„Slabšie PCB“, ale aj tak má (Gigabyte Aorus X670 Elite AX) navrch

Ako to vyzerá v BIOSe

Základné dosky pre platformu AMD AM5 s čipsetmi bez písmena E v označení majú síce slabšiu konektivitu vyvedenú z procesora, ale ak nevyžadujete PCIe 5.0 pre grafickú kartu, tak vás to zase až tak trápiť nemusí. A vôbec nie pri doske Aorus X670 Elite AX, ktorá si prívlastok „Elite“ obháji bez najmenších ťažkostí. Veľmi silná je nielen napájacia kaskáda CPU, ale takisto výbava slotov, portov a Gigabyte znovu zatlačil na výkon viac, než je obvyklé.

Ako to vyzerá v BIOSe

Grafické rozhranie UEFI je prehľadné a funkčne nabité. Veľa používateľov nebude mať dôvod prekračovať hranicu „Easy Mode“ (t.j. úvodnej obrazovky). K dispozícii sú tak základné informácie o pripojených komponentoch (CPU, RAM, SSD, ventilátory), tradične je to u tlačidlo na aktiváciu AMD EXPO a svoj prepínač má napríklad aj AMD RAIDXpert2.

Detaily o komponentoch (či BIOSe) nad rámec sú v rozšírenom režime na karte System Info. Z nej môžete prečítať i to, že v čase písania článku najnovší BIOS F7a obsahuje stále mikrokód AGESA 1.0.0.3 patch D.

Podrobnejšie ladenie je tradične na karte Tweaker. My pre potreby testov základných dosiek do týchto predvolených nastavení nijako nezasahujeme, aby testy odzrkadľovali takú „identitu“ dosky, s akou sa budú používatelia obvykle stretávať aj v praxi.

   

Až na povolenie pamäťového profilu (AMD EXPO) nič nemeníme, všetko je tak, ako si to „automaticky“ doska nastaví. Tu však treba poznamenať, že s aktiváciou EXPO sa nad rámec štandardnej zvyšuje aj frekvencia pamäťového radiča, UCLK (Uncore Clock) na 3000 MHz. Na mnohých iných doskách sa to nedeje a fungujú s 1500 MHz. Z toho dôvodu (najmä pre nižšiu latenciu RAM) je tak oproti konkurenčným modelom často dosahovaný často o trochu vyšší výkon, rádovo v jednotkách percent. Frekvencia Infinity Fabric (FLCK) zostáva už na tradičných 2000 MHz.

   

V rámci nastavení nezasahujeme ani do LLC, vy si ho ale prirodzene upraviť môžete. Pre potreby nastavenia nižšieho výkonu musíte zájsť do pokročilých nastavení PBO.

      

Je možno trochu škoda, že Gigabyte na úpravu limitov napájania nemá v rôznych úrovniach nejaké prednastavené profily, ako napríklad MSI. Vždy si však môžete presnú hodnotu nastaviť ručne, tak pre limit spotreby ako i prúdové limity.

Bližšie k používateľom, viac na očiach, by mohli byť aj nastavenia Resizable BAR (napríklad na úvodnej obrazovke vo forme dvojpolohového prepínača). Tie sú vnorené v pokročilom režime na karte Settings. V predvolených nastaveniach je ReBAR povolený a je pravda, že dôvodov ho vypínať je minimum. Ale stále existujú situácie, kde výkon skôr uberá, než by ho pridával. Najmä vo výpočtových aplikáciách, pre ktoré sa táto „herná“ technológia primárne neoptimalizuje.

Rozhranie na správu ventilátorov je také, ako ho na doskách Gigabyte poznáte – špičkové. Z funkcií nechýba nič, čo by ste mohli potrebovať a všetky voľby sú dobre dostupné na jednej obrazovke. Teplotných zdrojov, podľa ktorých si môžete nastaviť, má táto doska päť a je medzi nimi aj snímač slotu PCIe ×16. Ten je ohrievaný grafickou kartou a podľa jeho záznamov je možná regulácia systémových ventilátorov typicky podľa záťaže grafickej karty.

Ak nechcete vývojové krivky PWM (v závislosti od teploty vybraného komponentu, napríklad i VRM) nastavovať ručne, sú na výber prednastavené profily Silent, Normal a Full Speed.

 

Všetky konektory sú citlivé, fungujú od veľmi nízkej intenzity PWM. Pre každý z konektorov si môžete nastaviť aj upozornenie, ktoré vás bude informovať o prípadnom zlyhaní, resp. zastavení ventilátore. K tomu pokojne dôjsť môže, obzvlášť, keď je snaha chod ventilátorov optimalizovať s ohľadom na čo najnižšie otáčky.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Gigabyte B760I Aorus Pro DDR4: Malá, silná, cenou atraktívna

V testoch sme sa venovali základnej doske Mini-ITX. Nad tento formát sa zvykne v súvislosti s výkonnými procesormi dávať varovný prst, ale často neopodstatnene. To by bolo dokonca aj v prípade jedného z najlacnejších modelov pre platformu LGA 1700 – B760I Aorus Pro DDR4. „Odrezané“ je predovšetkým to, čo nemusíte potrebovať napríklad preto, že väčší počet slotov nielenže nevyužijete, ale ani nezapadá do vízie priestorovo úspornej PC zostavy. Celý článok „Gigabyte B760I Aorus Pro DDR4: Malá, silná, cenou atraktívna“ »

  •  
  •  
  •  

Aorus RTX 4080 Super Master 16G: Problém RX 7900 XTX

Nové RTX 4080 vo variante Super konkurenčné Radeony (RX 7900 XTX) tvrdo atakujú vo všetkých smeroch. K ich posunu došlo nielen pre rýchlejšie GPU (oproti neSuper RTX 4080), ale aj pre vyššiu priepustnosť pamätí. Tie má RTX 4080 Super spomedzi všetkých GeForce postavených na architektúre Nvidia Ada Lovelace najrýchlejšie. RTX 4080 Super v testovanom variante Aorus Master 16G je pritom naozaj extrémna grafická karta. Celý článok „Aorus RTX 4080 Super Master 16G: Problém RX 7900 XTX“ »

  •  
  •  
  •  

Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20

Už v průběhu loňska se objevil první monitor (od Samsungu) využívající připojení přes DisplayPort 2.1, které je již podporováno na grafikách Intelu a AMD (u Nvidie, jak známo, ne). Ten ovšem ještě nejede na úplně maximální kapacitě tohoto rozhraní. Na CES 2024 se ale objevil první monitor, který toto nové rozhraní ždímá naplno a využije propustnost až 77 GB/s, kterou DisplayPort 2.1 nabízí. Díky tomu se vyhne dnes všudypřítomné kompresi. Celý článok „Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *