžravějším procesorem pro hráče od Intelu. Celý článok „Poslední Core i9: Speciální i9-14900KS má i extrémní spotřebu“ »

 •  
 •  
 •  

Nové nejrychlejší CPU od Intelu: Core i9-14900KS vyjde za týden

AMD letos v druhé polovině roku vydá procesory Ryzen pro desktop s architekturou Zen 5, které by mohly slušně zvednout laťku výkonu, Intel zase nové 2nm 3nm čipletové Arrow Lake na platformě LGA 1851. Než se tak stane, ale vyjde ještě jedno CPU založené na 7nm čipech Raptor Lake: limitovaná edice Core i9-14900KS, které přinese rekordní frekvenci 6,2 GHz. Bude to nový nejvýkonnější model Intelu pro herní počítače. Celý článok „Nové nejrychlejší CPU od Intelu: Core i9-14900KS vyjde za týden“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *