Zničí Sengoku Bune všetko na obzore? Uvidí sa až dorazí…

Pôsobivý tower Scythe

Chladiče Scythe v strednej triede preukázateľne dominujú. Od kontroverznej Ninja 3 (ale to je už hlboká história) stabilne bez výkyvov. Len ťažko by ste našli do 50 eur niečo účinnejšie než je Scythe Fuma. A môže to byť ešte zaujímavejšie. Najnovší prírastok nesie názov po rýchlych vojnových lodiach, ktoré v 17. storočí používala rodina Shimazu. Tak snáď i on naviaže na tradíciu predchodcov a posunie latku účinnosti.

Veľmi úzky záber japonského výrobcu na procesorové chladiče, a i to z 80 % na cenovú kategóriu 40 – 50 eur, prináša svoje ovocie. Z testov jednotlivých modelov vidieť, že si dali inžinieri za dlhodobý cieľ po malých krôčikoch ladiť pasív k čoraz lepšiemu pomeru výkonu k hlučnosti i efektivite použitých materiálov. Tým sa tak postupne hľadajú cesty ako narážať na fyzikálne obmedzenia, čomu fandíme.

Sympatické je i to, že Scythe nepodľahol súčasným trendom a rôznym svetelným a farebným efektom a aj naďalej sú prioritou investície do funkčného (a nie vizuálneho) dizajnu. Sengoku Bune je po Fume v krátkom čase druhý chladič, ktorý otvára nový modelový rad. Veríme, že sériová výroba bude tentokrát objemnejšia než v prípade Fumy. Ale isteže nemôžeme očakávať produkčné čísla chladičov Ninja či Mugen, ktoré majú podstatne väčšie povedomie.

Pasív Sengoku Bune nepatrí ani k vyšším ani k nižším. To znamená, že pri výške 156 mm sa príliš neobmedzuje na ploche rebier a zároveň nebude kolidovať v skrinkách s bočnicou. Vďaka vytočenej základni k RAM aj ku slotom PCI Express je zabezpečená stopercentná kompatibilita s pamäťovými modulmi a grafickou kartou v prvom slote.

Ventilátor by mohol byť takisto novinkou. Oficiálne je, že pôjde o 120mm formát s rozsahom rýchlostí 400 – 1400 ot./min (PWM). Zvedaví sme na cenu. Súdiac podľa parametrov odhadujeme, že by mohlo ísť konečne o konkurenciu k Fera 3. Hmotnosť je totižto „iba“ 500 g, čo je o tretinu menej, než má Mugen 5, oproti ktorému je Sengoku Bune len o centimeter užší. Očakávame preto širšie rozstupy v rebrovaní a obzvlášť účinné chladenie pri nízkom prietoku. Návrhári sa vyhrali do detailov aj s tvarom rebier. Dlhá nábežná hrana má okrem malých trojuhoľníkových výsekov aj dva hlboké. To v miestne najintenzívnejšieho tlaku rotora, čo by malo snáď výraznejšie uberať hlučnosť než výkon. Rozumne vyzerá i krížový priechod šiestich (6mm) heatpipe rebrovaním, čo poviete?

   

O dostupnosti toho zatiaľ veľa nevieme. Je otázne, či sa vôbec chladič dostane do európskej distribúcie. Objavujú sa totiž špekulácie, že by sa Sengoku Bune mohol predávať výhradne na ázijskom trhu. To vám zistíme a všetky nové informácie ohľadne tohto zaujímavého chladiča doplníme do komentárov. Výrobcu sme už o jeden kus na testy požiadali, takže je dosť možné, že recenzia nenechá na seba dlho čakať.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

DeepCool Assassin IV VC Vision – Hranatá dokonalost

Chladiče Assassin IV a Assassin 4S od společnosti DeepCool dopadly v našich recenzích nadmíru dobře. Nyní se chystá na trh další varianta tohoto chladiče s označením Assassin IV VC Vision, jenž má přepracovanou základnu na principu vapor chamber. To by mělo zajistit účinnější a rychlejší odvod tepla z procesoru. Pojďme se tedy podívat, jak si tento chladič povede v zátěžových testech a zda si vybojuje místo v elitním klubu špičkových chladičů. Celý článok „DeepCool Assassin IV VC Vision – Hranatá dokonalost“ »

  •  
  •  
  •  

DeepCool: Vodníky LQ lepšie reagujú na hotspoty procesorov

Tvrdenia o prísnejších optimalizáciách coldplate s ohľadom na čo najrýchlejší odvod tepla z procesora, sa dostávajú aj medzi kvapalinové chladiče. Tie sa majú týkať aj nových vodníkov s inovatívnou štruktúrou mikrokanálikov, vďaka ktorým by sa mohlo súčasným procesorom zase trochu pomôcť a ochladzovať ich na nižšie teploty. DeepCool na to pôjde s dvoma vodníkmi (LQ) v dvoch najrozšírenejších formátoch. Celý článok „DeepCool: Vodníky LQ lepšie reagujú na hotspoty procesorov“ »

  •  
  •  
  •  

Detaily Arctic Freezer 4U SP5: Namiesto jedného chladiča „dva“

Nový chladič Arcticu – Freezer 4U SP5 – je trochu niečím iným ako modely chladičov, ktorými sa zaoberáme bežne. Navrhnutý je totiž na high-endovú platfotmu AMD SP5, čomu zodpovedá aj jeho netradičná základňa. Na prvý pohľad to vyzerá, ako by mal chladič dve základne a vlastne je celá jeho stavba pripomína dva mainstreamové chladiče Freezer prilepené k sebe. Takáto konštrukcia ale dáva zmysel. Celý článok „Detaily Arctic Freezer 4U SP5: Namiesto jedného chladiča „dva““ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. technici očividne odviedli dobrú prácu, zostáva už len dúfať, že do uvedenia na trh ešte dostane nejaké zapamätateľné meno 🙂

  2. Tak, žiaľ, Sengoku Bune s Európou nepočíta. Vyrába sa iba v Číne, kde sa bude i predávať… výhradne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *