„Slabšie PCB“, ale aj tak má (Gigabyte Aorus X670 Elite AX) navrch

Gigabyte Aorus X670 Elite AX v detailoch

Základné dosky pre platformu AMD AM5 s čipsetmi bez písmena E v označení majú síce slabšiu konektivitu vyvedenú z procesora, ale ak nevyžadujete PCIe 5.0 pre grafickú kartu, tak vás to zase až tak trápiť nemusí. A vôbec nie pri doske Aorus X670 Elite AX, ktorá si prívlastok „Elite“ obháji bez najmenších ťažkostí. Veľmi silná je nielen napájacia kaskáda CPU, ale takisto výbava slotov, portov a Gigabyte znovu zatlačil na výkon viac, než je obvyklé.

Rovnako ako minule testovaná doska MSI MEG X670E Ace aj Gigabyte Aorus X670 Elite AX, ktorú si rozoberieme teraz, je postavená na dvoch čipoch Promontory (tie majú dosky X670E a X670 spoločné). Rozdiel je v tom, že dosky X670 nepodporujú 16 liniek PCIe 5.0 na pripojenie grafickej karty. Vyplývať to môže s konštrukčných obmedzení PCB, ktoré na týchto doskách nemusí byť spôsobilé na také vysoké rýchlosti.

Dosky X670 tak môžu byť lacnejšie, čo však ešte stále neznamená, že by sa jednalo o druhú triedu. Podpora PCI Express 5.0 je určite prínos, ale stále je to nadčasová vec, z ktorej súčasné grafické karty neťažia. Niektorí to teda môžu považovať za technológiou, ktorou absenciou sa dá pri kúpe základnej dosky trochu ušetriť. Typicky používatelia, ktorí svoju zostavu priebežne nevylepšujú (tým neskôr, po vydaní novej generácie grafických kariet PCIe 5.0 chýbať bude), ale keď na to príde, tak kúpia celú novú zostavu. Tým by Aorus X670 Elite AX mohla dávať celkom dobrý zmysel bez ohľadu na to, aké komponenty si teraz vyberú.


Gigabyte Aorus X670 Elite AX

Kategoricky je Aorus X670 Elite AX medzi modelmi X670 Gaming AX (najlacnejšia doska Gigabyte s čipsetom X670) a X670 Aorus Master (druhá najdrahšia doska X670 od Gigabyte). V rámci dosiek Gigabyte X670 tak možno hovoriť o strednej triede, hoci z celkového pohľadu (keď zoberieme do úvahy aj modely B650) sa jedná o nadpriemerne vybavenú základnú dosku. Smerom nahor je posledná, kde si nepriplácate za osvetlený kryt medzi zadným panelom I/O a chladičom VRM.

Formát dosky je ATX (305 × 244 mm). Zo slotov PCI Express sú osadené tri – všetky dlhé, fyzicky šesťnástkové. Plný počet kontaktov na pripojenie 16 liniek PCIe má však iba prvý, pripojený k procesoru. Ten je v piatej generácii (tohto rozhrania) iba čiastočne. PCIe 5.0 ×16 pre grafické karty, ako už bolo uvedené, nepodporuje, štyri linky pre SSD (ktoré má procesor vyhradené) ale zvládne. V čase písania tohto článku sa síce žiadne SSD s podporou PCIe 5.0 nepredávajú, ale do budúcna s nimi táto doska počíta.

   

Do všetkých pozícií M.2 je množné nainštalovať 80 a 110 mm SSD. Pre menšie na PCB chýbajú montážne diery na presunutie dištančných stĺpikov. Tie (distančné stĺpiky) majú pomerne originálny montážny mechanizmus s výklopným zámkom. Ten slúži na zaistenie SSD namiesto skrutky. Nejedná s avšak o elegantnejší mechanizmus, ako je ten pružinkový, ktorý Gigabyte používa na niektorých iných doskách (vrátane Z790 Aorus Elite AX).

Nevýhoda tohto riešenia je v tom, že sa strieška týchto zámkov lepí na teplovodivé podložky chladiča. A pokiaľ sa pri montáži chladiča na prvýkrát netrafíte do závitov, a je potrebná korekcia (posunutím), tak pravdepodobne vytiahnete zo slotu aj SSD. Nechcene, samozrejme. Zámok aj SSD sa prilepia k chladiču a už to ide… hoci sa to môže zdať ako maličkosť, inštalácia SSD môže byť pomerne komplikovaná. Obzvlášť, keď  sa o to snažíte v stiesnených podmienkam (ktoré skrinka do určitej miery vytvára vždy) so základnou doskou typicky vo vertikálnej polohe.

   

Taká demontáž grafickej karty je ale naopak pomerne pohodlná. Na poistku prvého slotu PCI Express ×16 totiž Gigabyte urobil akúsi nadstavbu – páčku, ktorá je od karty viac odsadená, bližšie poruke. To ocenia najmä majitelia širokých, dvojvežových chladičov CPU.

Napájacia kaskáda okolo pätice LGA 1718 (AM5) je robustná, pozostáva až z 20 fáz. Z toho 16 je pre Vcore na napájanie procesora. Táto časť je kompletne v réžii súčiastok Infineon – 16 napäťových regulátorov TDA21472 ovláda čip XDPE192C3B. Maximálna prúdová záťaž na fázu je podľa špecifikácií 70 A. Inými slovami, všetky je dobre naddimenzované aj pre Ryzen 9 7950X, čo je s PPT 230 W najvýkonnejší procesor, ktorý je v súčasnosti na platforme AMD AM5 možné použiť.

   

Na zadnom paneli I/O je až 13 portov USB, z toho väčšina rýchlejších (6 × 3.2 gen. 1), rýchlych (2× 3.2 gen.2) a jeden veľmi rýchly (3.2 gen 2×2 typu C). Zvukové konektory sú v zostave troch rovnako ako je aj na doske Z790 Aorus Elite AX, ale tu je namiesto optického výstupu (S/PDIF) linkový vstup. Konfigurácia zvukového adaptéra je celkovo chudobnejšia. Nielen, že zvukový kodek je tu „iba“ Realtek ALC897, ale musíte s zaobísť aj bez výkonnejšieho slúchadlového zosilňovača a lepších kondenzátorov (WIMA, ktoré niektoré dosky Gigabyte s ALC897). Odizolovanie od zvyšku dosky je však dobré, elektromagnetický šum sa do zvuku výrazne nezasahuje.

Zaujímavosť je, že modul WiFi 6E (s BT 5.2) je tesne za konektormi SMA na externé antény, čo nebývalo vždy. Na starších doskách býval často i v strede a antény sa ťahali okolo dosky na dlhšiu trasu, čo prirodzene spôsobovalo väčšie rušenie, ako keď je tento modul úplne na kraji dosky. Pripája sa cez konektor M.2 (E-key), vertikálne.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Aorus RTX 4080 Super Master 16G: Problém RX 7900 XTX

Nové RTX 4080 vo variante Super konkurenčné Radeony (RX 7900 XTX) tvrdo atakujú vo všetkých smeroch. K ich posunu došlo nielen pre rýchlejšie GPU (oproti neSuper RTX 4080), ale aj pre vyššiu priepustnosť pamätí. Tie má RTX 4080 Super spomedzi všetkých GeForce postavených na architektúre Nvidia Ada Lovelace najrýchlejšie. RTX 4080 Super v testovanom variante Aorus Master 16G je pritom naozaj extrémna grafická karta. Celý článok „Aorus RTX 4080 Super Master 16G: Problém RX 7900 XTX“ »

 •  
 •  
 •  

Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20

Už v průběhu loňska se objevil první monitor (od Samsungu) využívající připojení přes DisplayPort 2.1, které je již podporováno na grafikách Intelu a AMD (u Nvidie, jak známo, ne). Ten ovšem ještě nejede na úplně maximální kapacitě tohoto rozhraní. Na CES 2024 se ale objevil první monitor, který toto nové rozhraní ždímá naplno a využije propustnost až 77 GB/s, kterou DisplayPort 2.1 nabízí. Díky tomu se vyhne dnes všudypřítomné kompresi. Celý článok „Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20“ »

 •  
 •  
 •  

Gigabyte Z790 Aorus Pro X: Biela k Raptor Lake Refresh

Otestovali sme prvú základnú dosku Z790, ktorá je primárne určená na použitie so 14. generáciou procesorov Intel Core (Raptor Lake). Výbava čipsetu sa nezmenila, ale okolo neho je veľa nového, pozoruhodného. To vrátane modernizovanej sieťovej konektivity v čele z WiFi 7 a konečne 5-gigabitovým ethernetom. A za ten rok, ktorý na to bol, Gigabyte pracoval aj na mnohých detailoch. Niektoré sa podarili viac, iné menej. Celý článok „Gigabyte Z790 Aorus Pro X: Biela k Raptor Lake Refresh“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *