Vodní okruh pro chlazení PC – je to lehčí, než se zdá (4. díl)

Montáž bloku na procesor

Vítejte u čtvrtého dílu seriálu o vodním chlazení. V minulých dílech jsme si představili vše potřebné pro sestavení chladícího okruhu. Dnes si ukážeme, jak celý okruh nainstalovat do počítačové skříně. V příštím článku pak hotový okruh naplníme kapalinou a otestujeme jeho těsnost. Dnes se nám také představí zajímavá a atraktivní počítačová skříň. Jedná se o Elite Shark CA200G, tedy vrchol z nabídky firmy Sharkoon.

Montáž bloku na procesor

Chladící blok na grafické kartě už máme z minula. Dnes tedy začneme instalací chladícího bloku na procesor. Pro potřeby návodu jsem použil levný procesor Intel Pentium G5400 v základní desce ASRock B365 Phantom Gaming 4. Tento procesor samozřejmě nevyžaduje chlazení vodním okruhem. Ale základní deska je vybavena plejádou RGB konektorů a tyto konektory využiji pro zapojení osvětlení všech částí okruhu i samotné počítačové skříně. Srovnání teplot a hlučnosti následně provedu na přetaktovaném procesoru Intel Core i7-5820K (4500 MHz @ 1.350 V) s deskou ASRock X99 Taichi. Tato deska bohužel nemá žádný RGB konektor, proto jsem ji použil pouze pro zátěžový test. Celkové odhadované množství odpadního tepla při sdruženém zátěžovém testu procesoru s grafickou kartou Nvidia GeForce RTX 2080 Ti bude okolo 400-450 wattů. To už je množství, které dovede potrápit i okruh vodního chlazení s radiátorem EK-CoolStream Classic PE 360.

Nyní se ale vraťme zpět k instalaci chladícího bloku na procesor. Instalaci je optimální provádět mimo počítačovou skříň. Připravte si dostatek pracovního prostoru a základní desku si položte například na krabici, ve které jste ji zakoupili. Nebo pokud máte velkou podložku pod myš, můžete využít její rubovou stranu (abyste si neponičili lícovou stranu pro snímač myši). Základem je především nevodivá plocha s měkkým povrchem, kam si budete moci bez obav položit základní desku. Poté si nachystejte veškeré potřebné součástky pro montáž bloku na procesor.

Níže popsaný návod platí pouze pro instalaci bloku pro patici Intel LGA 115x. Instalace bloku pro patice Intel LGA 2011/2066 je dosti podobná, jen odpadá instalace uchycovací destičky (backplate) ze zadní strany základní desky a použijí se kratší šroubky. K instalaci bloku pro patice AMD AMx/FMx je potřeba vyměnit montážní rámeček chladícího bloku, což jsme si ukázali v druhém dílu tohoto seriálu. Montážní rámeček pro AMD je v sadách EK-KIT Classic RGB dodáván s předinstalovanými šroubky pro uchycení bloku. Pro montáž bloku na AMD procesor stačí jen odšroubovat plastové upínací můstky pro chladič okolo AMx/FMx patice. Poté připevníte blok skrze otvory v základní desce k uchycovací destičce, se kterou je základní deska vybavena od výrobce.

Ale zpět k patici Intel LGA 115x. Instalaci chladícího bloku zahájíme tím, že si desku otočíme zadní stranou k sobě. Z gumové podložky odstraníme střední část a podložku umístíme okolo patice procesoru. Na podložku poté položíme uchycovací destičku pro chladící blok, jak je předvedeno na fotografii níže. Dejte si jen pozor na orientaci destičky podle otvorů pro šroubky v okolí patice.

   

Jednou rukou udržujte destičku s gumovou podložkou ve správné pozici a celou základní desku nyní otočte přední stranou směrem k sobě. Našroubujte čtveřici šroubků pro uchycení bloku skrze otvory v okolí patice do uchycovací destičky. Nezapomeňte na plastové podložky pod šroubky.

   

Dalším krokem je nanesení přibalené teplovodivé pasty EK-TIM Ectotherm na procesor. Můžete samozřejmě využít i jinou pastu, pokud máte svého favorita, na kterého nedáte dopustit. Pro nanesení pasty použijte vaší oblíbenou a osvědčenou metodu. Osobně pro procesory v patici Intel LGA 115x používám techniku „hrášku“ doprostřed tepelného rozvaděče procesoru. Nezapomeňte také sundat ochranou nálepku ze základny chladícího bloku. Osaďte blok na procesor a poté nasaďte pružinky na čtveřici šroubků pro uchycení chladícího bloku.

   

Nyní už zbývá jen uchytit chladící blok pomocí čtveřice matic, které se nasadí na šroubky s pružinkami. Matice dotahujte střídavě do kříže vždy po několika málo otáčkách. To je důležité nejen pro rovnoměrné roztlačení teplovodivé pasty, ale také se tím zabrání nadměrnému mechanickému namáhání základní desky v okolí patice procesoru.

   

Hotovo. Máme nainstalovaný chladicí blok procesoru. Nyní můžete zapojit RGB kabel od chladícího bloku do odpovídajícího konektoru na základní desce. Jen pozor na správnou polaritu kabelu, šipka na kabelu patří k napájecímu pinu s 12 V. Také je vhodný okamžik na osazení paměťových modulů RAM, případně M.2 SSD do základní desky, dokud ji máte stále mimo skříň a tedy jednoduše přístupnou.

Na fotografii níže jsem si již připravil dvě fitinky spolu s jedním 90° úhlovým adaptérem na blok procesoru. Pro montáž fitinek do portů a/nebo adaptérů v okruhu můžete použít šestihranný klíč velikosti 8 nebo je lze utahovat i ručně. Jen pozor zejména u akrylátových (plexi) částí, abyste nadměrnou silou nestrhli závit. Těsnost spoje zajišťuje těsnicí kroužek fitinky nebo úhlového adaptéru, nikoliv extrémní dotažení na krev. Nelze však mít fitinku nebo adaptér nedotažený, to je pochopitelné.

Pro názornost a malé pobavení jsem také zařadil fotografii, kde jsem názorně předvedl, co se stane, pokud zapomenete sundat ochranou nálepku z chladícího bloku. Tato nálepka je vynikající tepelný izolant. Pokud ji ponecháte na bloku, tak tím zajistíte procesoru malé soukromé peklo s automatickým podtaktováním v rámci tepelné ochrany. A to jistě není vaším cílem.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

  •  
  •  
  •  

Re-test EKWB EK-M.2: Priekopník medzi chladičmi SSD po rokoch

Možno si spomeniete na naše staré testy chladičov SSD, ktoré víťazne uzatváral model EKWB EK-M.2. Ten bol pred piatimi rokmi popri rôznych nedotiahnutých riešeniach taký malý zázrak. Vzhľadom na to, že jeho výroba stále prebieha je zaujímavé sledovať, ako kedysi špičkový chladič SSD stojí v porovnaní so súčasnou konkurenciou. Preto sme ho oprášili (samozrejme nový kus s čerstvými vložkami) a poslali do boja. Celý článok „Re-test EKWB EK-M.2: Priekopník medzi chladičmi SSD po rokoch“ »

  •  
  •  
  •  

V predaji je šesť nových 120/140 mm ventilátorov EK-Loop FPT

Vardarom EKWB odzvonilo, ich výroba je už ukončená, ale je tu náhrada v podobe ventilátorov z novej série FPT. Tie sú určené primárne na to, čomu sa táto firma venuje najviac – na okruh „skladačkového“ vodníka. Popri vysokom prietoku špecifikácie sľubujú aj vysoký statický tlak, ktorý je na prekážkach, akými sú radiátory, kľúčový na dosahovanie čo najvyššej efektivity chladenia. Celý článok „V predaji je šesť nových 120/140 mm ventilátorov EK-Loop FPT“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. Ďalší super článok. Pri obrázku „remove before use“ som si spomenul na kolegu z práce, sťažoval sa na vysoké teploty procesora aj napriek tomu že mal 2×360 radiátor. Potom vysvitlo prečo 😀 (stáva sa)

    1. Mě se to také jednou stalo, když jsem testoval SPC Fera 3 RGB chladič. Divil jsem se, proč mám v idle 60C a v burnu masivní throttling, tak jsem sundal chladič, abych se podíval, jestli jsem jej nainstaloval správně a viděl jsem tam ten kousek fólie na základně. A proto jsem tady tu fotku záměrně vytvořil, jako varování 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *