„Slabšie PCB“, ale aj tak má (Gigabyte Aorus X670 Elite AX) navrch

Záver

Základné dosky pre platformu AMD AM5 s čipsetmi bez písmena E v označení majú síce slabšiu konektivitu vyvedenú z procesora, ale ak nevyžadujete PCIe 5.0 pre grafickú kartu, tak vás to zase až tak trápiť nemusí. A vôbec nie pri doske Aorus X670 Elite AX, ktorá si prívlastok „Elite“ obháji bez najmenších ťažkostí. Veľmi silná je nielen napájacia kaskáda CPU, ale takisto výbava slotov, portov a Gigabyte znovu zatlačil na výkon viac, než je obvyklé.

Záver

Základná doska Aorus X670 Elite AX je špecifická tom, že sa jej výsledky od iných modelov odkláňajú výraznejšie, než je obvyklé. To do jednej i druhej strany. Naprieč testami môže na nej procesor dosahovať vyšší výkon aj v porovnaní s konkurenčnými modelmi za dvojnásobné ceny. Spôsobené je to tým, že Gigabyte tu agresívnejšie pristupuje k nastaveniu pamäťového subsystému, vďaka čomu sú dosahované nižšie latencie RAM a tým je vyšší aj výkon vo vybraných aplikáciách.

Miera zrýchlenia v praxi je ale vždy pomerne malá, oproti MSI MEG X670E do 5 %. Niekedy sa ale tento výkonnostný rozdiel v prospech Aorus X670 Elite AX hranične blíži aj nule. Záleží na tom, ako ktorá aplikácia dokáže profitovať z vyššej frekvencie pamäťového radiča (Uncore), ktorú doska po zapnutí AMD EXPO nastaví na 3000 MHz. Väčšina iných dosiek zostáva na konzervatívnejších 1500 MHz a preto je dosahovaný o trochu nižší výkon. Pokiaľ ručne nastavíte 1500 MHz aj pre Aorus X670 Elite AX, tak sa tieto rozdiely, prirodzene, stierajú.

Gigabyte pre bežných používateľov, ktorý skrátka len aktivujú pamäťový profil svojich modulov a viac neriešia, dáva istú výkonnostnú výhodu, ale na druhej strane tu vzniká aj vyššie riziko nekompatibility a toho, že v rôznych kombináciách pamätí a procesorov nemusí všetko fungovať, ale vždy je možné znížiť UCKL/frekvenciu Uncore ručne. To by bolo k veciam, ktoré vedú k vyššiemu výpočtovému i hernému výkonu. Ale potom sme oproti iným doskám namerali aj znížení rýchlostí niektorých rozhraní, a to pomerne výrazne.

Nižší, než by ste možno očakávali, je výkon USB 3.2 gen 2×2. Presnejšie u externého konektora typu C. Zatiaľ čo sekvenčné rýchlsoti čítania testovacieho zariadenia u iných dosiek dosahujú v priemere tesne nad 2 GB/s, tak tu je to o 25 % menej (1,5 GB/s), radič je pritom rovnaký ako napríklad na MSI MEG X670E Ace (1987 MB/s). Môžeme sa domnievať, že toto spomalenie vzniká na úrovni nižšej kvality PCB s výraznejším rušením dátových signálov. Na PCB s čipsetmi X670 sú zrejme kladené nižšie výrobné tolerancie (napríklad čo sa týka kvality tienienia) ako u dosiek X670E.

Pomalšie sú aj sloty M.2 na SSD vyvedené z južného mostíka, to už ale nie v porovnaní s MSI MEG X670E Ace (a doskami s čipsetmi X670E), pre tú to platí rovnako, ale oproti doskám Intel. U tých výkon sekvenčného čítania zodpovedá zhruba plus 500 MB/s. Rýchlosť slotov M.2 pripojených k CPU za platformami Intel už však nezaostáva. Také prenosové rýchlsoti 2,5 Gb eternetového pripojenia Aorus X670 Elite AX sú už ale oproti niektorým doskám Intel Zx90/Bx60 často i vyššie. Aj keď teda iba o chlp, keďže väčšina dosiek (vrátane Aorus X670 Elite AX) sa blíži k limitom rozhrania.

K hodnoteniu napájacej kaskády CPU sa po týchto, povedzme neobvyklých veciach, dostávame až v treťom rade. A tu je nutné konštatovať, že tá veľmi robustná a dobre pripravená aj na navýšeniu výkonu pretaktovaním (cez PBO, napríklad). Ryzen 9 7950X zvláda úplne hravo i bez chladiča (s teplotami na puzdrách napäťových regulátorov do 55 °C). Efektivita napájania je zrejme priemerná alebo zľahlo nadpriemerná. To sa lepšie ukáže časom, keď budeme mať v porovnaní viac dosiek s čipsetmi AMD.

Chladič SSD je priemerný (ten prvý, na slote M.2 s podporou PCIe 5.0) a nadpriemerný (veľký, zdieľaný pre tri SSD), čo sa týka účinnosti chladenia.

Z bežnej výbavy si doska Aorus X670 Elite AX zaslúži pochváli za nadštandardný počet portov USB, externých (13) aj interných (pre zapojenie predného panelu skriniek sú k dispozícii dva 19-piny na konektory USB 3.2 gen. 1, čo nebýva úplná samozrejmosť). Ak sa niekde šetrilo, tak je to na celkovo slabšej audiovýbave, ktorej velí čip Realtek ALC897. K tomu môžu mať môžu mať mnohí výhrady, ale ktovie, či tie obavy z horšieho zvuku nie sú prehnané. Hľadáme spôsoby, ako by bolo možné exaktne merať a posudzovať aj tieto aspekty okolo zvuku.

Gigabyte Aorus X670 Elite AX je pozoruhodná základná doska, ktorej sa nedá vytknúť nič zásadné a pre povahu továrenských nastavení BIOSu môže predstavovať „výkonnejšiu voľbu“ (z hľadiska herného i pracovného použitia). Cena je vyššia, ale konkurenčné dosky s podobne bohatou výbavou lacnejšie nebývajú.


Niektoré z testovaných dosiek sú dostupné aj v e-shopu Datacomp

Špeciálna vďaka patrí aj firmám Blackmagic Design (za licenciu k DaVinci Resolve Studio) a Topaz Labs (za licencie k aplikáciám DeNoise AI, Gigapixel AI a Sharpen AI)


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Gigabyte B760I Aorus Pro DDR4: Malá, silná, cenou atraktívna

V testoch sme sa venovali základnej doske Mini-ITX. Nad tento formát sa zvykne v súvislosti s výkonnými procesormi dávať varovný prst, ale často neopodstatnene. To by bolo dokonca aj v prípade jedného z najlacnejších modelov pre platformu LGA 1700 – B760I Aorus Pro DDR4. „Odrezané“ je predovšetkým to, čo nemusíte potrebovať napríklad preto, že väčší počet slotov nielenže nevyužijete, ale ani nezapadá do vízie priestorovo úspornej PC zostavy. Celý článok „Gigabyte B760I Aorus Pro DDR4: Malá, silná, cenou atraktívna“ »

  •  
  •  
  •  

Aorus RTX 4080 Super Master 16G: Problém RX 7900 XTX

Nové RTX 4080 vo variante Super konkurenčné Radeony (RX 7900 XTX) tvrdo atakujú vo všetkých smeroch. K ich posunu došlo nielen pre rýchlejšie GPU (oproti neSuper RTX 4080), ale aj pre vyššiu priepustnosť pamätí. Tie má RTX 4080 Super spomedzi všetkých GeForce postavených na architektúre Nvidia Ada Lovelace najrýchlejšie. RTX 4080 Super v testovanom variante Aorus Master 16G je pritom naozaj extrémna grafická karta. Celý článok „Aorus RTX 4080 Super Master 16G: Problém RX 7900 XTX“ »

  •  
  •  
  •  

Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20

Už v průběhu loňska se objevil první monitor (od Samsungu) využívající připojení přes DisplayPort 2.1, které je již podporováno na grafikách Intelu a AMD (u Nvidie, jak známo, ne). Ten ovšem ještě nejede na úplně maximální kapacitě tohoto rozhraní. Na CES 2024 se ale objevil první monitor, který toto nové rozhraní ždímá naplno a využije propustnost až 77 GB/s, kterou DisplayPort 2.1 nabízí. Díky tomu se vyhne dnes všudypřítomné kompresi. Celý článok „Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *