Zničí Sengoku Bune všetko na obzore? Uvidí sa až dorazí…

Pôsobivý tower Scythe

Chladiče Scythe v strednej triede preukázateľne dominujú. Od kontroverznej Ninja 3 (ale to je už hlboká história) stabilne bez výkyvov. Len ťažko by ste našli do 50 eur niečo účinnejšie než je Scythe Fuma. A môže to byť ešte zaujímavejšie. Najnovší prírastok nesie názov po rýchlych vojnových lodiach, ktoré v 17. storočí používala rodina Shimazu. Tak snáď i on naviaže na tradíciu predchodcov a posunie latku účinnosti.

Veľmi úzky záber japonského výrobcu na procesorové chladiče, a i to z 80 % na cenovú kategóriu 40 – 50 eur, prináša svoje ovocie. Z testov jednotlivých modelov vidieť, že si dali inžinieri za dlhodobý cieľ po malých krôčikoch ladiť pasív k čoraz lepšiemu pomeru výkonu k hlučnosti i efektivite použitých materiálov. Tým sa tak postupne hľadajú cesty ako narážať na fyzikálne obmedzenia, čomu fandíme.

Sympatické je i to, že Scythe nepodľahol súčasným trendom a rôznym svetelným a farebným efektom a aj naďalej sú prioritou investície do funkčného (a nie vizuálneho) dizajnu. Sengoku Bune je po Fume v krátkom čase druhý chladič, ktorý otvára nový modelový rad. Veríme, že sériová výroba bude tentokrát objemnejšia než v prípade Fumy. Ale isteže nemôžeme očakávať produkčné čísla chladičov Ninja či Mugen, ktoré majú podstatne väčšie povedomie.

Pasív Sengoku Bune nepatrí ani k vyšším ani k nižším. To znamená, že pri výške 156 mm sa príliš neobmedzuje na ploche rebier a zároveň nebude kolidovať v skrinkách s bočnicou. Vďaka vytočenej základni k RAM aj ku slotom PCI Express je zabezpečená stopercentná kompatibilita s pamäťovými modulmi a grafickou kartou v prvom slote.

Ventilátor by mohol byť takisto novinkou. Oficiálne je, že pôjde o 120mm formát s rozsahom rýchlostí 400 – 1400 ot./min (PWM). Zvedaví sme na cenu. Súdiac podľa parametrov odhadujeme, že by mohlo ísť konečne o konkurenciu k Fera 3. Hmotnosť je totižto „iba“ 500 g, čo je o tretinu menej, než má Mugen 5, oproti ktorému je Sengoku Bune len o centimeter užší. Očakávame preto širšie rozstupy v rebrovaní a obzvlášť účinné chladenie pri nízkom prietoku. Návrhári sa vyhrali do detailov aj s tvarom rebier. Dlhá nábežná hrana má okrem malých trojuhoľníkových výsekov aj dva hlboké. To v miestne najintenzívnejšieho tlaku rotora, čo by malo snáď výraznejšie uberať hlučnosť než výkon. Rozumne vyzerá i krížový priechod šiestich (6mm) heatpipe rebrovaním, čo poviete?

   

O dostupnosti toho zatiaľ veľa nevieme. Je otázne, či sa vôbec chladič dostane do európskej distribúcie. Objavujú sa totiž špekulácie, že by sa Sengoku Bune mohol predávať výhradne na ázijskom trhu. To vám zistíme a všetky nové informácie ohľadne tohto zaujímavého chladiča doplníme do komentárov. Výrobcu sme už o jeden kus na testy požiadali, takže je dosť možné, že recenzia nenechá na seba dlho čakať.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Arctic Alpine AM4 Passive: Na AMD Athlon 200GE i s rezervou

Svoj najväčší pasívny chladič Arctic pôvodne pripravoval na úsporné APU R3 (2200GE) a R5 (2400GE). Tie sa však na retailovom trhu neobjavili a vôbec o nich ani vidu ani slychu. Alpine AM4 passive je zaujímavý až teraz – po vydaní Athlona 200GE, čo je jediný oficiálne podporovaný procesor postavený na architektúre AMD Zen. Otestovali sme, ako funguje s chladičom na mieru bez aktívneho ochladzovania. Celý článok „Arctic Alpine AM4 Passive: Na AMD Athlon 200GE i s rezervou“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Přichází desktopová CPU s 28, 32 jádry. Spotřeba vyletí nahoru

Chlazení počítačů asi zase čekají větší výzvy. Už loňské highendové procesory Intel Skylake-X a Ryzen Threadripper zvýšily spotřebu proti minulosti, ale to byl jen začátek. Na letošní rok plánují výrobci procesorů posunout počty jader až tam, kde jsou dnes nejrychlejší serverová CPU. A vypadá to, že vyšší takty a možnost přetaktování u téhle nové třídy desktopových procesorů hodně drsně zvednou spotřebu a TDP. Celý článok „Přichází desktopová CPU s 28, 32 jádry. Spotřeba vyletí nahoru“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Testy citlivosti pasívu Scythe Ninja 5 na prietok vzduchu

Originálne ventilátory majú nízke maximálne otáčky, a práve preto je obzvlášť fascinujúce sledovať, ako sa chladič správa v situácii, ku ktorej ho výrobca nepredurčil – s poriadnym prievanom na rebrách. Nielen s dvoma, ale i s jedným ventilátorom. Niektoré výsledky sú celkom prekvapujúce. A nenechajte si ujsť ani výstupy z pasívneho režimu, aj vďaka nemu si chladiče Ninja získali silné renomé. Celý článok „Testy citlivosti pasívu Scythe Ninja 5 na prietok vzduchu“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (3) Pridať komentár

 1. technici očividne odviedli dobrú prácu, zostáva už len dúfať, že do uvedenia na trh ešte dostane nejaké zapamätateľné meno 🙂

 2. Tak, žiaľ, Sengoku Bune s Európou nepočíta. Vyrába sa iba v Číne, kde sa bude i predávať… výhradne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *