Zničí Sengoku Bune všetko na obzore? Uvidí sa až dorazí…

Pôsobivý tower Scythe

Chladiče Scythe v strednej triede preukázateľne dominujú. Od kontroverznej Ninja 3 (ale to je už hlboká história) stabilne bez výkyvov. Len ťažko by ste našli do 50 eur niečo účinnejšie než je Scythe Fuma. A môže to byť ešte zaujímavejšie. Najnovší prírastok nesie názov po rýchlych vojnových lodiach, ktoré v 17. storočí používala rodina Shimazu. Tak snáď i on naviaže na tradíciu predchodcov a posunie latku účinnosti.

Veľmi úzky záber japonského výrobcu na procesorové chladiče, a i to z 80 % na cenovú kategóriu 40 – 50 eur, prináša svoje ovocie. Z testov jednotlivých modelov vidieť, že si dali inžinieri za dlhodobý cieľ po malých krôčikoch ladiť pasív k čoraz lepšiemu pomeru výkonu k hlučnosti i efektivite použitých materiálov. Tým sa tak postupne hľadajú cesty ako narážať na fyzikálne obmedzenia, čomu fandíme.

Sympatické je i to, že Scythe nepodľahol súčasným trendom a rôznym svetelným a farebným efektom a aj naďalej sú prioritou investície do funkčného (a nie vizuálneho) dizajnu. Sengoku Bune je po Fume v krátkom čase druhý chladič, ktorý otvára nový modelový rad. Veríme, že sériová výroba bude tentokrát objemnejšia než v prípade Fumy. Ale isteže nemôžeme očakávať produkčné čísla chladičov Ninja či Mugen, ktoré majú podstatne väčšie povedomie.

Pasív Sengoku Bune nepatrí ani k vyšším ani k nižším. To znamená, že pri výške 156 mm sa príliš neobmedzuje na ploche rebier a zároveň nebude kolidovať v skrinkách s bočnicou. Vďaka vytočenej základni k RAM aj ku slotom PCI Express je zabezpečená stopercentná kompatibilita s pamäťovými modulmi a grafickou kartou v prvom slote.

Ventilátor by mohol byť takisto novinkou. Oficiálne je, že pôjde o 120mm formát s rozsahom rýchlostí 400 – 1400 ot./min (PWM). Zvedaví sme na cenu. Súdiac podľa parametrov odhadujeme, že by mohlo ísť konečne o konkurenciu k Fera 3. Hmotnosť je totižto „iba“ 500 g, čo je o tretinu menej, než má Mugen 5, oproti ktorému je Sengoku Bune len o centimeter užší. Očakávame preto širšie rozstupy v rebrovaní a obzvlášť účinné chladenie pri nízkom prietoku. Návrhári sa vyhrali do detailov aj s tvarom rebier. Dlhá nábežná hrana má okrem malých trojuhoľníkových výsekov aj dva hlboké. To v miestne najintenzívnejšieho tlaku rotora, čo by malo snáď výraznejšie uberať hlučnosť než výkon. Rozumne vyzerá i krížový priechod šiestich (6mm) heatpipe rebrovaním, čo poviete?

   

O dostupnosti toho zatiaľ veľa nevieme. Je otázne, či sa vôbec chladič dostane do európskej distribúcie. Objavujú sa totiž špekulácie, že by sa Sengoku Bune mohol predávať výhradne na ázijskom trhu. To vám zistíme a všetky nové informácie ohľadne tohto zaujímavého chladiča doplníme do komentárov. Výrobcu sme už o jeden kus na testy požiadali, takže je dosť možné, že recenzia nenechá na seba dlho čakať.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Noctua o podpore Alder Lake. Pre LGA 1700 bude „upgrade kit“

V budúcej generácii desktopových procesorov Alder Lake dôjde po veľmi dlhej dobe k fyzickej zmene rozmerov. Minimálne čo sa týka PCB, to dokonca ani nebude štvorcové. Súčasné montážne súpravy pre chladiče CPU môžu byť nevyhovujúce z viacerých dôvodov. Vyzerá to tak, že po dvanástich rokoch, od Lynnfieldu, čaká mainstreamové platformy Intelu zmena spojovacieho materiálu. Nenápadne to naznačila i Noctua. Celý článok „Noctua o podpore Alder Lake. Pre LGA 1700 bude „upgrade kit““ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Čerstvá posila v strednej triede chladičov CPU, TA 120 EX

Už to skoro vyzerá tak, že Thermalrightu tie správy o nových chladičoch píšeme na objednávku. Pravda je však taká, že táto firma v krátkom časovom slede oznamuje a vydáva samé pozoruhodné veci. Aktuálne je to procesorový chladič s jednou podpriemerne vysokou vežou, ale inak s parametrami pokojne na „zostrelenie“ Noctua NH-U12S. A to pri výrazne nižšej obstarávajúcej cene. Celý článok „Čerstvá posila v strednej triede chladičov CPU, TA 120 EX“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

SilentiumPC Fera 3 Evo ARGB – Do třetice všeho dobrého?

Dnešní článek uzavírá trilogii recenzí chladičů z řady Fera od firmy SilentiumPC. Po prověřené klasice v podobě Fera 3 jsme otestovali barevnou a tišší variantu Fera 3 RGB. A nyní přichází na řadu varianta Fera 3 Evo ARGB. Tento chladič je jen drobnou evolucí předchozího modelu a liší se prakticky pouze v použitém ventilátoru. Tato změna však může změnit účinnost chlazení i hlučnost, na což se podíváme v dnešní recenzi. Celý článok „SilentiumPC Fera 3 Evo ARGB – Do třetice všeho dobrého?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (3) Pridať komentár

 1. technici očividne odviedli dobrú prácu, zostáva už len dúfať, že do uvedenia na trh ešte dostane nejaké zapamätateľné meno 🙂

 2. Tak, žiaľ, Sengoku Bune s Európou nepočíta. Vyrába sa iba v Číne, kde sa bude i predávať… výhradne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *