Skrinka 300R Airflow alebo kráľovná rodu MSI MPG Gungnir

Exteriér

Herná séria skriniek Gungnir má nový top model 300R Airflow. Tento 60-litrový midi-tower okrem iného prináša aj prvky, ktoré zjednodušujú inštaláciu komponentov. Celkovo asi možno hovoriť o používateľskom zážitku na vyššej úrovni. Či až na takej, ako je predajná cena, je už na zváženie. Tá je nastavená pomerne vysoko a inovácie, ktorá skrinka MSI prináša, nemusia stačiť každému.

Základné parametre


Exteriér

Skrinka prišla v bezfarebnej kartónovej škatuli vyplnenej molitanom, ktorý ju chráni pred poškodením pri preprave. V rámci výplne sa tu nachádza aj jedna menšia škatuľka s príslušenstvom. Okrem jednoduchého návodu a propagačného letáku nájdete vnútri aj skrutky jednorázové sťahovacie pásky pre inštaláciu hardvéru. Kompletný návod nájdete až na internetovej stránke MSI, kde je zahrnutý aj variant skrinky s označením „P“ namiesto „R“. Za nadštandardné príslušenstvo sa dá považovať kovový držiak na vertikálnu inštaláciu grafickej karty. Pomerne ojedinelý, čo sa týka dodávaného príslušenstva, je aj skrutkovač (v tvare „L“).

Ľavá strana skrinky je tvorená bočnicou z temperovaného skla. Mikrometer sa pri meraní hrúbky skla zastavil na 2,91 mm, pričom MSI avizuje 3 mm. Spodná časť bočnice má tri háky, ktoré sa zaistia o rám skrinky. Vrchná časť má tri guľaté západky, ktoré sa do rámu nacvakávajú. Musím povedať, že pevnosť tohto konkrétneho spoja je vysoká. Pre ale úplnú istotu, že pri preprave bočnica nevypadne, má zozadu zaisťovaciu skrutku. Tá je vyrobená tak, že aj pri odistení stále drží na bočnici.

   

Pravá bočnica má uchytenie totožné ako tá ľavá. Zospodu sú háky a navrchu guľaté západky. Taktiež nechýba možnosť uzamknutia cez skrutku vzadu. Zaujímavou je ale spodná časť pravej bočnice. Tá je takmer po celej dĺžke perforovaná. Otvory panela sú síce veľké ale zvnútornej strany je magnetické sito, ktoré zastaví nasatiu nejakej nečistoty. No nie všetky, pretože sú veľké jeden milimeter.

   

Predný panel si drží kontúry, ktoré sú pre skrinky zo série gungnir typické. Vpredu nenájdete žiadne oblé časti a všetky ostré smerujú priamo na stred. Ako aj názov skrinky napovedá, celá predná časť je perforovaná. Za vrchným rebrovaním skrinky sa nachádza taktiež perforácia, no za tým spodným už nie. Celý panel sa dá jednoducho vybrať pomocou plytkého madla zospodu skrinky.

   

Za predným panelom sa už nenachádza žiadna ďalšia ochrana v podobe nylonového prachového filtra. To pri skrinke, ktorá sa svojou cenovkou radí už do vyššej strednej triedy vnímam ako mínus. 

Po odobratí predného panela sa vám naskytne pohľad hneď na tri ventilátory MPG F120 ARGB vo formáte 120 mm. Podľa špecifikácií od výrobcu by sa ich rýchlosť mala pohybovať od 600 do 1200 otáčok za minútu. Všetky tri sú uchytené v ráme. Jeho osadenie v skrinke je vymyslené vcelku rozumne. Navrchu je istený iba dvoma skrutkami, zatiaľ čo zvyšok rámu je zozadu zaháknutý v konštrukcii skrinky. Nainštalované ventilátory je možné vymeniť aj za tri 140 mm alebo radiátor kvapalinového chladiča do formátu 280/360 mm.

   

Konektory a tlačidlá skrinky sú umiestnené na jej vrchnej časti. K dispozícii máte dva konektory USB typu A, jeden rýchly (až 20 Gb/s) typu C a dvakrát 3,5 mm jack pre mikrofón a slúchadlá. Aj keď sú tri konektory USB dnes asi štandardom, vedel by som si predstaviť, že pri vyššej cene skrinky bude mať na sebe aspoň štyrikrát USB typu A a jeden typu C. Tlačidlá sú tu tri. Dve menšie pre reštart systému a prepínanie podsvietenia ventilátorov a väčšie pre zapnutie. Pre ich aktiváciu stačí prekonať krátku dráhu spínača, pri ktorom dostanete aj výraznú zvukovú odozvu.

Zvyšná časť vrchnej časti je pokrytá magnetickým sitom s milimetrovými otvormi ako ochrana pred prachom. Keďže sa zväčša vrchná časť skrinky používa pre vysatie ohriatého vzduchu, tak nevidím dôvod sem osadiť jemný a zároveň nákladnejší nylonový filter. Takéto vyhotovenie však na skrinke z vyššej strednej triedy pôsobí lacno.

Na vrchnú časť je možné osadiť tri ventilátory formátu 120 alebo dva formátu 140 mm. Taktiež je tu priestor aj pre radiátor kvapalinového chladiča do formátov 280/360 mm.

Navrchu zadnej časti skrinky sa nachádza otvor pre panel I/O základnej dosky, vedľa ktorého je pozícia pre jeden 120/140 mm ventilátor. Osadený tu je MPG F120 ARGB ventilátor, totožný s tými vpredu na nasávaní. V strede je sedem krytiek pre rozširujúce karty PCI Express, ku ktorým sa viete dostať iba zvnútra skrinky. Prvý pohľad môže klamať, no celý panel s krytkami je vymeniteľný. V príslušenstve nájdete druhý, vďaka ktorému môžete svoju grafickú kartu osadiť do vertikálnej polohy. Uchytené sú rovnako ako bočnice. Cez štyri guľaté západky a dve istiace skrutky. Netypicky je na vertikálnom paneli možnosť osadiť dva 60 mm ventilátory napravo od grafickej karty. Aby nekolidovali so základnou doskou, môžu byť hrubé maximálne 15 mm.

Poslednou a najspodnejšiou časťou je tu otvor pre napájací zdroj. Štyri otvory priamo v plechu a absencia dodatočného rámčeka značí, že osadenie napájacieho zdroja bude cez pravú bočnicu.

   

Spodnú časť skrinky tvoria štyri nožičky s protišmykovými podložkami a jeden jemný prachový filter v rámiku. Osobne sa mi nepáči spôsob vyťahovania zozadu, pretože ak máte za skrinkou stenu alebo inú prekážku, tak jeho vybratie budete mať komplikovanejšie.

   


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Toto je kompletná testovacia zostava zdrojov ATX 3.0

V ostatnom čase, vlastne skoro celý rok 2023, sme zbierali rôzne zdroje ATX 3.0. Celkovo sa ich zišlo dvanásť, čo je zároveň konečný počet, s ktorým teraz odchádzame za meraniami. Ešte predtým, než začneme testy publikovať, si môžete pozrieť ucelený prehľad všetkých modelov. A prípadne zanechať aj nejakú pripomienku, ktorú eventuálne môžeme v rámci analýz zapracovať. Celý článok „Toto je kompletná testovacia zostava zdrojov ATX 3.0“ »

 •  
 •  
 •  

Ako dobre poznáš vodníky MSI? Súťaž o CoreLiquid E360

V spolupráci s MSI sme pre vás pripravili rýchly kvíz, po ktorého absolvovaní sa budete môcť zúčastniť hry o výkonný kvapalinový AIO chladič s 360-milimetrovým radiátorom – MEG CoreLiquid E360. Jediná podmienka je správne zodpovedať na tri otázky, ktoré buď preveria prehľad, ktorý máte, čo sa týka chladiacich vecí MSI, alebo do doplnia. Každopádne nepôjde o nič zložité. Celý článok „Ako dobre poznáš vodníky MSI? Súťaž o CoreLiquid E360“ »

 •  
 •  
 •  

Make Nvidia Green Again. MSI uvádí speciální RTX 4060 NV Edition

Pokud se fandové Nvidie chtějí vzhledem počítače viditelně přihlásit ke své značce, mohou pořídit referenční grafiku Founders Edition s charakteristickým designem. Ten se nicméně hodí do dnešních chladně černobílých, šedých a černých sestav, které barví jenom RGB LED. Pokud se vám ale zdá, že dřív byla tráva GeForce zelenější, MSI teď chystá grafiku, která přinese opět design v tradičních výrazných barvách Nvidie, dnes až nostalgicky působící. Celý článok „Make Nvidia Green Again. MSI uvádí speciální RTX 4060 NV Edition“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *