Rovnaké a pritom rozdielne. Duel Intel Core i5-12400 (H0 vs. C0)

Core i5-12400 SRL5Y a SRL4V

Máme šokujúce odhalenie! A teraz seriózne. Rôzne steppingy procesorov Core i5-12400 sa líšia nielen S-Spec kódom, ale aj správaním sa v praxi. Z toho, čo sme očakávali, sa niečo potvrdilo, niečo nie. Dôležité je, aby ste si vedeli vybrať z dvoch možností tú vhodnejšiu. Najlepšie na tom ale je, že každý môže „lepší“ vyhodnotiť variant inak. Že musia byť rozdiely naprieč týmito procesormi zanedbateľné? Ale kdeže…

Záver

Výkonnostné rozdiely medzi Core i5-12400 „H0“ a „C0“ sú zanedbateľné, ale napriek tomu jasne merateľné. Výsledky sú ale trochu proti teórii, ktorú sme opisovali v úvode článkov. Výkonnejší, aj ho možné tak titulovať pri ziskoch obvykle do 1 %, je stepping C0, teda ten s väčším jadrom (a S-Spec kódom SRL4V). Prečo k takémuto správaniu dochádza nevieme, ale ubezpečujeme vás, že nejde o chybu merania. Všetky výstupy vychádzajú z priechodu troch opakovaných meraní, sú, samozrejme konzistentné a zradu nehľadajte ani v inom nastavení napájacích limitov. Tie sú v obidvoch prípadoch neobmedzené.

Dosahované frekvencie all-core boostu sú na chlp rovnaké, výraznejší rozdiel je iba v rámci jednovláknového boostu. Ale aj tých 30 MHz v neprospech steppingu H0 sú drobné a hlavne výška taktovania jadra pre jednovláknové úlohy sa odvíja aj od kvalitatívnych vlastností konkrétneho kusu. Po otestovaní viacerých Core i5-12400 H0 (ale i C0) by dozaista vznikol interval, v ktorom by sa najlepšie výsledky s rôznymi hodnotami. Frekvencie all-core boostu sa už rozchádzať nebudú, tak ako ani v našich testoch, tam je to vždy stabilných 3990 MHz u jedného i druhého variantu procesora.

O poznanie pozoruhodnejšie než výkonnostné výsledky sú výsledky spotreby. Stepping H0 (t.j. ten s menším, natívne 6-jadrovým čipom) je vždy úspornejší. V „tvrdej“ záťaži (3D rendering a kódovanie x264) iba minimálne, o približne 3 W (3 %), ale v nečinnosti je úspora (H0) až 42 %. Tým vyšiel teda aspoň ten predpoklad, že variant s menším čipom musí byť mimo záťaže úspornejší. A s necelými 15 W aj je. Napodiv je dokonca aj 2 W pod Core i3-12100F, čo by mohla byť trochu indícia k tomu, že neaktívne jadrá efektivitu nezvyšujú a naopak ju trochu zhoršujú, minimálne takto bez záťaže.

Najväčšie prekvapenie je okolo „hernej“ spotreby. Stepping H0 je tu oproti C0 úspornejší o 8–23 %. A aj keď sa to skoro zdá ako nezmysel, tak vedzte, že ani v tomto sa nemýlime (nižší výkon C0 dosahuje aj v testoch na ithardwrae.pl). Testovacia platforma, vrátane napájacích limitov, je, samozrejme, identická. Na časti nižšej spotreby sa určite podieľa aj nižšia spotreba v nečinnosti. Vzorec čím nižšia záťaž, tým väčší rozdiel v spotrebe, pre hry ale evidentne neplatí. Smerom k maximálnej záťaži (tú predstavuje 3D rendering a kódovanie x264) je síce rozdiel v spotrebe výrazne nižší než  desať wattov nečinného OS Windows (či zhruba päť wattov v jednovláknových úlohách), ale v hrách je to až 16 W. Konkrétne v Shadow of the Tomb Raider. V real-time stratégii Total War Saga: Troy je to už ale „iba“ 8 W v neprospech Core i5-12400 C0. Tento stepping má výkonnostne málinko navrch, vrátane hier, ale pokles spotreby je neúmerne vyšší. Efektivita Core i5-12400 H0 (S-Spec SRL5Y) je tak pre herné počítače podstatne.

V januárových testoch Core i5-12400 (C0) sme mali k efektivite malé výhrady, v porovnaní s Ryzen 5600X je slabšia. Vo výpočtových pracovných staniciach (hoci Ci5-12400 do takýchto zostáv nemieri) toto tvrdenie v platnosti zostáva bez ohľadu na stepping, ale v herných počítačoch už má Core i5-12400 H0 nad konkurenčným procesorom AMD navrch. Nemusí to tak byť síce vo všetky hrách (napríklad v Total War Saga: Troy Core i5-12400 H0 s Ryzen 5 5600X remizuje), ale v priemere lepšie v tomto smere vychádza už efektívnejší z dvojice procesorov Core i5-12400.

Ak staviate počítač primárne na hry a na efektivite záleží, trvajte na variante Core i5-12400 so S-Spec kódom SRL5Y (stepping H0). Vyjednať tento variant u väčších predajcov bude asi komplikovanejšie („nebudú mať čas sa tým zaoberať“), ale tíväčšina menších snáď takejto požiadavke ochotne vyhovie. S-Spec kód je možné nájsť na viacerých miestach. Okrem evidencie v systémoch predajcov je na etikete s čiarovými kódmi a takisto na tepelnom rozvádzači procesora, ktorý vidieť cez priezor na boku škatuľky. Ale aj pokiaľ zvolíte metódu pokus-omyl, je pomerne veľká pravdepodobnosť, že trafíte. Podľa našich informácií je v obehu približne rovnaký počet procesorov z každého steppingu.

Najväčšia nevýhoda Core i5-12400 H0 je v horšom chladení. To je daň za menší čip, z ktorého je odvod tepla pomalší. V hrách a aplikáciách, ktoré intenzívnejšie využívajú jedno jadro, môže byť rozdiel šesť stupňov Celzia aj s výkonnejším s chladičom. Dodávaný chladič Intel Laminar RM1 tak bude na Core i5 s menším čipom hlučnejší. Správny výber je teda, ako to už býva, o prioritách.

TL;DR: Najväčší rozdiel medzi steppingami (H0 a C0) Core i5-12400 je v spotrebe. Stepping C0 je výrazne úspornejší tak mimo záťaže ako i v hrách (do 16 W). V tvrdej záťaži je to už len o nejakých troch wattoch v neprospech C0. Tento variant (C0) s väčším čipom sa ale aj napriek vyššej spotrebe menej zahrieva chladí a dodávaný chladič Intel Laminar RM1 bude pri podobnom výkone tichší. Výpočtový aj herný výkon je prakticky rovnaký (s rozdielmi okolo percenta), aj keď za kratší koniec ťahá vždy variant H0.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Intel spěšně ukončí prodej 125W procesorů Core 13. generace

Od února se šíří zprávy o nestabilitě výkonnějších procesorů Intel Core 13. a 14. generace ve hrách. Intel teď udělal netypickou věc, která vyvolává otázku, zda třeba s problémem nesouvisí. Jen pár měsíců po vydání refreshových modelů Raptor Lake, tedy Core 14. generace, ukončuje výrobu předchozích modelů generace 13. Přitom obvykle firma nechávala starší generace dojíždět mnohem déle, takže by to teoreticky mohlo s aktuální chybou souviset. Celý článok „Intel spěšně ukončí prodej 125W procesorů Core 13. generace“ »

  •  
  •  
  •  

Nestabilních procesorů Raptor Lake přibývá, Intel věc analyzuje

Před nedávnem jsme psali o tom, jak mají procesory Intel Raptor Lake problémy se stabilitou ve hrách. Zprávy o pádech často provázených zavádějící hláškou o nedostatku grafické paměti, zdá se, neutichají a naopak se spíš množí, stejně jako počty her, ve kterých jsou tyto problémy hlášené. Intel zatím k věci nezaujal nějaké oficiální stanovisko, ale problém analyzuje. Jde možná o největší takové problémy s procesory Intel v poslední době. Celý článok „Nestabilních procesorů Raptor Lake přibývá, Intel věc analyzuje“ »

  •  
  •  
  •  

Poslední Core i9: Speciální i9-14900KS má i extrémní spotřebu

Intel letos chystá vydání nové generace desktopových procesorů – čipletové 3nm Arrow Lake, které už bude pojmenované Core Ultra a bude mít novou platformu LGA 1851. Ještě předtím se ale firma rozloučí se socketem LGA 1700 už asi navždy nejvýkonnějším procesorem, jaký bude na jejím 7nm procesoru existovat: Core i9-14900KS. Tato speciální edice teď bude nejrychlejším, ale také zdaleka nejžravějším procesorem pro hráče od Intelu. Celý článok „Poslední Core i9: Speciální i9-14900KS má i extrémní spotřebu“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *