Špičkový chladiaci výkon do 70 eur? Reeven Okeanos

Parametre a detaily

Reeven sa napohľad javí ako malá nevýrazná firma so slabšou distribúciou. To je síce i pravda, no v prípade Okeanosu platí príslovie, že „dobrého veľa nebýva“. Tento čínsky chladič ide v mnohých veciach príkladom aj svojim zvučnejším kolegom. Má síce nejaké muchy, no suma sumárom sa vyznačuje hlavne pôsobivým pomerom ceny k výkonu.

Základné parametre

*Tieto vzdialenosti hovoria o miere priblížení sa chladiča k slotom RAM, resp. k najbližšiemu slotu PCIe ×16.
**Údaje zohľadňujú situáciu na doskách Mini-ITX, ktoré majú od stredu pätice k prvému slotu obvykle 50 mm. Ten môže byť pri formáte ATX ďalej až o 7 mm, čo znamená o jeden slot širšiu kompatibilitu, než uvádzame v tabuľke. Výškové obmedzenie meriame s ventilátormi zrovnanými v súlade s maximálnou špecifikovanou výškou chladičov.
***Nie je súčasťou príslušenstva, treba si oň požiadať výrobcu. Montážnu súpravu na AM4 dostanete bezplatne, hradíte iba prepravu.

Detaily

Návrh pasívu vyzerá naozaj rozumne a je vidieť, že ho výrobca uchopil za správny koniec. Základom sú dve veže rovnako ako u všetkých tradičných vzdušných chladičov, ktoré mieria na popredné priečky. Reeven má však niekoľko pekných špecifík, ktorými tento pasív od ostatných odlišuje. V prvom rade je to už užší profil, vďaka ktorému sa Okeanos so 135 mm radí k najštíhlejším twin-towerom. Škára medzi vežami pritom počíta i s nejakou rezervou (6,5 mm) na pohodlnejšiu montáž ventilátora.

Pozoruhodná je konfigurácia a priechod heatpipe. Nad stredom IHS, kde je tepelná výmena najintenzívnejšia, je dvojica trubíc s hrúbkou 8 mm. Zvyšná štvorica má už štandardných 6 mm. Pozoruhodným je aj vedenie týchto trubíc radiátorom, v akýchsi trojuholníkoch. Tenšie trubice sú vzhľadom na smer prúdenia vzduchu v zákryte za sebou a bližšie ku krajom. Hrubé trubice sú zase orientované viac k stredu pasívu. Efektivita využívania plochy bude tak zrejme výborná a pasív Okeanos má pri hmotnosti 782 g evidentne vyhliadky na vysoké bodovanie v kategórii výkon/hmotnosť.

   

Ventilátory sú už ale priemerné, ba možno až podpriemerné. Jednak majú lacné klzné ložiská (čo sa s ohľadom na cenu kompletného chladiča ešte dá chápať), ktoré sú navyše v tomto prípade charakteristické šušťaním, čo nebude hrať do karát veľmi tichým zostávam. Druhá vec je, že konfigurácia ventilátorov pozostáva z dvoch rôznych formátov (120 + 140 mm), na čom samozrejme nie je nič zlé, no horší je nesúlad v ich prietoku. I bez merania anemometrom je zrejmé, že má predný ventilátor o poznanie vyšší prietok než prostredný. Chýba tu trochu i súhra v náraste prietoku vzhľadom na rovnaké napätie, čo pekne ilustruje krivka v tradičnom čiarovom grafe pod textom. Hladina hluku na úseku 1100 – 1200 ot./min (merané vzhľadom na predný ventilátor, zadný je o 10 – 20 % pomalší) trochu vyletí a potom zase pokračuje lineárne. Asi netreba nejako zvlášť rozvádzať, že to, že sa ventilátory viac či menej rozchádzajú v intenzite prietoku má negatívny dopad na účinnosť celého chladenia, respektíve pomeru výkon/hlučnosť. Otázkou je, do akej miery.

A potom je tu ešte jedna zaujímavosť okolo ventilátorov. Oproti Noctua NF-A15 majú pri porovnateľnom prietoku minimálne dvakrát vyššiu spotrebu. Zatiaľ čo NF-A15 majú pri 12 V iba 1,4 W, Reeven Cold Wings žerú pri podobnom airflow 3 W a na maxime 9 W. Celkovo vysoké je i štartovacie napätie na úrovni 7,6 V.

   


Konfigurácia menšieho s väčším ventilátorom je už síce na ústupe (a všade sa dávajú dve stoštyridsiatky), no myslíme si, že je to škoda. Strata účinnosti na jednotku hluku pri menšom 120-mm ventilátore nie je najskôr nijako dramatická, ale zato menší rámček slušne rozširuje kompatibilitu s RAM. Či sa zmestíte s 3cm (90 % je vyšších) alebo 5cm (90 % je nižších) modulmi je výrazný rozdiel.

   

Veľmi dobrá je i kompatibilita so slotom PCIe. A to i napriek symetrickému dizajnu. Ani na doskách s prvým slotom na grafiku blízko pätice nedochádza k žiadnej kolízii. Zložitá demontáž a krkolomné odistenie bezpečnostného jazýčka slotu je už samozrejme druhá vec. To by už mala byť ale viac starosť výrobcov dosiek než chladičov.

Reeven chválime za obojsmernú montáž na päticiach AMD. Vďaka šikovnému rámčeku je možné ventilátory nasmerovať tak k zadnému ako i vrchnému výduchu. A hoci sa môže zdať, že je to samozrejmosť, v skutočnosti je to vzácnosť. Väčšina chladičov obe polohy inštalácie na AMD AM3/4 neumožňuje.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua

Pre používateľov, ktorý nesympatizujú s tradičnou hnedo-béžovou farebnou schémou Noctuy, chladič NH-D12L vychádza vo variante chromax.black. Ten sa od väčšiny konkurenčných modelov odlišuje nižšou výškou (pritom rebier má stále dosť). A ako jeden z mála dvojvežových procesorových chladičov NH-D12L chromax.black pri vertikálnej orientácii nikdy nekoliduje s pamäťovými modulmi na základnej doske. Celý článok „Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua“ »

  •  
  •  
  •  

High-end s nižšou cenou. DeepCool vydáva chladič Assassin 4S

Mínus jeden ventilátor robí z  Assassin 4S o dvadsať eur lacnejší chladič, než akým je Assassin IV, z ktorého vychádza. Pasív je, zdá sa, rovnaký, a jediný rozdiel je v počte ventilátorov – jeden namiesto dvoch. Chladiaci výkon bude síce celkom určite nižší, ale očakávame, že jeho pokles nebude taký výrazný ako čiastka, ktorá sa dá s týmto lacnejším modelom ušetriť. Okrem toho je tu aj širšia kompatibilita. Celý článok „High-end s nižšou cenou. DeepCool vydáva chladič Assassin 4S“ »

  •  
  •  
  •  

Vydanie 140 mm next-gen ventilátorov Noctua sa drží plánu

Do nadpisu sa už nezmestil dovetok „aj napriek komplikáciám s rámčekom“. Hoci v pokročilejšej fáze prototypov Noctua prišla na to, že lopatky ventilátorov môžu za nepriaznivých okolností vplyvom deformácie rámčeka kolidovať, zdá sa, že opravy tejto nepríjemnosti neboli na dlho. Znovu sme v bode, keď to vyzerá, že 140-milimetrové LCP ventilátory Noctua sú za dverami maloobchodného trhu. Celý článok „Vydanie 140 mm next-gen ventilátorov Noctua sa drží plánu“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (8) Pridať komentár

  1. Pekný test a zaujímavý výsledok, som zvedavý ako si poradí pasív s industriálními Noctuami, škoda, že pri chladičoch nebýva na vyber s a bez ventilatormi s tým že bez ventilátorov by bol ten chladič lacnejší.

  2. Díky za test. Máš v plánu měření samostatného pasivu se stejnými ventilátory nebo měření pasivního chodu?

    Rád bych příště viděl v testu klasiku od Scythe – FUMA, Ninja 4, nebo Mugen 5 rev.B 😉 Plánuješ něco takového?

    1. Testy samotného pasívu vyjdu tak do hodinky.

      Fuma a Mugen 5 (oba v rev. B) by mali byť už nejaký čas na ceste do testlabu, tak snáď dorazia 🙂

  3. Vďaka za test.

    U NH-D15 mi to uniklo, až tu som si všimol… že v testoch chýbajú kapitoly o montáži chladičov. IMO je to dosť dôležitá súčasť testov a u niektorých „nepodarkov“ potom aj podstatný faktor pri celkovom hodnotení, osobne by som to v testoch rád videl. Je šanca, že to v ďalších testoch zavediete? 🙂

    1. Pôvodne sme nad rozborkou montáže uvažovali, ale nakoniec sme ju zavrhli. Hlavne kvôli repetitívnosti: 95 % systémov je na báze SecuFirmu a potom je tu v tomto zaspatý BeQuiet! + písať furt to isté dookola (ale inak), je takisto celkom otrava, ktorá mi znepríjemňovala život na EHW. Ale dôvod je takisto časový. Už takto ma pomalá kadencia článkov dosť neteší, ale čo sa dá robiť. Zostáva len veriť, že sa to zlepší. To podstatné (fotodetail kompatibility s RAM, PCIe a odtlačok termopasty po demontáži) ale hádam zostalo.

      Kvalitu montáže samozrejme v hodnotení zohľadňujeme. Vždy je v tabuľke plusov a mínusov nenápadná formulka na spôsob „pevná a pohodlná montáž k základnej doske“. Pri spomínanom BeQuiet! (ak niečo nezmenia) bude nepohodlná montáž nielen vysvietená v mínusoch červeným, ale takisto jeden z pilierov hodnotenia.

      Časom (až bude HWC trochu viac zarábať) je ale dosť možné, že zavedieme nejaký zaužívaný formát montáže buď formou normálneho zrýchleného videa alebo stop-motion GIFka. Uvidíme. Prioritou je zatiaľ stále vytvárať čo najrýchlešie taký obsah, ku ktorému sa človek bežne inde nedostane. A zrovna na tej montáži IMHO nie je nikdy nič unikátne ani zuajímavé, aby to stálo za námahu. Dúfam, že takáto odpoveď nesklamala a dá sa pochopiť.

      1. Aha, ja totiž tabuľky +/- nečítam :), skôr ma zaujíma obkec okolo. Ale teda teraz už vidím, že sa to tam spomína.

        Chápem, viem, že je to často repetitívne, preto som si to u NH-D15 ani nevšimol, lebo čo sa dá po toľkých rokoch napísať nové o SecuFirm. Ale tu mi naopak po prečítaní testu „ťuklo“, že som nepostrehol montáž a bol som dosť zvedavý o čom je. Najprv som si myslel, že som to omylom preskočil. 🙂 Nejakú predstavu som získal jedine z fotiek čo riešia kompatibilitu na doske. IMO by to tam napriek všetkému čo si spomenul nemalo chýbať, prípadne ak už nie celá kapitola k montáži, tak v prvej kapitole pridať k fotkám pasívu a ventilátorov ešte fotografiu pribalenej montážnej sady, resp. všetkého príslušenstva k chladiču, to by hádam šlo. Z toho skúsenejšie oko zistí princíp montáže aj bez popisu.

        Vďaka za zváženie. 🙂

        1. Dobre, fotku kompletného drobného príslušenstva a nejaký pokec k tomu zavedieme. Technicky môžem chladiče skúšobne inštalovať na všetky súčasné pätice a vypichnúť z toho potom nejaké pozitíva/negatíva, to zase až toľko času nezaberie… ale všetko ilustrovať a nudne opisovať priebeh montáže by bol zabijak teda (to IMHO ani nemá zmysel, keďže manuály sú obvykle dostupné v PDF voľne na stiahnutie). Môže to byť takto?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *