Skrinka 300R Airflow alebo kráľovná rodu MSI MPG Gungnir

Interiér

Herná séria skriniek Gungnir má nový top model 300R Airflow. Tento 60-litrový midi-tower okrem iného prináša aj prvky, ktoré zjednodušujú inštaláciu komponentov. Celkovo asi možno hovoriť o používateľskom zážitku na vyššej úrovni. Či až na takej, ako je predajná cena, je už na zváženie. Tá je nastavená pomerne vysoko a inovácie, ktorá skrinka MSI prináša, nemusia stačiť každému.

Interiér

Dovnútra skrinky sa dá osadiť aj ten väčší hardvér ako napríklad základná doska od formátu Mini-ITX až po E-ATX s maximálnou šírkou 305 mm. Pre lepšiu orientáciu sú na podnose vyrazené písmená, pre ktorý formát základnej dosky je otvor vhodný. Taktiež je tu aj legenda, ktoré písmeno je aký formát. Pre vežovitý chladič procesora máte priestor 175 mm, takže sem môžete nainštalovať aj tie najväčšie. S aktuálnymi grafickými kartami si skrinka poradí bez ťažkostí, nakoľko je pre ňu voľných 360 mm. 

Pod stropom nájdete tri väčšie otvory pre prevlečenie káblov z jednej strany podnosu na druhú. Ich výška 26 mm zabezpečuje jednoduchšiu manipuláciu a následné zapojenie.

Vertikálna priechodka nie je limitovaná šírkou ale samotným krytom káblov. Ten je rozdelený do dvoch dĺžok od samotného podnosu. Tá vrchná polovica je odsadená o 40 mm. Aj keď sa to môže zdať ako dostatok, tak sa nájdu aj tuhšie káble, s ktorými sa bude musieť popasovať. Spodná časť je vzdialená od podnosu 20 mm a slúži skôr pre menšie zväzky káblov.

Pre jednoduchšie prevliekaniu kabeláže sa dá vybrať. S použitím základnej dosky formátu E-ATX je nutné kryt posunúť viac do prednej časti skrinky, kde sú predpripravene úchyty. Ak by ste sa pýtali, prečo sú na spodnej časti krytu dva vertikálne otvory, tak je to kvôli držiaku z príslušenstva. Na ten viete v tejto pozícii osadiť jeden 80 alebo 120 mm ventilátor, ktorý by mal pomôcť pri chladení grafickej karty ale aj spodnej polovici základnej dosky a komponentov na nej.

   

Priamo pod pozíciou základnej dosky sú dva rovnako veľké otvory, ako ich má podnos pod stropom. Jeden menší ale zato dostatočne veľký tu je aj pre kábel napájania grafickej karty. Okrem štandardnej perforácie si môžete všimnúť aj výraznejšie diery na tuneli. Do nich viete umiestniť dve 2,5″ úložiská alebo dva 120 mm ventilátory. Tie získajú prísun čerstvého vzduchu priamo z perforácie pravej bočnice. Chválim rôznorodé využitie stropu tunela. No jeho nevýhoda je, že pre uchytenie úložísk potrebujete držiaky. Nedajú sa položiť a uchytiť priamo na strop.

Po vizuálnej stránke je najväčším lákadlom skrinky prepracovaný držiak grafickej karty. Ten je možné otočiť o 90 stupňov, takže podrží aj vertikálne uloženú grafickú kartu. Hýbať s ním je možné dopredu a dozadu v piatich predpripravených otvoroch na bočnej strane tunela. V najvzdialenejšej pozícii držiaka od prednej časti skrinky dokázal na chlp uchytiť aj grafickú kartu z testovacej zostavy. Tá je dlhá 242 mm, takže kratšie grafické karty už ním nepodopriete. Prispôsobiť sa dá aj do hĺbky, kde je desať predpripravených pozícií pre všetky šírky grafických kariet.

   

   

Držiak má na sebe osadené dve nožičky, takže je možnosť ním podoprieť až dve grafické karty alebo jednu uchytiť zospodu aj zvrchu. Pri vertikálnom uložení grafickej karty majú pripravený ohybný kĺb alebo pomocou neho môžete jednoducho za držiak nožičku skryť. Ak by ste držiak chceli využiť iba ako vizuálny doplnok vnútra skrinky, tak nožičky môžete jednoducho vybrať. Rovnako je na tom celý držiak. Stačí ho odskrutkovať z boku tunela a vybrať, ak by ste ho v skrinke nechceli.

   

Držiak je z veľkej časti vyrobený z priesvitného skla, v ktorom je vygravírovaný drak. Ten je typický pre značku MSI, takže si výrobcu určite nezameníte s iným. So zabudovaným podsvietením LED sa drak a ornamenty pod ním pekne rozsvietia do vami preferovanej farby.

V zadnej časti podnosu nájdete veľké množstvo káblov, ktoré sú uchytené až ôsmimi sťahovacími páskami na suchý zips. Pre hlavný zväzok káblov tiahnúci sa stredom skrinky je žľab. Ten je takmer totožný s tým, ktorý má aj high-end skrinka MSI Prospect 700R. V prospech testovanej skrinky je, že nie je naspodku zakončený 90 stupňovým zahnutím. Pre správu kabeláže máte medzi podnosom a bočnicou priestor 27 mm. Tento priestor by mal stačiť aj pre usporiadanie väčšieho počtu káblov, ktorými Gungnir 300R disponuje. 

Priamo na podnos je možné osadiť až štyri 2,5″ úložiská cez prídavné držiaky. Tie sa uchytávajú jednoducho pomocou jednej skrutky.

   

Pod stropom skrinky je umiestnený rozbočovač pre ventilátory a ovládač podsvietenia v jednom. Napájaný je cez konektor SATA priamo zo zdroja. Všetky štyri osadené ventilátory v skrinke sú napájané reťazovo, takže v rozbočovači je obsadený iba jeden konektor na ich ovládanie. Aj keď sa dá do skrinky osadiť až 12 ventilátorov, tak máte k dispozícii už iba štyri prázdne 4-pinové konektory. Pre podsvietenie okrem jedného prázdneho konektora sú aj tie z ventilátorov rozdvojené. Vďaka tomu skrinka umožňuje pripojiť až päť ďalších periférií s konektorom ARGB.

Hrúbku plechov síce udáva MSI na 0,8 mm, no z viacerých meraní na rôznych pozíciach som sa pod 0,9 mm nedostal. Pevnosť plechov je niekde na pomädzí tuhý a stredne tuhý. Podnos sa mierne prehýba ale nezúži to výberu akéhokoľvek hardvéru, ktorý naň budete inštalovať.

   

Spodnú časť skrinky tvorí tunel, v ktorom je konštrukcia pre úložiská. Tie sa do dvoch plastových šuplíkov zmestia aj vo formáte 2,5 ale aj v 3,5″ prevedení. Celá konštrukcia je zasadená v dvoch koľajniciach, po ktorých je možné ho presunúť dozadu alebo dopredu. Pre istenie je na boku konštrukcie skrutka a na prízemí skrinky tri otvory pre zaistenie. Rozostupy sú presne 30 mm. Skrinka je z výroby nastavená na strednú pozíciu, pri ktorej máte pre napájací zdroj formátu ATX aj s káblami 260 mm priestoru. Už záleží iba na vás, či je to málo alebo veľa – jednoduchým posunutím priestor zmenšíte na 230 alebo zväčšíte na 290 mm.

   

Pri inštalácii hardvéru do skrinky som sa stretol iba s jednou ťažkosťou. Tou nebolo nič iné, než plechový kryt vertikálnej priechodky. Jej voľnosť, ktorú ponúka v polohe pre základné dosky formátu ATX, nebola dostatočná. Konkrétne pre tuhý 24-pinový kábel napájania základnej dosky. Preň som musel kryt posunúť do pozície, ktorá je určená pri inštalácii základnej dosky E-ATX. Tam to už išlo aj s tuhým káblom ako po masle. Originálny kábel dodávaný k napájaciemu zdroju nie je až taký tuhý a bez ťažkostí sa prispôsobil 40 mm priestoru ku krytu v polohe pre základné dosky ATX. 

Správa kabeláže išla na moje prekvapenie veľmi jednoducho, aj keď sa do už plného stredného žľabu museli uchytiť ďalšie káble. S káblami od ventilátorov, kde má každý dva (napájanie a podsvietenie), som nemusel nič robiť a vymýšľať ich uchytenie. Z výroby prišli perfektne uložené.

   


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

MSI přestává prodávat grafiky Radeon. Soustředí na GeForce

Vypadá to, že se opět zmenší výběr grafických karet AMD Radeon. Ty výrobci obvykle nabízejí v menším počtu variant proti grafikám Nvidia GeForce, ale je i o dost více výrobců, od nichž se dá koupit grafika Nvidie, proti těm, kteří vyrábějí Radeony. Mezi těmi teď ubude společnost MSI, která podobně jako Asus nebo Gigabyte dlouho vyráběla grafiky obou značek, ale nyní se přeorientovává čistě na Nvidii. A prakticky s okamžitou platností. Celý článok „MSI přestává prodávat grafiky Radeon. Soustředí na GeForce“ »

  •  
  •  
  •  

Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED

Ako sa hovorí, do tretice všetko dobré. Tretí OLED u nás v teste je po širokáči MSI a obrovi ROG opäť z dielne MSI a tentokrát konečne tradičnejší 32″ formát so 4K rozlíšením a s obnovovacou frekvenciou obrazu až 240 Hz, čo sú špičkové parametre. Okrem toho prináša MPG 321URX tretiu generáciu QD-OLED s 3-ročnou zárukou a veľkým množstvom funkcií, na ktoré sa pozrieme podrobnejšie. Celý článok „Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED“ »

  •  
  •  
  •  

MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s

Prakticky všechna SSD s rozhraním PCIe 5.0 ×4 jsou teď založená na řadiči Phison E26 (i když vyhlížíme alternativy). Většina jich ještě úplně nevyčerpává potenciál tohoto rozhraní, ale letos přišla aktualizace označená Max14um. A právě s tou teď MSI uvádí SSD, které bude jedním z nejrychlejších (pokud ne nejrychlejším) NVMe modulem na trhu – MSI Spatium M580 Frozr, které má svištět rychlostí až 14,6 GB/s. I chladič bude mít jeden z největších. Celý článok „MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *