Test AMD Ryzen 9 7900X: Medzigeneračný skok ako HROM

Záver

Agresívnejšie napájacie limity? Dobre, ale pri vyššej efektivite, než to dokáže Intel, povedalo si AMD pri prácach na procesoroch Ryzen 7000. A takto to aj naozaj je, a to aj napriek rekordne vysokým frekvenciám, ktoré sú pre nový, nevyladený výrobný postup naozaj neobvyklé. Pokiaľ je toto len začiatok… každopádne nie je všetko ružové a nové procesory AMD majú aj tienisté stránky, na ktoré sa bude treba v budúcnosti zamerať.

Záver

Zdá sa, že Intel to s Raptor Lake nebude mať vôbec jednoduché. Ryzen 9 7900X totiž z pohľadu maximálneho/mnohovláknového výkonu poráža Core i9-12900K o nejakých 8–9 % (3D renderovanie, kódovanie videa x264/x265) pri súčasne výrazne nižšej spotrebe. Napriek tomu je nárast spotreby R9 7900X oproti svojmu predchodcovi (R9 5900X) veľmi vysoký – až 40 %. Na výkonnostné prekonanie konkurenčného procesora Ci9-12900K to takto vyšponovať bolo nevyhnutné. Iba lepšie IPC by (pri zachovaní limitu spotreby AMD na 142 W) nestačilo a posun PPT na 230 W je prirodzený, keď je ta takýto extra nápor architektúra Zen 4 „pripravená“. Spotreba R9 7900X oproti R9 5900X teda výrazné stúpla, ale čo je dôležité, v rovnakom pomere stúpol aj výpočtový výkon, takže energetická efektivita vplyvom výrazného zvýšenia frekvencií prakticky neklesá. Rozdiel v efektivite v porovnaní s Core i9-12900K je (v neprospech procesoru) pritom naozaj výrazný.

AMD to však nehrá iba na hrubú silu pri vysokej záťaži celého procesora a latku posúva aj pre jednovláknový výkon. Od neho závisí aj rýchlosť reakcií v bežnom kancelárskom prostredí či na webe. To vidieť aj v špičkových výsledkoch praktických testov PCMarku, kde je R9 7900X na Ci9-12900K často aj s pomerne výraznými náskokmi. Typicky jednovláknová úloha, ktorá žmýka z jedného jadra maximum, je napríklad aj kódovanie zvukovej nahrávky. Počas kódovania formátu FLAC, pri ktorom sledujeme aj prevádzkové vlastnosti, je R9 7900X o 8 % rýchlejší a zároveň o 10 % úspornejší ako procesor Core i9-12900K.

Vysokú efektivitu si tak Ryzen 9 7900X drží aj v jednovláknových úlohách a nič na tom menenia ani mimoriadne vysoké frekvencie presahujúce 5,6 GHz. V porovnaní s Ci9-12900K má nový Ryzen 9 (7900X) má lepšiu efektivitu aj v hrách, ale z celkového pohľadu je v tomto prostredí skôr podpriemerná, hoci je herný výkon  na watt stále o 5 % vyšší ako u R9 5900X. Ale oproti R7 58003D s veľkou 3D V-cache cache a konzervatívnymi taktami je efektivita R9 7900X o tretinu slabšia. Treba však poznamenať, že herný výkon je obvykle na strane Ryzenu 9 „Raphael“.

Sú výnimky, kde väčšia cache preváži vyššie frekvencie (napríklad v Cyberpunk 2077, v F1 2020, v Shadow of the Tomb Raider či najvýraznejšie v Microsoft Flight Simulator), tak v priemere je R9 7900X teoreticky (v 720p@low, bez výkonnostného vkladu grafickej karty) 5 % nad R7 5800X3D. Vo vyššom rozlíšení (1080p) pri vyšších graficky detailoch, keď je už procesor zaťažovaný aj počítaním „call draws“ má R9 7900X pred R7 5800X3D stále náskok, ale už je „iba“ na úrovni Ci9-12900K. A skôr tesne (o 1 %) pod ňou. Vytvára sa tu tak veľmi výživná pôda pre „cherry-picking“ a predkladanie materiálov, ktoré sa budú snažiť na základe konkrétnych titulov a konkrétnych scén dokázať, že je ten či onen procesor výrazne výkonnejší. V niektorých hrách to tak i naozaj byť môže. Ryzen 9 7900X sa príliš „nedarí“ v Assassin’s Creed: Valhalla, v F1 2020 a ani v Cyberpunk 2077, kde 1080p@high procesor AMD na konkurenčný Intel stráca najvýraznejšie. V tituloch ako sú Shadow of the Tomb Raider, CS:GO či Total War Saga: Troy však R9 7900X všetko doháňa a v súhrne vyrovnáva na remízu. S tým rozdielom teda, že má Ryzen 9 nižšiu spotrebu.

Pozoruhodný je tu aj test broadcastingu, na ktorý v záverečnom zhrnutí zase až tak často nepoukazujeme. Referuje však vždy o tom, o koľko z herného výkonu procesory prichádzajú pri nahrávaní videa s použitím kodéru x264. Straty priemerných fps R9 7900X sú síce podobné ako u Ci9-12900K (± 2 %), ale v prospech procesora AMD hovoria výrazne menšie prepady minimálnych fps (o 50 %). To tak v aplikácii OBS ako aj v Xsplite.

Rýchlejší než Ci9-12900K je R9 7900X aj pre strih videa v DaVinci (v Adobe Premiere Pro má Ryzen často pomalšie živé prehrávanie) a takisto na grafické efekty Adobe After Effects. V réžii procesora AMD je aj výkon pre úprave fotiek. V Adobe Photoshop končí so R9 7900X s lepším výsledkom 15 z 18 filtrov. Pri exporte RAWov a generovaní náhľadov v Lightroome je Ci9-12900K znovu jasne pomalší (o 19–23 %). Situácia sa nemení ani v Zoner Photo Studio X a pozrite sa na ten priepastný rozdiel v AI aplikáciách Topaz Labs, kde sú časy dávkových úprav kratšie takmer o polovicu. Taký XnView je už ale lepšie optimalizovaný pre Core i9.

Najväčší konkurent od Intelu (12900K) na R7900X stráca aj pri de/kompresii (~26 %) či pri de/šifrovaní (~42 %) a obvykle nestačí ani v numerických výpočtoch, ani vo fyzikálnych simuláciách. Každopádne to, ako R9 7900X stojí oproti Ci9-12900K pomaly prestáva byť dôležité. Generácia Alder Lake končí svoj životný cyklus a dôležité je, v akom svetle sa budú procesor AMD Raphael javiť proti Intel Raptor Lake. AMD túto partiu však rozohralo dobre, teda až na to nedomyslené chladenie a vysoké zahrievanie (tie ale dlhodobo trápia aj procesory Intel). Aj s výkonnými vzduchovými chladičmi, ako je napríklad Noctua NH-U14S, treba na teplôty pod 95 stupňov Celzia (čo AMD označuje ako vrhnú hranicu optimálneho zahrievania) perfektne fungujúce systémové chladenie.

Na rady typu „to chce vodníka“ nedajte. Tie menšie, s 240 mm radiátorom, často nedosahujú výkonu účinnejších vežovitých chladičov a keď sú výkonnejšie, tak obvykle za cenu výrazne vyššej hlučnosti. Skôr než extrémny chladič bude AMD musieť prísť na to, ako z tých čoraz menších čipletov odvádzať teplo rýchlejšie, než to umožňuje teplovodivé rozhranie teraz. Do mínusov však vyššie zahrievanie dávať nebudeme, tak, ako ho nedávame ani pri procesoroch Intel. Je nepríjemné, ale nejde o prehrievanie – frekvencie výkon si tie procesory držia stabilný aj pri takto vysokých teplotách. Samozrejme, otázka je, aký vplyv má takéto intenzívne zahrievanie na životnosť. To teraz ale nevyriešime.

Po prierezových testoch všetkých typov môžeme konštatovať, že minimálne do doby vydania generácie Raptor Lake Intel nemá čo proti Ryzen 9 7900X čo vyložiť na stôl. Dvanásťjadrový Procesor AMD dosahuje v porovnaní s Core i9-12900K v drvivej väčšine vyšší výkon (často i dosť výrazne vyšší) pri nižšej spotrebe. Celková výhodnosť platformy sa bude prirodzene odvíjať aj od toho, na akých cenách sa usadia základné dosky AM5. Bez ohľadu na ne si ale procesor AMD Ryzen 7900X vzhľadom na svoje vlastnosti si redakčné ocenenie „Top-notch“ zaslúži.

Testovacie hry máme z Jamy levovej

Špeciálna vďaka patrí aj firmám Blackmagic Design (za licenciu k DaVinci Resolve Studio), Topaz Labs (za licencie k aplikáciám DeNoise AI, Gigapixel AI a Sharpen AI) a Zoneru (za licenciu k Photo Studio X)


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Unikl procesor AMD „Sound Wave“, zřejmě 3nm APU s jádry Zen 6

Pomalu se blíží vydání procesorů AMD s jádry Zen 5. Měli bychom se začít dozvídat o plánech AMD po Zenu 5 a nyní se ven dostala zajímavá věc. Na LinkedIn se objevily informace o asi mobilním procesoru Ryzen s architekturou Zen 6. Protože zde sdílí informace jako součást svého CV přímo inženýři, je to dost zajímavý zdroj informací. Vypadá to z něj, že AMD nasadí čiplety i do notebooků a může to nastat už u APU „Strix Point“ se Zenem 5. Celý článok „Unikl procesor AMD „Sound Wave“, zřejmě 3nm APU s jádry Zen 6“ »

  •  
  •  
  •  

Radeon RX 7900 GRE vychází globálně. S nižší cenou a víc modely

Do nabídky grafik Radeon se zařadí další model stojící mezi Radeonem RX 7800 XT a Radeonem RX 7900 XT. Do této mezery AMD loni ještě před vydáním samotného Radeonu RX 7800 XT pustilo Radeon RX 7900 GRE, který zpočátku vypadaly jako speciální model pro Čínu. Poté se ale stejně jako Ryzen 5 7500F začaly objevovat na běžném trhu. Teď to AMD celé zoficializovalo – Radeon RX 7900 GRE vychází globálně a s větším výběrem modelů. Celý článok „Radeon RX 7900 GRE vychází globálně. S nižší cenou a víc modely“ »

  •  
  •  
  •  

Zlevnění Radeonů RX 7900 XT a RX 7900 GRE proti refreshi Nvidie

Tento týden Nvidia vydala GeForce RTX 4070 Super a v následujících dvou týdnech ji budou následovat další dva modely „Super“ refreshe generace Ada Lovelace. Zatím nevíme o tom, že by podobný refresh chystalo také AMD (které teď ovšem vydává Radeon RX 7600 XT 16GB), ale firma na modely Super od Nvidie zareagovala slevami existujících grafik Radeon RX 7000, takže i konkurenční grafické karty teď budou výhodnější. Celý článok „Zlevnění Radeonů RX 7900 XT a RX 7900 GRE proti refreshi Nvidie“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (14) Pridať komentár

  1. Testovat hry na 720@low je nezmysel a nepochopenie problemu. CPU v hre stravi vacsinu casu pripravou dat pre GPU. Ak nastavite detaily na low, tak CPU ma o 90% menej prace a prestava byt limitom. Testujte radsej na 720@Ultra ako kazdy normalny web.

    1. Ále. Nemajte obavy, pri zostrojovaní metodiky sme sa voľbou rozlíšení a grafických nastavení zaoberali naozaj podrobne a vplyv úloh, ktoré opisujete, sa prejavuje na výslekdoch 1080p@high. Rozdiel oproti 720p@high/ultra je veľmi malý a než testovať dvakrát „to isté“, tak to máme rozčlenené takto, s ohľadom na väčšiu informačnú výživnosť. 😉

      Viete, že keby mal procesor o 90 % menej práce, ako píšete, tak by úmerne tomu bola nižšia aj jeho spotreba?

      1. Ja sa venujem programovaniu hier a CPU pocita uplne ine veci ked bezi hra na low. Uz nepocita viditelnost pre tisice objektov pre rendering, nepocita koliziu a animacie pre sto postav ci aut, ale len pre 10. Zvysok casu travi v slucke a kontroluje ci uz moze zacat dalsi frame a vykon to zerie podobne.
        Ale kludne si testujte ako chcete, ja si pozriem ine testy.

          1. Hmm, tak toto s tou spotrebou som si všimol až teraz. Verím, že herný vývojár ste výborný, ale bacha na „jasné závery“ k veciam, do ktorých, povedzme, zase až tak nevidíte. Tiež by som si nedovolil nič odvážne tvrdiť k programovaniu alebo ani k iným hardvérovým témam, ku ktorým na vynášanie jednoznačných záverov nemám dostatok znalostí.

        1. Netvrdím, že je to inak (v tomto smere do problematiky vidíte určite viac než my). Pôvodne sme 720p na high/ultra nastavené mali, ale pre veľmi podobné výsledky (nielen spotreby, ale i herného výkonu/fps) s 1080p@high sme sa rozhodli tie detaily v 720p znížiť na low, aby sme to merali skrátka pri dostatočne inej práci (mrknite, aký je v 720p@ultra a v 1080p@ultra rodziel medzi 7900X a 12900K v testoch na TechPowerUp!, žiadny). Pre vás sú teda určujúce výsledky 1080p@high a nie je snáď dôvod naše testy obchádzať. 🙂

          Niekto pri súčasnom výkone high-endových GK od 720p upustil už úplne a za štandard, z ktorého výchádza, má 1080p.

  2. Najprv zväčša prečítam všeobecné info, potom prebehnem niektoré výsledky, hneď idem ku spotrebe (a potom odrobne čítam ostatné), musím povedať, AMD je to isté čo Intel, neuveriteľné, že neustále zvyšujú spotrebu v nečinnosti, ktorá sama o sebe stačí na prevádzku celých bežných notebookov vrátane displeja. Skokovo z prechodu z jednej generácie na druhú, zdvojnásobili spotrebu pri nič nerobení, takmer 20W.

    Som prekvapený že už teraz je vonku recenzia, tak skoro som ju nečakal. Mám však pripomienku ku malej nepresnosti, prehodené popisky v tabuľke v úvode:

    Hardvérové kódovanie AV1, HEVC, VP9 AV1, HEVC, VP9
    Hardvérové dekódovanie HEVC, VP9 HEVC, VP9

    kódovanie, encoding je bez AV1, dekódovanie s AV1.

    Tento procesor pre mňa nie je, výkon má výborný, mňa bude zaujímať základný Ryzen 5. Otázka budú ceny DDR5 dosiek, vcelku rád by som už šiel do DDR5. Predpokladám, že AM5 tu bude aspoň 4-5rokov, nejak som nespokojný, každú chvíľu mením. Ale ako pozerám, z Alder Lake 12100 nemá zatiaľ vyznam ísť teraz do Zen4, v testoch ktoré ma zaujímajú najviac. „Slabých“ +20-30% ale spotreba, takto súdruhovia spotrebu o 15% neznížime!

    Čo by ma presvedčilo na prechod na AM5, mám vysoké očakávania na G verzie, s rýchlymi DDR5, s RDNA2, možno neskôr aj RDNA3 jednotkami. V každom prípade, konečne AMD má zabudovanú grafiku v každom procesore, to je super vec. V prípade multimonitorov, nevadí ani zvýšená idle spotreba. Pri pripojení 2 monitorov, si grafické karty berú bežne cez 10W, do pracovného stroja to vychádza +- spotrebou výhodnejšie ako s dodatočnou grafikou. Ako som si všimol, testy videa sú na SW úrovni, nepoužíva sa akcelerátor v grafike, to bude bonusová úspora času i energie. I keď pri AMD neviem ako kvalitné enkódery má, nVidia je špička, intel qsync, ak treba niečo rýchhlo, dá sa. U AMD som čítal reakcie, že nie celkom dávno boli s tým problémy, ale vraj mnohé či všetky sú vyriešené.

    Možno to je na samostatný test, vyskúšať, po nástupe nových nvidia, amd, intel ich enkódery, HEVC, VP9, prípadne aj AV1, ak bude v nových AMD/nvidia grafikách. Procesorový výkon už je dosť vysoko, teraz silné integrované grafiky.
    Vďaka za super recenziu!

    1. Díky sa dobrý postreh k (de)kodérom, opravené.

      Testy Ryzen 5 7600X vydáme v piatok, na základný model, ak je ním mienený R5 7600, si ale zase asi chvíľu počkáme. 🙂

      1. Ak bude recenzia 7600X, 7600 bude tak trochu do počtu. Osobne a určite nie jen ja, sa teším na nové APU, grafická časť sa síce zlepšovala aj pri Vegách, brzdou však bola DDR4 RAM. DDR5 by mohol byť veľmi zaujímavý boost.
        To však musí Samák začať testovať aj integrované grafiky, že? 😀

        Mňa láka malá ITX skrinka ku TV, na tú vzdialenosť mi FHD vyhovuje, avšak min. na 60Hz a lepšia ako stredná grafika, aby to zabíjanie času stálo za to. Nové APUčka by to mohli splniť.

        Počkáme si. Ešte raz vďaka!

        1. integrovana grafika v r7000 je vykonovo na 50% v porovnani s r5000G. Co sa tyka testu hier, tak som presiel kopec recenzii, tu vysiel ryzen7000 najhorsie, vsade inde ovela lepsie = metodika ktoru nastavil autor nebude najlepsia. Na computerbase.de otestovali aj znizene TDP r7000, a to zneho konecne robi normalny procesor. Tak ako je default je to nepouzitelne. Uzamknutim na 105/144W strati 5-7% vykonu ale 80-100W dole. Len tak btw. 7600x je uz vo velkosklade za 350€ nakup, za tuto cenu + ceny dosiek, ktore su len odhadovane a zatial nezname + ceny ddr5 je ryzen7000 nepredajny,

          1. Na druhou stranu tě jako early adoptera trápí jen ta cena, použití už je široce odladěné (viz parádní výsledky Topaz, nebo i pěkné výsledky u Puget). Ale kdo se zatím zdrží a vyčká na příchod modelů s V-Cache, asi chybu neudělá.

            1. Mimochodom, to veľké zrýchlenie v AI aplikáciach Topaz má zrejme čo dočinenia s implementáciou VNNI. Snáď zajtra (ak to Jano stihne dať dokopy) k tomu výjde článok, kde bude viac podrobností. 🙂

  3. Vďaka za podrobnú recenciu.

    Neplánujete zbehnúť testy niektorého zo 7xxx procesorov nakomplet aj v ECO móde? Vzhľadom na nárast spotreby možno ani nie som jediný kto to plánuje takto prevádzkovať…

    1. Plánujeme, ale v rámci testov základných dosiek, kde to dáva väčší zmysel. Na rovnakej doske sa úplne presne neukáže ten rozdiel v efektivite napájania naprieč rôznymi režimami (bez limitov napájania a s tým eko nastavením).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *