Zničí Sengoku Bune všetko na obzore? Uvidí sa až dorazí…

Pôsobivý tower Scythe

Chladiče Scythe v strednej triede preukázateľne dominujú. Od kontroverznej Ninja 3 (ale to je už hlboká história) stabilne bez výkyvov. Len ťažko by ste našli do 50 eur niečo účinnejšie než je Scythe Fuma. A môže to byť ešte zaujímavejšie. Najnovší prírastok nesie názov po rýchlych vojnových lodiach, ktoré v 17. storočí používala rodina Shimazu. Tak snáď i on naviaže na tradíciu predchodcov a posunie latku účinnosti.

Veľmi úzky záber japonského výrobcu na procesorové chladiče, a i to z 80 % na cenovú kategóriu 40 – 50 eur, prináša svoje ovocie. Z testov jednotlivých modelov vidieť, že si dali inžinieri za dlhodobý cieľ po malých krôčikoch ladiť pasív k čoraz lepšiemu pomeru výkonu k hlučnosti i efektivite použitých materiálov. Tým sa tak postupne hľadajú cesty ako narážať na fyzikálne obmedzenia, čomu fandíme.

Sympatické je i to, že Scythe nepodľahol súčasným trendom a rôznym svetelným a farebným efektom a aj naďalej sú prioritou investície do funkčného (a nie vizuálneho) dizajnu. Sengoku Bune je po Fume v krátkom čase druhý chladič, ktorý otvára nový modelový rad. Veríme, že sériová výroba bude tentokrát objemnejšia než v prípade Fumy. Ale isteže nemôžeme očakávať produkčné čísla chladičov Ninja či Mugen, ktoré majú podstatne väčšie povedomie.

Pasív Sengoku Bune nepatrí ani k vyšším ani k nižším. To znamená, že pri výške 156 mm sa príliš neobmedzuje na ploche rebier a zároveň nebude kolidovať v skrinkách s bočnicou. Vďaka vytočenej základni k RAM aj ku slotom PCI Express je zabezpečená stopercentná kompatibilita s pamäťovými modulmi a grafickou kartou v prvom slote.

Ventilátor by mohol byť takisto novinkou. Oficiálne je, že pôjde o 120mm formát s rozsahom rýchlostí 400 – 1400 ot./min (PWM). Zvedaví sme na cenu. Súdiac podľa parametrov odhadujeme, že by mohlo ísť konečne o konkurenciu k Fera 3. Hmotnosť je totižto „iba“ 500 g, čo je o tretinu menej, než má Mugen 5, oproti ktorému je Sengoku Bune len o centimeter užší. Očakávame preto širšie rozstupy v rebrovaní a obzvlášť účinné chladenie pri nízkom prietoku. Návrhári sa vyhrali do detailov aj s tvarom rebier. Dlhá nábežná hrana má okrem malých trojuhoľníkových výsekov aj dva hlboké. To v miestne najintenzívnejšieho tlaku rotora, čo by malo snáď výraznejšie uberať hlučnosť než výkon. Rozumne vyzerá i krížový priechod šiestich (6mm) heatpipe rebrovaním, čo poviete?

   

O dostupnosti toho zatiaľ veľa nevieme. Je otázne, či sa vôbec chladič dostane do európskej distribúcie. Objavujú sa totiž špekulácie, že by sa Sengoku Bune mohol predávať výhradne na ázijskom trhu. To vám zistíme a všetky nové informácie ohľadne tohto zaujímavého chladiča doplníme do komentárov. Výrobcu sme už o jeden kus na testy požiadali, takže je dosť možné, že recenzia nenechá na seba dlho čakať.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Vyšiel Arctic Freezer 34. Trúfa si aj na dvojvežové chladiče

S Arcticom je to ako na hojdačke – výborný produkt strieda slabší. Rovnako tomu je i v prípade legendárneho radu procesorových chladičov Freezer. Iste si pamätáte, že tridsaťtrojka sa vo vertikálnej polohe neznášala s vyššou tepelnou záťažou, ale zase vieme, že predtým 32 lámala vtedajšiu Fera 3. Všetko toto je už však nepodstatné, pretože aktuálny začína byť Freezer 34, s ktorým výrobca prináša zaujímavé veci. Celý článok „Vyšiel Arctic Freezer 34. Trúfa si aj na dvojvežové chladiče“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Test 80 chladičov na procesor. Starších i novších (2005 – 2015)

Hoci už žhavíme Core i9-9900K na testy aktuálnych chladičov, sem tam je dobré sa ohliadnuť späť a zaspomínať si na všetky tie pekné návrhy. V tomto článku nájdete vecné porovnanie, ktoré som niekoľko rokov budoval v už neexistujúcom magazíne ExtraHardware.cz. A exkluzívni čitatelia HWC nemôžu byť o viac než tisícku nameraných výsledkov ukrátení. Poďte sa nimi, možno i so slzou v oku, prelúskať! Celý článok „Test 80 chladičov na procesor. Starších i novších (2005 – 2015)“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Kto z koho? Pasívny Arctic Alpine vs. R5 2400G s TDP 65 W

Chladiť bezhlučne a zároveň mimoriadne lacno Athlon 200GE nebola zase až taká výzva. Aj keď, ktovieaké rezervy Alpine AM4 Passive ani na takto úspornom procesore nemá. Nasadiť ho na Ryzen 5 2400G, so spotrebou takmer dvojnásobnou, chce preto už trocha odvahu. Najvýkonnejšie APU súčasnosti sme podrobili manuálnemu ladeniu a hrali sme sa aj s orientáciou systémového chladenia. Celý článok „Kto z koho? Pasívny Arctic Alpine vs. R5 2400G s TDP 65 W“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (3) Pridať komentár

 1. technici očividne odviedli dobrú prácu, zostáva už len dúfať, že do uvedenia na trh ešte dostane nejaké zapamätateľné meno 🙂

 2. Tak, žiaľ, Sengoku Bune s Európou nepočíta. Vyrába sa iba v Číne, kde sa bude i predávať… výhradne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *