Sapphire RX 7800 XT Nitro+: Aj Radeon môže byť tichý

Záver

Testy Radeonov 7000 strednej triedy zahajujeme výkonnejším modelom s kompletne aktivovaným GPU Navi 32. RX 7800 XT je konkurenciou hlavne pre GeForce RTX 4070, čo je drahšia, ale i úspornejšia (a efektívnejšia) grafická karta. S relatívne vyššou spotrebou sa však Sapphire popasoval nadmieru dobre a pokiaľ máte skúsenosť „s hlučnejšími Radeonmi“, tak pre RX 7800 XT Nitro+ úplne platiť nebude.

Záver

Rýchlostne je RX 7800 XT v hrách približne na úrovni RX 6900 XT z minulej generácie. V porovnaní modelov Sapphire Nitro+ (RX 7800 XT)Sapphire Toxic LE (RX 6900 XT) má novší z Radeonov v priereze všetkými hrami (bez ray tracingovej grafiky) v nižších rozlíšeniach trochu navrch (do 5 %), vo vyššom rozlíšení UHD už ale trochu (cca 3 %) stráca. To ale vždy pri výrazne nižšej spotrebe a vyššej efektivite o približne 32 %.

Dôležitejšie porovnanie, než to s výbehovými grafickými kartami, je voči GeForce RTX 4070. Radeon tu má priemerný herný výkon bez RT vyšší približne o 5–10 % s tým, že čím vyššie rozlíšenie, tým viac sa náskok RX 7800 XT prehlbuje. To ale platí v prípade nastavení bez RT. So použitím ray tracingu má už RTX 4070 prakticky vždy navrch a záleží len o koľko.

V hrách s nenáročnou RT grafikou, medzi ktoré patrí napríklad aj Shadow of the Tomb Raider, môže byť rozdiel pomerne malý a frame rate je ešte porovnateľný, hoci Radeon ťahá za slabší koniec. V pôvodnom Metro Exodus sú dosahované vyrovnané výsledky, ale iba v 2160p. To ale na úrovni, ktorá je v oboch prípadoch (tak s RX 7800 XT ako i RTX 4070) už mimo komfortnú hranicu (s priemernými cca 42 fps a prepadmi k 27–29 fps). V rozlíšení 1080p, kde má RTX 4070 bližšie k 7800 XT aj pri čisto rasterizácii, je rozdiel už 21 %.v takom Cyberpunk 2077 s náročným RT je to až 35 % v neprospech RX 7800 XT. V Controle je to okolo 15 % z pohľadu priemerných fps, ale s výrazným prepadom minimálnych (fps), ktoré má RX 7800 XT nižšie o zhruba 30 %. Radeon citeľne zaostáva aj v Battlefield V. Zážitok s hrania s ray-tracingovými efektmi je skrátka na RTX 4070 citeľné lepší. RX 7800 XT môže byť ale rýchlostne o dosť atraktívnejšia tam, kde sa s RT grafikou nepočíta. Radeon RX 7800 XT má, pokiaľ ide výhradne o herný výkon, výrazne navrch napríklad v tituloch, ako sú Borderlands 3, Control, Red Dead Redemption 2 či Total War Saga: Troy. Vo väčšine hier sú výsledky vzácne vyrovnané, či už ide o Assassin’s Creed: Valhalla, Battlefield V, DOOM Eternal, FIFA (21), F1 2020, Forza Horizon 4, Mafia: DE, Metro Exodus, Microsoft Flight Simulator, Shadow of the Tomb Raider alebo Wasteland 3.

Jednoznačná nevýhoda RX 7800 XT je vždy v tom, že má podstatne vyššiu spotrebu. Rozdiel pri porovnateľnom hernom výkone býva oproti RTX 4070 až okolo 100 W. Zatiaľ čo efektivita (herný výkon na jednotku wattu) je u RTX 4070 je špičková, tak u RX 7800 XT je iba priemerná či možno až podpriemerná, posúďte podľa koeficientu efektivity sami. Isteže, zlepšenie oproti predošlej generácii RDNA 2 tu je, ale strata na Ada Lovelace s podobným herným výkonom je naozaj výrazná. Lepšie je na tom v tom smere aj RTX 4080 a horšie až RTX 4090. Ale to je už úplné iná výkonnostná trieda, ktorá tlačí hranicu technických možností GPU Nvidie.

V nečinnosti (aj s viacerými monitormi ci s monitorom kombinujúcim vysoké rozlíšenie s vysokou obnovovaciu frekvenciou) je Sapphire RX 7800 XT Nitro+ úspornejšia karta ako Asus RTX 4070. Na webe s akcelerovaným prehliadacom pomocou GPU či pri prehrávaní videa sa situácia obracia a RX 7800 XT môže mat i dvojnásobnú spotrebu (cca 40 vs. 20 W).

A čo výpočtový výkon v pracovnom prostredí? V aplikaćiach optimalizovnaých na CUDA má RTX 4070 obvykle navrch a trebárs Blenderi (s rendererom Cycles) RX 7800 XT s OpenCL dosahuje iba na polovičnú rýchlosť. Po zohľadnení možnosti akcelerácie tensorovymi jadrami (pod API OptiX), sa už Radeonu nedá porovnávať už vôbec, pomalší je dramaticky. Keď sú pod OpenCL obe karty, tak tam majú už výsledky k sebe bližšie a rozdiel je rádovo v jednotkách až desiatkach percent, hoci RX 7800 XT je zvyčajne stále slabšia možnosť. Porovnateľná je aj GPU akcelerácia vo Photoshope, kde je pre väčšinu filtrov Radeon dokonca preberá iniciatívu a je svižnejší. Na alternatívne Afinity Photo sa ale RX 7800 XT pre zmenu príliš nehodí. Plusové body potom zbiera ale zase pod OpenGL (a DirectX) v strojárskych aplikáciách na 3D modelovanie, ako sú CATIA, Creo a navrch, aj keď už menej, má i v SolidWorkse. Záleží teda na tom, v čom kto pracuje.

Z pohľadu hlučnosti je Sapphire RX 7800 XT Nitro+ na pomery Radeonov v tejto výkonnostnej triede nadštandardne ticha grafická karta a celkovo sa radí k tomu najtichšiemu, čo sme za ostaté roky testovali. Akustický prejav solídnemu chladiču príliš nekazia ani cievky. Tie síce nároční používatelia neprepočujú, ale nejde o nič strašné a tónové špičky sú pomerne nízke. Tichší chod chladiča pritom neznamená vyššie zahrievanie. To je, naopak, pomerne nízkefrekvencie GPU sú stále vysoké. V hrách podľa záťaže medzi 2463– 2567 MHz, čo je ďaleko nad rámec hodnoty, ktorú Sapphire deklaruje pre herný boost (2254 MHz).

Vzhľadom na prvotriedne vyhotovenie s naozaj efektívnym chladičom a so zároveň priaznivým pomerom cena/výkon Sapphire RX 7800 XT Nitro+ udeľujeme redakčné ocenenie „Smart buy!“. Prirodzene, s ohľadom na niektoré aspekty, ktorým sme sa v rámci hodnotenia už venovali, nemusí isť pre každého o vhodnú voľbu. Kto ale na úkor nižšej ceny oželie slabší RT výkon, horšiu energetickú efektivitu a nepodporu Nvidia DLSS či CUDA, bude spokojný. Teda za predpokladu, že sa mu takto veľká grafická karta zmestí do skrinky a nebude s ničím kolidovať.

Za spoluprácu na zabezpečovaní testovaného hardvéru ďakujeme e-shopu Datacomp


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?

Alan Wake II je prvá hra, v ktorej sú od začiatku podporované Nvidia DLSS 3.5. Okrem technologickej stránky je tu aj vysoká popularita hráčov. Tým máme pokope základné dôvody na to, prečo sa podrobne pozrieť na fungovanie pri rôznych nastaveniach. V prieniku s herným výkonom sa budeme zaujímať nielen o vizuálnu stránku, ale aj spotrebu. Nielen grafickej karty, ale i procesora. Celý článok „Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?“ »

  •  
  •  
  •  

Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet

Veľkú analýzu vplyvu pískania cievok grafických kariet v závislosti od použitého zdroja už máte za sebou. Na to, aby za ňou šlo dať bodku, chýba ešte jedna vec. A tou je doplnenie správania sa lacných zdrojov s nižšou kvalitou súčiastok. V opačnom prípade by sa dalo stále špekulovať o tom, že naprieč triedami sa môže situácia výrazne odlišovať. Môže? Na to sa zameriame v meraniach so zdrojmi „80 Plus“, z ktorých jeden je už aj pomerne starý. Celý článok „Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet“ »

  •  
  •  
  •  

Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…

„Po výmene zdroja prestali pískať cievky grafickej karty“. Mimoriadne časté tvrdenie a pritom zostáva vždy iba na subjektívnej úrovni, čo je škoda. Ale aj preto sa teraz na veci pozrieme exaktným spôsobom, číselne. To otestovaním viacerých grafických kariet, kde sa pri každej sleduje hlučnosti cievok VRM v závislosti od použitého zdroja ATX (3.0). Ako je to s tým „pískaním“? Kedy je silnejšie a kedy slabšie? Celý článok „Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (4) Pridať komentár

  1. K závěru bych dodal, že RTX 4070 je NVidií záměrně omezená tak, aby nedosahovala dobrého výkonu ve 4K a NVidia jednoznačně za 4K grafiku uvádí velmi drahou RTX 4080. Porovnání 7800XT a 4070 ve 4K tak vůbec nic nenapovídá o výkonu čipu, ale jen o umělém omezení 192 bitovou sběrnicí. Pro úplnost 7800XT má 256 bit sběrnici. Mimochodem ve 4K dostává RTX 4070 naloženo i od předchozí generace v podobě RTX 3080, přitom v nižších rozlišeních je o generaci staršímu highendu 4070ka více než vyrovnaným soupeřem.
    Obecně platí to, co platilo i po vydání řady 4000 od NVidie. Stejně jako majitelé karet RTX 3000 karet i majitelé RX 6000 grafik mohou pošetřit svou peněženku, nechtějí-li jít o řadu výše, kde je ovšem docela velký příplatek. Pro majitele minulé generace není současná ničím, co by jim přineslo zajímavé navýšení výkonu a to ani u NVidie, ani u AMD.

    1. Pokud se ale potvrdí, že potenciální nástupci budou odsunuti na vedlejší kolej, a hry přitom budou zvyšovat své nároky, mohou za dva roky jedni mít ve skříni takřka neprodejné topící uřvané bestie a možnosti upgradu ještě smutnější než dnes.

      1. Pokuď se podíváš na vývoj ceny konzolí, zjistíš, že Sony i Microsoft tlačí na pilu. Kdybych měl trochu víc hloub do kapsy než aktuálně mám, tak místo nové grafiky pořídím PS5 a i přes dražší hry se to při mém hraní vyplatí.
        Myslím si, že příšští generace půjde u NVidie s výkonem nahoru, u AMD je to dost otázka, jestli nemají krizi. Takže budeme-li se zabývat jen NVidií, tak reálně u nich hrozí další zvýšení cen s nárůstem výkonu. To by hráči museli chtě nechtě akceptovat, kdyby tu nebyly konzole. Ale protože konzole dnes herním PC dost slušně konkurují, tak si myslím, že bude pokračovat úbytek hráčů na PC a možná dost dramaticky, bohužel. :-/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *